Rakousko v zajetí ruského vlivu. Vídeň k Moskvě táhne plyn, byznys i tradice
Neutrální Rakousko se dlouho stavělo do role „stavitele mostů“ mezi Západem a Východem. Desítky let se to vyplácelo politicky i ekonomicky, před pádem železné opony i po něm. Zpřetrhat vazby na Moskvu však není Rakousko příliš ochotné ani teď, dva roky po ruské invazi na Ukrajinu. Země je stále téměř zcela závislá na ruském plynu a některým velkým rakouským firmám se nechce pryč z ruského trhu.
Když téměř před deseti lety, v červnu 2014, přijel do Vídně Vladimir Putin, bylo to vůbec poprvé, co některá evropská země přijala ruského prezidenta po anexi Krymu a rozpoutání konfliktu ve východní části Ukrajiny. Nechyběly státní pocty v Hofburgu a úsměvy zúčastněných rakouských politiků.
Na jaře 2022 se situace zopakovala v opačném gardu. Rakouský kancléř Karl Nehammer se rozhodl letět za Putinem do Moskvy, jako první evropský státník od začátku ruské invaze na Ukrajinu. I když sám jednání v Moskvě popisoval jako tvrdá, jeho cesta vyvolala podobně jako v roce 2014 kritiku kvůli přílišné vstřícnosti k agresorovi.
Smlouva, kterou svět neviděl
Následovaly dva roky, během nichž se většina států Evropské unie snažila snížit svou energetickou a surovinovou závislost na Rusku a omezit či zcela ukončit angažmá svých firem na ruském trhu. Ne tak Rakousko – ještě loni v prosinci bylo z 98 procent závislé na ruském plynu, byť tento podíl od té doby klesl pod 90 procent. Rusko si také stále drží pozici druhého největšího zahraničního investora v zemi.
Za extrémně vysokým podílem ruského plynu je především jeho nižší cena oproti jiným alternativám, například dovozu zkapalněného plynu z jiných států. Dalším důvodem je „nevypověditelná“ smlouva rakouského rafinérského gigantu OMV s ruským Gazpromem, která Rakousko zavazuje k odběru velkých objemů plynu až do roku 2040. Za neodebrané množství musí OMV platit.
Pupeční šňůra k Rusku zůstává nepřestřižená i v soukromém byznysu. Příkladem je rakouská banka Raiffeisen, největší zahraniční banka v Rusku, a to navzdory původním slibům, že po ruské invazi na Ukrajinu ruský trh opustí.
Končící rakouská vláda teď připravuje strategii, jak by se OMV, v níž má stát zhruba třetinový podíl, přece jen ze smluv mohla vyvázat. Háček je v tom, že dokonce ani vláda nebo regulační úřad přesně neví, co v kontraktech s Ruskem vlastně je. OMV tvrdí, že to je důvěrný obsah mezi oběma smluvními stranami.
Obezličkou, jak se vyvázat ze zdánlivě neprůstřelné smlouvy, může být jiný kontrakt, mezi Ruskem a Ukrajinou. Platnost tranzitní smlouvy ruského plynu přes ukrajinské území vyprší na konci letošního roku a Kyjev ji nechce obnovit. Pokud by poté Gazprom nedokázal plyn dopravit až do plynového terminálu v rakouském Baumgartenu, jak smlouva s Rakouskem stanoví, Vídeň by to mohla využít jako důvod k odstoupení od závazku.
Třikrát víc peněz Rusku než Ukrajině
Rakouští liberálové z opozičního hnutí NEOS spočítali, že za dva roky Rakousko Rusku za plyn zaplatilo třikrát víc, než kolik poslalo jako pomoc Ukrajině bránící se ruské agresi.
Zwei Jahre führt #Putin nun schon Krieg gegen die Ukraine. Seit Februar 2022 hat Österreich rund zehn Milliarden Euro für #Gas aus Russland bezahlt. Drei Mal mehr als die bilateralen und anteiligen EU-Hilfen Österreichs. #Daten #Grafik 📊 https://t.co/D9GXRXgAiG pic.twitter.com/92Z8CQi5bW
— Lukas Sustala 🇪🇺 (@LukasSustala) February 26, 2024
Rakousko na podzim čekají parlamentní volby a podle dlouhodobých průzkumů je vyhraje strana Svobodných. Ta se stejně jako její partnerské strany v Evropě, včetně německé AfD či české SPD, zasazuje za zrušení protiruských sankcí a chystané odstřižení od ruského plynu kritizuje jako rizikové, kvůli hrozícímu nárůstu cen energií a inflaci.
Jakákoli vláda s účastí Svobodných by tak konec ruského plynu v Rakousku téměř jistě neměla jako programovou prioritu. Návrh zákona ministryně energetiky Leonore Gewesslerové (Zelení), který zakotvuje povinnost diverzifikace zdrojů pro dodavatele plynu, ale odmítli i její lidovečtí koaliční partneři.
Do podzimních voleb tak zákon, pro který je navíc v Rakousku potřebná dvoutřetinová většina, zřejmě neprojde. Oficiálně ale vláda trvá na tom, že Vídeň dodrží závazek všech států EU snížit ruské dodávky plynu na nulu do roku 2027.
