Foto: facebookový profil Igora Matoviče

Rok s Matovičem: Když marketing narazí na covid. Podobnost s Babišem čistě náhodná

Napsal/a Vojtěch Berger 3. března 2021
FacebookXPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Když před rokem vyhrál na Slovensku volby Igor Matovič, česká ani světová média se neubránila zhruba následující zkratce: „Protikorupční bojovník, který vyvětrá po dlouhé éře Roberta Fica“. Větrání ale bylo tak intenzivní, že po roce slovenský premiér přišel o důvěru obyvatel. Navíc nezvládá pandemii; Slovensko je v některých covidových statistikách dokonce i za Českem. A v průzkumu veřejného mínění dostal Matovič dokonce horší známky než expremiér Vladimír Mečiar.

Začněme nejnovějším obrazem z tohoto týdne. Igor Matovič stojí na letišti v Košicích a „vítá“ první dodávku ruské vakcíny proti covidu Sputnik V. Minulá slovenská vláda (i ta česká, maďarská a další) vítala stejným způsobem před rokem roušky a respirátory z Číny.

Proč Matovič vsadil na Rusko, od něhož zatím v našem sousedství vakcínu vzal jen tradičně Kremlu nakloněný kabinet Viktora Orbána, se dá vysvětlit jednoduše – vytváří to dojem, že vláda jinak zmítaná chaosem alespoň něco dělá. Taková malá slovenská variace na loňský červený svetr Jana Hamáčka.

To, že by přílet letadel z Ruska vzbudil na Slovensku všeobecné nadšení, se přitom rozhodně říct nedá. Nákup vakcíny neschválené Evropskou unií proběhl bez souhlasu koaličních partnerů, ti teď hrozí kvůli Sputniku odchodem z vlády a reputaci kabinetu nepomohl ani pokyn ministra zdravotnictví, podle kterého zodpovídá za následky podání vakcíny lékař, který očkování Sputnikem V provede.

Muž s atomovou zbraní

Matovič sází na marketing od začátku své politické kariéry, a ta už je víc než deset let dlouhá, i když svět si „chlapca z Trnavy“ všimnul pořádně až před rokem. Předtím, než překvapivě výrazně vyhrál loňské volby, vedl emotivní kampaň a natáčel amatérská videa, na nichž ukazoval schránkové firmy na Kypru či útočil na politiky tehdy vládního SMERu.

Dva roky po vraždě novináře Jána Kuciaka a čtrnáct let od prvního vítězství Roberta Fica to díky únavě voličů dosavadním stylem řízení státu stačilo na triumf. Ten ale netrval dlouho.

Matovič převzal zemi v době první vlny pandemie, kterou Slovensko podobně jako Česko zvládlo nadprůměrně dobře. S podzimní vlnou chtěl premiér bojovat hlavně plošným testováním, kterému říkal „atomová zbraň proti koronaviru“. Ani to však nárůst případů covidu nezastavilo.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Stejně jako Andrej Babiš i Igor Matovič také v praxi zjistil, že dlouhodobě především personálně zanedbávané zdravotnictví se jen marketingem a výzvami „k soudržnosti“ prostě přes noc zlepšit nedá. Pohled do některých slovenských nemocnic byl přitom už na přelomu února a března alarmující (viz například toto video z Dunajské Stredy).

Screenshot, zdroj: Our World in Data

Horší než Mečiar?

Jestliže o české vládě lze diplomaticky říct, že dlouhodobou kaskádou chyb postupně prohospodařila důvěru obyvatel, slovenský kabinet ničil sám sebe v přímém přenosu poměrně brutálně. Matovičovy přestřelky s dalším zbytnělým egem v jeho vládě, ministrem hospodářství Richardem Sulíkem, vyústily až v to, že premiér ministra nepřímo obvinil ze smrti tisíců lidí kvůli pomalému nákupu testů. Matovič také o Sulíkovi veřejně prohlásil, že je idiot.

