Řecko krotí pravoslavnou církev. Podle ní „během bohoslužeb nemůže dojít k přenosu koronaviru“
Evropská síť serverů Euractiv nabízí pravidelně výběr zpráv z evropských měst, v nichž sídlí jednotlivé redakce. V posledních dnech dominuje téma koronaviru a nabízí zajímavé čtení.
HlídacíPes.org spolupracuje s českou redakcí Euractiv.cz; nabízíme proto nyní „The Capitals“, přehled toho, co se děje ve vybraných evropských zemích ve vztahu k šíření koronaviru. K odběru se můžete přihlásit ZDE.
BERLÍN
Německo je s ohledem na finanční rezervy a funkční pohotovostní mechanismus dobře připraveno na koronavirovou epidemii. Včera o tom ujistila kancléřka Angela Merkelová, podle které země „udělá vše, co bude nutné,“ aby zabránila šíření viru. Konkrétní kroky ale zatím neuvedla. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)
VÍDEŇ
Postupné uzavírání škol. Rakouský ministr školství uvažuje nad postupným uzavíráním škol. Přerušení výuky na všech školách v jeden okamžik však neplánuje. Nejprve by se mělo přestat vyučovat na vyšších stupních, a to od příštího úterý. Dříve už nařídil ředitelům, aby až do odvolání zrušili všechny výlety a další akce. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)
PAŘÍŽ
Levice volá po zrušení reformy pojištění. Francouzští politici z řad socialistů a ze strany La France Insoumise společně s odbory vyzvali vládu k „opuštění“ reformy pojištění v nezaměstnanosti, a to z důvodu hrozící ekonomické krize v důsledku šíření koronaviru. (EURACTIV.FR)
LONDÝN
Třicet miliard liber na řešení COVID-19. Britský ministr financí Rishni Sunak postavil první rozpočet po brexitu na balíčku v hodnotě 30 miliard liber, který má podpořit ekonomiku země a zmírnit dopady šíření koronaviru. Opatření zahrnují zrušení daně z nemovitosti pro mnohé firmy v Anglii, a také dodatečných 5 miliard liber v rámci Národní zdravotnické služby (NHS) na prodloužení nemocenské pro zaměstnance, kteří museli zůstat v karanténě.
Sunak ale zároveň přiznal, že COVID-19 může v Británii způsobit recesi a povede k „významnému“ otřesu ekonomiky. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)
DUBLIN
První úmrtí. Irsko zaznamenalo první úmrtí v souvislosti s novým koronavirem. Starší žena na východě země, která už trpěla zdravotními problémy, zemřela včera. Irové ve středu zaznamenali 9 nových případů nákazy, celkový počet se tedy vyšplhal na 43. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)
MADRID
Jednotné Španělsko. Španělský premiér Pedro Sánchez včera zdůraznil nutnost zachovat „jednotu“ národa a zavázal se k tomu, že levicová koaliční vláda udělá vše, co bude v jejích silách, aby překonala koronavirovou krizi. Španělsko podle něj potřebuje ukázat „jednotu, klid a stabilitu“, jen tak bude totiž schopné překonat obtížné dny a týdny, než se situace vrátí do normálu. Doufají v to zdravotní experti.
Od středy jsou všechny školy, střední školy a univerzity v madridském regionu, kde žije kolem 7 milionů obyvatel, uzavřeny. (EUROEFE.EURACTIV.es)
ŘÍM
Nová opatření. Italský premiér Giuseppe Conte oznámil zavedení nových striktních opatření. Bary, pivnice, restaurace, kadeřnictví, salóny krásy a jídelny zůstanou dva týdny zavřené. Ve středu se počet nakažených v Itálii dostal na číslo 12 462, mrtvých je 827. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)
ATHÉNY
Premiér vyzval církev k opatrnosti. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval řeckou pravoslavnou církev k tomu, aby poslouchala vědce. Církev totiž začátkem týdne vydala prohlášení, ve kterém tvrdí, že během bohoslužeb nemůže docházet k šíření koronaviru.
První oběť. Řecké úřady dnes ráno informovaly o prvním úmrtí kvůli nákaze koronavirem. Jedná se o 66letého může, který byl od 4. března hospitalizován. Vláda se uchýlila k přísnějším opatřením a na dva týdny uzavřela veškeré vzdělávací instituce. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)
VARŠAVA
Nové případy. Polsko potvrdilo nárůst případů nákazy koronavirem z 22 na 31. Polská vláda nařídila uzavření všech škol a univerzit na dva týdny. Týká se to i kin, divadel a muzeí. Mezi nakaženými je i generál Jarosław Mika. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)
BUDAPEŠŤ
Mimořádný stav. Maďarsko má 13 potvrzených případů nákazy koronavirem, v karanténě je zatím 69 osob. Vláda kvůli koronaviru vyhlásila mimořádný stav, včera to potvrdil šéf maďarského úřadu vlády Gergely Gulyás. Do Maďarska tak nemohou lidé z Itálie, Číny, Jižní Koreje a Íránu. Opatření se netýká Maďarů vracejících se z těchto zemí domů, po návratu však musí zůstat dva týdny v domácí karanténě. Vláda také zakázala pořádání akcí v uzavřených prostorách s více než 100 účastníky a venkovních akcí s více než 500 účastníky. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)
SOFIE
První oběť. První obětí onemocnění COVID-19 v Bulharsku je 66letá žena, kterou v úterý přijali do nemocnice v kritickém stavu. Včera nemoci podlehla. Její manžel je také nakažený a rovněž ve vážném stavu. Bulharsko zatím eviduje celkem sedm případů nákazy koronavirem. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)
BUKUREŠŤ
Počet nakažených výrazně vzrostl. Rumunsko za včerejšek eviduje 15 nových případů nákazy koronavirem, celkem je v zemi 44 nakažených osob. Rumunsko uzavřelo školy a zrušeno bylo také mnoho veřejných akcí.
