Problém s imigranty má své kořeny. Nestýská se teď Evropě po tyranu Kaddáfím?

Napsal/a Zdeněk Müller 23. května 2015
FacebookXPocketE-mail

Konec Kaddáfího diktatury v Libyi přinesl chaos. Spojovat dnešní vlnu ilegální imigrace do Evropy s pádem režimu v této arabské zemi na severu Afriky je velmi svůdné a málokterý kritik odolá. Byl tedy vojenský zásah v Libyi před čtyřmi lety nutný, či nikoliv? Odpověď hledá Zdeněk Müller, český arabista žijící v Paříži.

V polovině září roku 2011 vládlo v Benghází na libyjském východě nadšení. Vlajky nové Libye se mísily s vlajkami Francie a Velké Británie. Britský ministerský předseda Cameron a francouzský prezident Sarkozy zdravili vítěznou revoluci a zrod nové Libye.

Dostalo se jim slávy jako osvoboditelům. Právem. Bez  podpory ze strany NATO v podobě útoků  bojových letadel USA, Francie a Velké Británie by libyjské povstání sotva dokázalo zvítězit necelý rok po svém vypuknutí.


 Čtěte také: Bojíte se islámu? Kdo jsou naši přátelé: sunnitští Arabové, nebo šíitští Íránci?


Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí byl zabit 20. října 2011. Kulka do jeho hlavy stvrdila konec jedné diktatury. Trvala 42 let pod slovním novotvarem „džamáhíríja“ čili vláda mas.

Podívínské stránky této „přímé demokracie“ v rukách všemocného autokrata častokrát zastíraly pravou podobu krutovlády. Na podzim roku 2011 se země se sedmi miliony obyvatel, leč rozlohou přesahující téměř čtvrtinu Evropy, osvobodila.

Politici v Londýně a Paříží spolu s médii oslavovali úspěch jednoho „arabského jara“ a hodně si od toho slibovali.

Hledá se viník. Cameron? Sarkozy?

Necelé čtyři roky staré výjevy nadšení se dnes zdají být fraškou a špatnou komedií. Libye je v plamenech a krvácí. Stala se kořistí zuřivé občanské války, kterou dotují vlády Saúdské Arábie a Kataru.

Část země ovládají džihádistické milice a filiálky kriminálníků, které se živí převaděčstvím afrických migrantů do Evropy a drogovým obchodem. Pro mnoho obyčejných Libyjců se život změnil v utrpení.

Konec diktatury přivodil namísto splnění nadějí chaos a staví otázku: bylo nutné a vhodné, aby Západ v Libyi intervenoval?

Odpůrci intervence mají dnes navrch a tepou ze všech stran. Lepší tyran než anarchie, tvrdí. Kaddáfí alespoň „držel zemi na uzdě“. S ním by nebyly ozbrojené islamistické bandy pár mil od italských břehů, nebyly by kriminální gangy podloudného obchodu s migranty, zbraněmi a drogami, s ním by se raketami nestřílelo ve městech a džihádisté by nerozvraceli africký Sahel.

V Británii se kritizuje „špatně promyšlená intervence“ ze strany Cameronovy vlády a ve Francii se viní Sarkozy z toho, že připustil intervenci bez jakéhokoliv projektu politické návaznosti. Západní podporu dostaly opoziční síly, které možná byly sympatické, ale bez vskutku reálné šance se prosadit v praxi a v terénu.

Jednej správně. Ale rychle!

Kritické hlasy „neangažovanosti“ jsou pádné a naslouchá se jim jako hlasům „zdravého rozumu“. V zahraniční politice se však zřídkakdy nabízí možnost rozhodovat v atmosféře akademické rozvážnosti či s mediálním odstupem padni komu padni.

Rozhodnutí se přijímají pod tlakem vnitřních i vnějších okolností a nelze opomenout ani osobnostní stránku a povahové rysy jednajících politiků. Velmi často není na rozvažování mnoho času, mnohdy jde o sotva pár dní, někdy i jen hodin.

V lednu 2013 měl francouzský prezident Hollande necelý týden na to, zda schválí či neschválí bombardování džihádistických konvojů útočích na maliské hlavní město Bamako.

V březnu 2011 se objevila reálná hrozba, že Kaddáfího soldateska bude masakrovat lidi v Benghází jen proto, že se tu zrodila opozice. Nad takovou hrozbou se nedalo mávnout rukou a pasivně přihlížet.

