Proč jsme tam, kde jsme. Špatná rozhodnutí vlády, z nichž se musí politici zodpovídat
KOMENTÁŘ. Důvěra lidí je na nule, opatření se nedodržují, kvete „černý trh“ s jinak nyní zakázanými službami a odhadem třetina národa je finančně na dně. Ty, co jsou na dně psychicky, spočítat nelze. Slovo krizový manažer dostává ve vztahu ke covidovému dění v Česku nový význam: ve vládě nejsou lidé, kteří by dokázali řídit krizi, ale ti, jejichž výkon se v kritickém období ukazuje jako naprosto krizový.
Nouzovému stavu navzdory jsou česká covidová čísla dlouhodobě vysoká a nijak se nelepší. Kde jsou hlavní ohniska nákazy se moc neřeší, víme jen, že se Českem šíří nakažlivější britská mutace čínského viru. Pokud se shodneme v očekávání, že jedinou smysluplnou cestou z covidové pasti je rychlé a promyšlené očkování, české vládě i tohle světlo na konci tunelu spíše jen matně poblikává.
Tento text vznikal ještě před včera oznámenými novými tvrdšími omezeními, jež mají být platné od 1. března, ve svém vyznění však zůstává stále platný (v některých ohledech byl aktualizován, pozn. red.)
Kdyby stát očkoval jako firma
Na to, jak dosud v Česku probíhá „největší logistická akce v historii“, rozumějme tedy očkování, je zatím tristní pohled. To, že „na očkování připravujeme velice podrobný plán“ prohlásil premiér Babiš až vloni na konci roku, přesně 14. prosince, výzvu k tomu, aby se na nástup očkování připravila však vláda z Bruselu dostala už někdy v září. Měsíce času na přípravu tedy vláda promrhala; nestíhá, nezvládá.
Mnozí z lidí nad osmdesát let, kteří v polovině ledna svým zájmem přetížili registrační web pro očkování, pořád marně čekají na termín. Připomeňme, že ještě k 16. únoru se dodanou vakcínou AstraZeneca očkovalo všeho všudy jen 933 lidí, za 11 dní necelé tři tisíce, ve skladech přitom tou dobou bylo asi 41 tisíc dávek.
Těžko si tedy může premiér Andrej Babiš – který sám sebe vyhodnotil jako nejvhodnějšího očkovacího koordinátora – stěžovat na to, že Brusel nám očkovacích látek dodává málo (jakkoli je pravda, že celkové výrobní kapacity jsou daleko za očekáváními).
Vláda vlastně může být naopak ráda (na rozdíl od nás – občanů), že vakcín není tolik, kolik bylo původně plánováno, protože bobtnající nevyužité zásoby by jen v ještě větší nahotě ukázaly na její nepřipravenost a neschopnost jednat. Země, kde se k rozvozu vakcín musejí nabízet dobrovolníci a firma rozvážející jinak potraviny, má skutečně problém. Odpověď na otázku, proč to u vakcín firmy Pfizer šlo, je jednoduchá: firma si distribuci zajišťovala sama. U ostatních to má řešit stát…
Uklidňovat nás rozhodně nemůže to, že jsou země, které jsou na tom i hůř (níže uvedený graf k podílu plně proočkované populace je aktuální k 15. únoru, pozn. red.). Srovnávat se ale máme s těmi lepšími, jak ví každý, kdo chodil alespoň na základní školu.
Funkční centrální logistika chybí, jakkoli by třeba Jihočeský kraj byl podle slov svého hejtmana Martina Kuby schopen vyočkovat během týdne vše, co je v Česku od firmy AstraZeneca na skladě.
Příznačné je, že mnohem lépe než stát by očkování (pro své zaměstnance) zvládly velké firmy. Jsou lépe organizované, silně motivované, mají systém, řád a schopnost své zaměstnance přesvědčit, že je to nutné. Jenže nemají zatím čím očkovat. Očkování ve firmách by nepochybně pomohlo i ve střetu s pandemií, protože průmysl na rozdíl od jara pořád jede (a také díky tomu táhne českou ekonomiku), zároveň ale právě na pracovištích dochází často k šíření covidu-19. Kompletaci počítačů nebo automobilů prostě na home office nepřevedete.
