Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Namlhots / Foter.com / CC BY-NC-SA,

První český edithaton, maraton v editování Wikipedie: hesla mají do české vědy doplnit jména žen

První český „editathon“, tedy maraton v editování, proběhne v rámci Týdne vědy a techniky. Do internetové encyklopedie mají přibýt jména českých vědkyň.

Jde o veřejnosti nepříliš známá jména jako Zdena Rábová, Adéla Kochanovská, Ludmila Eckertová či Ludmila Matiegková.

clip_image002„Jedná se o učené ženy, myslitelky, vědkyně, popularizátorky, které přispěly k rozvoji poznání a jeho šíření v našem regionu. Dnes jsou však převážně zapomenuty a internet o nich většinou mlčí,“ láká na edithaton Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu Akademie věd (NKC).

Jako první na světě uspořádala edithaton v lednu 2011 Britská národní knihovna, kdy účastníci doplňovali chybějící hesla například k filatelistickým sbírkám či k počátkům britských médií 17. – 19. století.

Řada dalších edithatonů se pak soustředila právě na to, aby se do hesel Wikipedie více dostaly zajímavé ženy historie.

„Inspirovaly jsme se v zahraničí, kde jsou podobné aktivity běžné. Konkrétně nás upoutal editathon, který před dvěma roky pořádala britská Královská společnost nauk,“ říká za pořadatele Hana Tenglerová, která s nápadem přenést edithaton i do Česka přišla.

„I vzhledem k tomu, že Akademie věd letos slaví 125 let od svého založení, chtěly jsme víc zviditelnit vědkyně, které zůstávají ve veřejném prostoru často opomíjené. Čekáme i to, že přilákáme především ženy, kterých je mezi editory Wikipedie obvykle méně. Na wokrshopu se ji naučí editovat a třeba se stanou pravidelnými editorkami,“ dodává.

Na editathonu v Praze se podílejí vedle NKC  také Masarykův ústav, Archiv AV ČR a Centrum genderových studií FF UK.

„Připojit se veřejnost může tedy nejen fyzickou účastí na workshopu, ale i online. Cílem akce je vytvořit nová hesla, nebo zkvalitnit existující informace o českých vědkyních, badatelkách a vzdělaných ženách. Kdo bude chtít, může přeložit heslo o vědkyni z nějaké ze zahraničních verzí Wikipedie,“ podotýká Tenglerová.

Akce se koná v pátek 13. listopadu mezi 15. – 20. hodinou v Akademickém konferenčním centru v pražské Husově ulici.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno