Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Thorsten Hansen / Foter / CC BY-NC-ND,

Řekové vybrali bankomaty, banky jsou zavřené. Přichází drachmagedon?

Finanční krize a zejména dění kolem Řecka obohatila – když už nic jiného – alespoň světový i český slovník.

Některá ze slov se v novinových textech i výrocích analytiků a politiků objevila už v roce 2008. A stále jsou platná, ba stále platnější.

Zde je nyní výběr nových slov, takzavných okazionalismů (příležitostných neologismů) spojených více či méně s finanční krizí:

A

austerianismus – ideologie, jejímž základem je tlak na úsporná opatření

B

blamestorming – mítink, jehož hlavním cílem není hledání nových vizí, nýbrž označení viníka

brexit – slovo vyjadřující možnost odchodu Británe z Evropské unie

D

drachmagedon – zahrnuje v sobě jak stav, v němž se současné Řecko nachází, tak obavu z toho, co by se mohlo stát, pokud by skutečně zkrachovalo, či opustilo eurozónu a nuceně se vrátilo k drachmě.

E

eurogedon – stav po finančním kolapsu eurozóny

G

geuro – alternativní měna vytvořená pro potřeby Řecka (s tímto návrhem před několika lety přišla skupina německých ekonomů, výhodou by bylo, že tuto měnu by bylo možné devalvovat.

grexit – odchod Řecka z eurozóny, případně z Evropské unie

H

Homer/ Merkozy – někdejší tandem Merkelová – Sarkozy je dávno pryč, nyní máme evropský tandem Merkelová-Hollande, ve skutečnosti ale hlavně Merkelová – Merkelová, není však vyloučen návrat Merkozyho

M

Merkozy/ Homer – viz výše

P

prekrastinace – opak prokrastinace, proces, kdy aktivní jedinec plní úkoly s nadšením, včas a s předstihem (netýká se Řecka)

R

recesionista – politik, jemuž se nedaří vyvést zemi z recese

A jako bonus:

V

vlezdočínisimus – postoj vlád (nejčastěji evropských, včetně české) ve vztahu k využití ekonomických kapacit a možností poskytujících obchod s Čínou; podle vzoru vlezdobruselista

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

  1. vojtěch napsal:

    recesionista je sionista, který si z toho ještě dělá legraci.

Přidávání komentářů není povoleno