Nyní mají firmy alespoň s podporou státu své zaměstnance testovat, když už se stát neodvážil nařídit (s ohledem na ekonomiku země) lockdown i průmyslu, byť dostupná data celkem přesvědčivě ukazují, že právě v továrnách, výrobních halách či skladech se covid mezi zaměstnanci šíří nejčastěji.
Když vám lže náměstek ministra
Teprve nedávno vládě došlo, že je nutné finančně motivovat lidi, aby se s ohledem na vlastní existenci a příjmy nebáli chodit do karantény, případně se léčit doma. Výsledky nedávného průzkumu, který si v Česku zadala Světová zdravotnická organizace, jsou totiž alarmující: 46 procent Čechů a Češek i s příznaky covidu chodí ven, podobný počet lidí považuje epidemii koronaviru za „mediální virus“. To vysvětluje mnohé, jakkoli je to zdravým rozumem těžko pochopitelné.
Podobně nepochopitelné je, proč si podobný průzkum už dávno nenechala udělat vláda a nezkusila tomu přizpůsobit svou komunikaci, která je vpravdě katastrofální, protože chaotická, nepředvídatelná, nepřipravená, zmatečná a pozdní. Bohužel někdy i zcela lživá.
Jako třeba když náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý vykládá, že v chebské přetížené nemocnici leží „relativně velký počet německých občanů, kteří by měli být odesláni za hranice“. Jeho slova musela vyvracet sama nemocnice; ne že by toho neměla na starosti dost i bez nesmyslů pana ministerského náměstka. Ten vše završil před pár dny vystoupením, kde prohlásil, že za situaci, v níž jsme „nikdo nemůže“, protože covid je prostě něco jako přírodní katastrofa.
Katastrofa to je, ale vláda jí k rozjezdu do stávajících českých výšin nepochybně pomohla. Jak (patrně v souladu s novou komunikační strategií) začíná říkat i premiér Babiš “ vláda udělal nějaké chyby“…
Z falešné hrdosti jsme ještě nedávno odmítali německou pomoc s pacienty ze západu Čech, abychom se pak v televizi dívali na to, jak se v mrazu nakládají do sanitek a vrtulníků pro převoz polonazí těžce nemocní lidé. A nakonec jsme se ve středu 17. února od ministra zdravotnictví Jana Blatného dozvěděli, že už nám nezbude než pacienty „prioritizovat“, tedy selektovat. Později pak žádost o pomoc do Německa a také Polska odešla…
Pokud jde o onu prioritizaci, tedy spíše selekci pacientů, v ministrově vědecké mluvě to znělo takto: „Připravujeme nemocnice na zahájení fungování systému nedostatku vzácných zdrojů ve smyslu prioritizace pacientů jako například u hromadných neštěstí.“ Jak to asi tak přeložit nemocným seniorům a jejich příbuzným? Jste moc starý, neperspektivní – pro vás už ventilátor (či jiná léčba) spíše nebude? Jde mimochodem o skupinu lidí, na něž se v posledním roce upínal marketing Babišova ANO.
Pět tisíc jako „rouškovné“ k důchodu a podezřelé roušky z čínských zásob rozeslané v obálce k Vánocům jsou ve srovnání s výše citovaným sdělením pana ministra jak z černočerné (tragi)komedie. A to je prakticky jisté, že časem přijde další vlna umírání, už ne kvůli covidu, ale kvůli zanedbané ostatní péči, odkládaným operacím a opomíjené prevenci.
V Česku plošně docházejí kapacity JIP (o vyčerpaných lékařích a dalším zdravotnickém personálu ani nemluvě), ale vláda nechala vojáky rozebrat plně připravenou polní nemocnici v Letňanech – poté, co jsme ji dlouhé měsíce platili. Stát za pronájem zaplatil asi 51 milionů. Může se to zdát jako hodně peněz „za nic“. Ale argumentovat takovou legrační sumou v době, kdy vláda upravila rozpočet na rok 2021 na deficit 500 miliard? To je opravdu jak ze světa za zrcadlem.
Podstatné je, že Babiš zdůvodnil zrušení polní nemocnice právě náklady; rozporoval tím slova ministra Blatného, podle nějž byl důvodem zrušení nemocnice – která by se teď hodila – nedostatek zdravotníků. Další ukázka chaosu této vlády, žel s dost možná s dalšími fatálními dopady.
