První český edithaton, maraton v editování Wikipedie: hesla mají do české vědy doplnit jména žen

Napsal/a -pes- 11. listopadu 2015
FacebookXPocketE-mail

První český „editathon“, tedy maraton v editování, proběhne v rámci Týdne vědy a techniky. Do internetové encyklopedie mají přibýt jména českých vědkyň.

Jde o veřejnosti nepříliš známá jména jako Zdena Rábová, Adéla Kochanovská, Ludmila Eckertová či Ludmila Matiegková.

clip_image002„Jedná se o učené ženy, myslitelky, vědkyně, popularizátorky, které přispěly k rozvoji poznání a jeho šíření v našem regionu. Dnes jsou však převážně zapomenuty a internet o nich většinou mlčí,“ láká na edithaton Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu Akademie věd (NKC).

Jako první na světě uspořádala edithaton v lednu 2011 Britská národní knihovna, kdy účastníci doplňovali chybějící hesla například k filatelistickým sbírkám či k počátkům britských médií 17. – 19. století.

Řada dalších edithatonů se pak soustředila právě na to, aby se do hesel Wikipedie více dostaly zajímavé ženy historie.

„Inspirovaly jsme se v zahraničí, kde jsou podobné aktivity běžné. Konkrétně nás upoutal editathon, který před dvěma roky pořádala britská Královská společnost nauk,“ říká za pořadatele Hana Tenglerová, která s nápadem přenést edithaton i do Česka přišla.

„I vzhledem k tomu, že Akademie věd letos slaví 125 let od svého založení, chtěly jsme víc zviditelnit vědkyně, které zůstávají ve veřejném prostoru často opomíjené. Čekáme i to, že přilákáme především ženy, kterých je mezi editory Wikipedie obvykle méně. Na wokrshopu se ji naučí editovat a třeba se stanou pravidelnými editorkami,“ dodává.

Na editathonu v Praze se podílejí vedle NKC  také Masarykův ústav, Archiv AV ČR a Centrum genderových studií FF UK.

„Připojit se veřejnost může tedy nejen fyzickou účastí na workshopu, ale i online. Cílem akce je vytvořit nová hesla, nebo zkvalitnit existující informace o českých vědkyních, badatelkách a vzdělaných ženách. Kdo bude chtít, může přeložit heslo o vědkyni z nějaké ze zahraničních verzí Wikipedie,“ podotýká Tenglerová.

Akce se koná v pátek 13. listopadu mezi 15. – 20. hodinou v Akademickém konferenčním centru v pražské Husově ulici.

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)