Úřady na půl roku pozastavily export léčiv a ostatních zdravotnických potřeb a firmám doporučily reorganizaci pracovních plánů, aby jejich zaměstnanci nezačínali a nekončili práci ve stejný čas. (EURACTIV.ro)
LUBLAŇ
Nakažený zdravotník. Slovinsko sice neuzavřelo svou hranici s Itálií, aby ale zabránilo šíření nákazy, provádí přijíždějícím osobám lékařskou kontrolu. Ve středu v zemi došlo k evakuaci školy ve městě Kamnik severně od Lublaně, jeden z jejích učitelů měl totiž pozitivní výsledek testu na koronavirus.
Další velký problém představuje nakažení jednoho ze zdravotníků na gynekologickém oddělení v lublaňské univerzitní klinice. V izolaci je kvůli tomu 35 zdravotníků, všechny operace, které vyžadují intenzivní pooperační péči, jsou tak odloženy. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)
ZÁHŘEB
Dopady onemocnění COVID-19. Ministerstvo obrany rozhodlo, že se chorvatští vojáci kvůli koronaviru nezúčastní vojenského cvičení v Německu (The European Challenge) plánovaného na konec března. Ministr pro cestovní ruch Gari Cappelli uvedl, že počet turistů v Chorvatsku byl v prvních březnových dnech o 30 % nižší než ve stejnou dobu v loňském roce. Zatím má Chorvatsko 19 nakažených. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)
BĚLEHRAD
Zákaz akcí s účastí nad 100 lidí. Srbský prezident Aleksandar Vučić včera rozhodl zakázat veškeré akce v uzavřených prostorách s účastí nad 100 lidí.
Zatím nevidí důvod, proč uzavírat školy, přestože se toho někteří dožadují. Ani parlamentní volby, které jsou plánovány na 26. dubna, by nemusely být odloženy. Věc ale bude ještě konzultovat s politickými stranami a v případě potřeby je ochoten odložit je o dva týdny. (EURACTIV.rs)
SARAJEVO
COVID-19. Bosna a Hercegovina se rozhodla na dva týdny uzavřít školy. Do středy bylo potvrzeno sedm případů nákazy koronavirem, přenašeči byli nedávno v Itálii. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)
PODGORICA
Vyhlášení stavu nouze se zatím nechystá. Černohorská vláda ve středu dementovala nepravdivé zprávy o tom, že se dnes chystá vyhlásit nouzový stav. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)
TIRANA
První oběť. 73letá žena podlehla koronaviru poté, co se vrátila z Boloni. Albánie zatím hlásí pouze 12 případů a vláda již přikročila k razantnějším preventivním opatřením. Policie již uzavřela více než 500 kaváren, klubů a fitness center. Albánie hlásí 12 nakažených osob. Koronavirus si zde vyžádal první oběť. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
2 komentáře
Udivuje mě, jak málo se řeší počet otestovaných rizikových osob. Zkušenosti z Jižní Koreje ukazují, jak zásadní může být otestovat maximum ohrožených lidí.
I přes šílený rozjezd způsobený masivním rozesetím viru na sektářské akci v Tegu se už podařilo kulminaci zastavit a denní přírustky nemocných klesají. Statistika obětí se drží pod úrovní jednoho procenta. Srovnejte si např. s Wuhanem nebo Itálií, kde je smrtnost přes 4%.
Mimo jiné specifické rozdíly je dobré si všimnout, že Korejci dosáhli 100 potvrzených případů 20.2. a v té době měli otestováno přes 13 tisíc lidí, což je desetina oproti počtu testovaných u nás k dnešku, kdy my překračujeme stovku.
Sledujeme každý den několik plamenných projevů, co je nezbytné zavřít, co je zbytečné zavřít. Mezitím nám soukromá laboratoř udělala pozitivní testy u lidí, které SZÚ testovat odmítl. Pokud by někdo čekal logický krok – větší četnost testování – tak u nás se to udělalo přesně naopak. Zákaz testování v soukromých zařízeních. NESMÍTE se nechat otestovat na vlastní náklady, když vás odmítnou otestovat na SZÚ. A na tu laborku „zakleknou naši“…
No, když se ten virus nemůže přenášet v divadle Na Jezerce, tak proč by se měl přenášet v kostele?