Přijměte čtyřicet dětských uprchlíků, vyzvalo Řecko už v září Prahu. Ministerstvo vnitra bez reakce
Řecko počátkem září požádalo ministry vnitra evropských zemí, aby přijali stovky dětí bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. Tato výzva prostřednictvím dopisu dorazila i do Česka. Řekové požádali české ministerstvo vnitra o přijetí 40 nezletilých, kteří potřebují akutní péči. Ministr vnitra Jan Hamáček ale o této zahraniční prosbě veřejně neinformoval.
„Vážený kolego, píši Vám kvůli velmi znepokojivé situaci, ve které se nachází 2 500 dětí bez doprovodu, které jsou v současnosti rozmístěné po různých uprchlických táborech v Řecku,“ stojí v naléhavém dopise řeckého ministra pro ochranu občanů Michalise Chryssochoidise. Kopii dokumentu má HlídacíPes.org k dispozici.
„Potřebujeme jednat rychle, aby o tyto děti bylo postaráno, aby se zajistilo jejich bezpečí a zabránilo se jejich možnému zneužívání,“ píše Chryssochoidis v dokumentu, který 10. září adresoval ministrům vnitra 28 evropských zemí, včetně České republiky.
Chryssochoidis ministry informuje, že počty uprchlíků připlouvajících na řecké ostrovy z Turecka se v posledních několika týdnech značně zvýšily. Podle něj dosahují úrovně z roku 2015. Žádá kolegy o rychlou pomoc s rozmístěním nezletilých uprchlíků, kterým Řecko v přeplněných táborech není schopné zajistit potřebnou péči.
Důkaz humánnosti
V dopise zmiňuje i konkrétní počty dětí, které by jednotlivé státy měly podle Řecka být schopné přijmout. Čísla vycházejí proporčně z počtu obyvatel jednotlivých zemí a počtu žádostí o azyl v roce 2019.
Zatímco například Německo a Francii žádá o přijetí 350 dětí bez doprovodu, Českou republiku, Maďarsko, Polsko, Slovensko, Litvu, Lotyšsko, Chorvatsko, Irsko a Dánsko žádá o přijetí 40 nezletilých.
„Chci Vás požádat o pomoc s jejich přemístěním. Jde o naléhavou záležitost, která je pro ně vysoce důležitá, stejně jako je důkazem naší humánnosti. Evropská unie a přidružené evropské státy, které v tomto ohledu projevily solidaritu, musí jednat co nejrychleji,“ apeluje na 28 evropských zemí řecký ministr.
České ministerstvo vnitra na dotaz HlídacíPes.org, zda dopis z Řecka v září obdrželo, případně jak na něj reagovalo, do vydání tohoto textu neodpovědělo. Ministr vnitra Jan Hamáček nereagoval ani na telefonát, ani na sms. Jeho tiskový odbor si vyžádal otázky písemně s tím, že je bude v následujících dnech řešit.
Neprošli ani sirotci
Otázku přijetí dětí bez doprovodu řeší přitom české úřady už déle než rok. V září 2018 přišla s iniciativou na přijetí určitého počtu dětí bez doprovodu europoslankyně Michaela Šojdrová.
Kauza přijetí „50 syrských sirotků“ se změnila v politické téma, jehož výsledkem byl návrh premiéra Andreje Babiše postavit sirotčinec přímo v Sýrii. Tento plán nicméně podle potvrzení samotného premiéra padnul.
Michaela Šojdrová mezitím Řecko opakovaně navštívila a ministru Hamáčkovi podle svých slov předala už na jaře seznam konkrétních dětí mladších 14 let, které by mohla Česká republika přijmout, což potvrdila v aktuálním prohlášení pro HlídacíPes.org:
„V březnu tohoto roku jsem přivezla z Řecka vzorový seznam dětí z jednoho uprchlického zařízení v Athénách. V shelteru Metadrasi bylo 14 nedoprovázených, prověřených dětí do 12 let a byli mezi nimi dva chlapci ze Sýrie ve věku 6 a 8 let. Takových zařízení jsou v Řecku desítky. Mezitím se situace v Sýrii zhoršila a počet uprchlíků ze Sýrie se zvýšil. To logicky znamená, že se zvýšil i počet nedoprovázených dětí ze Sýrie,“ uvedla Šojdrová.
