Rizika i pro Česko: Ukrajinská krize, Rusko a zpomalený růst Číny
Mezi výrazná rizika, která se negativně projeví jak v globální, tak v české ekonomice, „patří zejména geopolitická krize na Ukrajině a na Blízkém východě.“
V souhrnném materiálu o výsledcích české ekonomické diplomacie to konstatuje ministerstvo zahraničí.
„Ukrajina byla pro české firmy dlouho nadějnou zemí. Aktuální bezpečnostní situace, hospodářské problémy a nízká kvalita institucí země možnost obchodování značně ztěžují,“ konstatuje ministerstvo.
Největší meziroční pokles zaznamenal český vývoz v roce 2014 právě ve vztahu k Ukrajině – snížil se o 36,5 %.
Ve vztahu k Rusku se vloni snížil jen o 2,5 %, výrazný propad však přišel v prvním čtvrtletí letošního roku.
Podle statistik ministerstva zahraničí v prvních čtyřech měsících letošního roku meziročně klesl vývoz do Ruska o 32 %.
„Ale vzhledem k okolnostem bych řekl, že pokles vývozu do Ruska vlastně až tak dramatický není,“ poznamenal na setkání s novináři ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Největší propad ve vývozu do Ruska, o 52,5 %, zaznamenal automobilový průmysl.
„V ekonomické oblasti utrpěly vzájemné vztahy především propadem ruské ekonomiky, poklesem cen ropy, finanční nestabilitou způsobenou prudkým pádem ruského rublu a sankčním režimem. Zvyšující se nedůvera zahraničních investorů a odliv kapitálu z Ruska způsobuje zhoršující se platební neschopnost ruských partnerů,“ vypočítává zpráva ministerstva zahraničí.
Ta také upozorňuje na zpomalující ekonomický růst Číny zhruba na 6,7 % v následujících letech: „Během loňského roku zpomalil růst na pětileté minimum a v roce 2015 poroste čínská ekonomika mnohem pomaleji než doposud.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
1 komentář
Celá politika vůči Rusku je od „Západu“, což jsou především USA (EU je jen poskok), brutální chybou. Sankce Rusko dotlačí k větší a větší hospodářské spolupráci především s Čínou a asijskými zeměmi a bude na tom tratit předevší → EU! Ano, Evropa nemá mimo know-how moc surovin, energií aj. zdrojů, konče prostorem a velkým pespektivním trhem. No a považte, Rusko o rozloze 17 mil.km2 toto vše má. A kam si myslíte, že své ohromné zdroje přesměruje?
Platí, totiž jedna stará poučka, když si myslím, že jsem na vyšším kulturním a společenském levelu než ten druhý, tak je přece třeba, když chci toho druhého „zkultivovat“, tak se to přece nedělá blokádou a stavbou plotů a bariér, ale naopak zlepšením spolupráce a to ve všech oblastech a tím toho druhého si přizpůsobím k obrazu svému. Nakonec to i částečně probíhalo a s Rusy se už dávno nedělá byznys s ruličkami bankovek v průchodech nebo na benzínkách! Zrovna můj kámoš z tenísku s nimi dělá byznys ve strojírenství a točí s nimi miliony korun a nemůže si jich vynachválit. Platí a chovají se velmi seriózně!
Jenže za vším je neseriózní politika am. administrativy, ale to je na mnohem větší a širší rozbor, proč se tak chovají. Ch. de Gaulle s Amíky v roce 1964 vyběhnul, jak s horkým popelem a is tím jejich spolkem NATO a to nebyl ani náhodou komunista…
Hezký den všem.