Prezidentka Zuzana Čaputová si tak mohla jen veřejně povzdechnout, že „celý svět řeší pandemii, jen my řešíme premiéra“. Už na podzim byl Matovič podle průzkumů pro Slováky nejméně důvěryhodným politikem v zemi a v podle čísel z letošního února hodnotili respondenti Matovičovu éru dokonce negativněji než tu předcházející Ficovu, a co víc – hůř než autoritářské období Vladimíra Mečiara.

 

 

Lze jen spekulovat, nakolik by hodnocení Matoviče po roce bylo jiné, nebýt covidu. Premiér, který vyhrál volby slibem skončit s korupcí a mafií prorůstající do nejvyšších státních sfér justice či policie, potřeboval uspět především na tomhle poli.

A skutečně, následoval Očistec, Bouře, Jidáš, Vichřice nebo Boží mlýny – série policejních akcí s příznačnými názvy, po kterých skončilo ve vazbě (přinejmenším dočasně) několik desítek vysokých funkcionářů z politiky, byznysu, policie i justice, včetně dvou bývalých policejních prezidentů, speciálního prokurátora, či spolumajitele mocné finanční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

To, že má policie při vyšetřování po letech vlády SMERu konečně volné ruce, přičítá Matovičovi jednoznačně k dobru i slovenská nadace Zastavme korupciu. Chválí i zřízení nového státního úřadu pro whistleblowery (oznamovatele korupce). Kriticky naopak hodnotí pomalé tempo přijímání protikorupční legislativy.

V nejsledovanější kauze objednávky vraždy novináře Kuciaka sice Specializovaný trestní soud loni osvobodil podnikatele Mariana Kočnera i spoluobviněnou Alenou Zuzsovou kvůli nedostatku důkazů, prokurátor se však odvolal, a případ tak má na stole Nejvyšší soud.

Jak se navíc postupně ukazuje, zmíněné policejní akce provedené v posledních měsících skutečně na Kuciakova zjištění v některých případech navazují.

Trochu jako Babiš

Matovičovi se také podařilo změnit politickou kulturu na Slovensku – jenže jiným směrem, než zřejmě řada jeho voličů čekala.

Hned během prvního roku vládnutí musel Matovič vysvětlovat aféry s plagiátorstvím své diplomové práce a také diplomky šéfa parlamentu Borise Kollára. „Jsem zloděj,“ reagoval premiér na obvinění s tím, že odstoupí teprve až dokončí, co v politice začal. To bylo půl roku po volbách.

Premiérův facebookový profil se stal studnicí nečekaně otevřených až bizarních (někdo by řekl autentických) příspěvků. Třeba když v lednu Matovič odepsal jednomu z teenagerů, který si ve facebookové skupině stěžoval, že mu premiérem nařízený lockdown zničil vztah.

„Sorry kááámo,“ odepsal Matovič a sklidil vedle velkého množství lajků taky intenzivní kritiku, že by měl svou pozornost raději věnovat krocení pandemie. Jindy se zase chlubil rozcuchanou fotografií v letadle do Francie s tím, že ho před setkáním s prezidentem Emmanuelem Macronem vlastnoručně ostříhala malá dcera.

Matovičův marketing v něčem připomíná PR bublinu kolem Andreje Babiše, není však zdaleka tak pečlivě budovaný a podle všechno ani nákladný. Je živelný a stejně jako se nečekaně snadno znásobil před volbami, může se i snadno zhroutit, což se právě teď děje tváří v tvář drtivým covidovým statistikám.

Fotka s ruskou vakcínou je tak jen další záchranné lano emotivního premiéra, podobně jako na podzim plošné testování, kdy se Matovič dodnes ohání tím, jaký to byl úspěch. Jenže dlouhodobě to žádný úspěch nebyl a Slovensko je dnes (spolu s Českem) celosvětově na chvostu boje s covidem.

Matovič bezesporu není Babiš, ale příběh premiéra s původně protikorupčním étosem, jehož hvězda pohasla, když se poprvé vážně zkazilo počasí, zní v současném Česku dosti povědomě. Na rozdíl od voličů je virus proti marketingu imunní a Češi se Slováky se o tom – bohužel – právě přesvědčují ruku v ruce.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)