Problémy Andreje Babiše dotace pro Agrofert nestoply. Vloni přišlo z EU přes 860 milionů korun
V roce 2017, kdy Agrofert přešel do dvojice svěřenských fondů, se firmě přestalo v podnikání dařit tak jako doposud. Zisk klesl na 4,5 miliardy, což je nejméně za posledních šest let. Dotací však získal Agrofert v témže roce dosud nejvíce – přes dvě miliardy korun. Necelou miliardu z toho tvořily peníze z Evropské unie. K miliardě se blíží i částka za rok 2018.
Právě kvůli evropským dotacím pro Agrofert do Česka příští týden, ve dnech 14. – 18. ledna, dorazí kontroloři Evropské komise. Jejich audit bude prověřovat především podezření evropských úřadů, že je český premiér Andrej Babiš právě kvůli dotacím pro svou firmu ve střetu zájmů.
Státní zemědělský intervenční fond proto už od 2. srpna 2018 (kdy začala platit nová finanční nařízení EU týkající se střetu zájmů) neproplatil Agrofertu žádný nový projekt z evropského Programu rozvoje venkova (PRV).
Agrofertu však i poté byly propláceny dotace za starší projekty i peníze z EU za hektar obdělávané půdy a chovaný kus hospodářských zvířat.
Jak na dotaz HlídacíPes.org řekl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka, z evropských dotací získal Agrofert v roce 2018 (za období leden – listopad; prosinec je zatím finančně neuzavřen) 860 milionů korun.
Vývoj dotací z EU pro Agrofert
(jde o částky pouze z fondů EU, níže v grafice je uveden součet všech dotací Agrofertu, pozn. red.)
2014: 1 115 330 tis. Kč
2015: 1 106 128 tis. Kč
2016: 1 098 374 tis. Kč
2017: 952 821 tis. Kč
2018 : 860 079 tis. Kč (za leden až listopad)
Zdroj: Agrofert
„Do veřejných rozpočtů odvádíme na dani z příjmů a odvodech pojistného podstatně více, než získáváme na dotacích. V letech 2006 až 2017 jsme v ČR odvedli do veřejných rozpočtů 29,75 mld. Kč. Proti tomu počet všech přijatých dotací za stejné období činil 10,24 mld. Kč,” vypočítává Hanzelka.
Detaily teď nesdělujeme
Kontrola z EU týkající se Agrofertu a podezření ze střetu zájmů Andreje Babiše má zahrnovat období už od roku 2012. České ministerstvo zemědělství na počátku ledna zaslalo Evropské komisi požadované podklady k prověření plateb.
Komise zažádala například o popis přípravy pravidel a vyhlašováni výzev Programu rozvoje venkova, seznam dotací poskytnutých podnikům ze skupiny Agrofert nebo údaje o kontrolách těchto dotací.
„Detailní informace k auditu v tuto chvíli nesdělujeme. Jedná se o podkladové materiály pro audit, který se teprve uskuteční,“ říká mluvčí českého ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Vyloučeny podle něj nejsou ani audity výdajů „z jiných účetních období a jiných opatření v odvětví rozvoje venkova“.
Podle stanoviska Agrofertu „bývalý akcionář Agrofertu, pan Andrej Babiš, učinil podle zákona „lex Babiš“ vše, co měl”. „Svěřenské fondy neřídí ani neovládá. Dotace čerpáme přesně podle zákona a podmínek, které splňujeme, a na základě uzavřených smluv. Stále trváme na tom, že na naší straně je vše podle českého i evropského práva. Nevidíme jakýkoli právní důvod, proč bychom měli zastavit čerpání dotací či dokonce dotace vracet. Zatím nás nikdo z příslušných úřadů ani nekontaktoval,” říká mluvčí Hanzelka.
Naopak předběžný právní rozbor Evropské komise i analýza, kterou pro politickou stranu Piráti zpracoval právník Viktor Rossmann, dochází k závěru, že Andrej Babiš je nadále ovládající osobou Agrofertu a je ve střetu zájmů, jak jej definuje nové evropské finanční nařízení.
