Roman Máca: Když EU nic nedělá, nechte se ošetřit v libovolné ruské nemocnici
Kritika Evropské unie v době koronavirové se dá pracovně popsat jako Okamurův uzavřený cyklus: „Když EU nedělá nic, je to špatně a je neschopná. Když EU něco dělá, je to diktát Bruselu a nemá dělat nic.“ Jinými slovy, ať udělá EU cokoliv, je to špatně, chceme Czexit!
S názory, že EU selhala a že ti, kdo ve skutečnosti pomáhají, jsou Rusko a Čína, se ve vztahu k pandemii koronaviru v Evropě nyní setkáváme poměrně často. Zatímco na unii se dští síra, oslavována je Čína, která „nám jako jediná země pomohla“ tím, že nám za naše peníze u ní dovolila nakoupit.
Poněkud se při tom zapomíná, že unie může dělat pouze to, co jí členské státy dovolí. Ty ale nad evropskou solidaritou samy v poslední době častěji nadřazovaly národní zájmy.
Tajemstvím není ani to, že kvalitní zdravotnictví, moderní a dobře vybavené nemocnice a připravený personál jsou zásadní předpoklady pro to, abychom ve střetu s touto pandemií uspěli.
Žádané plicní ventilátory
Při kritice EU je dobré zkusit si dohledat, kolik projektů v oblasti zdravotnictví bylo v České republice za dobu jejího členství v EU realizováno. Nelze dojít k jinému závěru, než že unie českému zdravotnictví jednoznačně pomohla.
Není nutné uvádět kompletní výčet projektů. Stačí si vybavit, kolikrát každý z nás při návštěvě takřka libovolné nemocnice viděl cedule s informací, že „tento pavilon byl opraven z prostředků Evropské unie“. Jen za loňský rok české zdravotnictví získalo z EU přes čtyři miliardy korun.
Peníze z evropských fondů v roce 2019 pomohly kupříkladu i olomoucké fakultní nemocnici. Nemocnice mohla za bezmála 100 milionů korun pořídit moderní technologické a přístrojové vybavení včetně dnes tolik žádaných plicních ventilátorů.
Jiný příběh nás zavede do havířovské nemocnice. Ta za 68 milionů korun zrekonstruovala infekční pavilon a nakoupila do něj nové vybavení. V Praze EU finančně podpořila například výzkum infekčních nemocí ve fakultní nemocnici Na Bulovce. I to se nyní docela hodí, ne?
Ne, raději do Havířova
Na faktech a argumentech postavená kritika je žádoucí a legitimní – ať jde o EU nebo cokoli jiného. Zaslepenost je naopak na škodu. Jen si vzpomeňme na to, jak naše zdravotnictví a nemocnice vypadaly dříve. Tedy v době, kdy tuto zemi spravoval nedemokratický režim upínající se právě směrem na východ – především k Moskvě.
Vzpomínky snad pomohou oživit slova českého lékaře internisty, profesora Michala Anděla: „Byli jsme strašně technologicky zaostalí. Měli jsme sice kvalifikované doktory, kteří by pacientovi dokázali pomoci, ale neměli jsme k tomu patřičný materiál. A ten, co byl, se schovával pro funkcionáře a komunistické vedení.“
Po tomhle se nám jistě nestýská. A ruku na srdce: každý by se dnes chtěl nechat léčit raději ve výše zmíněném Havířově než v nějaké regionální nemocnici kdekoli v Rusku.
Autor je analytikem Institutu pro politiku a společnost
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kurdové opět ztrácí sen o samostatnosti. Jejich autonomie se nehodí nikomu
Tchaj-wanské jaderné dilema. Globální dodávky čipů jsou opět v ohrožení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
17 komentářů
Pan autor ve svém oslavném článku na blahodárné působení EU na české zdravotnictví, opomněl uvést, kolik za dobu členství odvedla ČR do kasy EU. Rozhodně to bylo více než šlo z EU do českého zdravotnictví. Samozřejmě, že EU nám na dotacích vrací víe, než do pokladny dáváme, jde jen o to k čemu jsou ty dotace, podle preferencí EU vkládány. Jde o zemědělství a tedy do AGROFERTU především, nebo do na příklad do golfových hřišť nebo také schodiště v Jevišovicích od silnice k hradu za víc jak 400 000 Kč ( při šířce cca 70 cm). Okamura nelže, tentokrát EU, potažmo EK totálně zklamala, přiznala to sama její předsedkyně. Nebo pan autor ČT 24 nesleduje?
