Andrej Babiš v rozhovoru pro MF Dnes z Babišova vydavatelství Mafra (2018). Foto: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

Řetězové e-maily před volbami prezidenta: Hlavním terčem je Pavel, kladným hrdinou Babiš

Napsal/a Jan Žabka 7. prosince 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. Před loňskými sněmovními volbami cílily řetězové e-maily zejména na Piráty a i to mohlo přispět k tomu, že jejich volební výsledek zůstal daleko za očekáváním. Teď před volbou prezidenta je pro autory manipulativních „řetězáků“ hlavním terčem jeden z favoritů, generál Petr Pavel. Co se nezměnilo, je setrvalá nápadná podpora Andreje Babiše v řetězových mailech tehdy i dnes.

„Zvolte generála Petra Pavla a pak už i Amerika nás má totálně v hrsti. Prosím, šířit co nejvíce, je to další protičeské svinstvo, směřující k americké vojenské základně v Česku,“ píše se v jedné z řetězových zpráv kolujících před prezidentskými volbami českým internetem, respektive e-mailem..

V příloze zpráva obsahuje Pavlovu fotografii s komiksovou bublinou. Píše se v ní: „Přísahal jsem komunistům, přísahal jsem NATO a teď se učím islám. Jsem prostě dokonale flexibilní. Budu skvělým prezidentem Böhmen und Mähren (tedy v němčině Čech a Moravy, pozn. red.).“

Ostře to kontrastuje s tím, jak vysokou podporu má v podobných e-mailech další z kandidátů na Hrad, expremiér Andrej Babiš. Ukazuje to databáze Českých elfů.

Generál jako terč

Výše zmíněná zpráva je jenou z mnoha, ve kterých je generál Pavel popisován jako ten, kdo se po sametové revoluci z elitního člena komunistické strany stal údajnou loutkou Spojených států. 

V tomto případě autor zprávy narážku na Pavlovu komunistickou minulost, které se věnují i seriózní média, manipulativně doplnil jeho údajným pozitivním přístupem k islámu. V českém dezinformačním prostředí je islám dlouhodobě sázka na jistotu, tedy na vyvolání silných negativních emocí.

Ve skutečnosti se Petr Pavel k radikálnímu islámu dlouhodobě vyjadřuje kriticky: „Islámský extremismus nezmizel s porážkou ‚Islámského státu‘. Zůstává zásadní hrozbou. Nestačí bojovat proti němu v zahraničních misích, nejdůležitější je zastavit šíření nenávistné ideologie mezi muslimy v Evropě,“ napsal si například na svůj Twitter v roce 2020 po teroristických útocích ve Vídni.

O dva roky dříve pak v rozhovoru pro pořad Prostor X řekl, že ochrana menšin a náboženství by měla mít svou míru. Konkrétně v případě muslimů podle něj některé evropské státy tuto míru překročily, když „odstraňovaly symboly Vánoc, aby se neurazili zástupci menšin“.

V databázi řetězových e-mailů Českých elfů jsou desítky podobných manipulativních zpráv. Jsou označeny červeným štítkem „Petr Pavel“, což znamená to, že zpráva prezidentského kandidáta vykresluje v negativním světle. 

Pavlova komunistická minulost a její kritika je společným průsečíkem většiny z těchto e-mailů, ve kterých však kandidát na prezidenta nemá žádný prostor pro obhajobu. 


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Populární je například i video z diskuze Petra Pavla s novinářkou Veronikou Sedláčkovou, která jej konfrontovala s ručně psaným životopisem z roku 1987. V něm Pavel napsal: 

„Velký vliv na mé pozdější názory mělo léto 1968. Tehdy byli u nás na návštěvě přátelé ze Sovětského svazu. Právě na kontrastu mezi nimi na jedné straně a protisovětskými náladami na druhé mi otec srozumitelně k věku vysvětlil podstatu situace. Bylo to účinnější než cokoli jiného a také trvalejší. Posměch ve škole ze strany spolužáků pro mou obhajobu našich přátel mě v názoru tenkrát pouze utvrdil“. 