Nová řecká vláda podle ní v posledních měsících opakovaně požádala členské státy EU o pomoc s nedoprovázenými dětmi na zasedání Rady ministrů vnitra EU.
Přes tisíc dětí na ulici
Podle statistik řeckého Národního centra pro sociální solidaritu se ke konci září 2019 v Řecku nacházelo 4 616 dětí bez doprovodu. Z toho 7% z nich je mladších 14 let.
3447 dětí našlo buď dlouhodobé nebo alespoň přechodné ubytování. 1 169 nezletilých ale žije v nebezpečných podmínkách, jako například ve squatech nebo přímo na ulici.
Co se týká národností, nejvíce nedoprovázených dětí pochází z Afghánistánu a Pákistánu, třetí nejvyšší počet pak ze Sýrie.
K urychlené pomoci dětem bez doprovodu vyzval Evropskou unii začátkem října také UNICEF s tím, že pobyt nedoprovázených dětí v přeplněných řeckých táborech naprosto neodpovídá běžným standardům na ochranu dětí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: „Na péči o Járu teď nemám.“ Chyba v novele bere peníze pěstounům
Agrofert je opět oficiálně Babišův. Svěřenský fond AB private trust I skončil
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
18 komentářů
To je cely Hamacek – strcit hlavu do pisku a doufat, ze ten problem nekam sam zmizi. Ale takhle by se choval asi kazdy cesky politik. Po vyhrocene lzive kampani proti migraci je nalada ve spolecnosti takova, ze nikdo nechce slovo „migrant“ ani vyslovit natoz byt jakkoliv spojovan s civilizovanym zachazenim s uprchliky. Staci se podivat, jak dopadl Drahos v prezidentske volbe. Zajimalo by me, jak by to vypadalo, kdyby byla u moci dnesni opozice. Jestli by premier (nebo ministr vnitra) nasel odvahu vystoupit na tiskove konferenci a rict, ze kasle na pruzkumy verejneho mineni, ze v ramci humanity nam nic nebrani ty lidi prijmout a ze od deti prece nehrozi zadne nebezpeci.
Ty deti evidentne nejsou bile, tak je v Cesku nechceme. Co je nam do toho, ze jsou v preplnenym lagru uz roky.
Nerikam, ze je situace jednoducha a prijimani uprchliku s sebou nenese naklady a rizika, ale z postoje vetsiny ceskych politiku a koneckoncu i verejnosti je mi stydno. Kdyby se vlada zavazala skutecne intenzivne investovat jak do rozvojove pomoci v zemi puvodu, jeste vice do zahranicnich vojenskych misi stabilizujicich situaci na mnoha mistech odkud by dalsi uprchlici mohli prichazet, stejne tak jako do jiz existujicich uprchlickych taboru v zemich typu Jordanska, clovek by to jeste snad mohl prijmout jako akceptovatelnou politiku. Takhle ale vypadame jen jako sebranka sebestrednych sobcu. Hlavne ze mame nepotrebne slevy na jizdnem a levnejsi pivo v hospodach.
Vy rozdělujete děti na bílé a tmavé?
A to se nestydíte takhle veřejně?
Naše vlády do vámi jmenovaných projektů investují už dávno. Stačí si jen vyhledat relevantní informace před tím, než něco napíšete.
To ja samozrejme vim, a taky vim kolik, proto pisu „intenzivne investovat“. To znamena, ze podle meho nazoru si muzeme dovolit investovat daleko, daleko vice, nez jak cinime nyni.
