Vánoční trhy na zámku St. Emmeram v Regensburgu před pandemií. Foto: Profimedia

Prodejci proti zákazu adventních trhů. V Německu padla žaloba, v Česku se čeká na kompenzace

Napsal/a Lucie Sýkorová 10. prosince 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Vánoční trhy se letos kvůli epidemii nekonají kromě Česka ani v částech Německa. V posledním listopadovém týdnu tam byly definitivně zakázány v Bavorsku, Sasku i Durynsku. Podobně jako někteří čeští pořadatelé chtěla i část těch německých napadnout zákaz trhů u soudu. Společná je v obou zemích i „kreativita“ při obcházení zákazu.

Nejodhodlaněji bránit se proti zákazu adventních trhů žalobou vypadali starostové měst Erfurt, Weimar a Eisenach v Durynsku. Soudní cestu ale nakonec zvolil jen pořadatel adventního trhu na zámku St. Emmeram v Regensburgu v Bavorsku.

Za zmínku stojí, že když byl 19. listopadu zákaz vánočních trhů v Bavorsku vyhlášen, dosahovala sedmidenní incidence nákazy ve spolkové zemi 625. V Durynsku bylo zrušení trhů oznámeno 24. listopadu při incidenci 777. Pro srovnání: V České republice dosáhla tato hodnota v den zákazu, tedy 25. listopadu, 1097 případů na sto tisíc obyvatel.

Fotbal ano, trhy ne?

Takzvaný Romantický vánoční trh na zámku St. Emmeram je již dvacet let proslulý po celém Německu, před epidemií jej v adventu běžně navštěvovalo na 300 tisíc lidí. Lákadlem je mimo jiné možnost zahlédnout na vlastní oči princeznu Glorii Thurn-Taxis, která zde bydlí a za mlada bývala v Německu oblíbenou celebritou, přezdívanou „punková kněžna“.

Adventní trh na zámku již tradičně pořádá místní organizátor kulturních akcí Peter Kittel. Poté, co již loni byly trhy kvůli koronaviru zrušeny, se letos nechtěl vzdát. Trh otevřel podle původního plánu v pátek 19. listopadu, navzdory zákazu, který byl ten den bavorskou vládou oznámen.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


„Při vší úctě nechápu, proč si někdo myslí, že fotbalové zápasy jsou neškodné, nereguluje neočkované lidi v nákupních centrech, a současně mají být uzavřeny vánoční trhy. To odporuje logice,“ uvedl Kittel. Postup státu, který zakázal všechny vánoční trhy s platností od středy 24. listopadu, považuje za neslučitelný se zákonem, dodal.

Na 120 stánkařů vkládalo do letošního trhu na zámku Thurnů a Taxisů velké naděje. Otevřen byl nakonec jen pět dní, pak organizátor přece jen zákaz dodržel. Začal ale situaci řešit s právníky a následující týden se pokusil nařízení obejít. 2. prosince se chystal otevřít areál se zhruba 40 stánky s gastronomií, tentokrát pod názvem Romantické občerstvení na zámku.

„Nešlo o vzpouru nebo popírání pandemie covidu. Byla by dodržována velmi přísná pravidla 2G (očkovaní a uzdravení, pozn. red.), lidé by byli venku a na prostorném, nepřetržitě oploceném soukromém pozemku,“ vysvětlil Kittel deníku Bild. Plán nakonec zatrhla jedním telefonátem starostka Regensburgu.

Peter Kittel se tedy rozhodl podat žalobu, o které začal mluvit už po vyhlášení zákazu trhů. „Vánoční trhy jsou prozatím zakázány do 15. prosince 2021. Předminulý týden podala společnost Veranstaltungsservice Regensburg Peter Kittel GmbH u bavorského správního soudu v Mnichově návrh na předběžné opatření proti tomuto rozhodnutí,“ potvrdil pro HlídacíPes.org Hans-Christian Wagner, pověřený organizátorem. Na rozhodnutí správního soudu se nyní čeká.

„Facka očkovaným“

Den poté, co se uzavřely vánoční trhy v Bavorsku, musely skončit také ve spolkové zemi Durynsko. To má po Sasku druhou nejvyšší sedmidenní incidenci onemocnění covidem a více než dvojnásobnou míru hospitalizace než všechny ostatní spolkové země v Německu. V nemocnicích zde končí až 20 procent nakažených.

Proti zrušení trhů se ale několik tamních měst bránilo do poslední chvíle. Starosta Erfurtu Andreas Bausewein vymyslel již před vyhlášením plošného zákazu způsob, jak se vyhnout omezením, která povolovala pouze dva tisíce účastníků na jednu akci. Rozhodl, že jeden velký trh na hlavním náměstí rozdělí na tři, a celkem tak bude moci přijít šest tisíc lidí najednou.

Za svůj nápad schytal kritiku opozice i médií, rozdělený vánoční trh ale přesto nechal dva dny před zákazem otevřít. Město, které samo trhy organizuje, investovalo do systému bezpečnosti a kontroly covid pasů 400 tisíc eur. Starosta opakovaně zdůraznil, že nařízení státu nechápe.

„Na Domplatzu se pilo svařené víno pod přísnou kontrolou. Nyní to budou lidé dělat jinde, ve sklepích nebo na soukromých večírcích. Riziko nákazy je tam mnohem vyšší než v podmínkách 2G,“ podotkl Bausewein. Zákaz vánočních trhů je podle něj „fackou do tváře lidem, kteří se nechali očkovat“. V Erfurtu je naočkováno zhruba 70% obyvatel.

