Příliš klidný německý silvestr. Když alternativní média nemůžou najít zlé migranty
Od roku 2015 se velké veřejné akce v Německu a Rakousku spojují i s obavou ze sexuálních útoků. Předloni na silvestra v Kolíně nad Rýnem se v tlačenici skutečně odehrály stovky případů sexuálního obtěžování i s účastí migrantů. Letos to ale byly v obou zemích jen ojedinělé excesy. Přesto se i na českém internetu šíří články o tom, jak „média zatajují“, co se na německých a rakouských náměstích dělo. Jaká je realita?
Silvestr v Kolíně nad Rýnem z roku 2015 byl jeden velký průšvih. Policie neměla přehled o situaci před kolínskou katedrálou, nedokázala pomoct lidem, kteří si už na místě stěžovali na obtěžování, a navíc ještě krátce po akci tvrdila, že noc proběhla v klidu.
Povedlo se po dvou letech excesy z Kolína vyšetřit? Z více než 1200 podaných trestních oznámení (nešlo jen o sexuální obtěžování, ale třeba i o krádeže) skončilo nakonec rozsudkem jen 36. Důvod je nasnadě. Tisíce lidí v davu a maximálně ztížená možnost identifikace pachatelů.
Většina trestních oznámení byla také podaná na neznámého pachatele. Konkrétní osobu známou jménem stíhala policie jen asi v jedné třetině případů (290). Z těch, jejichž identitu policie znala, byl jen zhruba každý třetí žadatelem o azyl.
Pro zajímavost: skupina obviněných Němců se známou identitou (25 lidí) byla skoro stejně velká jako skupina obviněných Syřanů (29 lidí).
Umíte počítat do třiceti?
Kolínská policie ale věděla, že má po předloňském fiasku co napravovat. Letošní silvestrovské oslavy tak jistil větší počet policistů, na místě byla vymezená zóna zákazu odpalování petard a oslavám předcházela i kampaň na sociálních sítích, kde policie v několika jazycích včetně arabštiny tweetovala informace i apely na lidi, kteří se chystali do ulic města.
Podobně třeba další silvestrovský „hotspot“, prostranství u Braniborské brány v Berlíně, pročesávali policisté v civilu a dávali pozor, jestli někdo nedává ruce, kam nemá.
Výsledek? Silvestr bez titulků o migraci. Tedy, skoro. Například český portál Parlamentní listy, který opakovaně zveřejňuje zavádějící informace nebo rovnou konspirační teorie týkající se i migračních témat, psal o „děsivém silvestru v Německu“ a o tom, že „v Berlíně se o silvestru osahávalo i letos“.
Jak Parlamentní listy zacházejí s fakty, dobře vystihuje věta: „Ačkoli situace nebyla tak zlá jako v předchozích letech a policie si většinou dokázala vynutit klid a pořádek, k několika sexuálním útokům přece jen došlo.“
No ano, došlo. Doslova jen k několika, jak píší Parlamentní listy. Na rozdíl od nich je zkusíme i spočítat.
Stav 3. ledna 2018 v 11 hodin dopoledne. Zdroj: veřejně dostupné informace německých médií a policie (viz odkazy níže).
Kolín nad Rýnem: V ulicích města desítky tisíc lidí. Počet nahlášených případů: devět.
Berlín: V ulicích města a u Braniborské brány statisíce lidí. Počet nahlášených případů: deset
Mnichov: V ulicích města desetitisíce lidí. Počet nahlášených případů: nula.
Čáry máry děleno šesti
Nejdřív si ale definujme sexuální útok, což je formulace, kterou nejen česká média ráda používají. Přiznejme si, že to zní dramaticky.
Dá se tím popsat stejně tak pokus o znásilnění, jako sáhnutí na zadek, nohy nebo prsa. Nic z toho není v pořádku, ale mezi závažností zmíněných skutků je přece jen podstatný rozdíl.
Podobně „slabá“ byla i letošní čísla z Rakouska. I když bulvární deník Kronen Zeitung psal o „početných sexuálních útocích“, dopočítal se všeho všudy k pěti případům ve Vídni (podobně jako Berlín statisíce lidí v ulicích), šesti v Innsbrucku, šesti v Salcburku a dvěma ve Villachu.
Deník Salzburger Nachrichten ale salcburský případ popisuje trochu jinak, a z šesti incidentů je rázem jeden, protože šlo o totéž obtěžování dvou německých turistek trojicí Afghánců. Z „početných“ případů jsou najednou spíš ojedinělé.
Kolik to tedy dělá? Dohromady zhruba třicet nahlášených případů sexuálního obtěžování v zemích, které jen v roce 2015 přijaly dohromady přes milion žadatelů o azyl.
Letošní terč? Ne ženy, ale hasiči
Nízký počet sexuálních a dalších deliktů není náhoda a nebyl rozhodně zadarmo. Policie v Německu pročesávala vlaky už na příjezdových tratích do velkých měst. Počet policistů přímo v ulicích stoupl o několik tisíc.
Kdysi volně přístupná náměstí se změnila v přísně kontrolované bezpečnostní zóny svázané pravidly, včetně „bezpečných zón“ určených jen pro ženy. A v příštích letech to nejspíš nebude jiné.