Na otázku, zda tehdy tomuto výkladu sovětské invaze skutečně věřil, odpověděl vyhýbavě. Odmítl v tom vidět „nějaký výklad“ a dodal že „invazi nehodnotil a odmítá se o tom bavit“. 

Pavel je ve zmíněných e-mailech také označován za loutku USA. Šíří se například spekulace, podle kterých v případě zvolení rozhodne o zřízení americké základny v Česku. Jeho veřejná vyjádření však ve skutečnosti vůbec tak jednoznačná nejsou. Přestože by vybudování takové základny podle něj nebylo bezpečnostním rizikem, diskuze o amerických základnách nevnímá jako aktuální.

„V principu to možné je. Na prvním místě vidím potřebu to projednat s tím, koho se to bude týkat, a to na základě bezpečnostní situace a vyhodnocení hrozeb. Pokud k tomu bude oboustranná nebo vícestranná vůle, pak teprve připravit projekt a s ním seznámit veřejnost,“ řekl Pavel v rozhovoru pro iDnes.cz.

Co (ne)řekla Nerudová v Řeporyjích

S podobným červeným štítkem v databázi lze najít také zprávy o dalších prezidentských kandidátech jako jsou ekonomka Danuše Nerudová nebo senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer. Jde však jen o jednotky případů podobných manipulací. 

V případě Nerudové se řetězovými e-maily šíří především její fotografie s kontroverzním starostou pražských Řeporyjí Pavlem Novotným. Snímek je doplněn falešným citátem: „Pavel Novotný bude můj viceprezident.“ 

Nic takového však kandidátka o Novotném neřekla, ačkoli ho v rámci své předvolební kampaně skutečně navštívila.

Šlo o setkání navazující na předchozí Novotného výroky o tom, že by kandidátka měla odstoupit z prezidentské volby, aby bylo možné porazit kandidujícího bývalého premiéra Andreje Babiše.

 

Marek Hilšer je zase v řetězových e-mailech kritizován za své výroky v debatě na CNN Prima News ohledně jaderných zbraní. „Pokud rakety poletí do Moskvy tři minuty, je to správně. Přispěje to k naší bezpečnosti,“ řekl. Na dotaz, zda se obává odvetného úderu, odpověděl ne, jelikož „ruská armáda není ani schopna rozjet se na Kyjev.“

Vymyšlený zákon proti Babišovi

Naopak zeleným štítkem, který signalizuje pozitivní vyznění, jsou v databázi označeny výhradně zprávy zmiňující předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Ten jako kladný politický aktér figuruje ve většině řetězových e-mailů, které jej zmiňují.

V souvislosti s prezidentskými volbami a Babišem se také šíří falešná zpráva, podle které se narychlo chystá novela zákona o volbě prezidenta republiky právě s cílem zamezit Babišovi dostat se na Hrad. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský údajně má změnit pravidla tak, že kandidáti budou smět tvořit koalice.

„Hlasy, které jednotliví kandidáti získají, se sečtou a budou porovnány s počtem hlasů, které získají kandidáti, kteří vstoupí do voleb jako jednotlivci. V případě, že koalice kandidátů ve volbách zvítězí větším počtem hlasů, zvolí si pak koalice v tajném hlasování ze svého středu jednoho, který se pak stane prezidentem České republiky,“ fabuluje neznámý autor.

Tuto dezinformaci ale ověřil již web iRozhlas.cz. Ten upozornil jak na fakt, že Rychetský nemůže podle Ústavy navrhovat legislativní změny, tak především na to, že žádná podobná novela vůbec v Poslanecké sněmovně neleží.


Text vznikl ve spolupráci s European Media Information Fund (EMIF) a jeho partnery Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute. Výhradní odpovědnost za jakýkoli obsah podporovaný EMIF náleží autorům a nemusí nutně odrážet pozice EMIF a jejich partnerů, Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)