
Putin oklikou útočí na Evropu. Přes Afriku, migraci a nenávist k Západu
Když se v březnu 2022 na půdě OSN schvalovala rezoluce odsuzující agresivní válku Kremlu na Ukrajině: zdrželo se hned 17 afrických států. Na tom, aby země Afriky stály na jeho straně a naopak odsuzovaly „neokoloniální a zkažený Západ“, Kreml už roky důsledně pracuje. Upozorňuje na to nedávno publikovaná studie Centra excelence strategické komunikace NATO o ruských informačních operacích „mimo západní informační prostředí“.
SMR mobil článek Mobile (207411)
Kreml vychází z metod a zkušeností ze sovětské éry, z takzvané „teorie reflexivní kontroly“. Popis je v zásadě podobný tomu, co známe i z českého a evropského prostředí:
„Nakládání s informacemi a ovlivňování veřejného mínění přizpůsobuje kulturnímu, emočnímu a sociálnímu prostředí a psychologicky je modeluje na míru dané zemi prostřednictvím propagandy, takzvané maskirovky – klamání i provokací formou šíření hoaxů a falešných zpráv. Cílem má být vyvolat žádoucí ,dobrovolnou‘ reflexivní reakci,“ konstatuje studie NATO.
V Africe však Kreml vykresluje sám sebe jako antiimperialistickou mocnost, země NATO naopak jako neokoloniální státy s nedůvěryhodnou a zkaženou společností.
Ruská verze příběhu
Nigerijský novinář Philip Obaji v rozhovoru pro server Voxpot popsal, jak Rusko podporuje destabilizaci západní Afriky a migraci do Evropy, masivní propagandou posiluje protizápadní sentiment i jak na kontinentu ruští žoldáci, pozůstatky a následovníci někdejší Wagnerovy armády, znásilňují, kradou a vraždí.
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
„Rusko hlavně ve frankofonní Africe podporuje pocit, že Francie nebyla nic jiného než zlo. Že Paříž zničila země jako Mali, Burkina Faso a Niger, zatímco Kreml přichází jako rovnocenný ekonomický partner. Dekády nestability a evropské vojenské přítomnosti, hlavně v Sahelu, mají za vinu, že lidé ve spolupráci se Západem nevidí pozitiva – naopak si myslí, že dané země jsou nestabilní, protože to tak Evropa a USA chtějí,“ řekl pro Voxpot.
Ruským cílem je podle něj i posilovat a podporovat africkou migraci do Evropy: „Celé to má destabilizovat západní Afriku a Sahel, čímž Kreml také sleduje boj s Evropskou unií. Dezinformace jsou v něm stěžejní a evropské státy by jim měly čelit více. Víme, že Rusko se snaží znepřátelit proti sobě různá etnika.“
I na africkém kontinentu (a částečně v arabském světě) Rusko využívalo a využívá témata spojená s válkou proti Ukrajině – kupříkladu i v Africe silně rezonovaly dopady na potravinovou a energetickou bezpečnost a růst životních nákladů.
Názory na příčiny konfliktu – jak vyplynulo z analýz i rozhovorů zpracovatelů studie – se různí. I v zemích jako Keňa a Jihoafrická republika (JAR), kde jinak většina veřejnosti ruskou invazi na Ukrajinu odsuzuje, se část populace přiklání k ruské verzi příběhu o tom, že za válku může „expanze NATO řízená USA“.
A v důsledku toho velká část obyvatel afrických zemí vinila z potravinové a energetické krize nikoli Rusko, ale Západ – v souladu s výkladem Kremlu, že „černomořská obilná iniciativa je lest, která má západním státům zajistit výhody oproti ostatním“.
Kolonialismus a společenské trhliny
NATO popisuje ruské informační vlivové operace v pěti vybraných zemích: Egyptě, Mali, Keni, Jihoafrické republice a Spojených arabských emirátech (SAE).
Kreml v těchto zemích úspěšně využívá tamní nespokojenost – ať už s neokolonialismem v Mali, institucemi v Keni, nebo historií v JAR – vždy k oslabení Západu. Podobně jako v Evropě si Kreml dokáže dobře vytipovat „společenské trhliny“ a na jejich základě štěpit společnost a budovat obraz světa tak, jak to vyhovuje současnému Rusku.
Z pětice hodnocených zemí je nejproblematičtější Mali – navzdory tomu, že zde EU a OSN více než dekádu vedla výcvikovou misi ve snaze podporovat vládu a malijskou armádu v boji s různými povstaleckými a islamistickými skupinami. Mise se opakovaně účastnili i čeští vojáci.
SAE a JAR zůstávají spíše neutrální, byť nakloněné Rusku. Egypt a Keňa podle studie „váhají“, ale Kreml využívá rostoucí apatie a podporuje pěstování nedůvěry k Západu. Svůj odraz to má například v nejistotě hlasování těchto zemí v mezinárodních orgánech a reakcích na krize současné i budoucí.
