Proč Pražáci rádi chodí na plzeň, ale jezdit s ní nemohou
GLOSA Jsou to asi tak dva měsíce, co to na sociálních sítích vypadalo, že není v Praze důležitějšího tématu, než název pro novou Opencard. Nakonec tu tedy máme Lítačku. Už deset let jsme přitom mohli v Praze jezdit na Plzeňskou kartu. Jenže byla moc levná…
Na současné – asi dočasné – kartové schizma jsme si už zvykli. Někdo mé holt starou červenou Bémkartu, někdo zelenou Lítačku a všechno to nějak funguje.
Opencard vyšla Prahu na 1,75 miliardy korun, u Lítačky se zatím mluví o deseti miliónech. Co s tím vším bude dál, to zatím neví ani kolektivní mozek pražské radnice.
Co uměla Opencard? Dohromady nic moc. Zhruba jako Lítačka – tvářit se, že je lístek na tramvaj, na metro a na autobus. Co taky chtít ve městě, kde je za radikální technologický pokrok a inovaci označován fakt, že ve dvou (!) tramvajových soupravách „hradní“ linky 22 si mohou lidé lístek zakoupit prostřednictvím přiložení bezkontaktní kartě Visa či MasterCard.
Za ukázku toho, jak by bývala mohla Opencard fungovat, kdyby o to měl někdo zájem, se bere Plzeňská karta. A skutečně. Tahle karta má být do konce roku plně kompatibilní s kartovým systémem Českých drah, expandovala do sousedního Karlovarského kraje, umí víc než kdy Opencard slibovala, že někdy možná umět bude.
Za 13 let fungování vyšla Plzeň se vším všudy a od píky na nějakých 300 miliónů korun. Jen ta Praha o ni nějak nikdy neprojevila opravdový zájem.
Ne, že by ji Plzeň matce měst nenabízela. Nabízela. Fungovat by mohla začít v horizontu měsíců, bratru a na klíč asi za 35 miliónů ročně. Nějak nebyl zájem. U Béma, u Hudečka, ani u Krnáčové.
Na otázku, zda nebyl hlavní problém v tom, že Plzeňská karta je byla na pražské poměry prostě moc levná, odpovídá generální ředitel Plzeňského dopravního podniku Michal Kraus s úsměvem: „Bez komentáře.“
Rozhovor s Michalem Krausem – nejen o rozdílech mezi pražskou Opencard a Plzeňskou kartou – nabídne HlídacíPes.org zítra.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Nějak nebyl zájem v tom smyslu že se vždycky předpokládalo že jestli se má nasadit nový systém, musí se současně ukončit Opencard. A to je právě to k čemu se vedení Prahy nikdy nerozhoupalo.
Teprve „prostětouděláme“ Krnáčovou napadlo že nasadí nový systém Lítačky a Opencard pojede ještě vedle toho, až do doby kdy skončí platnost poslední jeho karty. Čím se tedy neušetří nic, ale naopak, budou se financovat dva systémy vedle sebe. No prostě pražáci na to maj.,..
Mám jeden takový drb z pražského právního prostředí, je to z třetí ruky, ale předpokládám, že to bude jako obvykle „na každém šprochu pravdy trochu“.
Z plzeňského dopravního podniku si prý udělali několik výletů do Prahy, do ČNB, nechali si podrobně vysvětlit vše kolem elektronických platebních systémů a požádali si přímo na sebe o registraci vydavatele elektronických peněz malého rozsahu. To Praha si prý stejnou činnost nechala udělat na klíč od advokátů za stovky milionů korun …
Na tohle jsem se sice pana generálního ředitele nezeptal, ale je zcela zjevné (a finančně zcela do očí bijící), že rozdíl v přístupu tu byl a je. Rozhovor vyjde zítra.
Nějak jsem asi chyběl, když se probírala trojčlenka – píšete, že by plzeňská karta byla levnější, stála by „jen“ 35 mil. mésíčně.
35 mil. měsícx12měsícůx10let=4,2 miliardy
Čili stála by za 10 let 2,5x tolik než Opencard, co je na tom levnějšího?
Problém je, že tady pouhá trojčlenka nefunguje. Funguje value for money, třeba to, že by ta karta taky skutečně uměla něco navíc než se tvářit jako jízdenka. Třeba i to, že by byl neomezený počet licencí, ne platba za každou další a třeba to, přístup ke zdrojovým kódům, že Plzeň nabízela kompletní infrastrukturu (hardware) na klíč – v ceně. Atd.
A důležitý dodatek a omluva – v textu má být do 35 miliónů ročně, nikoli měsíčně. Díky za upozornění.
Díky za opravu, faktem je, že Plzeňáci byli lepší než my Pražáci v řadě dalších oblastí, například dotáhli do konce městskou optickou síť – všechny školy a městské budovy a instituce mají propojené optikou a už léta mají díky tomu vybudované městské datacentrum – v Praze to kdysi začal PragoNet, ale skončil dřív než začal a tak pražské školy mohou o optice jen snít. Nebo robotické a dronové centrum pro mládež v bývalé tovární hale – zkuste v Praze najít něco podobného. Já si myslím, že prokletím Prahy je její bohatství, kdy nemusí příliš šetřit a hledat chytrá a úsporná řešení. Děkuji za výborné téma, myslím, že srovnání Prahy s Plzní by si zasloužilo více prostoru, je to poučné zrcadlo pro nás Pražáky, mohu Vám poslat pár informací.