Roušky a respirátory od Respilonu teď ministerstvo nechce. Vadí mu pochybnosti o certifikátech i nedodržení termínů
Ministerstvo zdravotnictví odstoupilo od objednávek respirátorů od firmy Respilon. Mělo jít o čtyři dodávky respirátorů FFP2, vždy na sto tisíc kusů. „Nebylo od čeho odstupovat, objednávku jsme nepodepsali,“ tvrdí ale Respilon. Celkem 30 tisíc roušek, které už firma na resort bezúplatně převedla, ale čeká ve skladu Státních hmotných rezerv, než se rozhodne, co s nimi bude dál.
„Vyčkáváme na dodání věrohodných certifikátů tak, aby bylo případně možné rozhodnout o jejich distribuci,“ vysvětluje za Ministerstvo zdravotnictví Klára Doláková z tiskového odboru, proč resort neposlal stále ještě nedostatkové roušky tam, kde jsou potřeba.
Jak v uplynulých dnech upozornil HlídacíPes.org, proti tvrzení české firmy Respilon podnikatele Romana Zimy o testování a schválení jejích výrobků se ohradily dvě instituce, které měly certifikaci k jejím výrobkům či materiálům vydat – americká laboratoř Nelson Labs a brněnské Vysoké učení technické.
400 tisíc respirátorů
Ministerstvo zdravotnictví koncem března oznámilo, že 30 tisíc roušek darovaných firmou Respilon začne neprodleně distribuovat zdravotníkům a že s Respilonem navazuje dlouhodobou spolupráci. Konkrétně centrální nákup Ministerstva zdravotnictví vystavil celkem čtyři objednávky respirátorů třídy FFP2 RespiPro Virus Killer s vrstvami oxidu mědi. Každá objednávka byla na 100 tisíc kusů.
Související články
Vláda svěřila dodávky statisíců roušek firmě Respilon. Ta se ohání pochybnými certifikáty
K dodávce už ale nedošlo. Darované roušky zatím zůstávají ve skladu a nové objednávky resort zrušil.
„Ministerstvo zdravotnictví od těchto objednávek následně záhy odstoupilo a to jednak z důvodu vzniku pochybností platnosti a důvěryhodnosti dodaných certifikátů a taktéž z důvodu nedodržení plánovaných termínů dodávky. V současné době tedy nemá tým centrálního nákupu Ministerstva zdravotnictví se společností Respilon žádný smluvní vztah, týkající se dodávek zdravotnického materiálu,“ shruje Klára Doláková.
Respilon však situaci popisuje trochu jinak: „Není to přesná informace. Objednávky ze strany MZ ČR na 400 000 respirátorů přišly, ale my jsme je zatím nepotvrdili, protože je třeba nové respirátory certifikovat před uvedením na trh a ministerstvo mělo podmínky, na které jsme nebyli schopni přistoupit a se kterými jsme nesouhlasili. Proto objednávky nebyly námi podepsány a akceptovány,“ říká výkonná ředitelka Respilon Group Jana Zimová.
Část výrobků už je u zdravotníků
Zájem firmy dodávat pro ministerstvo podle ní nadále trvá. Na testování a získání certifikátů pro nový typ respirátorů se podle ní v tuto chvíli pracuje.
Proč ministerstvo nechalo ve skladech i zmiňovaných 30 tisíc bezplatně převedených ústenek, které podle Respilonu všechny potřebné testy a dokumentaci mají, Zimová netuší.
Už 18. března Ministerstvo zdravotnictví od Respilonu koupilo v rámci testovací dodávky tři tisíce nanovlákenných ústenek. Ty už zdravotníkům rozdalo.
„Nákup proběhl v době, kdy byl na trhu zásadní nedostatek tohoto typu zboží. Uvedený nákup byl první a do této chvíle jedinou dodávkou od společnosti Respilon,“ vysvětluje za ministerstvo Klára Doláková.
Podle firmy Respilon dostali také zdravotníci už dříve k otestování malý počet kusů nového typu respirátoru.
Spolupráce se společností Respilon byla podle rezortu od začátku podmíněna předložením všech obvyklých certifikátů a prohlášení o shodě.
VUT: Jak to bylo s testy?
Pochybnosti o certifikátech k aktuálním výrobkům či materiálům firmy Respilon ale vyjádřilo například brněnské Vysoké učení technické.
„VUT provádělo v roce 2015 testy produktu pod názvem ReSpimask, šlo o produkt již zaniklé společnosti Redspeare&Co. LLP, která je personálně propojená přes osobu Romana Zimy. Nejsme však schopni se vyjádřit k tomu, jestli se jedná o stejný produkt nabízený aktuálně společností RESPILON Group s.r.o.,“ odpověděla na dotaz HlídacíPes.org manažerka PR a marketingu Fakulty strojního inženýrství brněnského VUT Radka Španihelová.
Produkt ReSpimask navíc podle ní nebyl v roce 2015 testován z hlediska technických norem nebo certifikovaných metodik, ale pouze podle požadavků objednatele testů. Jinými slovy – nastavení požadavků testu si zvolila sama firma.