Jak jdou politici příkladem
Ještě před pár dny ministr Blatný národu vzkázal, že „teď je to každý sám za sebe“ a že receptem pro boj s koronavirem je „uvědomělý přístup lidí“. Nyní vláda opět po pár dnech otočila korouhvičku a od 1. března silně přitvrzuje, například v omezení pohybu.
To, že plošná opatření nemohou fungovat, když na ně lidé kašlou, je v podstatě pravdivá teze. Jenže tenhle apel na svědomí přichází pozdě, vláda už svou důvěryhodnost dávno prohospodařila.
Politici opakovaně nejdou příkladem, ať už detailem jako je způsob nošení roušky (ministr Blatný, byť se nyní už snaží, aby mu respirátor z nosu nepadal), omezením sebe či rodinných příslušníku (výlet Moniky Babišové do Dubaje) nebo dodržováním opatření, jež vyžadují po jiných.
Když restaurační posezení bez trestu projde poslanci Jaroslavu Faltýnkovi, když odstoupivší „zimní ministr“ Roman Prymula obratem dostal novou funkci a Milan Hnilička sice složil poslanecký mandát, ale zůstane v lukrativní funkci ve sportovní agentuře, co si o tom asi tak má myslet těch „dolních deset miliónů“? Dodejme, že únorovou návštěvu fotbalového zápasu Slavia – Leicester poté, co krátce před tím veřejně apeloval na tvrdý lockdown, už Roman Prymula ve funkci poradce premiéra neustál a skončil, nicmně se proslýchá, že o jeho služby mají zájem z Hradu.
Odnáší to důvěra ve stát, v jeho monopol na legitimní násilí, vládu a vymahatelnost práva, ve společnost jako takovou a vzájemnou sounáležitost. Do toho plně zapadá i nasazování psí hlavy demokratické opozici za to, že odmítla direktivní přístup vlády a neschválila prodloužení nouzového stavu. Ten máme nepřetržitě od poloviny loňského října – bylo tedy dost času věc vyřešit zákonem. Babiš ale raději lživě sugeroval, že za mrtvé budou moct právě opoziční politici. Dosti cynický výrok, při vědomí toho, že zazněl ve chvíli, kdy se počet zemřelých na covid v Česku blížil 18 tisícům. teď už jich je dvacet tisíc.
Raději zahrádkářský zákon
Stát zkrátka selhává, potvrzuje se zas a znovu, že Babišova vláda byla jen pro dobré časy, kdy bylo z čeho rozhazovat a vézt se na marketingové vlně. A tak máme místo rozhodného akceschopného předsedy vlády hysterického mikromanažera, který si myslí, že vše zvládá nejlépe a odmítá pohled do zrcadla.
Do toho jeho tým už jistě chystá předvolební kampaň, kterou bude muset s ohledem na současné dění vybičovat do extrému a už tak vynervovanou a rozdělenou společnost ještě více stresovat, strašit a rozdělit.
Je nutné si stále připomínat proč jsme tam, kde jsme – protože před krajskými volbami byl pro Babiše důležitější zahrádkářský zákon než covid a to, že „roušky lidi jen otravují“. Totéž se stalo před Vánoci. Tahle vražedná rozhodnutí vlády dokonale dokládají covidové křivky.
K tomu všemu se ukazuje, že nouzový stav dosud absolutně nic nevyřešil a neřeší. Lídr má jít příkladem, má dokázat lid strhnout, přesvědčit, aby se zapojil pro dobrou věc. Babiš dělá opak – křičí, nadává, obviňuje, fňuká.
Těch málo příležitostí, co nám covid nabídl – jako třeba přechod na digitální úřady, i kdyby to byla možnost vyřídit si třeba banality typu výměny řidičského průkazu online, to se v Česku nepovedlo. Naopak negativa, která covid přináší, naším přístupem jen zdůrazníme – rozkol ve společnosti, další otvírání nůžek mezi bohatšími a chudšími, rozdíly ve vzdělání, zesílení papírové byrokracie, kdy úředníci, co mají státem zaručený příjem, mají podle hesla sytý hladovému nevěří pocit, že vše je v zásadě v pořádku.
