Rozdělení na Západ a Východ nedává smysl. Dnešní svět je komplikovanější
POLEMIKA. Šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery se v editorialu 39. čísla nazvaném „Testování Orbánem“ zamýšlí nad vymezením a užitečností pojmu Západ. Položil si otázku, zda dnes dává smysl používat perspektivu stavící proti sobě demokratický a lidská práva chránící Západ a Východ charakterizovaný negativními rysy jako je nesvoboda nebo úpadek formovaný zkušeností studené války. Popisem situace ve střední Evropě naznačuje, že je tento pohled nadále užitečný pro popis politického dění. Autor tohoto textu však argumentuje, že české debatě o dění ve světě spíše pomůže, když se přestane toto rozdělení používat.
Tabery definuje Západ relativně volně jako místo „úcty k právům a institucím“. Jeho Západ není fyzickým místem – i přestože ve svém textu zmiňuje země západní Evropy – ale spíše stylem vládnutí. Imaginárním politickým společenstvím, k jehož principům by země střední Evropy, popisované stále jako ještě nezralé a zpozdilé, měly směřovat.
Samozřejmě je na místě debata o tom, co by se v české společnosti a politice dalo zlepšit. Ale nabízí se otázka, proč vůbec o podobném tématu diskutovat za použití geografické perspektivy.
Nebylo by produktivnější bavit se o dobrém vládnutí konkrétněji, pojmenovávat přesně problémy, které hodláme řešit, a poté se inspirovat rozličnými zkušenostmi z celého světa bez ohledu na to, ze které světové strany přicházejí?
Z mýtického Západu řešení nečekejme
Západ jako unitární jednotka může být zdrojem aspirace pouze za předpokladu, že ignorujeme politickou realitu. Státy ležící na západ od našich hranic mají celou řadu sociálních, ekonomických a politických problémů, které nelze odbýt jednou vedlejší větou o „skandálech, populistech a trapnostech“.
Naopak liberální demokracie po celém světě čelí vážné krizi důvěry a po celém světě lze vidět vzestup krajně pravicových politiků nabízejících alternativy vůči status quo. Silná pozice Donalda Trumpa před příštími prezidentskými volbami ve Spojených státech amerických je pouze jedním z mnoha příkladů, že i v těchto zemích mohou zvítězit zcela jiné hodnoty než „úcta k právům a institucím“.
Ano, demokracie zemí ve střední Evropě není v dobré kondici, ale není pravdou, že jde pouze o problém tohoto regionu. A nemá smysl čekat, až řešení přijdou z mytického Západu, protože ani tam je očividně neznají.
Binární logika dobrého Západu a zlého Východu pak zcela neobstojí při snaze o pochopení politické dynamiky na globální úrovni. Jak si na této škále stojí Indie, Brazílie nebo třeba Kazachstán? Pokud bylo již ve studené válce rozdělení světa na dva ideologické bloky značně zjednodušující perspektivou, v multipolárním 21. století už nedává smysl vůbec žádný.
Dnešní debata je složitější
Místo recyklace zaběhlých šablon je třeba snažit se lépe porozumět odlišné dynamice vývoje v různých regionech a pochopit jejich historii, společnost a politické zájmy. A právě schopnost nahlédnout svět – včetně mytizovaného Západu – očima jiných společností nám může umožnit se v něm lépe zorientovat.
Asi nebude velkým překvapením, že státy Afriky nebo Jižní Ameriky budou mít na údajný závazek západních států k „právům a institucím“ dosti odlišnou perspektivu, než máme my.
To by nás nemělo šokovat, ale spíše přivést k závěru, že pojem Západ vznikl v určitém dějinném kontextu. Ano, možná dával smysl pro formulaci politických aspirací disidentů v letech osmdesátých. Ano, možná dával smysl při formulaci zahraničně politických cílů v letech devadesátých.
Ale co dnes? Dnes, se bez něj při vedení debat o výzvách, kterým České republika, Evropská unie a lidstvo jako společenství čelí, snadno obejdeme. A proto neuškodí jej odložit.
Autor textu je doktorandem oboru politologie na Masarykově univerzitě v Brně. Výzkumně se zabývá ruskou politikou a ideologií nedemokratických režimů. V rámci svého působení v českých i zahraničních think-tancích se věnoval tematice dezinformací a jejich dopadů na politiku a společnost.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kolik má kráva žaludků? Ústecký kraj zvýšil počet výborů, rozhodovaly stranické knížky
Čína slibuje prosperitu a mír. Udělá ale jen to, co pro ni bude výhodné
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Vyřiďte liberální demokracii, že ji pozdravuju.