„VUT není akreditovanou laboratoří pro respirátory a roušky a výrobky tohoto druhu tedy neschvaluje a ani nemůže certifikovat jejich shodu s technickými či jinými obecně závaznými normami,” dodává Španihelová.
Výroky typu, že VUT schválilo, či dokonce doporučuje konkrétní respirátor nebo jiný produkt společnosti RESPILON Group s.r.o., jsou podle ní „zcela nepravdivé a klamavé“. Výrok o testování výrobku bez udání podmínek testu a dalšího kontextu je pak prý „zcela zjevně zavádějící“.
„Náš produkt ReSpimask, rovněž další produkty či materiály, byly testovány na VUT. Máme k tomu i podklady s podpisy za VUT, rovněž video z testování,“ reagoval před víkendem v písemném prohlášení Respilon.
„VUT nám neuděluje certifikát, ani neschvaluje, zda můžeme produkt prodávat, pouze nám provedla další test na konkrétní vlastnosti. Velmi zjednodušeně se jedná jen o další aktivitu našeho výzkumu,“ přibližuje firma svůj pohled na spolupráci s brněnskou vysokou školou.
Rektor: „Šmejdi…“
VUT v Brně mělo od letošního ledna po následující čtyři roky s Respilonem spolupracovat na projektu protiprachového filtru na bázi nanovlákenné separační membrány pro dýchací masky. Firma Respilon Group byla hlavním příjemcem dotace, VUT mělo být partnerem.
VUT od smlouvy o projektu nicméně odstoupilo, a to „pro podstatné porušení smlouvy ze strany RESPILON Group“, říká univerzita.
„Hlavní příjemce nám dosud nepřevedl účelovou finanční podporu a nebyla tedy dodržena lhůta pro převod. Nadto s námi hlavní příjemce nekomunikuje. Důvěra v partnera při řešení projektu byla zásadním způsobem porušená, proto jsme se rozhodli naši účast na projektu ukončit,“ dodává Radka Španihelová.
Ostře se do firmy Respilon nedávno na Twitteru opřel i rektor brněnského VUT Petr Štěpánek:
„S radostí a hrdostí sleduji jaký pocit sounáležitosti je mezi našimi lidmi. ale bohužel jsou i šmejdi … některé firmy se chlubí tím, že něco vymysleli, že to VUT otestovalo, ale opak je pravdou. Píši o firmě RESPILON,“ napsal.
„Píší že VUT vyzkoušelo a udělilo certifikaci. K tomu nejsme oprávněni. Takže klamavá reklama … a využívání příležitosti k vlastnímu prospěchu…“ dodal v odpovědi na jiný tweet s tím, že právní oddělení brněnského VUT začíná celý případ řešit.
„Nabídli jsme panu rektorovi schůzku a věříme, že budeme mít možnost se potkat a vzájemně si vyměnit naše stanoviska,“ říká za Respilon Jana Zimová.
Výrobce materiálu? Obchodní tajemství
Výroky Respilonu o „testování“ a „schválení“ jeho výrobků rozporuje i další ze zmiňovaných institucí, americká Nelson Laboratories.
U ní zjišťoval okolnosti spolupráce s firmou Respilon a testování jejích výrobků či materiálů Ondřej Jureček, nezávislý IT architekt ze společnosti ED7 Czech s.r.o. Část korespondence s americkou laboratoří vyvěsil na svůj Facebook. HlídacíPes.org má k dispozici i zbytek jeho korespondence.
Jureček požádal Nelson Labs o porovnání certifikátů tak, jak je má sama laboratoř v databázi, s podobou, v jaké je zveřejnil na webu Respilon. Odpověď laboratoře naznačuje, že jeden z dokumentů byl před publikací na stránkách Respilonu upraven.
„První zpráva o VFE testování (laboratorní číslo 754320) byla změněna/upravena s odlišnými výsledky testování, druhá zpráva pro BFE A Delta P testování, laboratorní číslo 754321, se shoduje s naším záznamem. Nicméně takto staré zprávy nemají velkou hodnotu, protože se vážou k produktu, který je řadu let starý. Nemůžu říct, že kdybychom stejný produkt testovali dnes, výsledky testů by byly stejné,“ odpověděla zástupkyně Nelson Labs.
Respilon na Nelson Labs odkazuje i při aktuálních testech svých nových respirátorů Virus Killer: „Aktuálně máme hotové nové tři testy z této laboratoře z března 2020 na filtr, který použijeme do nových modelů našich masek,“ hájí se firma.
Tvrzení dokládá třemi dokumenty z Nelson Labs, ve kterých je jako testovaná položka uveden název „AntiMicrobe Web R“. Kdo tento materiál vyrábí, ale Jana Zimová z Respilon Group nechce říct, s odkazem na konkurenci.
