Robert Břešťan: Zeman, Havel, Klaus a Kalousek ve společnosti vrahů a kolaborantů
Vedlejším produktem jinak zajímavé ankety Českého rozhlasu o hrdinství je potvrzení, že česká historická paměť je krátká a mizerná.
Český rozhlas rozjel projekt hrdina.cz, kde je možné vyplnit anketu na téma „Kdo je pro vás hrdina“. Vedle otázek jako „Riskoval(a) byste anebo položil(a) byste pro něco anebo pro někoho svůj život?“ nebo „Byl(a) byste ochoten/ochotna bránit svou vlast se zbraní v ruce?“ mohou lidé vyplnit i dvě volné kolonky.
První pro „největšího hrdiny našeho národa všech dob“ (nebylo by nijak překvapující, pokud by vyhrál Jára Cimrman) a druhá pro „nejzápornější postavu našeho národa všech dob.“
A zde je trochu problém. S prvními dvěma místy asi nelze příliš polemizovat. Jasně vede „první dělnický prezident“ Klement Gottwald, pro nějž hlasovala čtvrtina respondentů. Druhý je protektorátní kolaborant Emanuel Moravec. To asi bude rozporovat málokdo s alespoň elementární znalostí českých moderních dějin.
Pak ale následují (v průběžných výsledcích) tři polistopadoví, demokraticky zvolení politici, s nimiž nemusíme zdaleka ve všem souhlasit, dokonce je nemusíme mít vůbec rádi…
Ale umístit Václava Havla, Václava Klause a Miloše Zemana (plus na desátém místě Miroslava Kalouska) hned za duo masový vrah – kolaborant a nad Karla Hermana Franka? Jistě, rozhlas za to nemůže. Tak rozhodl lid!
V této souvislosti doporučujeme: Šest různých typů Čechů a Češek. Najdete se v mapě české společnosti?
Pokud tedy chtěl Český rozhlas dát prostor frustrátům, trollům, nostalgikům po komunistickém režimu a těm, kdo mají pocit, že „demokracie není pro ně“, podařilo se mu to dokonale.
Ale vlastně díky za ten důkaz, jak je lidská historická paměť krátká a bídná.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Rusové drží Arménii v šachu. Země ale stojí za návštěvu
Petr Pithart: Ze slov může téct i krev. Raději spolu zkusme mluvit
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Myslím, že předposlední věta vše vystihuje dokonale. Podobné ankety jsou k ničemu a nemá smysl se jejich výsledky zabývat. V tomto smyslu tedy s poslední větou nesouhlasím. Nemůže jít o žádný důkaz, uplatňuje se výběrový efekt – na anketu odpovídali hlavně ti, co mají „silný“ názor, a nikoli mlčící (drtivá) většina.
Z mé strany zásadní nesouhlas. Gottwaldovo drtivě vítězství nostalgiky nenaznačuje.
Bylo by třeba vědět, jak byl dělán výběr korespondentů. Celkově vzato výsledek signalizuje hlupáctví a neznalost dějinů. Konzumenti dnešní propagandy, té či oné.
Řekl bych především MF dnes v kombinaci s něčím radikálně levicovým,
Ráčej se, vašnosti, podívat na originál ankety. Hrdinu i padoucha si můžou napsat dle vlastního uvážení a rozhledu. Nikdo jich neomezuje.
HlídacíPes jasně píše, že to byla ANKETA, tedy žádným průzkum. Píše se „…projekt hrdina.cz, kde je možné vyplnit anketu…“, to znamená, že odpovídal každý, kdo chtěl, a žádný „výběr“ se nedělal.
Opakuji, že odpovídali hlavně ti, kdo měli silnou potřebu se vyjádřit. Na jedné straně to tedy byli ti, kterým – zcela oprávněně – vadí, jak strašně nás bolševická diktatura vrhla zpátky. I tak bych ovšem měl problém rozhodnout, zda byl větším padouchem Gottwald nebo třeba Urválek nebo někdo jiný.