Větší část dotací, které Agrofert získává, je takzvaně nárokových, čerpá tedy stejné zemědělské dotace jako jiní tuzemští zemědělci – na hektar obdělávané plochy a kus chovaných hospodářských zvířat. „Provozní dotace máme dokonce v průměru o 30 % nižší než ostatní zemědělci v ČR,” říká mluvčí Karel Hanzelka a odkazuje se při tom na data Českého statistického úřadu.
Vedle zemědělských dotací získává Agrofert například i peníze na podporu „zelené elektřiny“ – z provozu bioplynových stanic a dalších obnovitelných zdrojů. V roce 2017 takto Agrofert inkasoval 161,6 milionů korun.
Související články
Dotační stamiliony pro Babiše. Peníze pro malé firmy čerpají ty velké, místo vědy dotují provoz
Podporu pro své podnikání dostává firma spojená s Andrejem Babišem i za českými hranicemi. V souvislosti s investicemi v Německu získal Agrofert Deutschland GmbH v roce 2017 investiční dotace přes 11 milionů eur.
Na Slovensku má Agrofert příslib daňové pobídky pro Duslo Šala až do výše 58,56 milionů eur – na vyčerpání částky má čas do roku 2027 (zároveň jsou ale daňové pobídky vázány na dosažení určitého zisku a nebývají vždy využity v celém rozsahu).
Veřejné peníze Agrofert (stejně jako i jiné české a zahraniční firmy podnikající v ČR) má i z dalších zdrojů – například v podobě investičních pobídek či daňových slev.
Příkladem může být investiční dotace 232 milionů korun na pořízení dlouhodobého majetku v roce 2016 pro společnost Synthesia. V roce 2017 pak částku přesahující půl miliardy přijala Lovochemie.
„K datu účetní závěrky společnost eviduje příslib investiční pobídky ve formě slevy na dani od Ministerstva průmyslu a obchodu v celkové maximální výši 591 050 tis. Kč, pro kterou byly splněny podmínky čerpání a slevu lze uplatnit nejpozději do roku 2026,“ stojí k Lovochemii mimo jiné ve výroční zprávě za rok 2017.
Další veřejné peníze pro firmy Agrofertu souvisejí i s dříve přidělenými dotacemi na odstranění starých ekologických zátěží z dob před rokem 1989.
Na dotacích miliardy
Podnikání Agrofertu se však v posledních dvou letech nedaří tak, jak byli manažeři firmy zvyklí. To, že zisk meziročně poklesne po roce 2017 i ve výsledcích za rok 2018, přiznal ve firemním magazínu (jak jako první upozornily Hospodářské noviny) ředitel holdingu Josef Mráz.
„Celkové nekonsolidované tržby očekáváme mírně nižší než vloni,“ napsal, ale ujistil, že „Agrofert nedělá nic špatného, žádné dotace nevrací a rozhodně není nijak ohrožena jeho existence“.
Mráz se ohradil i proti tomu, že by byl Agrofert na dotacích EU závislý. Podle něj koncern v posledních deseti letech proinvestoval 100 miliard korun, z čehož ale činily dotace jen čtyři procenta.
Do budoucna jsou však (z hlediska velkých zemědělských podniků jako je Agrofert) ohrožené i nárokové dotace na hektar a zvíře. Evropský komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan navrhuje určit pevný strop pro jejich výplatu a vyplácet je firmám, pro které je zemědělství hlavním zdrojem příjmů.
Největší podíl na obratu Agrofertu mají chemické firmy. V poměru k celému obratu holdingu sice dotace (ať již evropské, či domácí) tvoří jen zlomek, ale jejich omezením či dokonce zrušením by Agrofertu silně utrpěl – především v oblasti zemědělské prvovýroby.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
24 komentářů
Tvrdit, že Babiš svěřenské fondy neřídí ani neovládá je prostě k smíchu a může platit jen u jeho natvrdlých nemyslících voličů! Doufám, že ne v Bruselu!.
Coby premiér je Babiš v ukrutném střetu zájmů a nejen vůči svěřenským fondům, tedy vůči Agrofertu, ale také k státnímu zastupitelství, policii, justici, médiím …. a tak dále a tak dále!
