Role médií bude před volbami zásadní. Hraje se o všechno, říká politoložka Lebedová
Politoložka Eva Lebedová je odbornice na politický marketing. V rozhovoru analyzuje vládní krizi především se zaměřením na Andreje Babiše a jeho krizový marketing a komunikaci.
Pro úplný obrázek doporučujeme i předchozí část rozhovoru, která byla pořízena před vládní krizí a nabízí tak možnost ke srovnání.
- Jak se proměnil marketing Andreje Babiše v reakci na vládní krizi, prapůvodně vyvolanou nejasnostmi kolem financování korunových dluhopisů?
Na to, abychom z toho byli schopni vyvodit ucelené závěry, uplynula ještě příliš krátká doba. V podstatě ale šlo o krizovou komunikaci, kdy byl nucený reagovat na průběh událostí. S výjimkou kauzy Čapí hnízdo to bylo poprvé, co musel dlouhodobě čelit mediálnímu tlaku. Je to poprvé, kdy ho vnímám v určité mediální defenzivě, kdy byl narušen jeho dlouhodobě pozitivní mediální obraz. Navíc se nyní rozbíhá intenzivní předvolební doba, kdy se budou vyhrocovat konflikty. Bude zajímavé sledovat, zda se jeho mediální obraz bude nadále zhoršovat a jestli budou dál otevírána témata, která pro něj nebudou příznivá.
Defenzivní Andrej Babiš
- S tím souvisí fakt, že vznikají nové projekty které se na Andreje Babiše kriticky zaměřují…
Je zřejmé, že nyní je toto úsilí koordinované, a je poměrně logické, že je snaha podobné kauzy zveřejňovat před volbami. V tomto ohledu je to naprosto pochopitelné a Andrej Babiš se k tomu musí umět postavit. Má za sebou velice kvalitní PR tým, takže má možnost účinné obrany, možnost ukázat tu druhou stranu, nikdo mu v tom nebrání. Nemá ani zablokovaný přístup do médií, ba naopak. Možnosti tedy má a volič si to bude muset sám vyhodnocovat. Výsledek tohoto vyhodnocování nám pak ukážou volby.
ČTĚTE TAKÉ: Kdybych nerozuměl lidem, nikdy bych nevybudoval úspěšnou firmu. Aneb sedm řečnických triků Andreje Babiše
- Je možné srovnat aktuální vládní krizi u nás s jinou tomu podobnou situací ve světě? Často se mluví o tom, že jinde ve světě by Andrej Babiš musel v politice dávno skončit, poté, co by se objevily nejasnosti spojené s jeho podnikáním.
Určitě by se našly paralely. Nabízí se srovnání s někdejším italským premiérem Berlusconim. I on dlouhodobě čelil obviněním, dospělo to až k soudním procesům a on přesto zůstával ve funkci. I u něj se upozorňovalo na to, že vlastní média, je mediálním magnátem, což mu dlouhodobě pomáhalo. Berlusconi byl navíc dobrý řečník a dokázal pracovat s italskou veřejností. Tady by se také dala najít jistá podobnost. Je ale otázka, jestli si chceme brát příklad z italské politiky, která je v evropském kontextu považována za trochu deviantní případ klasické demokratické kultury.
- Ze strany Andreje Babiše je jeho komunikace často vedena tak, aby podtrhl, že on je jakýsi mučedník, co se rve za lidi a musí žít v té špinavé politice. Je to promyšlená strategie?
V podstatě to zapadá do běžných obranných strategií, ve chvíli, kdy jste vystaveni dlouhodobým mediálním tlakům a přicházejí negativní odhalení na vaši osobu. Pak je jednou z možností tato obranná pozice ve smyslu postavení se do role mučedníka. Druhá možnost je naopak útočná. S ohledem na dostupné informace a zveřejnění nahrávek jeho debaty s novinářem musel volit spíše onu defenzivní strategii.
- Druhá věc je, že je tu zároveň poměrně velká skupina lidí, která aféry svých oblíbenců neřeší a přehlíží.
Skupina jeho dlouhodobých sympatizantů to bere jako součást nějaké kampaně proti němu. Ale parlamentní volby nás čekají až za několik měsíců. Do té doby se ty kauzy nějak posunou, může začít vyšetřování a bude jen na voličích, který příběh jim bude připadat uvěřitelnější.
Chyba premiéra Sobotky
- Potvrzuje se, že role médií je ve vztahu k politice zásadní?
Role médií je a bude zásadní, protože je tu období předvolebních kampaní, kdy se hraje o všechno. O to, jestli bude Andrej Babiš premiérem nebo nebude, o to, kdo bude ta vítězná strana, která bude sestavovat vládu. Zároveň proti němu existují závažná obvinění, tak jako v případě dluhopisů. Pokud tyto informace nebudou dotaženy a zveřejněny teď, po volbách už bude samozřejmě pozdě.
ČTĚTE TAKÉ: Proč je Babiš tak úspěšný? Tajné triky nejoblíbenějšího politika
- Nepřijde vám, že opozice není v této věci tolik slyšet?
To máte asi pravdu. Dlouhodobě zde vystupuje proti Babišovi TOP 09 v čele s Miroslavem Kalouskem, poslední dobou se ke kritice přidává i ODS. V projevu bezprostředně po vládní krizi se Petr Fiala vyjádřil, že Andrej Babiš nemůže být v této ani v žádné jiné vládě, což bylo možná trochu překvapující a jednalo se o takové první odvážnější vystoupení ze strany ODS. Takže je to dílem pravda, ale je to i otázka určité politické strategie.