Jasne -hlavne ze EU nezklamala burese ,ktery cerpal z EU prachy miliardy do svych vznesenych podniku hihihihi
Jedním z postulátů „sametové revoluce“bylo mj. to, že „státu v hospodářství“ ( tj. myšleno v podnikání) má být co nejméně… Čili tady je třeba upřesnit co z fondů EU čerpal samotný Babiš a co podniky, které patří pod Agrofert ? Máte-li zjištěno, že čerpal samotný Babiš, tak to uveďte, třeba sem na HP, který by to dozajista rád rozvedl do výšin a nížin…
Babiš = Agrofert a Agrofert=Babiš. Jestli jste to nepochopil už dávno, tak je mi vás líto, Josefe. Opravdu myslíte, že když majetek předal do jakýchsi pofidérních svěřeneckých fondů, aby vyhověl zákonu, který ve své nekonečné bohorovnosti stvořili tupí poslanci, nezajímá se o chod svých podniků a nadále je neřídí? Svatá prostoto!!!
K tomu dodám jen toto : Pod Agrofert patří mnoho podniků a každý z nich má svého šéfa a zaměstnanců celkem je něco více jak 3o tisíc. Opravdu si myslíte, že Babiš v uplynulém čase se mohl každodenně zabývat Agrofertem a podniky pod ním ? Dotace „vypisuje“ EU a každý z podniků pod Agrofertem se má možnost přihlásit, pokud si myslí, že podmínky dotace může splnit. Že by tady Babiš ovlivňoval kazdodenně přidělování „Agrofertu a spol.“ je nemožné…? Ale kdo tomu chce nevěřit, tak ať nevěří…
Je demagogie porovnávat část dotací (třeba na zdravotnictví) s tím co odvádíme do EU. A pak vypíchnout některé dotace, které mohou být nedůležité. Dá se jmenovat o dost více objektů, kde byly dotace smysluplné. Okamura většinou nelže na plnou hubu, není to hlupák, jen to částečně zabalí do kousku pravdy a lidi tu pravdu znají a přijmou pak vše, co říká. Snad kromě Taiwanu není země, nebo instituce, která by zareagovala bezchybně a EU zmůže jen tolik, kolik jí my (i když jsme jen kapka v moři), a ostatní členové dovolíme.
Krátká zpráva na novinky.cz – 8.4. v 11:57 hod :
“ ……Současně selhal i plán na záchranu evropských ekonomik po koronavirové krizi, nazývaný Marshallův plán 2. Ministři financí zemí Evropské unie se na ničem nedohodli. “
Tak pořád nekritizujte ten Brusel, oni se snaží a ty národní státy jim do toho pořád hází vidle. Tak takto to dál , soudruzi , nepůjde !
Je potřeba myslet tak nějak nově, pokrokově. Jasné Kefalín ?!
A teď vážně… Ten Marshallův plán 2.0 jsem tu zmiňoval už před 2-3-mi týdny ( ještě než se o něm Brusel vůbec zmínil a takto jej pojmenoval ) . S tím, že to je jedna z posledních šancí ( a současně obrovská příležitost ), aby EU prokázala oprávněnost své existence.
Bohužel, realita je taková, že na protlačení jakéhokoliv takového ambiciózního plánu je EU příliš slabá a roztříštěná. Už ze své podstaty. Tato krize snad pomůže k tomu, aby si všichni uvědomili, že nelze setrvávat na pozici chytré Horákyně ( ani nahá , ani oblečená ) a do budoucna se Evropa bude muset buď vrátit k volnému svazku kooperujících národních států anebo se přeměnit v nadnárodní, centrálně ( ovšem i silově ) řízenou federaci. O tom nás čeká – doufám – diskuze v blízké budoucnosti.
Jaro se probouzí a antievropští papoušci se v Česku probouzejí ze zimního spánku. A stále dokola opakují fujevlopa, fujevlopa…🙂
Když tak : „antievlopounijní“ …. a „fujeulopa … “ . Evropa je OK. Na tu nikdo neplive.
