První krok k dostavbě Dukovan je tu. Nového pana Jádro hledá vláda „na inzerát“
Postup vzniku nových jaderných bloků má svůj nový jízdní řád. Ještě tento týden, 18. března, se poprvé sejde nově vzniklý Stálý výbor pro jadernou energetiku. Ten pak vyhlásí výběrového řízení na post vládního zmocněnce pro jádro. Jde de facto o první kroky v hledání strategického partnera pro stavbu nových bloků jaderných elektráren v ČR.
Ve výboru pro jádro budou náměstci všech dotčených ministerstev – průmyslu, financí, zahraničí, životního prostředí i pro místní rozvoj. Členem má být i Dana Drábová z Úřadu pro jadernou bezpečnost a tajemník Úřadu vlády Tomáš Prouza. V čele výboru bude ministr průmyslu Jan Mládek.
Jména na stole i pod ním
Kdo bude novým „panem Jádro“ zatím není jasné. Pozici zmocněnce pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín do června 2014 zastával Václav Bartuška. Poté, co vláda vloni v květnu tendr na Temelín zrušila, zmocněnce “pro jádro” až dosud nehledala.
Termín k jeho jmenování byl podle schváleného Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky původně 30. červen 2015, poté se posunul na konec září a nakonec odložil na neurčito.
Jak už vloni v září napsal HlídacíPes.org, původním plánem bylo, že zmocněncem bude tehdejší náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc. Ten post náměstka opustil a na ministerstvu nyní působí jako poradce. Padlo i jméno člena dozorčí rady ČEZ Jiřího Tyce. Ten se podílel na energetickém programu ANO, je i ředitelem divize ETE společnosti ČEZ Elektroservis.
„Žádné jméno na stole není. Za MPO budeme navrhovat, aby byl zmocněnec vybrán na základě výběrového řízení,“ říká náměstkyně ministryně průmyslu Lenka Kovačovská. Právě tento způsob výběru ale kritizuje opozice.
„Snaha nalézt zmocněnce pro vedení jednoho z nejdůležitějších projektů v historii ČR výběrovým řízením signalizuje, že pro tak klíčovou pozici nemá vláda odborníka s diplomatickými, jazykovými a odbornými předpoklady, který by navíc disponoval patřičným stupněm bezpečnostní prověrky a měl důvěru celé vlády,“ říká místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.
O tom, kdo a za jakých okolností postaví v Česku nové bloky jaderných elektráren, do značné míry rozhodne ale spíše než samotný zmocněnec právě nový vládní výbor pro jadernou energetiku. „Ten bude koordinovat rozvoj jádra v Česku,“ potvrdila v rozhovoru pro HlídacíPes.org náměstkyně ministra průmyslu a spoluautorka aktualizované Státní energetické koncepce Lenka Kovačovská.
„Budeme řešit to, koho jako strategického partnera oslovit a podle jakých kritérií,“ říká i tajemník Úřadu vlády Tomáš Prouza. Vládě by měl výbor konkrétní soupis požadavků na strategického partnera i s možnostmi financování stavby předložit do konce letošního roku.
„Oceňuji, že jsme do výboru přizvaní. Je to pro mne signál, že se stát míní starat i o jadernou bezpečnost,“ podotýká předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
Zatímco ještě před dvěma lety se chystala dostavba nových bloků Temelína, nyní mají v úvahách vlády i ČEZ prioritu Dukovany. V maximalistické variantě ovšem Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky počítá až se čtyřmi novými reaktory – dvěma v Dukovanech a dvěma v Temelíně.
Jisté již je, že klasické výběrové řízení vypsáno nebude. „Tendr se neosvědčil. Byli jsme v podstatě jediná země na světě, která hledala partnera pro stavbu jaderné elektrárny otevřeným výběrovým řízením,“ připomíná Kovačovská předloni zrušený tendr na dostavbu Temelína.
Rakousko, Německo i Brusel
Nový vládní zmocněnec by měl být koordinátorem mezi státní správou, jednotlivými ministerstvy a úřady, dodavateli a ČEZ. V portfoliu by měl mít ale i vědu a výzkum spojenou s jadernou energetikou či radioaktivní odpady a stávající bloky jaderných elektráren.
„Vnímám to jako důležitou funkci a myslím, že nebude snadné najít univerzála, který by byl energetik, zároveň diplomat a člověk znalý státní správy. Bude tam i vztah k Rakousku, Německu, bude nutné jednat v Bruselu ohledně státní podpory, bude toho hodně,“ řekl pro HlídacíPes.org už dříve ředitel útvaru výstavby jaderných elektráren ČEZ Petr Závodský.
Funkční období nového zmocněnce pro jadernou energetiku má být čtyřleté. Mezi úkoly oficiálně vytyčené akčním plánem je například „jednat jménem ČR s mezinárodními partnery v oblasti rozvoje jaderné energetiky, včetně strategických partnerů a zájemců o spolupráci“, případně „koordinovat orgány státní správy a samosprávy během přípravy a výstavby jaderných elektráren.“
Zmocněnec by měl úřadovat na ministerstvu průmyslu, kde kvůli tomu vznikne nové oddělení o zhruba pěti lidech, další členy týmu mají dodat ostatní ministerstva.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
3 komentáře
Sem někde čet, že se Obama nedávno setkal jak s Maem 😀 , tak i s ňákou Filipínkou co vyrábí svítidla na slanou vodu.
Tak jestli by nebylo lepší , kdyby ČEZ investoval do solných dolů, než do jádra.
Anebo do odsolovacího zařízení na pobřeží Polska, napájeného fotovoltaikou a větrníky, solí by se svítilo a vodu by mohli hnát vodovodem do Jeseníků a Oderských vrchů – to aby se mohlo začít s tím splavněním Odry tak, aby Poláci neměli proč vyvolávat arbitráže (že vypouštíme málo vody do Kanálu Oderského).
Sem si nikdy nemyslel, že budu svítit solí, sem zvědav jak to pak ERÚ ztarifuje.
😀
A proč jsme byli jediná země, která hledala partnera pro stavbu jaderné elektrárny otevřenou veřejnou zakázkou? Protože žádné demokratické země už jaderné elektrárny nestaví.
No a že je to podle náměstkyně Kovačovské nevýhodné? Pro lobbisty a vysoké státní úředníky to musí být hrozně nevýhodné – jaká omezení pro ně tím asi vznikají.
Myslím, že čssd „nezabijí“ enigranti ale Mládkem (čssg) stále prosazovaný Tunelín a s ním samozřejmě malá domu do čssd, stačí, když bude alespň z přípravy.
I Ovar už asi odpiskal tuto stavbu s Rusákama.