Francouzský prezident Emmanuel Macron při návštěvě Prahy. Foto: Profimedia

Putinovy hrozby jaderným útokem? Západ musí pokročit s vojenskou pomocí Ukrajině

Napsal/a Pavel Havlíček 8. března 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. Státní návštěva francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Praze tento týden ukázala, že otázky bezpečnosti, a to ať už té energetické, nebo čistě vojenské hrají v dnešní evropské agendě zásadní roli. Podstatná ale zůstává podpora Ukrajiny ve třetím roce války a ruské agrese.

Setkání Emmanuela Macrona s českým prezidentem Petrem Pavlem se vrátilo také k jedné velmi konkrétní – a do velké míry kontroverzní – záležitosti, kterou je přímé vyslání vojáků na pomoc Ukrajině; pokud to bude zapotřebí.

Poslední vývoj na ukrajinské frontě přitom takovou potřebu rozhodně nevylučuje. Právě naopak – pokud uvážíme, že příští měsíce budou spíše v gardu Ruska a jeho pokračující agrese, proti které se ukrajinské ozbrojené síly budou spíše bránit.

Rusko v informační ofenzivě

K efektivní obraně bude zapotřebí nejen vojenské pomoci a pokračujících dodávek vybavení a munice, ale možná také podpory západních států z týlu, o které oba státníci diskutovali.

Jak moc revoluční, až provokativní jsou tato vyjádření, ukázala reakce Moskvy. Ruský prezident Putin přišel s otevřenými hrozbami jaderné eskalace jdoucími až na hranici zničení evropské civilizace. Tak moc citlivé téma to pro Kreml je.

Jeho reakce však potvrzuje, že úvaha je krok správným směrem, který by zásadním způsobem podkopal vyhlídky a možnosti dalšího ruského postupu a zefektivnil obranu Ukrajinců.

Nejsilnější komoditou podpory západních zemí Ukrajině je jednota a vzájemná solidarita, se kterou západní země až do poslední doby vůči Kremlu postupovaly.

Nicméně s výjimkou pobaltských států a nově také Česka a Francie se nejedná o krok, který by měl prozatím silnější podporu u spojenců a vyzníval by proto důvěryhodně.

Toho si samozřejmě dobře všímá i Kreml, který se v poslední době snaží co nejvíce oslabit a ve veřejném prostoru ponížit vojenské podporovatele Ukrajiny, včetně Německa či právě Francie, která se po vyjádřeních Emmanuela Macrona ocitla v informační defenzivě.

Jak vůči Moskvě působit důvěryhodně?

Západní podpora Ukrajiny je dlouhodobě složena nejen z finančních transferů a dodávek vojenského materiálu a munice, ale také otázky důvěryhodnosti a předvídatelnosti této podpory.

Evropané v poslední době v této oblasti udělali spoustu kroků správně, včetně přijetí finančního nástroje na podporu Ukrajiny v následujících třech letech ve výši až 50 miliard eur.

Kromě toho se evropští lídři domluvili také na nárůstu prostředků v Evropském mírovém nástroji („European Peace Facility“), kde však finální vyčleněná částka ve výši několika miliard eur zaostala za původními očekáváními.

Jsou to přitom vojenské dodávky Ukrajině, které musí v následujících měsících sanovat postupný nedostatek dělostřelecké munice i dalších vojenských prostředků, včetně protiletecké a protiraketové obrany, kterých se Ukrajincům nedostává.

Jsou zásadní pro efektivní obranu proti ruským úderům vůči civilnímu obyvatelstvu, jež jsme v jejich hrůze viděli v nedávných dnech v Oděse a po řadě dalších měst napříč Ukrajinou.

Nejsilnější komoditou a cennou formou podpory západních zemí Ukrajině je ale jednota a vzájemná solidarita, se kterou západní země až do poslední doby vůči Kremlu postupovaly.

Ta se odrazila v podpoře Ukrajinců, ale také odmítnutí ruské agrese formou zavádění sankcí, které se dnes primárně koncentrují na otázku implementace.

Přidat je ale naopak potřeba v otázce vynakládání stejného dílu národních zdrojů a odpovědnosti na pomoc Ukrajině, protože v tom se západní spojenci prozatím rozchází.

Kde vzít prostředky na podporu Ukrajiny?

Statistiky Kielského institutu jasně ukazují, že mezi jednotlivými zeměmi panují značné rozdíly, a to například v porovnání zdokumentované vojenské pomoci vůči HDP, kde jasně dominují malé pobaltské státy s menší ekonomickou základnou, ale jasným přístupem vůči Moskvě a její agresi.

V absolutních číslech do popředí vystupují ekonomicky silné státy s významným vojenským potenciálem a výrobními kapacitami, jako jsou Spojené státy nebo Německo, které stále více přebírá vedení v oblasti dodávek od partnera na druhé straně Atlantiku, jenž se stále více koncentruje na domácí dění a vlastní prezidentskou volební kampaň.

Statistiky mezinárodního srovnání, ale také praxe ukrajinského bojiště, ukazují i své slabiny. Konkrétně jde o několik velkých evropských států v čele se Španělskem nebo Itálií a v menší míře také Francií.

Francouzské bezpečnostní síly sice v minulých dnech odtajnily řadu vojenských dodávek a materiálu, které na Ukrajinu za poslední dva roky putovaly, ale ani tato zveřejněná čísla neobhájí prozatím vlažnější přístup Francie.

Ruské prezidentské volby uvolní Kremlu ruce k dalším akcím a potenciální vlně mobilizace, která může po několika měsících přinést na frontovou linii čerstvé síly.

To se ale může rychle změnit – jak naznačily i poslední dva týdny. Prezident Macron má ambici postavit se do čela evropské podpory Ukrajiny, čehož bychom ve střední a východní Evropě měli využít a v širší alianci ochotných dělat pro potřeby Ukrajiny více.

Další vlna ruské mobilizace

Následující měsíce, zejména od poloviny roku, budou pro Ukrajinu velmi tíživé a bez kvalitativního skoku kupředu v západní podpoře bude udržení současného stavu věcí zásadním problémem, zejména pak pokud dojde v Rusku k další vlně mobilizace po tzv. prezidentských volbách.

Jakkoli jsou pouhou fraškou, uvolní ruskému politickému vedení ruce k dalším akcím a potenciální vlně mobilizace, která může po několika měsících přinést na frontovou linii čerstvé síly, které naopak Ukrajině mohou chybět.

Právě proto je tak důležité, abychom na Západě dopředu nevylučovali různé formy podpory tak, jak to v poslední době předvádí kancléř Olaf Scholz. Ten již reagoval na Ruskem zveřejněnou nahrávku německých vysoce postavených představitelů Bundeswehru rezolutním odmítnutím poskytnout raketových systémů Taurus Ukrajině. Podobně razantně Němci negovali také přímou účast svých vojáků v pomoci Ukrajině.

Pro Česko, Francii a další podobně smýšlející země z toho vyplývá potřeba prohloubení dialogu napříč evropskými státy a budování „koalice ochotných“. Tedy zemí připravených více se na straně ukrajinských ozbrojených sil angažovat, protože to stále zůstává nejistým a neodpracovaným podnikem napříč evropským kontinentem a spojeneckými zeměmi.

Situace je o to urgentnější, když víme, že konečným cílem ruské koloniální války má být ovládnutí celé Ukrajiny. To – jak opět připomenul bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv – zůstává pro Kreml metou číslo jedna.


Autor je analytik Asociace pro mezinárodní otázky

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)