Ale ani to, jeho voličům nedochází!
Bojím se jiné věci, jeho voličům to možná dochází, ale je jim to úplně jedno, nebo je pro ně dokonce vzorem. Přece za všechno může zloděj zlodějská Kalousek. A pan Ing. Babiš to dá konečně do pořádku. Také jsem si myslel, že Burešovo voliči jsou neinteligentní tupci, není tomu tak.
Ale nedochází jim zásadní věc. Až to dá Babiš konečně do pořádku, tak to bude na dalších 40let.
A zase budou političtí vězni, ono se na ně něco najde, příkladem budiž zajišťovací příkazy.
Následovat zákonitě budou pseudo svobodné volby tak jako ve všech zemích s autoritářským vůdcem. Naštěstí moje děti tu žít nemusí, ale bude mi líto těch chudáků co tu budou muset zůstat.
Přesně tak.Jak může někomu inklinovat lhář,podvodník a člověk posedlý mocí to nechápu.Ale tyhle typy lidí zřejmě v lidech chudých duchem vyvolávají sympatie viz Hitler.“Gestapák,ale férovej chlap“přeju nám všem zastáncům demokracie a svobody slova hodně pevných nervů.
Nejvetsi podvodnici jsou ti ,kteří před p. bBabisem rozkradli a zadlužili naši republiku. Vyjadřujete se jako husa.Mate vztek jak to za pana Babise dobře šlape a to me hřeje u srdce.
A kteří to byli konkrétně? Vyjadřujete se všeobecně, právě jako Babiš! A takové jednoduché hlupáky on potřebuje! „Všeci kradnú“?
A jestli mu něco šlape, tak jedině zakrývání svých vlastních problémů a prasáren a krytí Dana Ťoka! To ostatní běží mimo nej, dokonce mimo vládu! Ale to je na vás asi moc, to chápat…
Jediný, kdo tu kejhá, jste vy paní Kounovská.
Mimochodem, používat pojem “ podvodník“ se zdá poněkud předčasné,
když v tom jediném případě, kdy se podařilo policii proti Babišovi vůbec něco protiprávního zjistit , nebyla schopna ještě ani po 3 letech vyšetřování podat žalobu – a snad se toho dočkáme někdy za půl roku. A pak nás tedy čeká mnohaleté kolečko jednání a odvolání po soudech než bude vyřčen pravomocný rozsudek.. Tudíž – až potom se snad bude říkat „podvodník“. Jenže, jesli počítám správně, to už bude dávno po příštích volbách a (dá-li bůh) už ani Babiš nebude ve vládě, tudíž veřejný zájem na jeho odsouzení bude nulový…
To jen že takto formálně u nás funguje právo a je nutno to brát v úvahu
Vaše deti budou jednou neštastny z toho jak jim ODSs panem FIalou vymyva mozky.
A kdo vymyl mozek vám? Babiš!
Vymývání mozků se podařilo především panu Babišovi, který za tímto účelem skupuje další média, ale to vy s vypláchnutým mozkem už nemáte šanci poznat, hrozně mne to mrzí.
A je mi stydno, že musím urážet ženu.
Tak prosím zkuste si o panu Babišovi dohledat čeho všeho je schopen a co už provedl. Je to mocí posedlý psychopat.
O čem sním, když náhodou spím, je nutné vyvážit i jiným čtením.
To že ekonomika šlape milá paní, to těší samozřejmě i mne, ale jelikož mám povědomí o fungování ekonomiky a jejích cyklech jsem si téměř jistý, že to není jeho zásluha.
Rozdávání a kupování voličů je snadné, když se daří ekonomice.
Ale to už je asi moc složité, do toho se nemá cenu zabrušovat.
Jen stále doufám, že si svobodu nedáme sebrat. Ulice se Bureš bojí a vodní děla, by mu asi nepomohla na to jsme přes tu hubu dostali už dost, tedy alespoň to doufám.
Slunce v duši.