Putinův bankomat
Nejde však jen o plyn. Pupeční šňůra k Rusku zůstává nepřestřižená i v soukromém byznysu. Příkladem je rakouská banka Raiffeisen, největší zahraniční banka v Rusku, a to navzdory původním slibům, že po ruské invazi na Ukrajinu ruský trh opustí.
Deník Financial Times nedávno popsal, jak banka v Rusku vypisuje inzeráty na nábor nových zaměstnanců, a to zjevně do pozic, které naznačují plány banky expandovat, a nikoli utlumovat činnost či zcela odejít ze země.
Některé společnosti důležité pro válečnou mašinerii Vladimíra Putina ve Vídni stále působí. Je to například petrochemický holding Sibur, který dodává i ruským zbrojařským podnikům.
Když se v dubnu sešli na svém shromáždění akcionáři „Raiffky“ ve Vídni, před budovou byly k vidění transparenty demonstrantů s nápisy jako „Spíte dobře?“ nebo „Raiffeisen – Putinův bankomat“.
Za poslední rok se z Ruska naopak stáhly další velké rakouské značky – Kapsch, Wienerberger nebo Swarovski. Jiné, jako Voestalpine nebo Strabag, na tom pracují. Z nejméně 65 rakouských firem, které byly předloni na začátku války aktivní na ruském trhu, jich tam stále zůstává zhruba polovina.
Související články
Evropští politici ve službách Ruska řeší dilema: teplá místa placená Kremlem, či odmítnutí války
Zajímavý je i pohled opačným směrem – tedy na pohyb ruského kapitálu směrem do Rakouska. Nově zveřejněné údaje rakouského ministerstva hospodářství za rok 2022 ukazují, že bezprostředně po začátku války objem přímých investic z Ruska do Rakouska dokonce narostl. Rusko tak v pořadí přímých investic drželo dlouhodobě druhou příčku hned za Německem.
Podle rakouské národní banky se však tento kapitál v Rakousku dlouho neohřál a odešel rychle do dalších zemí EU. Rusko tyto „investice“, které se formálně odrazily ve statistikách, využívalo především k řízení svých evropských byznysových aktivit, například ve společnostech jako Lukoil nebo Sberbank. Právě evropské centrály těchto firem měly dříve v Rakousku své sídlo.
Některé společnosti důležité pro válečnou mašinerii Vladimira Putina však ve Vídni stále působí. Je to například petrochemický holding Sibur, který dodává i ruským zbrojařským podnikům. Navzdory tomu, že hlavní vlastníci Siburu jsou blízkými přáteli Putina, se na firmu ani na majitele nevztahují žádné evropské sankce.
Další most na východ?
Vedle byznysových vazeb Rakouska s Ruskem jsou tu ještě i ty politické či osobní. V roce 2018 obletěla svět fotka tehdejší rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové, jak na své svatbě tančí s prominentním hostem – Vladimirem Putinem.
V dozorčích radách ruských státních firem či think-tanků blízkých Putinovu režimu působila v minulých letech řada bývalých vysokých rakouských politiků, například kancléři Wolfgang Schüssel a Alfred Gusenbauer či zmíněná Karin Kneisslová.
Ruská invaze na Ukrajinu sice tyto viditelné vazby zpravidla přerušila, kontakty na Rusko ale zůstávají přímo integrální součástí rakouské politiky, a to napříč politickým spektrem. Je tak zřejmě jen otázkou času, kdy z Rakouska znovu zazní výzva, že by bylo dobré postavit pomyslný most směrem na východ. A že se o to Vídeň ráda postará.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
20 komentářů
Je to složité, ale není jiná alternativa pro Rakousko, které následuje Maďarsko a i Slovensko. Ruský plyn je fenomén, ceská ekonomika se bez něj neobejde. Je to na českých voličich, jak rozhodnou v příštích volbách do PCR. Čtyři státy bývalého R-U se musí rozhodnout. Česko nemá jinou cestu, JE vedou k vysušování krajiny a další alternativní zdroje jsou zanedbatelné. Bude to velký politicky odklon, Ukrajina je zdrojem válečného napětí a nejsou dobrá řešení, která prosazuji EU a NATO. Země střední Evropě musí najít společnou ekonomickou a zahraničně politickou orientaci, která, zajistí jejich bezpečnost a stabilitu vXXI. století. Je to výzva pro budoucnost. EU a NATO budou jen doplňujícími faktory k zajištění tohoto středoevropského prostoru k míru a prosperitě těchto zemí.
Pokud chce ČR po vzoru orbánistánu spáchat ekonomickou sebevraždu a po vzoru osteraichu sebevraždu morální tak ano, tak se bez rusáckého předraženého plynu od krachujícího gazpromu neobejde.
Státy nemají přátele, jen zájmy. Rakousko to ukazuje velice názorně.
Zapomněl jste dodat, že mají zájmy hlavně o své obyvatele a nikoli o konta cizích miliardářů.