Opravený text: Jen citát ze Seznam Zprávy, více řečí netřeba : „EU v boji s virem zklamala, uvedl šéf unijních vědců a rezignoval“.
1. Obávám se, že ke hlavnímu skoku v našem zdravotnictví došlo už před vstupem do EU, v 90. letech, kdy jsme se zbavili komunistické záměrně nedostatkové ekonomiky. Ještě v roce 1989 umírali pacienti na to, že nebyl dostatek umělých ledvin, krátce po revoluci se to dorovnalo a navíc začala být k dispozici peritoneální dialýza, která není závislá na přístrojích.
2. Prakticky všechno, co EU v souvislosti s koronavirovou epidemií navrhovala, byly nesmysly. Na druhé straně vehementně zavrhovala opatření, která po nás následně převzaly i jiné státy (roušky, karanténa, zavření hranic apod.).
3. Faktem také je, že EU rovnež prošvihla jedinou věc, kterou reálně udělat mohla: Doporučit členským zemím, aby nepřecházely na letní čas (protože stres z časového posunu snižuje imunitu, a to se projeví jak v riziku infekce, tak i v riziku závažného průběhu, pokud se člověk nakazí).
Takže aktivity EU v době epidemie jen přilily další kapky do jakéhosi imaginárního kalichu hořkosti, po jehož naplnění se obyvatelstvo začne masově domáhat odchodu z této organizace.
Odchod za EU v současné době není možný. Bývalý soudruh Babiš by přišel o dotace z EU. EU mohla vydat jen zásadní zprávu , která zní-Kdo je geneticky dobře vybaven toho se virová pandemie netýká , ti ostatní by měli urychleně sepsat závěť o potom se jít posadit na hřbitov.
Za socializmu byla studená válka , na náš stát byla různá embarga , udržovali jsme obrovskou armádu , objekty a sklady CO , je otázka jak je to v USA , kde desítky milionů lidí nemá žádné zdravotní pojištění ! Stačí sledovat americké filmy !
Ano, v USA skutečně mnoho lidí zdravotní pojištění nemá. V USA totiž sice zdravotní pojištění existuje, ale není povinné. Je ponecháno prostě na vůli samotných občanů, zda si zdravotní pojištění pořídí, či nikoliv. U nás zdravotní pojištění povinné je a každý je povinen si jej platit. Já jsem rád, že je u nás zdravotní pojištění povinné, protože kdyby povinné nebylo, našlo by se zcela jistě i u nás mnoho lidí, kteří by si zdravotní pojištění nepořídili, stejně jako je tomu v USA. Prezident Obama se sice pokoušel povinné zdravotní pojištění v USA zavést, ale jeho následník Trump vše zase smetl ze stolu. A prošlo mu to. Zrušení povinného zdravotního pojištění bylo dokonce jedním z předvolebních slibů Donalda Trumpa. Zdá se tedy, že sami Američané o povinné zdravotní pojištění prostě nestojí.
Ano, protože američané jsou alergičtí na to, když jim někdo přikazuje, kam mají odevzdat své peníze a tím z nich dělá nesvéprávné ovce. Bere jim to svobodu rozhodování. Je to legitimní světonázor a je třeba to respektovat.
Mimochodem, momentálně Trump vyzval všechny americké občany, kteří nemají pojištění a mají symptomy nákazy na covid, ať jdou do nemocnice, že v tomto případě ( jde o veřejnou ochranu a zájem ) bude léčba uhrazena státem. Tato informace se v českém mainstreamu moc nezdůrazňuje, protože…. Trump.
Ona tam ale existuje síť chudinských špitálů, placených z různých dobročinných nadací, které se o tyhle nízkopříjmové skupiny postarají (a fakticky poskytují lepší zdravotní péči než jaká je v mnoha zemích, kde je zdravotní pojištění povinné).
A problémem může být jistě i riziko, že se to pojištění rozkrade, nebo příslušný finanční ústav krachne.
A problémem může být jistě i riziko, že se to pojištění rozkrade, nebo příslušný finanční ústav krachne. Konec citátu. Ano, jistě. Proč si tedy pořizovat svůj byt, když mi jej můžou vykrást. Proč nastupovat u nějaké firmy do zaměstnání, když firma přece může zkrachovat. A mohli bychom pokračovat.