Česko živí armádu 66 tisíc státních úředníků (nepočítáme nyní další státní zaměstnance jako jsou učitelé, policisté, lékaři či vojáci), kteří by každý ve svém oboru měli právě teď makat na řešení současné situace i vizích do budoucna. Jen na jejich platy jde ročně 23 miliard korun. Co ale za to vidíme?
Omezený provoz úřadů, kdy z nedobytné byrokratické tvrze jen odcházejí lejstra, která úředním blábolením sdělují, že někdo nesplnil povinnost, něco dluží, něco zapomněl nebo že na covidovou podporu nemá nárok.
Pozoruhodné je i to, že de facto rok od začátku pandemie covidu vyjdou spolehlivější PCR testy samoplátce pořád na zhruba jeden a půl tisíce, což je pro řadu lidí příliš hustý filtr. To raději i s příznaky nemoci půjdou na špacír či na návštěvu. Díky alespoň za – méně spolehlivé – antigenní testy zdarma, tedy placené pojišťovnami.
Jarní vzepětí, kdy jsme v Česku skutečně covid zvládli (i díky všeobecnému strachu a nejistotě, jak nebezpečný virus je) sice ekonomicky draze, ale jinak bez velkých smrtících následků, jsme totálně prohospodařili. Na příchod druhé vlny se vláda nepřipravila, věc logisticky i mentálně podcenila a hlavně nedokázala lidem vysvětlit, proč je nutné vytrvat, nešla a nejde příkladem.
Pokud nezabere očkování (nevíme zatím, jak zafunguje, tím spíše při nových mutacích) či se nenajde účinný lék, nezbude než počkat, až to „nějak“ skončí samo, podobně jako nakonec skončila španělská chřipka po první světové válce. Bohužel to tehdy bylo za obrovskou cenu; stejně tak to žel je a bude i nyní.
Česko už dosáhlo hranice 20 tisíc zemřelých, z nichž velká část mohla se svými blízkými rozhodně ještě pěkných pár let pobýt. Na jakém čísle – přičemž za každým je konkrétní lidský osud – se zastavíme, ukáže jen čas. Až se ale bude na podzim ve volbách politicky a později třeba i trestně-právně účtovat, měla by za to tato vláda a její představitelé důkladně zaplatit. S Andrejem Babišem v čele.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
35 komentářů
Vzpomínám na scénu z filmu „Nebožtíci přejí lásce“ v níž se US diplomat osopí na správce lokálního letiště v Itálii: „Pamatuji doby, kdy byl v Itálii pořádek!“ Načež oslovený mu nadšeně odpoví: „Á, pán pamatuje dučeho“. 🙂
Nicméně Babišova vláda, byť se ohání „řízením státu jako firmy“ (což do jisté míry dělal i ten Mussolini) slučuje totalitární prvky s demokratickým bincem takovým způsobem, že z obojího bere to nejhorší. Bohužel.
Naší jedinou nadějí jsou co nejdřívější volby (a poctivé, ne distanční) a odmítnutí této totálně selhávající politické garnitury.
Druhou věcí je, že se Babiš zřejmě naprosto nesmyslně spoléhal na velkohubá prohlášení EU, jak vše zařídí (hlavně očkování) a, dle očekávání, pohořel.
Když dr. Svoboda koncem ledna 2020 vyzval parlament k projednání stavu zásob ochranných prostředků, byl jeho návrh vládní koalicí zamítnut. Následně vyšlo najevo, že stát žádné zásoby nemá, taky proto, že Čína v průběhu ledna tajně skupovala prostředky po celém světě, a tak vypuklo domácí šití roušek. Tím ale skončila tolerantnost veřejnosti vůči vládě.
Když koncem srpna bylo zřejmé, že nastupuje 2. vlna, tak ministr vyhlásil povinnost nošení roušek. To ale Babiš (nejspíš na radu svého PR oddělení) nejen zrušil, ale navíc silnými slovy zkritizoval poradní komisi ministra, což zveřejnil dr. Maďar a z komise odešel. Babiš navíc nařídil určité uvolnění obchodů a cestování. Teď z té hrubé chyby drze obviňuje opozici slovy, že řvala.