Minulá zkušenost tížila vědomí politiků velkých evropských zemí. Do pozici odpovědných se dostali politici z generace, které se do paměti vryly váhání a pasivity s následky v podobě genocidy Tutsiů v Rwandě či vraždění podle vzorce etnické čistky v Srebrenici na Balkáně.

K těmto pocitům „nutnosti jednat“ se přidaly urgentní žádosti Organizace afrických států a Ligy arabských zemí o pomoc. Rada bezpečnosti OSN dala záruky. Následně pak francouzské letectvo zastavilo postup Kaddáfího jednotek na Benghází.

Nemělo se včas přestat?

Otazník visí nad tím, zda tímto zásahem měla intervence skončit, nebo zda bylo naopak správné, že pokračovala. Bylo opravdu nutné dále bombardovat, když se podařilo Benghází uchránit?

Vyslaný signál byl přece jasný. Civilní obyvatelstvo se nesmí stát terčem a nelze ho beztrestně vraždit. Leč bylo rozumné dalším bombardováním podpořit povstání, jehož cílem bylo svržení Kaddáfího?  Nikoliv, soudí Číňané a Rusové, argumentujíce, že rezoluce Rady bezpečnosti neměla za cíl „legitimizovat změnu režimu“.

Zastánci intervence, kteří hájí jako nutnost pokračovat i po operacích na obranu Benghází v západní letecké kampani, přičítají současnou katastrofální situaci v Libyi  absenci „následných kroků“ po pádu Kaddáfího. Nikdy ale neříkají jasně, co si pod „následnými kroky“ představovali.

Libyjci nepožadovali nějakého evropského „správce“, nevznesli požadavek finanční pomoci, nepřáli si poručnictví a dohled ze strany OSN anebo něco jako jednotky mezinárodní policie. Zastánci „následných kroků“ by si měli nejprve vyjasnit, jaký je rozdíl mezi „budováním národa“ a vměšováním zavánějícím neokolonialismem.

Kaddáfí podněcoval napětí ve světě

Obhájci neintervence postupují bezesporu správně, ptají-li se po smyslu západní intervence. Leč tuto pozici kalí idealizovaná představa Libye pod Kaddáfím. Už za jeho éry začal chaos, velmi výrazně pak v březnu 2011.

Libyjský vůdce řadu let obratně využíval a zneužíval etnické konflikty v subsaharské Africe. Saharskou oblast ponechával volnou pro kšeftaření všech ražení a pro šmelináře všeho druhu. Manipuloval a podvracet jak v Africe a v arabském světě, tak v severním Irsku či španělském Baskitsku.

Doma vládl pevnou rukou, terorem, prostřednictvím milic a bezpečnostních gard jako podněcovatel a pak smiřovatel kmenových sporů a roztržek. Nikdy neměl zájem vytvořit fungující stát a neponechal za sebou žádnou skutečně etatickou strukturu.

Libyjský stát se nerozpadl následkem povstání a západní intervence. Nemohl se rozpadnout, protože nikdy neexistoval. Naprostá absence pevných kontur státu je neslavným dědictvím libyjského Vůdce.

Ještě závažnější skvrnou na názorové pozici „neintervenistů“ je spojování aktuální vlny nelegálních přistěhovalců s pádem režimu Kaddáfího.  Je to lákavé, avšak velmi zjednodušené.

Ti, kdo prchají do Evropy

Ti, kteří prchají před válkou a bídou, či spojují své iluze se zcela klamnou představou Evropy a jsou ochotni podstoupit kvůli útěku jakékoliv riziko, smrt nevyjímaje, se jen tak nevzdají.

Libyjskou cestu usnadňuje tamní chaos. Pokud se zavře, najde se jiná. Představa, že stabilizace Libye zastaví migrační proud, jehož pravým důvodem je zhroucení části arabského světa a subsaharské Afriky, je laciná iluze.

Rozhodnutí intervenovat v Libyi mělo své důvody. Pokud dnes převažuje mínění, že to byla chyba, není to o nic více a o nic méně podložené než ono nyní kritizované intervenování.

Nabízí se hra na alternativní dějiny ve stylu, co by se stalo, kdyby se to nestalo. Stejně tak si lze nyní pohrávat s alternativami na adresu Sýrie. Co by se se bývalo stalo, kdyby se intervenovalo i tam?

Podle toho, co se zrodilo na syrském území bez vojenské intervence Západu, totiž etatický džihádismus, a co se rozšířilo i do sousedního Iráku, nelze nedojít k závěru, že otázka intervenovat či nikoliv nemá jednoznačnou odpověď.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)