Ruský vliv ve vybraných mimoevropských zemích
—
Egypt
Digitální analýza ukazuje převahu prokremelského obsahu v arabštině nad prozápadním, a to jak objemem, tak přesvědčivostí. Kvalitativní data odhalují rostoucí nedůvěru k Západu, což Kreml využívá k šíření konspiračních teorií a „whataboutismu“. Přesto Egypt pravděpodobně nepřeruší vazby se Západem kvůli závislosti na americké pomoci a ukrajinském obilí. Může však směřovat k „pozitivní neutralitě“ vůči ukrajinskému konfliktu, částečně kvůli ruské roli v potravinové bezpečnosti. Cílem Kremlu je podporovat apatii k válce na Ukrajině, touhu po rychlém řešení a nedůvěru k objektivní pravdě.
—
Mali
Mali se stává baštou ruského vlivu v Africe. Analýza odhaluje silný protizápadní sentiment v Mali, který se shoduje s prokremelskými postoji. Ten pramení z rozčarování ze západních modelů, vnímání neokolonialismu a nedůvěry k bezpečnostním přístupům Západu. Spolupráce s Kremlem je vnímána jako antikoloniální osvobození, což se projevuje dominancí prokremelského obsahu na sociálních sítích a v uzavřených skupinách. Kreml zde posiluje svůj vliv a prohlubuje nedůvěru k Západu.
—
Keňa
I zde roste protizápadní sentiment. Prokremelský obsah má ale zatím omezený dosah. Podíl na šíření protizápadních zpráv zde má Čína. Cílem Kremlu je vyvolávat apatii ve vztahu k dění na Ukrajině, nedůvěru k západním institucím a polarizaci debaty o hodnotách.
—
Jihoafrická republika
Svobodná média v JAR omezují ruskou dominanci, i když zde svoboda tisku čelí svým výzvám. Důkazy o přímém vlivu Ruska jsou slabé, ale lokální proudy propojují ruské narativy s politickou agendou a historickou rolí Ruska v boji proti apartheidu. Proruské nálady jsou rozšířené napříč elitami. Západní komunikace naráží na historické křivdy, což podporuje kremelský narativ o novém „multilaterálním“ řádu. Kreml zde cílí na pozitivní neutralitu a polarizaci debaty o Západu.
—
Spojené arabské emiráty
Spolupráce s Kremlem je v SAE vnímána jako oboustranně výhodná. Kreml využívá vnímání západního pokrytectví, odporu k LGBTQ+ spojenému se Západem a konspiračního myšlení k oslabení Západu a apatii k jeho porušování norem. Kreml chce posílit sbližování země s Ruskem a prohloubit konspirace na arabských sociálních sítích.
Prokremelský obsah převládal na všech otevřených sociálních platformách, mezi nimi podle studie vévodí síť X (dříve Twitter): „Na základě sekundárního výzkumu je to pravděpodobně způsobeno převzetím platformy Elonem Muskem a následným oslabením jejích monitorovacích a ochranných schopností.“
Popularita oficiálních kanálů ruských velvyslanectví i kremelských programů RT (Russia Today) a Sputnik narostly na sociálních sítích v afrických zemích v posledních letech o vysoké desítky procent. Studie navíc nemohla obsáhnout uzavřený obsah na hojně používaných diskusních skupinách na Telegramu, Facebooku a WhatsAppu, které jsou podle studie „klíčové pro šíření a indoktrinaci tím, že uzavírají své komunity před konkurenčními názory“.
Dvojí úder. Shora i zdola
Pokud jde o aktéry, nijak se příliš neliší od toho, co známe i v Česku: vedle konspiračních či přímo Kremlem placených webů (jako je RT a Sputnik – v Evropě nyní v rámci sankcí zakázaných), přes místní úředníky, užitečné idioty, cyniky a falešné účty.
Zajímavé jsou ve sledované pětici zemí hlavní cílové skupiny kremelských informačních operací. Jsou jimi politické elity a zároveň i mládež: „Cílem je vytvořit si dvojí vliv shora dolů i zdola nahoru. To má druhotný efekt na formování jak současné, tak i budoucí diskuse o Rusku, Západu a mezinárodním systému, na současnou i budoucí tvorbu politik.“
Tento „dvojí úder“ – shora dolů přes elity a zdola nahoru přes mladé lidi – má potenciál měnit diskurz o Rusku a Západu na desetiletí dopředu.
Na rozdíl od Ruska Západ dosud není schopen překročit jazykovou bariéru, komunikovat s publikem na hyperlokální úrovni a dává plně prostor protizápadnímu a prokremelskému obsahu.
Pověsti Západu nepřidávají ani kroky současné administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ta mimo jiné hodlá ukončit finanční podporu USA pro organizaci Gavi, která pomáhá nakupovat důležité vakcíny pro děti v rozvojových zemích – například proti malárii.