Naší jedinou nadějí jsou co nejdřívější volby a odmítnutí této totálně selhávající politické garnitury.
28.1.2021 Koronavirus, zaznělo před rokem poprvé ve Sněmovně. „Ministr se jen usmíval“ – Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)
A vládní koalice o návrhu dr. Svobody odmítla jednat.
Od chvíle, kdy Babiš zakázal roušky, zemřelo už 18 688 lidí – (neovlivni.cz)
Babišovi provozovny jedou jakoby žádný virus nebyl a řekl bych,že ještě se zvýšenou intenzitou neboť konkurence má ztažené rolety.Babiš a jeho servilní ministři nás z problému nevysekají ani náhodou.Nebude to dlouho trvat aby se ukázalo,že to zase byl jeden z nesmyslných pokusů.(kolikátý už ?)S přicházejícím jarem se bude oteplovat a koron teplo nemiluje.Takže bude ustupovat a to bude povel pro vládu aby si před kamerami začali natřásat peříčka,jak to jejich rozhodnutí pomohlo.Proč jdou rakušané cestou opačnou?Asi proto,že mají schopného i když mladého premiéra Kurze.V létě to bude jakž takž,ale přijde podzim a chladna a těmi se nám tady zase objeví v plné parádě koronavirus.A můžeme pokračovat do naprostého zničení země.
Rakušané si premiéra zvolili, my také! (já ho tedy nevolil)
nelze nez souhlasit, situace je katastrofalni a hlavni zodpovednost nema nikdo jiny nez vlada, a tu nejvetsi sem podvodnik agent cerpac Bures, jinak receny „best in covid“. pevne verim, ze na zuctovani s timto lumpem opravdu dojde, a to nejen v politicke rovine!!!
„Výsledky nedávného průzkumu, který si v Česku zadala Světová zdravotnická organizace, jsou totiž alarmující: 46 procent Čechů a Češek i s příznaky covidu chodí ven, podobný počet lidí považuje epidemii koronaviru za „mediální virus“. To má vláda chodit těm 46% lidí chodit měřit teplotu do bytů a dělat násilně test na koronavir? A co takhle ještě utírat …
Koho chcete hnát k odpovědnosti, mizerové, když se neřízení vlády i tak z 90. % nedodržovala? Téměř vše se dělalo podle doporučení různých mediálně známých pobudů a „expertů“, neschopných celebrit a hospodských…
To jsou jen babišovské kecy! Z 90% se nařízení dodržovala! Ten zbytek je Prymula, Faltýnek. Hnilička, šlégr a další…
oprava: Nařízení…
Prosím vás, může mi někdo sdělit, kdy zde končí súdruh Andrej Babiš? Já bych mu odnesl kufr na nádraží a klidně i koupil lístek do I. třídy.
Co udělali špatně soudruzi v USA, že mají zemřelých na covid-19 víc, než za všechny války, kterých se v minulém i tomto století zúčastnili, dohromady (510 468 k dnešku)? A co udělali dobře soudruzi v Číně, že mají 105,6 krát méně zemřelých (4 834 k dnešku) na ten covid-19?
U nás vidím největší vinu na jinde nevídaném rozšíření nákazy covidem v tradiční, historií potvrzené vlastnosti Čechů, nerespektovat žádná doporučení, či dokonce nařízení, ať mají seberálnější důvod. Nezanedbatelná vina za ty zmatky v protiepidemické legislativě, leží na té jedné minulé vládě, která přijala na požadavek EU na zákon o státní službě. Je totiž zcela lživá představa, kterou se nám snaží vnutit většina novinářů, že všechna opatření formuluje premiér, či ministři, že každý detail v úředních textech je výplodem vlády, či dokonce premiéra. Ta opatření vypracovává a formuluje ta část z těch 66 tisíc státních úředníků, na jejichž platy jde těch 23 miliard Kč, co sedí na ministerstvech (jak se v článku píše) a kteří si doslova a do písmene většinou válí šunky, a které nelze díky služebnímu zákonu vyhodit, pokud nejsou chyceni při páchání trestného činu na pracovišti (nebo při home office). Někdy mám velmi silný pocit, že ty zmatené předpisy na protipandemická opatření produkují schválně a baví se tím, jak novináři háží vinu na vládu a na Babiše zvláště. Tady, v zákonu o státní službě, je důvod většiny zmatků v úředních vyhlášeních a zákonech všech vlád ČR od doby jeho platnosti. To nám, mimo jiné, také nadělila EU a to mnohem dříve, než nám nadělila dnešní problémy s nedodávkami vakcin, za které také může Babišova vláda. (Nejspíše snad proto, že z EU dosud nevystoupila, jiný důvod lze stěží, ve srovnání s jinými vládami v EU najít. Snad jen výjimkou maďarské vlády).