Rakousko a Maďarsko budiž pro nás příkladem prozíravé politiky a dobrého odhadu.
dělelají to lépe než Slováco,Madaři,rychle,bez humbuku,správná neutralita výcházet s každým
Krev není voda! Jedna říše, jeden vůdce! Rakousko, Maďarské království, Slovenský štát,… 1938-1945.
„Zvyk je železná košile.“ 😅
Zapomenul jste na RU.
Za mně je RU pro nás tím správným projektem pro XXI století.
Pokud myslíte RU jako Rakousko-Uhersko, tak to je dnes z větší části zóna poklonkování agresivnímu, nacistickému Rusku. Zóna vlivu ruského chudobince a hlupákova je pouze pro ovce bez mozku. Jako vždy, nic pro mě.
Pokud vidím dnes nějaký vzor pro ČR, tak je to Polsko. Úzkou spolupráci s USA a výhody z členství v EU využívají v pohodě s přehledem, maximálně a ku prospěchu všech obyvatel.
Nepochybuju, plavčíku, že tobě je jedno jestli budeš soudruhovat jako poslušný slave é tedy slovan přivinutý k „mohutnému“ moskevskému dubisku nebo budeš hailovat, jako příslušník státu pohlceného německou říší k čemuž R-U na začátku 20. století bezpochyby směřovalo.
Rakousko bylo anektováno podobně jako Československo. Svůj osud si nevybralo.
Ano, Rakousko, stejně jako Československo 1938/39 si v roce 1938 vybralo svůj osud dobrovolně se sklopenou hlavou s ohnutou páteří a úslužným kolaboranstvím. I v Rakousku existovala před válkou rakouská NSDAP…
Potřeba silného nacistického svazku a Vůdce v podobě dnešního přátelství s Ruskem a Putinem v nich stejně jako v Maďarsku a na Slovensku přetrvala dodnes. Stejně tak přetrvává například u Klause a Zemana… 😅
bylo by zajímavé, kdyby to rusáci vzali ve 45ém roce cestou na berlín přes vídeň a dnes neutralitu milující rakouští sedláci by byli jako my desítky let součástí ruského světa a budovali by s ruskou puškou u hlavy socialismus; pozvala by paní ministryně i v této situaci putina na svatbu? i když, možná ano…
Ale ono to přes tu Vídeň vzali! Přesto to skončilo pro ně neutralitou.
Budování socializmu v sovětském bloku byla naše volba. A nutno říct vzhledem k historii po R-U volba odůvodněná.
Jediný důvod, proč si čecháčkovská lůza zvolila po Rakousku-Uhersku a 1. republice v roce 1945 cestu „sovětského socialismu“ byl stejný jako v Rusku (Sovětském svazu), možnost beztrestně vyrabovat a ukrást majetek chytřejších, pracovitějších a schopnějších občanů Československa. Stačí se dnes podívat na hnutí ANO. Sice už není pro dav, jako po roce 1945, příležitost legálně někoho okrást, tak se alespoň více jak zdvojnásobil státní dluh a další dělání dluhů vtělili do přerozdělovacích zákonů…
Tak Rakousko je už od studené války známo tím, že to je rejdiště agentů KGB…Inu, určité reziduum kořisti po WWII. Spíš mě zaráží ten nepoměr pomoci. Fajn, když si hraju na neutralitu, tak aspoň otevřu kešeňu a posílám materiální pomoc, když už ne zbraně. Rakousko selhalo 🙁
Cena jakou rakouská firma OMV za ruský plyn platí, není s odkazem na neveřejnou obchodní smlouvu známá a je předmětem spekulací. Podle OMV nelze smlouvu zveřejnit, přestože u jejího podpisu asistoval tehdejší kancléř Kurz a OMV je většinově v majetku státu. Podle některých informací je vyšší než tržní cena.
Nejlepší způsob jak zničit a pokořit Rusko je přestat s ním obchodovat. Rusko si snadno najde odbyt plynu a ropy a EU zchudne, vše se prodraží a mnoho lidí bude mít existenční problémy. To je skvělé vítězství pro EU.
Prodat svoji čest nacistickému Rusku za trochu plynu může jenom ubožák. Rakousko pokrylo v roce 2023 ruským plynem 98% své spotřeby. ČR asi 18%. Z toho byly asi 4% plynovodem a 14% LNG. Do roku 2027 to snad má být 0%.
ČR nezchudne díky tomu, že přestane kupovat ruský plyn. Zchudne proto, že obyvatelé ČR nejsou dost chytří a pracovití pro 21.století. Stalo se z nich stádo lenochů, kteří si myslí, že mají nárok na bohatý, bezpracný život placený státem. Zvláště část důchodců zvlčela v sektu:“Po nás potopa.“ „Kupodivu“ nejvíce řvou a jsou nejvíce nárokoví právě ti, kteří toho státu za svůj život mnoho nedali.
… ale my ten plyn kupujeme z Německa… S Gazpromem má smlouvu napřímo jen ČEZ a to jako medium pro záložní zdroj… Čili když ukazovat, tak na Německo…