Foto: se souhlasem Björn Steinz, n-ost, act alliance

Příští stanice Ukrajina. Cesta pražským metrem očima lidí ukrývajících se před ruskými nálety

Napsal/a -pes- 2. května 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

FOTOGALERIE. Pro řadu Ukrajinců se loni po začátku ruské invaze stalo bezpečným útočištěm před leteckými útoky hluboké charkovské a kyjevské metro. Skupina ukrajinských fotografů teď sugestivní snímky lidí ukrývajících se v podzemí využila k tomu, aby Evropanům připomněla, že konflikt na Ukrajině pokračuje a země dál potřebuje západní podporu. Fotografie jejich autoři vystavili tam, kde působí nejsilněji – tedy právě v metru, včetně toho pražského. 

Do poloviny května budou velkoplošné snímky ukrajinských fotografů k vidění ve stanicích Můstek, Muzeum a Anděl. Příští zastávkou putovní výstavy bude Hamburk, respektive znovu tamní podzemní dráha. Ještě před Prahou fotografie zaplnily některé stanice metra v Berlíně. Autorem konceptu výstavy je mezinárodní novinářská síť n-ost.

„Naším cílem je připomenout lidem, že válka stále probíhá a neměli bychom na ni zapomínat. Chceme vyvolat empatii a zároveň šířit informace a kontext – proto jsou u fotografií popisky s vysvětlivkami popisujícími ruské útoky,“ shrnuje záměr výstavy Klára Jiřičná z organizace Act Alliance, která společně s Diakonií Českobratrské církve evangelické výstavu pořádá.

Pražské metro se svou hloubkou i charakterem stanic tomu ukrajinskému podobá mnohem víc než to berlínské. Přesto i v Německu výstava vzbudila velký ohlas. Totéž si autoři slibují i od Prahy.

„Na rozdíl od jiných výstav se snažíme o imerzivní zážitek: propojit publikum prostřednictvím veřejného prostoru. Když dnes pojedou Pražané metrem, které jim slouží jako dopravní prostředek na pracoviště, na Ukrajině ve stejnou chvíli může ten samý prostor poskytovat úkryt před ruskými raketami a rozhodovat o záchraně života,“ dodává Jiřičná.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)