Rozdíl devíti korun: Parkovací automaty Olomouci dodá WSA doprava a parkování
Městská policie Olomouc vyčlenila na veřejnou zakázku 1,653 milionu korun s tím, že firmy mají za danou částku dodat co nejvyšší počet parkovacích automatů. Do částky je dle smlouvy zahrnuta kromě automatů samotných také montáž a uvedení do provozu. S částkou 108 161 korun na jeden parkovací automat zakázku získala pražská firma WSA doprava a parkování. O pouhých 9 korun na automat tak předčila firmu ELTODO.
Výběrové řízení probíhalo formou elektronické aukce. Zájemci tak mohli vidět nabídky konkurence a do konce řízení své nabídky měnit. „V tomto případě tedy takový cenový rozdíl není neobvyklý,“ uvedl administrátor zakázky Miroslav Pizur. Firma WSA, česká pobočka německé WSA electronic, se podle smluvních podmínek k okolnostem zakázky zatím nemůže vyjadřovat.
Firma ELTODO a.s. porážku negativně nevnímá. Podle manažerky PR Markéty Cesnakové je takto nízký rozdíl běžný. „Z toho důvodu necítíme potřebu konečnou cenu vítězného uchazeče blíže analyzovat a k její výši se vyjadřovat,“ dodala.
Podmínky zakázky stanovily, že ucházet se o ni mohou pouze firmy, které za poslední tři roky na podobných zakázkách pracovaly. V každém roce musela daná firma dodat minimálně deset parkovacích automatů.
WSA tuto podmínku splňuje. V posledních letech se podílela na dodávkách parkovacích automatů například v Nymburku, Rokycanech nebo Novém Městě nad Metují. V Olomouci už navíc WSA pracovala. „Od této firmy má Olomouc už deset automatů, které jsou dosud plně funkční,“ upřesnil Pizur.
Solární napájení, nic jiného
Ze strany zájemců o zakázku ovšem zazněly obavy ohledně technických parametrů parkovacích automatů. Zakázka požaduje od přístrojů společně s bezkontaktními terminály také čistě solární napájení předem nabitého akumulátoru. Podle jednoho ze zájemců by za nutnosti stálého datového připojení a monitoringu nemuselo toto nastavení stačit. Náhradní řešení v podobě napojení automatů na blízké sloupy veřejného osvětlení město ovšem zamítlo. Jak stojí ve veřejné odpovědi na upřesňující dotaz dané firmy: „Stávající parkovací automaty jsou od svého počátku v roce 1997 koncipovány výhradně s bateriovými zdroji, a proto trváme na původním požadavku.“
Ostatní technické parametry mají zaručit dlouhověkost zařízení. Kryty automatů budou kvůli elektronice zesíleny a mají mít i zvýšenou odolnost proti vlhkosti. Přístroje mají garantovat provoz v teplotním rozpětí od 55 až do -15 stupňů. Podle statistik ČHMÚ jsou tyto parametry dostačující, zimní teploty v Olomouci se pod hranici -15 stupňů dostanou jen ojediněle. Letní teploty se v roce 2016 průměrně pohybovaly okolo 25 stupňů.
Od podepsání smlouvy bude mít WSA doprava a parkování na zhotovení zakázky 14 týdnů. Během nich musí parkovací automaty dodat, zprovoznit a zaškolit policejní personál. V případě nedodržení podmínek má město v zakázce i systém penalizací. Ty se například vztahují na zpoždění nebo neodstranění závad.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
1 komentář
Mimochodem, ty uvedené ekonomické argumenty je naprosto nesmyslné. Jestli totiž vezmeme za kritérium „..dodat co nejvyšší počet parkovacích automatů za předem městem nabídnutou pevnou cenu – a provedeme pár kupeckých počtů, tak zjistíme že
firma WSA nabízí dodat (a namontovat) 15 celých 282 tisíciny parkovacích automatů zatímco
firma ELTODO 15 celých 281 tisícinu parkovacích automatů
Ergo vítězná firma dodá a namontuje o jednu tisícinu dodaného automatu navíc???
To si snad dělá vedení Olomouce ze svých voličů, slušně řečeno srandu???