Rodina jako volební trumf i zátěž. Od Joe Bidena přes Topolánka až po hejtmanku Jermanovou
Do kampaně před volbami amerického prezidenta se oficiálně zapojila i manželka demokratického kandidáta Jill Bidenová. V emotivním projevu vysílaném naživo apelovala na účastníky sjezdu Demokratické strany, že je to právě její manžel, Joe Biden, který může opět sjednotit národ. Zapojení rodinných příslušníků do volební kampaně patří k americké politické tradici, která pomalu a spíše nesměle zdomácňuje i v Česku.
Lidé, kteří Jill Bidenovou neznali, mohli mít při sledování jejího prvního projevu na podporu manželovy volební kampaně pocit, že k nim promlouvá televizní moderátorka.
Naučený text odříkávaný zpaměti, pečlivě aranžovaná gesta rukou, pohled z jedné kamery do druhé. Ačkoliv to na někoho mohlo působit až nepřirozeně a mírně strojeně, klíčový byl obsah projevu.
Syn jako Achillova pata
„Vím, že pokud svěříme tento národ Joeovi, udělá pro vaši rodinu to, co udělal pro tu naši – spojí nás, sjednotí, posune dál, když to budeme potřebovat a dodrží slib, že Amerika je pro nás pro všechny,“ narážela potenciální první dáma Spojených států na polarizující kampaň prezidenta Donalda Trumpa, ale také na své seznámení s manželem, kterému tehdy předtím, v roce 1972, při tragické autonehodě zemřela první žena s roční dcerkou.
Těžký životní příběh a tragédie, kterými si Joe Biden prošel v osobním životě (v roce 2015 mu zemřel ještě syn na nádor mozku – pozn. red.) mu můžou u voličů přinést mnoho sympatií. Je to ale právě rodina, která stejně tak může Joe Bidenovi volební kampaň i pořádně zkomplikovat.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
„Negativní zprávy o rodině můžou víc ublížit Joe Bidenovi. Donald Trump s rodinou nijak nepřekvapí. Myslím, že Amerika Trumpa zná, stejně jako jeho rodinu. U Trumpa je důležité, aby dostal voliče k volbám, demokrati musí získat nové voliče ve státech, kde prohráli. Ten, kdo je v opozici, to má vždycky těžší, pokud nehrajete proti někomu, kdo to úplně zpackal,“ komentuje předvolební situaci v USA marketingový poradce Karel Křivan.
Bidenovou Achillovou patou je po všech stránkách syn Hunter Biden. Bouřlivák s problematickou osobní i podnikatelskou minulostí dodává Bidenovým politickým oponentům „munici“ už několik let.
Protrumpovští republikáni a spřátelená média v čele s televizí Fox News a serverem Breitbart si brali Huntera na mušku po většinu roku 2019, když se snažili jeho otci zabránit, aby získal demokratickou nominaci.
Volební kampaň a s ní spojená témata pak sice v médiích ustoupila pandemii Covid-19, není ale vyloučené, že se v poslední fázi kampaně může téma Huntera Bidena do centra pozornosti vrátit. Na jeho příkladě se republikáni snaží napadnout nezkorumpovanou reputaci demokratického kanditáta.
Kostlivci ve skříni
Joe Biden měl totiž ještě jako viceprezident Baracka Obamy v roce 2016 požadovat po ukrajinské vládě, aby odvolala tehdejšího vrchního žalobce Viktora Šokina. Ten zodpovídal za proces s energetickou společností Burisma Holdings obviněnou z úniků na daních a praní špinavých peněz. Jedním z ředitelů Burismy Holdings byl právě Bidenův syn Hunter.
Bidenův tým poukazuje, že Šokin byl na Západě vnímán jako problematická figura podezřelá z korupce a že vyšetřování Burismy bylo odloženo ještě před Bidenovým nátlakem.
Pokračování kauzy se nakonec paradoxně stalo málem osudným Donaldu Trumpovi. Ten měl podmiňovat vojenskou pomoc Ukrajině obnovením řízení proti Hunteru Bidenovi a Burismě Holdings, za což mu pak kvůli zneužití moci hrozil impeachment.