Čísla navíc nemusejí být konečná, protože oběti sexuálních deliktů se na policii často hlásí až po pár dnech. Přesto je tu evidentní rozdíl oproti situaci v minulých dvou letech jak v počtu „útoků“, tak v přístupu německé policie.
Používat stejně dramatické titulky jako v roce 2015 je tedy buď obyčejné lhaní nebo „jen“ naprostá neznalost faktů.
Související články
Německá média se sbírají z migrační krize. Ta česká jsou v ní pořád
Největším problémem novoročních oslav v Německu letos byla bezprecedentní agresivita veřejnosti proti záchranným složkám.
Berlínská policie i hasiči si stěžovali, že na ně lidé útočili střelnými zbraněmi, pyrotechnikou, lahvemi, nebo je přímo fyzicky napadli. Pyrotechnika taky v Německu zabila dva lidi a další vážně zranila.
Mimochodem – že by se Česka osahávání žen na v davu na náměstích vůbec netýkalo? Možná týkalo, ale zatím o tom nevíme. Proč?
„Centrálně tyto statistiky neevidujeme. Evidujeme je pouze v měsíčních sestavách,“ odepsala mluvčí Policie České republiky na dotaz HlídacíPes.org, jestli má informace o sexuálním obtěžování během silvestrovské noci.
Víc informací prý policie sdělí v půlce ledna na výroční tiskové konferenci o kriminalitě za loňský rok.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Záhadná ruská mobilizace: vítězství jako věčný motor války
Konspirátoři všech zemí! Proč si Prahu oblíbili němečtí i rakouští extremisté
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
16 komentářů
Je jasné, že media hledají senzace. Z vašeho článku mám ale dojem, že ty nelegální migranty obhajujete.
Mě stačí toto (!!! jedná se o DALŠÍ případ pokusu o znásilnění migrantem!!! ):
Zugleich versuchte in den Morgenstunden ein 20-jähriger Serbe eine 29-jährige Nigerianerin in Salzburg-Lehen auf offener Straße zu vergewaltigen. Da sich die Frau heftig zur Wehr setzte und Passanten zu Hilfe eilten, ließ der Mann von ihr ab und flüchtete. Aufgrund der genauen Personsbeschreibung wurde der Verdächtige kurz darauf von der Polizei angehalten und vom Opfer identifiziert. Er wurde in die Justizanstalt Salzburg gebracht.
Mam stejny dojem, clanek obhajuje imigraci. Navic vetsina Nemcu a hlavne tedy zen, po predchozich zkusenostech zustala radeji doma! V Hamburgu patrily cele ulice jen chlapum-hostum! Doslova cele! Byly jich tam tisice, existuji i fotky. Nemecti muzi ani zeny tam nebyli.
Ale bylo to mezi (asi) migranty. Předpokládám, že rozumíte textu, který prezentujete – a z toho jasně vyplývá, že padouchem byl Slovan (předpokládám když Srb, a tedy nejspíš člověk etnicky blízký nám samým, Čechům), který se v Rakousku (Salzburgu) pokusil znásilnit černošku (předpokládám, když Nigérijku)… Prostě, Rakousko, Srbsko, Nigérie… Je to tak nějak mezinárodní (nebo multi-kulti?)
Aha takže vysvětleno „..Kdysi volně přístupná náměstí se změnila v přísně kontrolované bezpečnostní zóny svázané pravidly, včetně „bezpečných zón“ určených jen pro ženy. A v příštích letech to nejspíš nebude jiné.
Tak to nevím jestli je právě to co nad čím se dá jásat jako řešení integrace migrantů. Když si člověk uvědomí, že v Bruselu už se dojednává Dublin IV, takže naše města na tom budou muset být za pár let stejně, je mu z toho spíš smutno..
Vysvětleno je to spíš takhle: Německo není v problematice bezpečnosti veřejného prostoru (i v souvislosti s migrací) vůbec pasivní. Výsledky jsou vidět (srovnejte statistiku silvestra 2015 a 2017) a články ala Parlamentní listy ve stylu „Německo se hroutí pod náporem krvelačných migrantů“ zcela neodpovídají realitě. (A pokud jde o ty „bezpečné zóny pro ženy“, ty také před silvestrem v Německu sklidily kritiku jako špatný signál „uhýbání“ potenciálním násilníkům)
Jistě „Což tedy znamená a bylo to snad v článku i uvedeno, Německo musí a bude muset nasazovat na udržení této bezpečnosti i v souvislosti s migrací pokaždé masové bezpečnostní síly..Tedy – asi se tím myslí zatím pouze vybraná místa a ve vybraném čase. Protože na trvalé masové pokrytí celého svého území bezpečnostními jednotkami ani Německo dostatek ozbrojených sil nemá. A dokonce jestli píšete „..„bezpečné zóny pro ženy“, sklidily kritiku jako špatný signál „uhýbání“ potenciálním násilníkům – to je právě ono. Protože pokud by tedy bezpečnostní složky chtěly zabraňovat „potenciálním násilníkům“, musely byt mít
a) v kažédé oblasti řádově mnohem víc policistů aby mohli zasahovat okamžitě v každém připadě na každém místě – i proti skupinám násilníků..