Pro srovnání, počty nakažených celkem a počty zemřelých v USA a v Číně, což ilustruje, jak se chová ten „čínský virus“ vůči různým etnikům a v různých společenských prostředích a systémech:
USA – nakažených = 28 487 312 a zemřelých = 510 468
Čína – nakažených = 100 918 a zemřelých = 4 834
Údaje podle: Coronavirus COVID-19 Global Cases by the Center for Systems Science and Engineering (CSSE) at Johns Hopkins University (JHU), z 27.2.2021 v cca 17:00 hodin středoevropského času.
Zvážíme-li ještě počty a hustotu obyvatel, Číny (1 412 468 771 /2017/ a 137 obyv./ km²)
a USA (227 652 694 a 35 obyv. / km²), pak je opravdu, pro vědce v oboru, o čem vědecky bádat. A to je tady ještě ten indický fenomén (pod 20 000 nakažených z 1 281 935 911 obyvatel, při hustotě osídlení 382 ob. / km²), zvláště, když vezmeme v úvahu, tradičně otřesné hygienické podmínky v Indii.
Říká se, že povinností každého agenta ruské ambasády je okamžitě všechno přetočit proti USA! Něco na tom bude!
Údaje, které jsem uvedl jsou z Univerzity Johnse Hopkinse (anglicky Johns Hopkins University, zkratka JHU), což je prestižní soukromá vysoká škola ve městě Baltimore v americkém státě Maryland. Byla založena 22. února 1876 a je považována za první výzkumnou univerzitu ve Spojených státech. S žádnou ruskou ambasádou nemá univerzita nic společného.
Proskočila informace, že závažnost infekce na covid závisí na genu, zděděném naší populací po neandrtálcích. V nepříznivé variantě (patrně funkční nebo hyperfunkční) je průběh těžký a často končí fatálně, v příznivé (patrně málo funkční nebo nefunkční) je průběh lehčí. Je dobré vědět, že příčinou úmrtí je ve většině případů přehnaná reakce imunitního systému proti tkáni (hlavně plic) napadené virem (podobná reakce vedla k vysoké úmrtnosti i při epidemii španělské chřipky).
Afričané tento gen nemají (takže u nich onemocnění probíhá příznivěji), protože s neandrtálci se naši předkové křížili až po svém odchodu z Afriky.
Některé asijské národy (včetně Číňanů) mají ještě geny Děnisovanů (je znám jeden nález, ale podařilo se analyzovat fragmenty DNA a porovnat je s geny současných lidí) a mohou být proto přirozeně odolnější. Zase ovšem mají intoleranci k mléčnému cukru a řada těchto národů má vysoký výskyt jedinců geneticky predisponovaných k těžké závislosti na alkoholu.
Už jsi byl oskare upozorňován na to, že věřit čínských statistickým fantasmagoriím může věřit leda ten, co žere seno. Ale je to marný, je to marný, je to marný.
Viz https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/koronavirus-cina-wu-chan_2012302147_ako
JHU není čínská instituce.
Coronavirus COVID-19 Global Cases by the Center for Systems Science and Engineering (CSSE) at Johns Hopkins University (JHU), dnešní údaje v 20:35 hodin, 28.2.2021:
USA: 28 504863 nakažených, 512 503 zemřelých na covid-19
Čína: 100 946 nakažených, 4835 zemřelých na covid-19
Více o JHU:
About Us
“What are we aiming at?”
That’s the question our university’s first president, Daniel Coit Gilman, asked at his inauguration in 1876. What is this place all about, exactly? His answer:
“The encouragement of research . . . and the advancement of individual scholars, who by their excellence will advance the sciences they pursue, and the society where they dwell.”
