Respilon sliboval statisíce respirátorů, výrobu ale stále jen testuje. „Za pár týdnů,“ tvrdí firma
Ve skladech Správy státních hmotných rezerv zůstává 30 tisíc nevyužitých roušek darovaných firmou Respilon. Ministerstvo zdravotnictví má pochybnosti o jejich certifikaci a nechce je uvolnit dál. Ještě v březnu přitom chtělo od firmy objednat statisíce respirátorů, od smluv ale odstoupilo. Česká obchodní inspekce šetří řadu podnětů proti Respilonu, firma mezitím připravuje spuštění výroby v Brně.
Na pochybnosti kolem certifikátů Respilonu jako první na jaře upozornil HlídacíPes.org, proti firmě se tehdy ostře ohradil i rektor Vysokého učení technického v Brně Petr Štěpánek, který Respilon na Twitteru označil doslova za „šmejdy“.
Deník Právo v květnu napsal, že brněnskému VUT zůstal po dřívější spolupráci se zástupci Respilonu dluh 250 tisíc korun a že firmě hrozí soudní spor s touto vysokou školou. Ta to dnes ale nechce blíže komentovat.
„V současné době se obě strany snaží najít smírnou cestu,“ říká stručně mluvčí VUT Brno Radana Koudelová.
Nedostupný zabiják viru
Ministerstvo zdravotnictví mělo uprostřed pandemie koronaviru s firmou velké plány. Když s jejími zástupci šéf resortu Adam Vojtěch podepisoval darovací smlouvu na 30 tisíc nanovlákenných ústenek, avizoval, že od dubna bude Respilon dodávat zdravotníkům každý týden 100 tisíc kusů respirátorů nejvyšší třídy.
Firma v té době lákala zákazníky především na novou řadu výrobků Virus Killer, které měly díky oxidu mědi doslova „zabít koronavirus“, jak o těchto produktech psala média.
Virus Killer však stále není k dostání a na webu Respilonu visí informace o tom, že „veškeré předobjednávky byly zrušeny“.
Jednatelka Respilonu Jana Zimová tvrdí, že v tuto chvíli v Brně probíhá testovací a zkušební provoz nové výrobní linky. Právě do Brna se firma podle vlastních vyjádření rozhodla přesunout těžiště výroby po špatných zkušenostech s dodávkami během pandemie.
„Výrobní linka bude mít denní výrobní kapacitu 50 000 kusů. Přibližně za tři týdny čekáme dodání druhé výrobní linky. Pak budeme chtít nastavit výrobní proces na tři směny a dostat se postupně na celkovou výrobní kapacitu 150 000 kusů denně,“ říká Zimová.
Roušky ve skladu
Ministerstvo zdravotnictví sice s Respilonem v březnu uzavřelo smlouvy na 400 tisíc respirátorů Virus Killer, záhy od nich ale odstoupilo.
„Jednak z důvodu vzniku pochybností o platnosti a důvěryhodnosti dodaných certifikátů a taktéž z důvodu nedodržení plánovaných termínů dodávky. V současné době tedy nemá tým centrálního nákupu Ministerstva zdravotnictví se společností Respilon žádný smluvní vztah týkající se dodávek zdravotnického materiálu,“ shrnula tehdy Klára Doláková z tiskového odboru ministerstva.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Čtyři měsíce poté zůstává situace stejná. Včetně toho, že 30 tisíc roušek od Respilonu zbytečně leží nevyužito ve skladu – právě kvůli pochybnostem resortu o jejich dodavateli.
„Dané osobní ochranné pomůcky dodané firmou Respilon nebyly distribuovány a jsou stále ve skladu SSHR, dokud se nevyřeší otázka certifikátů. Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo společnost Respilon k dodání všech potřebných certifikátů. Doposud neobdrželo vyjádření daného dodavatele,“ konstatuje Klára Doláková.
Škoda zůstat viset
Podnikání Respilonu prověřuje také Česká obchodní inspekce. Podnětů proti firmě je podle mluvčího ČOI Jiřího Fröhlicha víc než deset.
„V tuto chvíli se nacházíme ve fázi kontroly. Kontrola je náročnější a nelze odhadnout nějaký termín dokončení. Dokud nebude pravomocně uzavřeno, závěry nemohu předjímat,“ konstatuje Fröhlich.
A co bude s desetitisíci roušek od Respilonu zaparkovanými ve státních skladech?
„Až dotáhneme všechny přípravy k výrobě, tak bychom se s ministerstvem rádi znovu spojili a domluvili se, jak dále postupovat,“ tvrdí jednatelka Respilonu Jana Zimová s tím, že by bylo škoda, aby roušky ve skladu „zůstaly viset“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Klamání spotřebitelů s „certifikáty“, PR články, reklamou na dary dětským onkologickým pacientům?
Klamání investorů s ručitelským prohlášením majitelů, co mají na krku 37 exekucí?
Klamání zkreslenými účetními závěrkami..?
Podnikání v ČR podle Respilonu 🙂
Nikoliv podle Respilonu, ale obecně, takto podnikají skoro všichni čeští podnikatelé co ekonomicky rostou. Respilon se jen drží zavedených pravidel.
Tohle je o Respilonu.
Přiložit k emisním podmínkám vydaných dluhopisů ručitelské prohlášení, když mám na krku hromadu exekucí (viz pan Zima, jednatel RESPILON Group s.r.o.), smrdí podvodem a prokazatelně zkreslené účetní závěrky RESPILON jakbysmet.
Mluvčí ČOI uvedl, že stížností na Respilon už mají v řešení více než 10.
Ke dni 20. dubna dal takovou informaci: „Na firmu Respilon máme podání ze stran spotřebitelů. Potvrzuji, že máme v tuto chvíli sedm podnětů, kterým se věnujeme. Dokud nebude pravomocně uzavřeno šetření, závěry nemohu předjímat. První podnět jsme přijali 22. března, poslední v pondělí 20. 4.“
1) 150000 kusu denne? A co se s tim bude dit? Budou to distribuovat lidem do schranek? 2) Trochu mi to pripomina zaverecnou cast filmu Bila pani – neexistujici most pres reku. Drz hubu a plav! Ver a, komu veris, mer!