„Již jsme předložili všechny informace kontrole České obchodní inspekce, kteří kontrolují jejich správnost. Sami je nechceme z konkurenčních důvodů uvádět, abychom neusnadňovali práci konkurenčním firmám, v hledání ověřených partnerů pro spolupráci‚“ říká Zimová.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Pokud politika nemá hodnotový rámec, je jen nástrojem rozpadu
Takže dobrý den. Andrej Babiš zlatoústý, velkolepý vítěz nad umělou inteligencí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
13 komentářů
1) Aha, takze to mohlo byt takhle. Necham si u VUT udelat test na to, ze „bila je bila“. A pak u sveho vyrobku, ktery je bily, napisu, ze „testovano a certifikovano ve VUT“. 2) Zajimalo by me, jake certifikaty ma zdravotnicky material dovazeny po plnych letadlech z Ciny. O tom ceskem ma pochybnosti super-mudrlant Havlicek. Hadejte, kdo v CR si masti kapsu na tomhle obchode. MZ nakupuje 2-krat draz nez MV.
Horší, než to, co objednali soudruzi z ministerstva v Číně, to být nemohlo… Ale chápu, každej nekompetentní břídil nějak začínal a tu a tam se něco přiučí.. Proč ale za naše peníze, že jo?
Přesně
Jak pár článků, dokáže zlikvidovat firmu!! Běžte do Číny “ tam je kvalita! Hlavně že se psalo o nekvalitě ! Kdo jim dal certifikát?
Certifikáty na respirátory? Hlavně, že to co si lidé šijí doma má certifikáty od výrobců triček z údajné 100% bavlny!? Bože lidská blbost je nekonečná. A pokles pandemie u nás? Tak proč křivka nakazenych, vždy kopíruje křivku provedených opakovanych testů? To si ten Slovák opravdu myslí,že jsme tak hloupý národ?
Vážení, nikdo firmu Respilon nechce likvidovat. Je třeba zklidnit hormon. Firma podniká v Číně a v Turecku. Brněnský magistrát (Vaňková-ODS) dál firmě k dispozici celý pavilon na výstavišti, zatím je prázdný. Zařízení tam firma Respilon přemístí z Číny a Turecká. Zatím se předpokládá, že by mohla výroba v Brně začít v polovině května. Proto firma zatím nepotvrdila objednávku od MZ na 3x 100 000 respirátorů. Ty certifikáty jen ukazují na to jak je firma seriózní. Firma dostala na vývoj a výrobu dotaci z které měla část poukázat na VUT Brno. Což neudělala a peníze si nechala.
Nejdůležitější je tzv. ,,rouškové náboženství“. Když to lidem zůstane, tak se přiblížíme k multikulturalismu, aniž bychom chtěli!
Pochybuju, že výrobky z Číny splňují nějaké přísné normy a certifikáty😔… A místo, abychom tahali za jeden provaz, tak si tady budou hrát hru „kdo je tady vedoucí?“ … Přímo od zdravotníků vím, že masky respilon si pochvalovali hned po testech, takže teď si užívají ty malé, smradlavé…
Firma Respilon má výrobu v Číně a Turecku, takže čínská respektive turecká firma s majiteli sídlícími v ČR, snad jsou i českými občany (v Brně). kdybyste četl články a nejen nadpisy a přiblblé komentáře, tak byste se dočetl, že strojní zařízení chce firma převézt do ČR z Číny a případně z Turecka. Podrobně o tom píše Jiří Berana to dokonce o dvě hodiny a dvacetjedna minut dříve.
Protikorupční Politické Hnutí ANO, bude líp Andreje Babiše se nechová jako řádný hospodář České republiky!
Nejdřív miliardové schodky v době konjunktury, potom veřejné lhaní ohledně zásob zdravotních ochranných prostředků, nerespektování řízení Krizového štábu a teď netransparentní výběr firem ohledně dodávek snad všeho.
Šmarja, to už je do nebe volající!
no to samozrejme je do nebe volajici…ale prostemu lidu se to asi stale libi..takze nas ceka jeste par hezkych let s agentem STB…nevim co by se muselo stat, aby ho koblizci zacali opoustet., a agrofertizace bude asi pokracovat..desne
Proc se bavite o necem co je jen pro lekare a elitu. Obycejne lidi toto vubec nezajima. K nim se zadne nano respir nedostanou. Podivejte se na prvni linii prodavacek marketu po celou dobu Koronviru.Kde oni maji kvalitni respiratory? No vubec- tak hadr na usta a makat. Nikdo to neresi a davy zakazniku nekontrolovanych na ne prska kasle a kycha.
Mimochodem pan Roman Zima působil v minulosti ve firmě Business Angels Investment, kde bylo okradeno cca 400 klientů, ikdyž nakonec nebyl souzen viz jeho vyjádření pro HN z časů kdy byl v představenstvu
https://byznys.ihned.cz/c1-21943750-cnb-varuje-pred-nabidkou-vysokych-uroku
a uzavření kauzy
https://www.novinky.cz/krimi/clanek/za-okradeni-vice-nez-ctyr-set-klientu-jdou-manazeri-az-na-osm-let-do-vezeni-307674
Opravdu pán se seriózní historií – krásný námět na další článek…