Ukrajina navíc nepředstavovala jediné podnikatelské uklouznutí Huntera Bidena. Exotické podnikatelské ambice ho přivedly také do Číny, kde byl spojován s – v Česku dobře známou – firmou CEFC (později CITIC) v jejíž evropské odnoži je členem představenstva Jaroslav Tvrdík.
Hunter pro CEFC dojednával dohodu o investici čtyřiceti milionů dolarů do projektu zkapalněného zemního plynu na ostrově Monkey Island v americké Louisianě. Jenže americké úřady v roce 2017 zatkly jednoho z jeho spolupracovníků, Patricka Ho, a odsoudily ho ke třem letům vězení za jeho roli v uplácení nejvyšších vládních úředníků v Čadu a v Ugandě.
Oddaná láska jako volební trumf
Hunter Biden měl podobně komplikovaný i osobní život, léta se potýkal se závislostí na alkoholu a drogách, což nevydrželo jeho čtrnáct let trvající manželství. Po rozvodu dva roky udržoval partnerský vztah s vdovou po zesnulém bratrovi, přičemž se stal ještě otcem nemanželského dítěte, k němuž se ale nehlásil (k placení alimentů ho až letos donutil soud). I přesto na něj nedá Joe Biden dopustit. Hunter Biden to ocenil v rozhovoru pro časopis Vanity Fair, kde o otci řekl:
„Důležitým aspektem mého komplikovaného rozvodu (stejně jako všech rozvodů) a stejně komplikovaného života, který je poznamenán tragickou ztrátou matky, sestry a bratra, je toto: Můj otec byl v mém životě neustálým zdrojem lásky a síly.“
V rozhovoru, který loni poskytl časopisu The NewYorker, popsal Hunter Biden scénu, kdy otci po telefonu oznámil, že se po několikadenní známosti oženil s jihoafrickou filmařkou Melissou Cohenovou. Joe Biden si prý vzal novomanželku k telefonu a řekl jí: „Děkuji, že jsi dala mému synovi odvahu znovu milovat.“ K Hunterovi pak ještě dodal: „Vždycky jsem věděl, že když znovu najdeš lásku, vrátí tě nám to zpátky.“
Bidenova oddaná láska k problematickému synovi, který se nedávno stal novopečeným otcem, a jeho absolutní loajalita k rodině, kterou nicméně nepostrádá ani jeho soupeř Donald Trump, můžou Bidenovi nakonec přinést sympatie především mnoha voliček.
Velmi pozitivně je můžou oslovit také dvě silné ženy v popředí Bidenovy volební kampaně. Manželka Jill a kandidátka na viceprezidentku Kamala Harrisová.
Zastíní Bidena jeho ženy?
„Myslím, že u Joe Bidena bude v následující kampani klíčová viceprezidentka Kamala Harrisová, která mu může výrazně pomoct. On sám bude v kampani mírně upozadněný,“ myslí si o strategii demokratické volební kampaně PR poradce Karel Křivan a dodává: „Nemyslím tím, že Joe Bidena někam schovají, ale byli by blázni, kdyby nevyužili potenciálu paní Harrisové, která je sympatická, inteligentní dáma.“
Podle Karla Křivana může významnou roli sehrát i manželka Jill, která je sympatická a energická. Tým Joe Bidena nocméně podle něj může řešit problém, že by prezidentského kandidáta nakonec výrazné ženy mohly zastínit.
„Je to vždy rozhodování trochu na vážkách, protože sympatická žena může politikovi v kampani velmi pomoct, ale v případě, kdy je kandidát méně energický, ho může ve výsledku i zastínit,“ popisuje Křivan dilema stratégů politického marketingu. Právě nedostatečnou energičnost vidí i jako potenciální problém kampaně amerického demokratického kandidáta:
„Jak jsem řekl má energickou, charismatickou, výřečnou kandidátku na viceprezidentku a podobně výřečnou manželku… to už může být kombinace, která nemusí být úplně v jeho prospěch, protože obzvláště v Americe jsou to vůdčí vlastnosti, které lidé oceňují,“ upozorňuje na případné problematické momenty Karel Křivan.
