Putin nechce do vězení. Reakce Západu ho bolí, dokazuje neúčast na summitu v JAR
Byla to velká diplomaticko-právní tahanice. Za kulisami i před nimi. Odpověď na otázku, zda ruský prezident Vladimir Putin odjede na summit zemí BRICS do Jižní Afriky, už nějaký čas známe. Akce začíná právě dnes a víme, že Putin zůstává doma – v bezpečí. Pokud by v JAR přistál, hrozilo by mu zatčení na základě zatykače Mezinárodního trestního tribunálu.
Mezinárodní izolace Vladimira Putina je stále zjevnější. O to více, že to dlouho vypadalo, že si na cestu do Jižní Afriky na summit zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika) troufne.
Putin vyrazit rozhodně chtěl, vnímal to zřejmě i jako gesto ve stylu „já se vás nebojím“ – tím spíše, že hlavy ostatních států včetně čínského prezidenta chybět nebudou. A dorazit má dalších 67 lídrů z Afriky, Latinské Ameriky, Asie a Karibiku.
Jenže šéf Kremlu cestu do Johannesburgu nakonec raději vzdal. Místo něj dorazí ministr zahraničí Sergej Lavrov. Putin se summitu BRICS zúčastní jen prostřednictvím videokonference. Riziko bylo pro něj příliš velké.
Musel by být zatčen
Jihoafrická republika je totiž jednou ze 123 zemí uznávajících autoritu Mezinárodního trestního tribunálu (ICC) – a ten Putina spolu s ruskou komisařkou „pro práva dětí“ Marii Lvovovou Bělovovou letos v březnu obvinil z válečných zločinů spáchaných v souvislosti s válkou proti Ukrajině.
Konkrétně za únosy a násilné deportace ukrajinských dětí do Ruska.
Možné Putinovo zatčení vláda v Johannesburgu dlouho řešila. „Je to pro nás velké dilema,“ přiznal ještě v průběhu července viceprezident Paul Mashatile jihoafrickému zpravodajskému webu News24. „Samozřejmě ho nemůžeme zatknout. Je to skoro jako když si pozvete kamaráda k sobě domů a pak ho zatknete. Proto je pro nás jeho nepřijetí nejlepším řešením.“ Tak se také stalo – nepochybně po velkých diplomatických diskusích a právních rozborech. Svou roli sehrál i tlak Západu.
Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa dokonce žádal ICC, aby Putina během summitu země nemusela zatknout; prý proto, že „by to hrozilo válkou“.
Vrchní soud v Pretorii naopak rozhodl, že pokud by Putin dorazil na summit BRICS, zatčen by být musel.
Na schůzku do Turecka
To, že Kreml nebere ICC na lehkou váhu, dokazuje i snaha ruských tajných služeb soud sídlící v nizozemském Haagu inflitrovat. V červnu 2022 oznámila nizozemská rozvědka AIVD, že odhalila ruského špiona, který se s falešnými doklady pokoušel dostat jako stážista do struktur soudu.
Podle šéfa nizozemské tajné služby Erika Akerbooma se Rusko snaží získat nezákonný přístup k informacím v rámci Mezinárodního trestního soudu, který mimo jiné vyšetřuje právě zločiny spáchané během ruské invaze na Ukrajinu. A rozhodně není vyloučeno, že nějaký agent pro Rusko v ICC už pracuje…
Kreml také už vloni v březnu recipročně zahájil trestní stíhání soudců Mezinárodního trestního soudu (ICC), kteří vydali zatykač na Putina a Lvovovou-Bělovovou.
Občasné zahraniční cesty do pro něj bezpečných třetích zemí si Putin dopřeje. Koncem srpna by se například měl vydat do Istanbulu na setkání s tureckým prezidentem Erdoganem.
Zárukou bezpečnosti pro něj je, že Turecko dohodu o ICC neratifikovalo.