Fyzikální adventní nesmysl

Starosta Bausewein opírá své argumenty mimo jiné o prohlášení odborníků na aerosoly pro deník Die Welt. „Obávám se, že plošné uzavření trhů povede k tomu, že se lidé budou stále častěji scházet v soukromí, což výrazně zvýší riziko infekce,“ řekl prezident Společnosti pro výzkum aerosolů Christof Asbach.

Stejný názor má podle deníku i Gerhard Scheuch, bývalý prezident Mezinárodní společnosti pro aerosolovou medicínu. Zákaz vánočních trhů je podle něj naprosto nesmyslný. „Z hlediska aerosolové fyziky to nemá opodstatnění, protože venku je riziko nákazy covidem velmi nízké,“ konstatoval.

Starosta Erfurtu našel oporu v protestu proti vládnímu nařízení i u starostů Weimaru a Eisenachu. Společně chtěli podat žalobu, připravit ji měli právníci města Erfurt. Nakonec z toho ale sešlo. „Město Erfurt nepodnikne žádné právní kroky proti Svobodnému státu Durynsko. Toto rozhodnutí padlo v polovině minulého týdne,“ upřesnila na dotaz HlídacíPes.org tisková mluvčí Erfurtu Heike Dobeneckerová:

„Poté, co ústavní soud v úterý prohlásil tzv. spolkovou nouzovou brzdu za legální, jsme původní situaci přehodnotili a rozhodli se nepodat žalobu z důvodu nedostatečných vyhlídek na úspěch.“

Česko: Čekání na kompenzace

V České republice vyhlásila vláda plošný zákaz konání adventních trhů 25. listopadu. Platit začal hned následující den a v rámci nouzového stavu potrvá 30 dnů. Pořadatelé trhů řady měst tento krok prohlásili za katastrofu, někteří začali také zvažovat žalobu na stát. Na koordinovaném postupu se domluvili organizátoři trhů v Českých Budějovicích, na Staroměstském náměstí v Praze, v Plzni, Českém Krumlově, Pardubicích, a v dalších městech.

„V tuto chvíli jednáme a postupujeme společně ve vyjednávání kompenzací se současnou i nastávající vládou,“ shrnuje Lenka Střítecká, jednatelka společnosti Art4promotion, která organizuje vánoční trhy v Českých Budějovicích. „Žaloba je krajním řešením naší situace, ale není vyloučena. Bude záležet na tom, jak dopadnou jednání o náhradě škod,“ dodává.

Některá města se rozhodla zákaz obejít a místo adventních trhů se pořádají trhy farmářské či jarmarky, nebo jiné kulturní akce. Je to třeba případ řady měst v Ústeckém kraji.

„Například v Chomutově probíhá od soboty 4. 12. do 23. 12. kulturně-společenská akce včetně stánkového prodeje v městském parku – Vánoční Chomutov. I v dalších severočeských městech jako Teplice či Ústí nad Labem probíhá stánkový prodej vánočního zboží na místech plánovaných vánočních trhů,“ vyjmenovává organizátor Severočeských farmářských trhů v Mostě i dalších městech Adam Weber ze spolku Český um.

„Jen plníme rozkazy“

Stánkaři jsou ale podle něj pravidelně kontrolováni policií. „Prodejci v Mostě, ale i v Chomutově, jsou denně kontrolováni ze strany státní policie a je jim všem každý den opakovaně oznámeno podezření ze spáchání přestupku – porušení Usnesení vlády České republiky č. 1066 ze dne 25. 11. 2021,“ popisuje Weber.

„Přestupku se dopouštějí tím, že prodávají své zboží. Policisté nejsou schopni vysvětlit, proč by prodávat nemohli, když jsou na farmářských trzích nebo v případě Chomutova na kulturně-společenské akci. Prý plní jen rozkazy,“ dodává.

Policie ČR kontroly trhovců potvrdila. „Situaci na mosteckých trzích skutečně pravidelně dokumentujeme, každý den od soboty 27. listopadu evidujeme na dvě desítky případů porušování vládních nařízení. Zjištěná porušení těchto nařízení v souladu se zákonem oznamujeme na příslušné správní orgány k dalšímu projednání. Co se týká trhů v Chomutově, i zde jsme zadokumentovali několik případů porušování vládních nařízení,“ uvedl Daniel Vítek z Krajského ředitelství Policie České republiky.

„V jiných městech v Ústeckém kraji od začátku účinnosti vládních nařízení žádná obdobná porušování opatření týkající se trhů neevidujeme,“doplnil.

Vánoční stánky má také Olomouc. Zimní jarmark probíhá od 3. prosince na Horním náměstí. Otevřen je každý den od 10 do 20 hodin. Asi 70 stánkařů zde bude nabízet své zboží až do 23. prosince. Kvůli opatřením nelze prodávat nápoje ani jiné občerstvení k okamžité konzumaci.

Ve Zlíně radnice zákaz vánočních trhů „vyřešila“ rozšířením plochy pro pořádání trhů běžných. S argumentem, že rozšíření venkovních prodejních prostor je v době epidemie „maximálně vhodné a celospolečensky potřebné“, aby lidé nemuseli nakupovat vevnitř, kde se mnohem snáz nakazí.


Sérii textů k tématu náhrad za škody způsobené státem při výkonu veřejné moci podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)