Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Tehdejší ministryně financí Alena Schillerová a generální ředitel ČRo René Zavoral na slavnostním otevírání zrekonstruované budovy ČRo Brno (září 2021). Foto: Alena Schillerová
,

Rozhlas zval před volbami politiky na otevření své nedokončené budovy. Stále není zkolaudovaná

Když v září generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral slavnostně otevíral nově opravenou budovu ČRo v Brně, měl po ceremonii co vysvětlovat. Pásku totiž stříhal s tehdejší ministryní financí a kandidátkou hnutí ANO na jižní Moravě Alenou Schillerovou, a to pouhé dva týdny před volbami. Jak upozornil HlídacíPes.org, budova přitom v té době stále procházela rekonstrukcí. Zatímco otevření chtěl rozhlas stihnout do voleb, s kolaudací nespěchá: neproběhla ani po čtvrt roce od přestřižení pásky.

„Stavební úřad neeviduje žádost o kolaudaci rekonstruovaných prostor Českého rozhlasu,“ potvrzuje mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová. Vydáno není ani rozhodnutí o předčasném užívání stavby nebo zkušebním provozu.

V září, kdy generální ředitel ČRo René Zavoral budovu po rekonstrukci slavnostně otevíral, se v objektu stále pracovalo a opravy ještě probíhaly. Rozhlas přesto dva týdny před volbami rekonstrukci považoval oficiálně za dokončenou:

„Druhá největší investiční akce Českého rozhlasu po rekonstrukci pražských Vinohrad je za námi,“ řekl na koncertě během oslav v brněnském rozhlasovém studiu ředitel ČRo René Zavoral. I článek o slavnostním otevření zrekonstruované budovy na webu brněnského rozhlasu mluví jasně: „Tři etapy, čtyři roky. Funkcionalistická budova Českého rozhlasu Brno je po rekonstrukci.“ Jenže nebyla.

Kde se vzala Schillerová?

Jak vyplývá z registru smluv, rozhlas uzavřel se stavební firmou Winning PS několik dodatků, které částečně zvedly cenu rekonstrukce a také o pár týdnů prodloužily její trvání. Poslední dodatky mají datum 29. a 30. září, tedy týden poté, co Zavoral budovu slavnostně otevíral.

Nutně se tak nabízí otázka, proč s otevřením tak spěchal a proč u toho dva týdny před volbami musela být i ministryně Schillerová, která s rekonstrukcí budovy neměla nic společného, zato však v regionu kandidovala do sněmovny?

Za zmínku stojí i fakt, že Zavoral byl v té době čerstvě znovuzvoleným šéfem ČRo na druhé šestileté období. V srpnové volbě neměl protikandidáta, a rozhlasová Rada s řadou nominantů tehdejší sněmovní hlasovací aliance ANO-SPD-KSČM ho jasně potvrdila ve funkci.

„Na otevření rekonstruované budovy byly pozvány obecně osobnosti spojené s regionem. Pokud jde o politické spektrum, zvali jsme všechny poslance i senátory za Jihomoravský kraj. Za vládu byla pozvaná paní Schillerová a pan ministr kultury Zaorálek. Za poslance na akci potvrdil účast pan Hoppe, Onderka, poslankyně Malá, za senátory pan Bek a Dušek,“ řekl tehdy Deníku N ředitel komunikace ČRo Jiří Hošna.

Mimochodem, například starosta zmiňované městské části Brno-střed pozvánku na akci dostal, ale nezúčastnil se. Naopak senátor Jiří Dušek si následně na Facebooku exkurzi budovy pochvaloval: „Byl jsem moc rád, když mne pozvali na její znovuotevření po rozsáhlé zdařilé rekonstrukci, a když mne provedli stavbou horem/dolem.“


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Ředitel proti vlastním pravidlům

Ředitel Zavoral se sice fotografií s Alenou Schillerovou při stříhání pásky nechlubil, zato ministryně známá svou aktivitou na sociálních sítích, navíc uprostřed kampaně, se o ni s fanoušky podělila. Přísná předvolební pravidla, která v tu dobu v rozhlase platila, a která takto nastavil sám Zavoral, přitom zaměstnancům a spolupracovníkům ČRo fotografie s kandidujícími politiky jasně zakazují.

Účast Schillerové na otevírání nedokončené budovy rozhlasu připomínala její srpnové „slavnostní otevření“ bazénu karlovarského hotelu Thermal v době, kdy se ve městě konal filmový festival.

Viditelně nedokončený bazén s uvolněnými dlaždicemi nebo zakrytým stavebním materiálem tehdy nebyl zkolaudovaný a podle zjištění Seznam Zprávy byl v režimu zkušebního provozu.

Zrekonstruovaná část budovy brněnského rozhlasu však podle stavebního úřadu není ani ve zkušebním provozu a na kolaudaci stále čeká.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

1 komentář

 1. petrph napsal:

  Tedy, že jste připomněli ten Thermal , ono jest to mnohem horší, jeho skutečný stav je popsán třeba zde
  https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/hotel-thermal-rekonstrukce-bazen-vera-machoninova_2108241604_ern
  kde sami autoři toho původního projektu ze 70.let mluví o fušeřině, čímž tedy nemyslí jen ty závěrečné nedodělávky, ale celou tu státem posvěcenou a financovanou rekonstrukci, která naprosto změnila charakter a zdevalvovala hodnotu té stavby.

  To co z toho vzniklo už není víc než průměrná venkovní plovárna, čemuž ovšem neodpovídají luxusní ceny vstupného.. Pokud je snad toto, čím se chtěla chlubit na svém sklonku Babišova vláďa, tak nutně dopadla jak dopadla,,

  Nicméně, bude zajímavé začít sledovat, čím se bude chtít chlubit ta nová nová vláda p, Fialy za čtyři roky,,

Přidávání komentářů není povoleno