Na druhé straně odpovídali ti, kdo jsou – opět oprávněně – zklamáni z těch 25 let promarněných příležitostí, ale přehnali to do té míry, že polistopadové politiky doslova démonizují.
Opakuji: nemá naprosto žádný smysl dělat z toho jakékoli závěry. O celé společnosti to nevypovídá vůbec nic.
Mate naprostou pravdu jak díte „je potvrzení, že česká historická paměť je krátká a mizerná“.. Nebo tedy v skutečném masovém vlivu médií které svým vlivem určují národu „kdo je padouch a kdo hrdina“.A nebo tedy, ještě jinak, o tom že ta akce byla špatně marketingově podpořena-kdoví kdo se o ní dozvěděl a kdo ne.
Jinak je otázka proč alespoň čeští křesťané „nepodpořili“ na první místo knížete Boleslava který dal zavraždit mučedníka svatého Václava..Ale takových případů by se našlo v historii víc..Jenomže to je právě práce propagandy posledních desetiletí, lidé už vlastně nepřemýšlejí, pouze bezmyšlenkovitě opakují titulky z médií
Noooooo. Z Vašeho vyjádření jsem nabyl dojmu, že dříve bylo lépe a teď to stojí za houby. Že dříve lidé věděli za co by šli do eventuální války a teď jsou jen zmasírovaní reklamou v masmédiích – a že za Ariel či Bonux se nikomu moc válčit nechce. Nechci šťourat do Vašich báboviček, ale jak to vidím já, jsou dnes mnohem lepší podmínky pro to, aby si člověk na to či ono vytvořil vlastní názor. Dříve platilo, že kdo nesouhlasí s jednotným názorem jediné partaje, může si svoje názory vykládat tak leda v kotelně. Že se mnoha lidem stýská po jednoduchém světě, že nejsou ochotni se vzdělávat (a nejen v historii) je bohužel pravda. Je to i určitý dluh našeho školství, které nevychovává k názorové nezávislosti. Pak bohužel dojde k tomu, že lidé vnímají svět prizmatem bulvárních médií, reklamy a prohlášení různých populistů.
Kam se poděl Heydrich?
Reinhard Heydrich nebyl Čech či obyvatel Československa / Českého království. Toto kritérium by splnili například Karl Hermann Frank nebo Konrád Henlein, To byli obyvatelé Československa.
Frank se narodil v Čechách, Heydrich nikoliv a nebyl ani Čech původem… Což je asi vysvětlení, proč není v anketě – i když jde o „naše dějiny“, tak většina lidí asi předpokládala automaticky, že by to měli být Češi nebo lidi narození v Čechách… Už se někdo někde rozčiloval, jak to že v opačné tabulce hrdinů není Gabčík.
Lidé nejsou historici, ale drtivá většina z nich řeší své dnešní pracovní, rodinné nebo dokonce existenční problémy, a „žebříček záporáků“ je pro ně spíš oddechovka, něco, na čem jim vlastně ani nezáleží. Ví, že jejich hlas nic nemění na tom, co se stalo.
Škodlivá je ale i posedlost žebříčky. Je to nemoc naší civilizace, nelze takhle srovnávat vždycky a všechno, výsledky jsou zavádějící, odvádí pozornost od skutečnosti. Ve výsledku pak takovýhle žebříček opravdu nemá nárok být ničím než nějakou oddechovou zábavou, nedejbože, aby se jím někdo řídil při hodnocení dějin.
Čím ale takové hlasování užitečné je – dá se respektovat to, že se lidé na vyjmenované osoby, bez ohledu na pořadí, z nějakého vážného důvodu zlobí. Možná by stálo za to zahrát si na odstup jedné generace a pokusit se vyhodnotit, proč se na ně zlobí.
No a nakonec – vzhledem k poměru hlasování a výběru osobností – měl bych podezření na nedostatečné zabezpečení formuláře a to, že ho někdo obešel a hlasoval víckrát. A vida, dokonce tam není ani https, ale jen http, žádná captcha, zabezpečení je nulové – jednou vyplnit a pak 1000x přegenerovat.