Rozhodně dává smysl dělit země na ty, ve kterých je demokratický systém, a na ty, ve kterých ne. Obdobně na země civilizované, které dodržují Chartu základních lidských práv, dále na státy, které se o to alespoň snaží, a pak ten zbytek.
Tedy děkuji za správnou připomínku. Označení Západ během historie měnilo obsah. Taky se připojoval přívlastek „křesťanský“, ale o tom už asi dnešní progresivisté nechtějí ani slyšet.
Ale tehdy nebyl jeho nepřítelem Východ, (protože Rusko bylo rovněž křesťanské) – ale JihoVýchod, čili země pod kontrolou islámu.
O dvacátém století se těžko hovoří, Německo nebylo jediný stát, kde se etabloval fašismus. A v devadesátkách dostal Michal Gorbačov Nobelovou cenu míru . Takže „na Západě“ to asi zas tak špatně neviděli.
Ten úvodní obrázek se šipkami Miroslavova země a půlnoční království je nejlepší, nejpravdivější a nepřesnější rozdíl mezi východem a západem.
Komunisti byli mistři zkratek a tohle jim vyšlo na 1000%.
Ve slovenských volbách mne zaujal jeden bilboard, kde se G. Husák ptá: „Tak ako sa máte, mé děti, 34 let po sametovej revolúcii?
Dokonalé a výstižné.
a když odpovíš, tak zjistíš, že sis husákovský žebrákostán maloval na růžovo.
Kdyby nic jiného, tak i za relativní socialistické nouze (která se k nám pod vedením Fialy a spol. vrací), byly podporovány rodiny, byla vedena propopulační politika, bylo podporováno zdraví populace v míře dnes naprosto nevídané apod.
Ano , demokracie zemi střední Evropy není v dobré kondici. Jaká je demokracie v USA, Kanadě ve Francii, Nemecku, Itálii, atd, všichni mají problémy, větší či menší. Slovensko zvolilo Směr a je to spatne, municaky jsou prázdné a Kyjev je nenasitny a nechce jednat o miru. Arménie prohrála, Rusko má problém s Ukrajinou a Náhorní Karabach má Azerbajdzan a od něj nesmrdi nafta a plyn. Mám podezření, že USA se chytré vysmekly s podpory Ukrajina s výmluvu na možnou platební neschopnost. A tak svazaci z Bruselu budou dál podporovat zastupnou válku na Ukrajině. Fico má dobrou paměť, do jaké situace ho dostala Tymosenkova s plynem. Označení“ kolektivní Zapad“ od Putina je vystizny, to jsou ty ony problemy demokracie, marx-leninska ideologie byla kolektivismem s tím mají církve zásadní problém.
Že bych asi vysvětlil, jak je to s tím „. USA se chytré vysmekly s podpory Ukrajina s výmluvu na možnou platební neschopnost.“.
Ono je to totiž takhle v jejich právním systému zavedeno. Že když se do tohoto stavu dostanou, tak než se to vyřeší, tak federální vláda smí vydávat pouze nezbytně nutné výdaje. Mezi které samozřejmě podpora v cizí válce nepatří.
Soráč,..ale když už se tedy mluví o úctě k zákonům, tak i to k nim patří. A ne jako jiné, kde si z nich dělají trhací kalendář jak potřebují..
A nebo tedy ještě jinak, jak říká ta pointa vulgárního vtipu „Na to jsme se přece dohodli předem“. Čili, i američtí kongresmani si mohli lehce spočítat, když celý rok a půl radostně hlasovali pro miliardové výdaje pro Ukrajinu, že už to je na dluh, a že k tomuhle zablokování dojde…
Pojem „Západ“ odložit samozřejmě lze a bude to dokonce žádoucí, fakta nikoliv. Faktem je, že drtivá většina ukazatelů o kvalitě života, ať si pod tím představíme cokoliv, jednoznačně vypovídá o tom, že na tom údajně churavějícím „Západě“ umí společnost spravovat mnohem lépe. A to o parník…Proto k těmto zemím správně vzhlížíme jako k inspiraci a vzoru „jak na to“. Takové triviality ale není třeba řešit a psát o nich eseje…všichni přece víme, že bankovnictví Švýcarska se nedá měřit se Srbskem, soudnictví Anglie s Bolívií, sociální systém Švédska s Indií, nebo respekt k lidským právům v Dánsku a Turecku. Ta volba jak, kam a s kým je úplně jasná 😀 😀 😀
Zdaleka už to neplatí. Bývalý Západ je už v rozkladu, faktickém i hodnotovém. Obhajoba původně západních hodnot leží stále více na bedrech zemí původního východního bloku.
nemame tech politologu trochu moc ?