Gilman believed that teaching and research go hand in hand—that success in one depends on success in the other—and that a modern university must do both well. He also believed that sharing our knowledge and discoveries would help make the world a better place.
In 140 years, we haven’t strayed from that vision. This is still a destination for excellent, ambitious scholars and a world leader in teaching and research. Distinguished professors mentor students in the arts and music, humanities, social and natural sciences, engineering, international studies, education, business, and the health professions. Those same faculty members, along with their colleagues at the university’s Applied Physics Laboratory, have made us the nation’s leader in federal research and development funding every year since 1979.
That’s a fitting distinction for America’s first research university, a place that has revolutionized higher education in the U.S. and continues to bring knowledge and discoveries to the world.
Hysterické opisování historie Hopkinsovy univerzity nezmění to, že se opakuješ stejné kraviny. Takže znova, oskare. Už ti bylo vysvětleno, že Hopkinsova univerzita přebírá oficiální čínské z prstu vycucané statistiky. Ty statistiky, kterým, jak jsme si výše dokázali, může věřit leda ten, co žere seno.
No ono v Číně vás prostě na měsíc zavřou doma a když vylezete na ulici, ustřelí vám palici (neberte mě doslovně 🙂 ). Na rozdíl od toho v Americe si na základní svobody mnoho lidí nenechá sahat i za cenu vysokého rizika. A navíc Trump, coby ortodoxní konzervativec, netlačil na žádná velká omezení svobod. Tam tedy udělali „soudruzi z USA“ onu chybu. Ale oni chápou tu osobní svobodu trochu jinak, než třeba my a tento přístup se tak dal čekat.
A i když připustíme, že čínská čísla jsou reálná, o čemž lze pochybovat, problém je v tom, že v diktatuře se prostě podobné situace dají zvládnout mnohem lépe. Navíc když se podíváte na tempo očkování, musíme Americe jen závidět. Budou prostě jedni z prvních, kdo bude moct rozvolňovat a umožnit svým občanům návrat k normálnímu životu.
U nás podle vás stojí za současným nárůstem „tradiční, historií potvrzená vlastnost Čechů nerespektovat žádná doporučení, či dokonce nařízení, ať mají sebereálnější důvod.“
I když máte možná do jisté míry pravdu (ale nejsem si tím jist, na jaře jsme byli až neuvěřitelně zodpovědní), největším viníkem je vládní přístup. A to kromě již známých chyb z minulosti (v létě se na všechno kašlalo, ale hlavně se „nemakalo“ na přípravě na další vlnu) také neustálé opakování chyb současných. Prostě chlapci nyní musí zastavit nárůst tak, že zavřou velké podniky na nezbytně nutnou dobu a současně budou každou vakcínu, které k nám dorazí, okamžitě někomu aplikovat. A to se prostě nakonec bude muset stát, protože nynější opatření nárůst příliš nezpomalí. Šanci, že nebude nutný další velký lockdown, už vláda dávno zabila tím, že místo zastavení velkých ohnisek nákazy šikanovala a likvidovala malé obchody a služby.
Takže přes nedostatek vakcíny, kterou má jistě na svědomí i byrokratický moloch EU, bych se zlobil i na to, že se nám spousta vakcín válí někde ve skladech. A tam je Babiš coby samozvaný vrchní koordinátor očkování jasným viníkem. A neochotu lidí respektovat nějaká opatření si naše vláda může také přičíst „k dobru.“ Velkou důvěru lidí z jara dokázala zničit během několika měsíců, bohužel. A to se bude špatně a dlouho napravovat.
Plakat, jak se neočkuje, není moc platné. Vláda to neovlivní, když neuplatí monopolní výrobce. Monopoly, které s veřejnou podporou vyvinuly vakcíny, chtějí inkasovat své zisky a licence na výrobu si drží a neuvolní je k všeobecnému využití. Takže je nutné čekat, až se uráčí dodat vakcíny i do EU, která nechtěla například Pfizeru zaplatit za dávku požadovaných 50 euro a dojednala nakonec dávku za necelých 15 euro. Kdo by se ale hnal dodávat za 15, když původně chtěl dodávat za 50.