Adekvátní odpověď na řeckou výzvu by měla znít asi takto: Koukejte hlídat hranice Schengenského prostoru alespoň tak, jak to činí Polsko a Slovensko.
Jednoducha reseni, ze? A ty, co vypluji (at uz z jakehokoliv duvodu) z Turecka do Recka, maji Rekove nechat utopit, postrilet je, nebo, aby se setrilo munici, jim jen podrzet hlavu pod vodou? Zkuste si jen predstavit, ze by jste takovou praci delal. Prijdete domu a reknete: „Tak, mamo, dneska jsem jich utopil osumadvacet, budou premie! Nerekla bys, triletej kluk a trvalo mi to aspon dve minuty, nez se prestal mrskat. Nojo, no, nemel tam co delat, ja delam jen svoji praci!“
Neni spis problem v tom, ze si Evropa nedokaze vynutit (ekonomicky a kdyz to nejde, tak vojensky) prijimani odmitnutych zadatelu o azyl zemi puvodu/prichodu? Na jednu stranu se tvarime, ze se nas to netyka (CR) a na druhou (zapadni zeme) problem nechavame vyhnit – resime jen nasledky a jeste ke vsemu polovicate.
Tady není co řešit…Pokud se z přijetí 40 (!!!) dětí udělá politikum, odkopeme se jako totální křupani, kterým slovo spolupráce, na které je Evropa založena, nic neříká. V takovém případě jen ukážeme, že tahle země nemá budoucnost 🙁
Ano, ale je tady něco trochu trapného… „Evropa je založena“… Ale když se podíváte, odkud ty děti pochází. Třeba Pákistán… Tak proč se Řecko neobrátí a priori tam…? Anebo jestli se tam taky obrátilo, a bez výsledku, tak to by se mělo zmínit. Prosím Vás, neříkejte mi, že Pákistán, který je třeba schopen (abych uvedl u nás známý příklad) postarat se o naši občanku jako vězenkyni kvůli pašováni heroinu, by nebyl schopen postarat se o skupinu VLASTNÍCH bezprizorních dětí… Nestrkal bych do kanálu ani nás, ani Řecko, ani ten Pákistán.
(mravní ponaučení) až teprve v nouzi nebo jiné tíživé situaci se ukáže, kdo je opravdový oddaný přítel ochotný pomoci vyřešit problém a kdo přítel není. (Wikipedia)
Až jednou budeme my potřebovat pomoc, tak se nedivme, že se k nám každý otočí zády.
Pomáhat dětem, není podle České vlády důležité! Co to o nás vypovídá?
A co se prosím myslí tím „přijetím“? Dítě není věc. S pomocí pro 40 malých dětí nemůže snad mít nikdo soudný žádný problém. Ale skutečně by bylo dobré vědět co si pod tím máme představit. Asimilaci s nabytím českého občanství? Dočasnou pomoc než se dohledá nějaký příbuzný? Nebo co tedy? Příliš otázek a málo odpovědí (v článku). Tedy kromě zjištění, že pan Hamáček je zbabělý alibista.
Pravda a hlavně láska k bližnímu opět vítězí.Máme tady Číňany,Vietnamce,Ukrajince,Moldavany,Rusy,Bulhary,Poláky atd. a čtyřicet dětí do věku
12 let přijmout je problém?Co na to ti „dobráci“ jako Člověk v tísni,Církev ?
Stydím se za naši vládu.Situaci těchto dětí jsme zavinili i my svou spoluúčastí na
zahraničních misích v režii USA .
Česko do EU nepatří, nezasloužíme si členství. Jen brát a k tomu ještě kritizovat to nám jde opravdu skvěle.
Zajistit bezpečí a vzdělání pro 40 dětí to je nepřípustné, zlikvidovalo by to státní rozpočet a nezbylo by na novou pekárnu koblih.