Tak hlavně, abyste si ho nevymyla vy sama paní Konouvska, nebo Kounovskam???? Víte vůbec,jak se jmenujete????😁😁😁
Další chytrolín této planety.
A proto volám : pryč z EU !
Žádné dotace = žádný problém.
Ale na to Babiš nemá koule, chudák…. Ani to referendum nepodpoří.
Frajer libovej , eurohujerskej.
Z čeho „žije“ například Horská služba? Co?
A vystoupení z EU to financování Horské služby vyřeší?
Vy nemáte koule ani rozum!
Žádní pitomci = žádný problém!
Prosil bych nemíchat jablka s hruškami. Tuším, že Horská služba není podnikatelský subjekt účastnící se hospodářské soutěže. To je jiná disciplína a diskuze. Ale jak říkáte….o těch pitomcích, tak to ano, to s Vámi souhlasím.
Pavle Liško.
Co to je za výkřiky, v některých příspěvcích, jsem vám začínal i rozumět.
Ne že bych souhlasil, pouze rozumět vašim postojům.
Ale Zlo není EU zlo je Bureš se Zemanem.
EU nedělá všechno špatně. Ale Rusům se celkem daří, EU rozkládat.
I pomocí svých kolaborantů. No nic to je jen můj laický názor. A vás už jsem si jako Ruského trolla zařadil dávno. Silná Evropa není pro Rusa ani Amíka to pravé co?
Tak se mějte fajn. A dál vykřikujte silná hesla.
O.K. pane PM. Omlouvám se, nechal jsem se unést. Když já ty dotace fakt nemám rád… A ve spojitosti s AB to ve mě trochu bouchlo. Budu se příště krotit . Hezký večer.
Je vidět, že i pan Liška tomu neustále rozumí. Kontrolní otázka: Kolik ČR do EU dává a kolik ČR z EU dostává???? Lehce dohledatelné údaje. Ale pana Lišku to asi bolí, že??
Obavám se, že pokud o dotacích a členství v EU uvažujete pouze v kategoriích “ má dáti – dal „, pak je pro Vás vše jasné a jednoduché. To je velmi omezený pohled na věc.
A z čeho by žil p.Babiš. Cel Evropa je připosr…. aby mu řekla že tak to nejde
Bureš zůstane Burešem, estébák estébákem a hajzl hajzlem.ANO bude hůř.
Jenomže. a právě proto, nemají kontroloři Evropské komise u nás co kontrolovat a prověřovat. Protože to že “ je český premiér Andrej Babiš kvůli dotacím pro svou firmu ve střetu zájmů“, dle nových EU předpisů, to skutečně není podezření, to je prostě FAKT, který si nemusí jezdit k nám ověřovat.
A komise EU by rovnou mohla vydat verdikt, že ty dotace Agrofertu (a tedy do ČR ) nevyplatí – ovšem, za to si taky nést svou politickou zodpovědnost.. Protože – je nutné si říct že „střet zájmů“ není faktický důkaz nějakých podvodů s dotacemi, leč pouze zvýšené riziko, že by k tomu mohlo dojít. A pouze na základě politického „podezření“ konfiskovat miliardový majetek (jak uvedeno v článku, účelové dotace) -to už zní přímo bolševicky, tak to dělali soudruzi za komunismu, který jsme i u nás prohlásili za zločinný režim.
Jen tedy pro poznámku – což neznamená že Babiš je nevinný, jenže třeba náš zákon o střetu zájmů (známý to antibabiš) označuje takové jednání jako přestupek, za který se uděluje pouze (sic poměrně mastná) pokuta, nic víc..
To jen aby naši občané věděli jak a koho mají volit, v blízkých volbách do EP, jak je nám naše drahá Unie skutečně drahá :)))
A to je dobře kdyby tak bylo více podnikatelů kteří to dokáží a je škoda že z ODS mají podnikatelské záměry třeba koupaliště kde není voda atd ale mají plnou hubu demokracie a zlodějny Jan
Babiš má „vystaráno“. S podporou politiků zprivatizoval Policii ČR a Státní zastupitelství ČR /Bradáčová, Dragoun/.