- Jak byste zpětně zhodnotila situaci, která se udála na Hradě – oznámení demise, stažení demise a ceremoniál k neexistující demisi vlády ze strany prezidenta?
Události již nabraly jiný spád. Ale viděla bych v tom všem jeden zásadní a problematický moment. Když Bohuslav Sobotka přicházel na Hrad, zazněla z jeho úst věta, že se přišel pana prezidenta zeptat, jak vnímá demisi. Zda jako odchod celé vlády, nebo jen premiéra. Řekla bych, že to byla strategická chyba, protože tím vytvořil precedent, že se o podobných otázkách dá vůbec pochybovat. Reakce ústavních právníků byla přitom taková, že interpretace je jednoznačná. Ale Bohuslav Sobotka tím do budoucna mohl poněkud oslabit vnímání pozice premiéra.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Takhle to dál nejde. Německý starosta kritizuje nečinnost Berlína v migrační politice
Věra Jourová o mediálním zákonu, potyčce s Muskem a možné orbánizaci Česka
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Tak jako advokáta nezajímá pravda ale peníze, tak zase média lační po senzacích. Naprosto normální. Ale aby se ministr spravedlnosti Pelikán zastával nemorálnosti už normální není. Nejsou jen dacani ale i ti, kteří se jich zastávají a dokonce vyhrožují. Všechno sežral obrovský střet zájmů. I naši morálku. Kdo to napraví, média NE ???
Ano, paní politoložka dobře hovoří, ale všimněme si na co je odbornice a co tedy hodnotí…Politický marketing. V začínajícím předvolebním boji, kde půjde o všechno, a kde je (i mediálně) každá rána a špinavost povolena.
Tady navazuji na to co jsem napsal před pár dny v diskuzi k článku „Adam Drda: Mediální reakce na kauzu Babiš–Přibil jsou jak z absurdní komedie“
Jsou (doufejme) kvalitní a nezávislí novináři, a ti by se do tohoto politického informačního boje vůbec neměli míchat v prospěch či neprospěch té či druhé strany. Jejich potíž a smůla je v tom že současné aféry pana Babiše žádná nová fakta nepřinášejí, to jsou všechno staré a známé věci, které pouze dnes politická konkurence vynesla do médií. Tudíž referovat o nich takzvaně nezávislé právě teď před volbami vypadá dost podezřele..
A pak jsou, jak jsem minule napsal, námezdní „informační řemeslníci“ schopni a ochotni plodit a publikovat informace v zájmu a podle zadání politického marketingu toho kterého subjektu který je za to platí. Pro ně teď samozřejmě začínají informační žně :))
Vážená paní Lebedová!
Váš článek je první naprosto korektní na Psu, co jsem za léta četl. Pečlivě jsem si přečetl i info z linku na Váš minulý článek.
Zcela mi konvenujete naznačenou myšlenkou, kterou zesílil pan Petrák v knize Skrytá autorita, že tvrdé jádro voličů kohokoliv se ještě více semkne kolem své ikony v případě jejího napadení, což je vidět už dnes zatím v malé míře u AB.
Docela by mne zajímala Vaše odpověď na mou dřívější otázku na Psu (nebyla vůči Vám), koho vlastně navštívil AB v srpnu v U.S.A..
Tím by šlo predikovat další vývoj postavení AB, zda Clintonovou, Trumpa či pobočníky protagonistů deep state.
S pozdravem a díky!
Já nevěřím, že právě média budou mít zásadní vliv na myšlení většiny voličů komu ten svůj hlas dát. Nepochybuji, že volič coby člověk je svébytný tvor zmítající se ve zmatcích života ne svou rozumovou úvahou, ale svým přesvědčením a když je i s přesvědčením v koncích, tak se řídí instinkty. Já bych řekl, že důležitost médií nastolují marketingoví mágové, neboť to móc dobře nese a zoufalí šéfové politických stran se bojí ty mágy poslat k čertu, neboť si dovedou představit ty výčitky v případě neúspěchu a ztrátu postavení, které ve straně měli. Tak zadlužují svoje strany bez rozumné hranice, že mám kolikrát dojem, že z toho mají profit nejen politický. Já myslím, že jsou přirozené procesy přesunů přízně voličů i bez politického marketingu. Tady bych nastínil příští pohyb v přízni voličů příchodem nového ministra financí do vlády, kde se zjistí, že A. Babiš co se týká lidské stránky osobnosti, byl to nejhorší, co ty kolegy mohlo potkat a s příchodem I. Pilného přijde nový rozměr spolupráce. Myslím, že neveřejně budou vládní kolegové děkovat Sobotkovi za kyslík. Podobně se takový proces může odehrát v případě zvolení jiného prezidenta ČR, než známého favorita, kdy občan si bude moci vydechnout z neustálého rozdělování ve společnosti na támty a támhlety. Všechny rozbroje zakrátko vyšumí do ztracena i bez přičinění médií, neboť toho doufám mají občané dost a nehodlají se nechat stále ovlivňovat jakousi politickou „Ordinací v růžové zahradě“. Tam je hlavní motiv děje stále jen intrika, nesnášenlivost, osobní zájmy a dokonce již také mrtvoly.
I já jsem přesvědčen, že moc medií je typu – přání otcem myšlenky a že je spíše předstíraná, než skutečná. Celé to povídání o moci vychází z poučky vyslovené Josephem Goebelsem, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Media si to moc přejí, jde o obživu.
Vliv medií je nezpochybnitelný, doložit se to dá jednoznačně, ještě před několika lety neměly takzvaná proruská media téměř žádný vliv na veřejné mínění, po jejich aktivizaci je ten vliv evidentní.