Rozkrádané sbírky českých muzeí: kontrola NKÚ nenašla na 3000 předmětů. Ve skutečnosti zmizelo násobně více
V českých muzeích běží čas jinak – podle všeho výrazně pomaleji než jinde. Ani po dvaceti letech nejsou všechny sbírkové předměty zapsány v centrálním registru, i když to zákon nařídil už v roce 2000. I to napomáhá chaosu a tomu, že se tisíce cenných sbírkových předmětů „nedaří dohledat“.
Inventarizace se v českých muzeích i galeriích často provádí zhruba jednou za 10 – 15 let, což nabízí značný prostor pro chaos, zmatky i dostatek příležitostí pro krádeže.
Upozorňuje na to aktuální kontrolní zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu. Problém je ale dlouhodobý a mnohem širší, než jak jej může zachytit jedna kontrola.
Půl milionu předmětů?
Kontrola NKÚ se zaměřila jen na zlomek z tuzemských správců sbírkových předmětů, konkrétně na deset muzeí. V každém z nich pak kontroloři podrobněji zkoumali vždy jen jednu sbírku. I tak je výsledek tristní.
Ukázalo se, že jen při inventarizacích z let 2016 – 2018 se nepodařilo jen v těchto deseti institucích dohledat přesně 2869 sbírkových předmětů. „U těchto předmětů existuje riziko, že některé z nich nebudou nalezeny,“ stojí v kontrolní zprávě NKÚ.
Dá se očekávat, že toto riziko je vyšší než malé. Reálně ztracených, nedohledaných, v lepším případě špatně zanesených, v horším případě vědomě ukradených předmětů bude v tuzemských sbírkách násobně více.
V České republice je zhruba 480 muzeí a galerií a jen v neúplném centrálním registru je vedeno téměř 24 milionů evidenčních čísel, což odhadem na kusy činí asi 65 milionů sbírkových předmětů. Kontroloři NKÚ pokryli celkem 3,3 milionu evidenčních čísel (pod jedním evidenčním číslem bývá evidováno i více sbírkových předmětů).
Procentuálně sice nevychází poměr nedohledaných předmětů ke zkontrolovaným nijak dramaticky, v absolutních číslech by se ale při tomto poměru mohlo celkově jednat o více než půl milionu zmizelých předmětů – součástí českého kulturního dědictví.
Policie už od roku 1992 provozuje Portál systému evidence uměleckých děl, národní databázi odcizených, nalezených a navrácených předmětů kulturní hodnoty. Aktuálně je ve veřejně přístupné databázi zhruba 180 tisíc předmětů. S ohledem na výše řečené působí toto číslo podhodnoceně.
Vyřadit z evidence
Na dlouhou tradici „mizení“ sbírkových předmětů ukazuje rozsáhlé rozkradení muzejních sbírek v litoměřickém muzeu, odkud bylo v průběhu let postupně rozkradeno zhruba deset tisíc předmětů.
Už v roce 2015 NKÚ upozornil třeba i na to, že ve sbírkách Národní galerie chybějí některá díla. Galerie ale tehdy reagovala tak, že to vlastně tak velký problém není, protože hodnota jednotlivých děl se pohybuje jen v řádech desítek tisíc korun.
Při deset let trvající inventarizaci sbírky (ukončené v roce 2012) se přitom nenalezla mimo jiné díla Josefa Lady, Františka Kupky či Jana Zrzavého. Trestní oznámení kvůli ztrátě Zrzavého kresby Zeyerova zahrada podala Národní galerie až během kontroly NKÚ, tedy minimálně 13 let od ztráty díla.
Běžná je praxe, že pokud se předměty v rámci inventarizací nedaří dlouhodobě dohledat, správce sbírek je jednoduše vyřadí z evidence.
Související články
Falešný národní poklad. Místo diamantu má Národní muzeum ve sbírce sklo, safír je umělý
„Správci sbírek nedohledané sbírkové předměty neřešili včas a odpovídajícím způsobem jako možné krádeže, a nepodnikali tak kroky k ochraně tohoto majetku ve vlastnictví České republiky. Vzhledem k tomuto systému nebylo možné přesně určit, které z nedohledaných předmětů jsou nenávratně ztraceny a které ještě správci sbírek v budoucnu mohou dohledat,“ shrnuje stav zpráva NKÚ.
Ze sbírek muzeí a galerií mizí vzácné sbírkové předměty i sofistikovaněji než „pouhým“ odcizením. Obrazy z depozitářů se například zaměňují za plagiáty, či se stejné inventární číslo nalepí místo na vzácný obraz na levný kus. Konkrétní důkazy k tomu ale obvykle chybějí.