Podle The New York Times je na podpoře Gavi při nákupu vakcín závislá například Sierra Leone. Její ministr zdravotnictví Austin Demby už reagoval s tím, že je „šokován a znepokojen“ a že důsledky mohou být citelné po celém světě.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
19 komentářů
Ano, správně, pane Břešťane, to je konečně slovo do pranice, utočí na nás migranty z Afriky! A převažeči přes moře jsou jeho agenti přímo řízení FSB. Vyhlašme jim válku, potopme ty jejích šífy i s jejich kapitány, zloduchy. Zavřít Raketýrovou, až zčerná. To by byla konečně rána nenávistné Putinově kampani!
Jak Izraelci povraždili zase záchranáře v Gaze ani slovo. Na to kolik je kolem nich muslimů si dovolují už moc a moc.
Zřejmě taky navrhuješ, plavčíku, sestřelovat letadla ck kreml, které převážejí syřany do běloruska aby je mohli v zimě bez pořádného oblečení hnát proti zábranám na polsko běloruské hranici. Kde je navrhuješ sestřelovat v mezinárodním vzdušném prostoru nebo rovnou v tom rusáckém, jak to nedávno učinili rusáci s azerským letem.
Jsem rád, že jste svým vstupem upozornil, že v hodnocení některých převládá rozpolcenost v hodnocení hybatelů migrace z Afriky.
Migranti a organizátoři migrace z Ruska a Běloruska jsou eklhaft a FUJ, ale ti lidskoprávní převaděči, stateční převaděči přes Černé moře, to je naprosto jiná sorta a zaslouží si ochranu EP. Rakétýrové se tam tleskalo ve stoje.
Zkrátka a jednoduše. Za každou lumpárnou vždy a bez omylu hledej Rusa a nemůžeš se splést. To platilo vždy a s největší pravděpodobností bude platit pořád.
Nevím zda jste to měl v úmyslu pane Jiří, ale trefil jste se do desítky. Bohužel Západ se už ale pěknou řádku let chová, jako by neviděl ani tu desítku, ba ani samotný terč a nechává Rusy a Číňany, aby si po světě páchali, co si jen zamanou. Jeden článek v Hlídacím psu počínání Rusů a Číňanů asi těžko zastaví.
Neni kazdy Rus spatny. Napriklad Sacharov byl dobry Rus. Ale Putin je holt velmi spatny Rus.
Nejlepší by bylo,kdyby nám sem nelozili Rusi vůbec,abychom mezi nima nemuseli pracně hledat nějakého dobrého.
Bohužel ten poměr mezi Rusy špatnými a dobrými je velmi příznivý pro ty špatné a velmi nepříznivý pro ty dobré. Během své pracovní kariéry jsem do přímého kontaktu, tedy do kontaktu takového, abych je mohl posoudit, přišel nejméně se stovkou Rusů, možná trochu více. Z té stovky nebo více Rusů, byli asi tak čtyři normální, takoví, se kterými bych šel na pivo. Nebo třeba i na vodku, i když mi vodka příliš nechutná. To je poměr dost mizerný, že pane Tome?
Skeptiku, mám trochu jiné zkušenosti (příznivější), ale to může být dáno tím, že jsem se víc pohyboval v akademickém prostředí.
Tak ve vašem případě A. S. Pergillové by mě velmi překvapilo, kdyby právě ty vaše zkušenosti byly stejné, jako ty moje. A také by mě velmi překvapilo, kdybyste měli během své návštěvy SSSR skutečně zkušenosti pouze a výhradně s prostředím akademickým. Jistě si s vámi rádi popovídali i soudruzi z KGB.
Těžko říci. Jak se říká ve starém vtipu. Navrch zelený, uvnitř rudý. Nevím.
A když smícháte rudou a zelenou, dostanete hnědou.
Je to proto aby jsme se probudili a viděl co nás čeká , pokud naše tzv demokratický přístup k tlaku našich některých duševně chorých představitelů přijmeme a budeme respektovat jejich chorobné sociální výmysly
Ano, je třeba zrušit sociální výmysly jako třeba důchodový systém. Důchodce kolouch nechť jde do práce.
Je spousta sociálních nesmyslů, kvůli kterým nezbývá na důchody a např. se papírově „uzdravují“ invalidé, aby se na ty nesmysly ušetřilo.
Konkrétně které nesmysly kromě důchodů to jsou?
Celá podpora !boje za klima“, například. To jsou peníze házené do pece, nic jiného.
Mimochodem tak jak je to popsáno, tak to je vysoce účinná propaganda. Takže Rusko tímto způsobem podlamuje, zvyšuje nedůvěru, ale i tak (nebo spíš právě proto) míří miliony migrantů z Afriky a to právě na ten tou propagandou očerňovaný Západ?
Jaký to má smysl??
Tak si říkám, neměl by Západ rovněž v té propagandě přitvrdit? Už třeba s ohledem na tu válku s Ruskem na kterou se připravuje? Aby dokázal těm lidem z Afriky říct, sem teď nechoďte, tady se bude bojovat a umírat (ještě by jsme vás taky mohli mobilizovat do války), klidně si zůstaňte doma v Africe, my vám tam stejně dost peněz na humanitní potřeby posíláme…
To by fakt nešlo??