Proto je třeba udělat to samé, co Maďaři: Vykašlat se na EU a její pseudonormy, v urychlené procesu schválit Sputnik a buď ho dovézt, nebo vyrobit v licenci (průmyslové kapacity na to, přes veškerou snahu bruselských, pořád ještě máme).
Jinými slovy doporučujete čekat rok a půl než bychom ho zvládli (obdobně jako maďaři) vyrábět ve velkém sami, nebo čekat rok, než ho dostatečné množství vyrobí rusáci. Mezitím si bude bureš tahat triko s pěti a půl dovozenými vakcínami.
Za mrtvé nemuže opozice ale všehoschopná ksčm,která vládu soustavně vydírala při každým hlasování.Ovšem vinu největší má právě vláda a řekl bych i mafie na MZdravotnictví s ČERNÝM A SPOL.Prostě z toho se vyhrabat bude ještě bolet.Ukazuje se že jaká koli vláda si neuní s krizema poradit co už to stálo?Není koho volit a to je pruser největší
Co bránilo kapitalistické opozici , aby vládu podpořila sama , mají daleko víc poslanců než komunisti !
Co bránilo „kapitalistovi“ burešovi ve spolupráci s komunisty přijmout taková opatření, která by skutečně fungovala a splnit velmi jednoduchou podmínku demokratické opozice, tedy schválit pandemický zákon, vire/bacile?
Vláda hanby je zaostalá , diletanská , musí nést odpovědnost za tento stav .
Těch špatných (nebo neexistujících) rozhodnutí agenta bureše bylo podstatně více. Například místo odborníky vehementně doporučovaného vybudování speciálního centra pro trasování se celá práce shodila na přetížené krajské hygieny, které logicky absolutně nestíhají. https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/podcast-vinohradska-12-srnka-koronavirus-call-centrum_2011160600_cen
Jak můžou nestíhat, když podle většiny medií, nikdo z nakažených nechce udávat své kontakty, což je podmínkou úspěšného trasování?
Jenomže on je právě rozdíl mezi „udáváním kontaktů“ – tedy když člověk na dotaz uvede těch pár nejbližších kontaktů na které si zrovna v tem okamžik z hlavy vzpomene.
A je rozdíl „trasování“, tak jak se prezentovalo vloni na jaře, tedy že dotyčný odborník z call centra společně s tím člověkem na mapě prověří celou trasu kudy šel, kde se všude zastavil, aby si vzpomenul s kým se tam setkal.
Což se tedy nedělá, tudíž kontakty se skutečně „netrasují“, ale pouze „udávají“, se všemi negativními dopady…
Podle toho co opakuje diletant bureš, jsi chtěl říct. Trasování mohlo fungovat jen tehdy, pokud bude nakažený kontaktován neprodleně. To se nedělo a neděje.
A ještě si pletete call-centrum s hygienickou stanicí. Věřte, call-centrum a hygienická stanice, jsou dvě různé instituce.
Pokud to „callování“ provádějí hygienické stanice na úkor svojí normální práce, pak to vztah má, a velmi zásadní. Už je to může být problém, že se jim pak nedá dovolat.
A volají jim často praktičtí lékaři a ta nedovolatelnost jim ubírá z času na pacienty.
Co to meleš? Vůbec jsi nepochopil co trasování obnáší.
V téhle zemi jen každý lže a pokud lžou už ti nejvyšší,je to na pováženou.Nevěřím koblihářovi ani nos mezi očima.jen se veze a z příležitosti těží.Ale sám pro sebe-ne pro nás.
Zrušení okresních hygienických stanic je jedna z chyb z turbolentni minulosti a na ně navazovala cela ráda dalsich včetně personálních a studnijnich, na lékařských fakultách se prý nevede epidemiologie. Kde jaký senátor je znalec ústavního práva a opozice od práva do levá se chová nestatotvorne a k tomu vyhlášení termínu voleb a US verdiktem zrušil některá ustanovení volebního zákona. To že Nová aPrima šíji do vlády a premiéra to není od věci, ale ČT včetně některých komentátorů se vyznačují ještě horší kritikou, tak to vedlo a nezanedbatelnou menšinu k nedodržování protipandemickych opatření vlády a k děsivé realitě, která nastala této pandemii, kdy se ČR do stala na velmi špatně pozice.