Podobně jako k informacím, že z negativů slavných českých fotografů ze státních sbírek vznikají pokoutně na staré fotografické papíry nové zvětšeniny a jsou na trhu draze prodávány jako původní autorská díla.
Vzpomínka na diamant
Konkrétní příklad jedné takové záměny popsal před dvěma lety HlídacíPes.org. Ukázalo se, že ve sbírkách drahých kamenů Národního muzea se místo vzácných přírodních drahokamů objevily uměle vytvořené verze, dokonce i bezcenné sklo.
Týkalo se to i kusů, jež samo muzeum dlouho považovalo za nejcennější části sbírky a jako takové je i prezentovalo veřejnosti.
Šlo mimo jiné o pětikarátový diamant, který byl dlouho považován za třetí největší z celé sbírky, ve skutečnosti je ale jen broušeným sklem. Kašmírský safír o udávané hmotnosti 19 karátů pak není přírodní, nýbrž syntetický, tedy laboratorně vytvořený.
Jen samotný kašmírský safír, pokud by byl skutečně přírodní, by měl hodnotu až desítek milionů korun. Jeho syntetická napodobenina má hodnotu jen několika stovek korun.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Elektromobil není žádné zlo. Ale když je tlačíte na sílu, přicházejí protitlaky
Životní prostředí v Česku: dýchá se nám lépe, i když se občas dusíme
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
15 komentářů
To člověku spadne brada!
V Čechách, od dnes neřeknu republice jinak než absurdistán, už nevěřím absolutně ničemu. ČR je byčejná, východoevropská, zkorumpovaná a prohnilá díra. A kdyby náhodou někdo namítal, že není, tak prosím…. jen se tu ale většina tak chová.
Tak to by se mi taky v práci líbilo, co nejde dohledat se odepíše, těžko jde tenhle stav nazvat slušněji než bordel.
V republice kde se stratila většina prostředků na rekultivace samotnými novími vlastníky a stát se dokonce těmto zlodějum zaručil že tyto ECOlogické škody zacáluje z naších peněz ješ by šli použít jinak, se neni ani čemu divit stejně jako kdyš si ředitel NG řekne soukromému sektoru o ůplatek aby státem palcenou funkci vzal,a to má být právě on pro stát zárukou že nebude koloborovat se soukromníky a jejich zájmi a nedojde tak k uvedeným událostem kdy originál je nedohledtelný.
Je to docela smutný příběh soběstačné Československé republiky, která se řadila mezi nejlepší státy. Kterou nám všechny státy záviděli. Dnes bych ji přirovnal k feťákovi závislým na heroinu.
Ono s tou zlodějnou : Začali s ní komunisti a jejich protekční,rudí frackové v tom po 89 roce,zdatně pokračují !!! Nic nového. Jednou komouš-stále zloděj !!!
Prostě, kradlo se, krade se a krást se bude všude, kde to jde, ale i tam, kde to nejde.
Normalka – z eraru krev netece. Nebo taky – kdo nekrade, okrada vlastni rodinu. Porad jsme se za tech 30 let nenaucili chovat jako civilizovani lide.
PAK ZJISTÍ ŽĚ KORUNOVAČNÍ ZLATO JE falzifikát
Jak jsem poznal lidi, volené zástupce a zaměstnance českých občanů (státní zaměstnace) za uplynulých 30 let, ani bych se nedivil.
I tohle se vyzvonilo klíči v 1989.
To někomu připadá divné? Mě tedy ne když státní zaměstnanci nemají nijak zvlášť vysoké platy, tedy až na ty nahoře kteří kradou v mnohem větším měřítku 😉
Muzea, archivy a všechny podobné instituce, které shromažďují velice cenné a vzácné materiály. Taky zaměstnávají hromady lidí. Kteří nic kloudného neudělají. Berou od státu šílené peníze, říkají si státní úředníci. V práci se chovají jako by tam ani nebyli a když po nich někdo něco chce tak řeknou, že to prostě nejde. Hnus. Neplatí to o všech, ale je jich tam jak myší.
Nějaký chytrák píše, že jsme si to vyzvonili klíčema … no za komoušů platilo heslo „Kdo nekrade, okrádá rodinu“. A to vůbec nemluvím o tom, co se rozkradlo v rámci znárodnění…
Pokud Stát a to jsme my občané nebudou ve volbách uvážlivě vybírat své politické zástupce, tak se bude krást dál a ještě více. Hlavně se nedivte!
To je naprosto neuvěřitelné!! A za to není a nebude nikdo stíhán?! Není povinností zřizovatele podat trestní oznámení na neznámého pachatele? I moji skladníci mají podepsanou hmotnou odpovědnost. O pokladních v supermarketu ani nemluvě. A tady tohle…… Neuvěřitelný chlív ta státní správa.