Přinese evidence tržeb 10 miliard navíc? V Chorvatsku na DPH vybírají stále stejně
Ministerstvo financí si od povinného systému elektronické evidence tržeb slibuje, že na daních vybere až o deset miliard korun více. V Chorvatsku, jehož systém Babišovy úředníky inspiroval, byl ale dopad opatření na výběr DPH minimální.
K tomuto zjištění dospěl projekt Demagog.cz, když ověřoval pravdivost výroků politiků v úterních Událostech, komentářích České televize. Pražská politička ODS Aleksandra Udženija tvrdila, že výběr DPH se snížil. Poslanec ANO Jan Volný kontroval tím, že se v Chorvatsku po zavedení systémy na DPH vybralo více. A jaká je skutečnost?
„Chorvatsko zavedlo systém elektronické evidence tržeb v roce 2013. Jednotlivé subjekty se připojovaly postupně podle rozsahu podnikání, od 1. července 2013 pak bylo povinné pro všechny (článek 37). Při pohledu na tabulky chorvatského Ministerstva financí však lze konstatovat, že dopad tohoto opatření na výběr DPH („Porez na dodanu vrijednost; 11411″) byl minimální. Měsíční výběr DPH stále osciluje okolo 3-4 miliard kun měsíčně, ročně to pak okolo 37-40 miliard kun (výsledek za rok 2014 zatím nezahrnuje prosinec),“ uvedl Demagog.cz a výroky obou politiků označil jako nepravdivé.
Výběr chorvatského DPH 2004−2014 (v tisících kun)
(pro větší rozlišení klikněte)
Faktem je, že v Chorvatsku restauratérům a hoteliérům v roce 2013 zavedení elektronické evidence tržeb osladili snížením DPH z 25 na 10% (o rok později se pak opět daň zvedla – na 13%).
O snížení DPH na potraviny pro restauratéry a hoteliéry z 21 na 15 % mluví i Andrej Babiš, proti se ale staví předseda vlády Bohuslav Sobotka. Pravicová opozice je pak proti celému plánu na zavedení povinné elektronické evidence tržeb.
Mylné plány Babišových úředníků?
České Ministerstvo financí dosud argumentovalo tím, že ČSÚ odhaduje českou „šedou ekonomiku“ na 150 miliard korun. „Odhadovaný dodatečný výnos zavedení systému elektronické evidence tržeb pro veřejné rozpočty může reálně přesáhnout 10 mld. Kč ročně při nejširším nastavení rozsahu povinných subjektů (podnikatelů podléhajících tomuto systému). Pro ilustraci, jen v odvětví stravovacích služeb (restaurace, hostince, bary) by teoreticky dle revidovaných národních účtů měl výnos DPH činit 11 mld. Kč, ovšem podle údajů ze systému ADIS bylo tímto sektorem odvedeno 1,6 mld. Kč. Při statickém posouzení to indikuje daňový únik v rozsahu 9,4 mld. Kč,“ tvrdí ministerstvo.
V Analýze evidence tržeb elektronickými prostředky pak na Chorvatsko odkazuje v následující pasáži: „V Chorvatsku došlo po zavedení tohoto systému k zásadnímu nárůstu vykazovaných tržeb u podnikatelů. Dle získaných dat v pohostinství vykázaly osoby samostatně výdělečně činné nárůst tržeb v průměru o cca 55 %, v maloobchodě o 28 %, např. u advokátů byl vykázán nárůst tržeb ve sledovaném období o cca 8 %“.
Novinář Petr Holub v článku na Echo24.cz navíc s odkazem na stránky chorvatského ministerstva financí upozorňuje, že vyjít nemusí ani tuzemská sázka na odhalení skrytých příjmů živnostníků a firem, což se má promítnout do vyšších výběrů daně z příjmů.
„Výnosy daně z příjmů fyzických osob skutečně vyrostly z 1,2 miliardy kun v roce 2010 na 1,4 miliardy o tři roky později. Firemní daň ovšem zůstala na úrovni 6,4 miliardy. Není pochyb, že některé firmy zaplatily po zavedení pokladen víc na daních, ovšem jen za tu cenu, že jiné zkrachovaly,“ argumentuje Holub.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
7 komentářů
Čili správná varianta je elektronická evidence tržeb a pouze symbolické snížení DPH. Potom to přivede kromě pořádku i finanční efekt. Dobře pane ministře, čím dříve bude zavedeno, tím lépe.
Čili článek vytěžený z Echa a Demagoga, to je slibovaná investigativní práce Hlídacího psa?
Milá Magdo, dávat věci do souvislostí je též úloha médií. A úloha HlídacíhoPsa. A navíc – pokud jste četla pozorně – je tam i původní přidaná hodnota.
Tak náš pan ministr se inspiroval v Chorvatsku… a položil si otázku, jaký podíl z HDP činí restaurátorské a hotelové služby u nás a kolik v onom Chorvatsku ? Pro Chorvaty patří asi tyto služby k významným, protože tato země žije z turistického ruchu. Soudím, že u nás je to úplně jinak a tedy porovnávat se v tomto s Chorvatskem je úplně mimo mísu…
Vlastně není – je potřeba lidi krmit hloupostmi a klamavými „argumenty“, aby nepřemýšleli nad souvislostmi… čí zájmy hájí náš pan ministr… koho je potřeba obtěžovat povinnostmi, které nepřinesou žádný efekt a kdo může ve směti výjimek podvádět stát s dopady daleko vyššími, než elektronické sledování tržeb…
Takze v Chorvatsku spolu se zavedenim systmu znacne snizili DPH, zaroven se Chorvatska ekonomika v realu propadla o 0.9% a vybrali v podstate stejne … z toho mi plyne, ze ten system musel byt znacne uspesny, kdyz dokazal vybrat to same co driv i za nizsich dani.
Tak určitě. Systém, který se dost možná podílel na propadu ekonomiky je třeba označit za úspěšný.
Takže výběr DPH v Chorvatsku zůstal stejný ovšem po snížení DPH z 25% na 10%.
Ono totiž daň na úrovni 25% je jednoduše lichvářská, stejně tak našich 21% a 15%. Každý, doslova a to nejen firmy, ale i zákazníci(!) se jí vyhýbají jak můžou. Zvláště když vidí, jak český stát s našimi daněmi nakládá. Nejsme Skandinávie a nikdy nebudeme a to právě z tohoto důvodu naprosto zhůvěřilého státu, nikoli firem, ty jsou pod konkurenčním tlakem a musí se adaptovat, jen stát nemusí nic.
Naopak daň max. do 10% je pro skoro každého pochopitelná a přijatelná.
Stejný výběr v Chorvatsku tedy souvisí jak s elektronickou evidencí, tak s obyčejnou Lafferovou křivkou a se kterou víc je další otázka.
Ale Dluhoslav maká v parlamentu od mládí, ten je mimo realitu a agent Bureš, no ten zas přece živnostníky považuje jen za obtížný a zbytečný hmyz.