Přehled, zemí kam Putin nemůže (a kam by případně mohl)
Členské státy ICC/ Státy, které smlouvu dosud neratifikovaly/ Státy, které svůj podpis stáhly/ Nečlenské státy
Jurisdikci ICC neuznává ani Rusko a ani Spojené státy. Americký prezident Biden nicméně nedávno právě kvůli ruské válce na Ukrajině udělal nezvyklý krok: nařídil své administrativě, aby se soudem v Haagu spolupracovala a začala s ním sdílet důkazy o ruských válečných zločinech spáchaných na Ukrajině.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Rusko si přeje Trumpovo vítězství, do ovlivnění kampaně cpe miliony dolarů
Jak se bělí stalinismus? Berlínská výstava pod vlivem Kremlu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Dnes stíhají Rusko za válečné zločiny, které páchá na Ukrajině,.. zítra budou stíhat Ukrajinu za válečné zločiny,které spáchala na vlastních obyvatelích.
A dnes už ani nejde tak o geopolitiku Ukrajiny, jako o hegemona světové měny $.
Z mapy je nejasná role Filipín, označených fialovou barvou a Západní Sahary, označené šedou barvou.
Západní Sahara je sporné území, budiž. Ale Filipíny y zasloužili objasnění.
Z mapy je nejasná role Filipín a Rwandy, označených fialovou barvou a Západní Sahary, označené šedou barvou.
Západní Sahara je sporné území, budiž. Ale Filipíny i Rwanda by zasloužili objasnění.
Oblíbený omyl, je, že si mnoho lidí myslí, že účinnost trestů/sankcí závisí na jejich výši. Ale efektivitu ovlivňuje jejich rychlost a neodvratitelnost. S velkou pravděpodobností, kdyby byly využity už v roce 2008, nejpozději 2014, tak jsme mohli být tom mnohem lépe.
Mimochodem, docela se musím usmívat argumentu že „musí být zatčen“. Jasně že „musí být zatčen“, když už ICC ten zatykač vydal. Ovšem důvod proč byl vydán už tak jasný není. Těžko předpokládat že by „Putina“ někdo neznal, takže by bylo potřeba provést jeho identifikaci. Zatčení samo je na pouze omezený počet sotva desítek hodin – potom by musel být propuštěn a nebo na něj uvalena vyšetřovací vazba. Ale i o té se píše že může být nařízena jen z mimořádnýh důvodů. Když vezmeme do úvahy že Putin sám ty zločiny nepáše, ale ty provádí příslušnící ruské armády… Ta proč by ho sakra měli četníci někde po světe zatýkat?
Jestli se ten soud proti němu bude za řadu let konat, stačí poslat obsílku do Moskvy, určitě aspoň advokáta za sebe pošle..
Samozřejmě prezident Putin na summit do JAR neodletel, asi to mělo důvody. S cim lze souhlasit, že prezident Putin se znažil byt prozapadni, kooperace s Německem na NSI a NSII, MS v kopané zimní OH v Soci, kdy v průběhu her byl uskutečněn převrat na Ukrajině, tzv Majdan s následnou ruskou protioperaci s obsazenim Krymu a karty byly vyložený na stole. Západ vcelé s USA musel ukončit válku s IS v Sýrii a následoval odchod z Afganistanu. To stacilo k vyzbrojeni a vytvoření milionove armády na Ukrajině. To považoval prezident Putin za casus belli a začala speciální operace na Ukrajine, která se změnila v zastupnou valku. Co se Západu nepodařilo a ani nemůže, je získat lidnate rozvojové zeme k odsouzení Ruska v OSN. Zastupne války jsou z historického hlediska jako minova pole, Anglie, Francie i Rusko a nyní i USA mají rozporuplne zkusenosti s jejich vývojem, přesto v ní pokračují. Čína má absolutní zisky jak politické, tak ekonomické z tohoto neblaheho vývoje soucasne zastupne války a Ukrajině.