Podle něj ale manželky amerických prezidentských kandidátů hrály v kampaních vždy významnou roli. Obecně se rodinní příslušníci amerických politiků do kampaní zapojují mnohem aktivněji, než je tomu zvykem například v České republice.
Od Havla k Jermanové
Podle Křivana to souvisí částečně s komunistickou minulostí, částečně s nedůvěrou podnikatelských elit udržovat pravidelnou komunikaci s médii.
„V trvale kapitalistických společnostech, kde nebyl vývoj přerušený jako u nás, vnímají lidé, kteří dosáhli úspěchu, nějakou míru zodpovědnosti za okolí, ve kterém fungují, a jsou zvyklí do toho veřejně zahrnovat i svou rodinu. Stejně tak se chovají i tamní politici. U nás je to zvláštně zaražené,“ uvažuje Křivan nad důvody malého zapojení partnerek a partnerů českých politiků do jejich veřejného života.
„Češi zatím v politickém marketingu rodinné příslušníky příliš nevyužívají, což mi přijde škoda, protože partner nebo partnerka politika zlidští, změkčí, může debatu na chvíli odvést od politiky, což může být osvěžující,” říká Křivan.
Podle něj se i v české politice našlo mezi politiky několik výjimek, jako například bývalý prezident Václav Havel, který do veřejného dění zapojoval obě své manželky.
„Rodinu používal i Václav Klaus. Ne úplně v kampaních, ale během svého politického působení ano. Rodina byla přítomna a myslím, že mu to pomáhalo,“ komentuje Křivan bývalé české prezidenty. Manželka podle něj zásadně pomohla také bývalému premiérovi Mirkovi Topolánkovi ke zvolení předsedou Občanské demokratické strany v roce 2003.
„Úspěšným příkladem bylo překvapivé vystoupení paní Topolánkové na kongresu ODS, které panu Topolánkovi vyloženě pomohlo. Negativním příkladem je pak současná kauza manžela paní hejtmanky Jermanové, ale i to má pro voliče nějakou vypovídací hodnotu, pro voliče je to dobře,“ usuzuje marketingový poradce Křivan.
Představení partnerů podle něj politiky alespoň trochu odhalí po lidské stránce, která je pro voliče často těžce čitelná. Nebo se dá i vtipně využít, jak to udělal například bývalý americký prezident Kennedy, který se při oficiální návštěvě Paříže představil jako „ten, co do Paříže doprovází Jacqueline Kennedyovou“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
1 komentář
No u nas je to spis k smichu. 1) Standa Gross a jeho manzelka bufetarka/toaletarka, ktera se kamaradila s majitelkou nevestince. 2) Topolanek se po vyhranych volbach 2006 s manzelkou rozvedl, protoze uz te v dobe zil s Talmannovou. Pak se zviditelnil napadanim (bulvarnich) novinaru, kteri se snazili vyfotit jeho syna v kocarku. Pad zpusobilo hlavne machisticke chovani a off-record prohlaseni o homosexualech. Dal tu byl jeste pokus v prezidentskych volbach. Doufam, ze se „chlap s gulama“ uz nikdy nedostabe do zadne funkce. 3) Podobne to udelal Paroubek. Rozvedl se s tlustou mamou a vzal si blondatou stazistku – sexy mozek. Jeho pad zpusobil predevsim styl vystupovani/jednani – buldozer. Ted se trapne zviditelnuje blogovanim a poradenstvim ve vsech moznych oblastech lidskeho zivota. Pokus o proniknuti do Senatu v Ostrave nastesti nevysel. Doufam, ze se konecne na sebe podiva strizlivym pohledem do zrcadla a zmizne. 4) Babis vyuzil svou zenu „Barbinu“ hlavne behem predvolebni svatby na Capim hnizde. Jinak by mu asi moc nepomohla – staci se podivat na internet. Navic Babis vedle sebe nikoho nesnese. Veskera pozornost se musi soustredit jen na nej. Zajimalo by me, kolik mesicne zaplati za medialni poradenstvi, ktere ho vyneslo do premierskeho kresla. Pres vsechny problemy se ho (hlavne diky hlasum koblihozroutu) nejspis nikdy nezbavime.