b) musely by mít mnohem větší přímé pravomoce pro použití donucovacích prostředků, a podobně..Což taky nemají
Takže, jim vlaśtně nic jineho nezbývá , než doporučit těm ženám aby chodily jen určenou bezpečnou zónou. Nebo radši rovnou zůstávaly doma a nikam nechodily, protože nikde jinde jim policie to bezpečí zajistit nedokáže
Víte, já myslím, že buď chceme vidět Německo jako právní stát, který podniká aktivně kroky k vládě zákona na svém území (příkladů, že to tak je, je v článku dost). Anebo ho tak nevidíme, a vidět nechceme, aniž bychom říkali argumenty, proč tomu tak podle nás je. Tyhle dvě skupiny se ovšem nikdy neshodnou.
Zlatý voči.. To je přece ten rozdíl, který jsem myslel že každý chápe. Je zkrátka rozdíl mezi “ desetitisíci cizinců“ a “ tisíci migrantů“. Protože běžné cizince má pod evidencí Cizinecká policie – tudíž, za jakékoliv drobné porušení předpisů – i třeba jen za neohlášení pobytu u nás (nebo vstup bez povolení na územi republiky ) je čeká deportace. Právě pro ně jsou ta detenční zařízení o kterých se zmiňujete.
Zatímco – pro „migranty“ /módní slovo, že?/ – myšleno žadateli o politický azyl platí opačný postup, stát jim musí poskytnout pobyt,musí jim tolerovat i porušování předpisů, nemůže je deportovat ani po spáchání zločinu, ve většině případů (jak teď zjištují Němci) je velmi těžké je vrátit zpět ani když je bezpečně zjištěno že na politický azyl nárok nemají…? Lidé ze zcela rozdílných okruhů, kteří naší morálku společenské chování a naše zákony vůbec neuznávají
Co potom zbude než – alespoň pro zdání bezpečnosti !vybrané lokality ve vymezenych termínech bránit kohortami policie?
Uvědomujete si špatně. Dublin IV zabrání situaci ze září 2015, kdy každý ze států Schangenu chápal azylový systém jinak. A vůbec neřeší, jak má vypadat intergrace cizinců (chodíte na čistě ruské diskotéky v Praze?) nebo bezpečnostní opatření ve městech (která jsou navíc spíš kvůli terotistickým útokům).
Za prvé, sám dobře víte že „..Dublin IV zabrání situaci ze září 2015, kdy každý ze států Schangenu chápal azylový systém jinak“ tím způsobem že jim vůbec vezme právo rozhodovat o azylu na svém uzemí, a bude o tom rozhodovat sám Brusel, a sám Brusel bude rozdělovat migranty (ve velkém počtu) jednotlivým státům. Ale to si nechme na jindy.
Co je horší – a proto jsem to napsal, potom už vlastně jiný způsob řešení integrace než trvalé silové a masové chránění vybraných lokalit bezpečnostními složkami nezbude…Policejní stát…
Za prvé si opravdu necháme na jindy, až zjistíte, co je skutečně v Dublinu IV.
A za druhé: policejní stát tu máme teď, když stovky policistů nahánějí a občas chytnou pár migrantů … Až tu bude azylantů víc, tak zařízení ve Vyšších Lhotách atd. aspoň nebudou prázdná. Ale jak dobře víte, toto nemá nic společného s „masovým chráněním vybraných lokalit bezpečnostními složkami“. Jakých vybraných lokalit? Proč? V centru Prahy byly na Silvestra desetitisíce cizinců a největší průšvih byla ta přejetá paní … Jak tomu měly zabránit policejní manévry? Proč po nich voláte?
No… skoro bych řekl že je lepší když stovky policistů preventivně kontrolují a občas chytnou pár nelegálních migrantů, než když stát musí opakovaně nasazovat (pouze) na vybrané akce tisíce policistů aby ubránil svoje občany před masovým napadáním a ženy před znásilňováním….Ale třeba se mýlím.:)))
Pokud někdo spáchá trestný čin, nemůže si jen tak probíhat přes hranice a adié. Zrovna tak opačným směrem. Budou pak novináři pobíhat v terénu po celé zemi,chytat to a řešit nějaký praktický problém? Ne zase budou sedět na židli, sarkasticky komentovat, případně skákat jako blázni, pokud někdo udělá chybu. To je velice jednoduchá práce.
Na západní frontě klid…
Francie, rakety střílené do obličejů hasičů, pistole strilici kulky do malých holčiček, policistka málem ukopaná k smrti.
https://www.express.co.uk/news/world/898944/New-Year-attack-Paris-France-policewoman-crime-news-latest-gang-youths-violent-crime
Všimnul jste si, o jakých zemích se psalo v tom článku?
Tohle vesměs platí,nebo brzy bude platit o všech zemích vstřísných ke své islamizaci. Když ne nyní,tak minimálně v budoucnu bych nedělal rozdíly mezi evropskými chalífáty.