Současný vůdce za to ale nemůže, ten se musí řídit průzkumem veřejného mínění, který rozhoduje volby. A on vyhrát musí, na jeho místě totiž jiné varianty neexistují. Výrok „nikdy neodstoupím a to si zapamatujte“ hovoří sám za sebe. Daří se mu opravdu fantasticky, už není trestně stíhaný, všechno mu vychází podle plánu, krok za krokem. (Pokud někdo nechápe, tak na řadě jsou veřejnoprávní média)
Má k tomu perfektní stafáž zálohovanou Okamurou a abolicí v případě že se to zvrtne.
Neskutečná situace, po 30-ti letech svobody. Mrazí z toho.
Ovšem, že má podle průzkumů 33% voličů v kapse, to je to, proč se stydím. Užívejte si, dejte si pivko, jezděte si se slevou, no a ta děcka?… Co je nám vlastně po nich. Jsou to migranti tak ať zůstanou doma.
Není mě z toho nějak dobře. Hnus z nás čiší, ale… může za to Kalousek.
Btw já naprosto nechâpu pristup Recka, právě v souvislosti s projektem paní poslankyně Sojdrové. Prece tento projekt už byl rozjednan existoval.I seznam tech deti, pro toto zde byla i verejna podpora i zajem rodin. Takze stacilo aby se Recko v zári odkazalo na tento projekt a slo by to rychleji.
Takze proc do CR sakra najednou posila nakopirovanou hromadnou zadost ?
No a jestli mne neco napadlo tak chybi neco co nase urady pozaduji stale – totiz identifikace a doklady tech deti. Recko ma proste narvane lagry mladistvych u kterych nevi odkud jsou jalkeho jsou veku zda maji/nemaji pribuzne,jake maji zvyky a sami nevedi co s nimi delat.zda je poslat domu (kam?)nebo do skoly (jakeho stupne) dat adoptovat (bez dokladu a preznych udaju tezko) Ale asi si mysli ze je lze takto poslat natrvalo do jineho statu EU at se o ty deti stara sam a ten jim pak taky vystavi doklady a dalsi pravni potize.Jenomze o to uz takvy zajem ani u nas neni. Nemuze to byt duvod?
Myslím, že bychom jako bohatá země měli těchto několik dětí přijmout a pomoci jim. Zdravá společnost je nesobecká společnost.
Z hlediska humanismu, proč ne – těch pár dětí navíc skutečně jako „bohatá “ země uživíme. Jenže – snad jste si všiml o čem jsem psal, že ten problém je jednak právní a úřední, a druhako vůbec otázka co s těmi dětmi u nás.
Dáme je do jiného, lepšího lágru, do děcáku, do pěstounské peče na přechodnou dobu, bude možné je adoptovat ?, budou chodit do našich škol? Dostanou naše doklady? Jakou budou mít státní příslušnost? Atd..Atd..A žádné „např“, a pak se uvidí,…
Znovu opakuji, tohle se musí rozhodnout a taky právně dohodnout předem, než se sem začnou – zprvu po desítkách, (a pak později i další migranti po stovkách, tisících přemísťovat).
Jenomže, pravě o tuhle nevděčnou a taky zodpovědnou diplomatickou, úřední, a právní činnost dělat nikde nechce, každý se chce jen mediálně zviditelňovat že chce pomáhat děičkám :)))
Btw – jakej průšvih z toho může být, psalo se o tom před pár měsící, takhle jednotho „prý nezletilého“ uprchíka v Anglii dali do normální školy mezi menší děti (dle věku který uvedl), samozřejmě se vším všudy aby se „inklůdoval“, společné lavice, šatna, převlékání, cvičení, umývárny, sprchy, toaleta společné hraní a objímání,.. jenže pak se zjistilo že „chlapec“ je už poněkud zletilý. Takže, být „běžný občan“, už to bylo pěkných pár paragrafů o ohrožování mravní výchovy dětí. ˇNa což sice rodiče ostatních dětí upozorňovali řadu měsíců, že se jim ten „adolescent“ mezi dětmi nějak nezdál, ale bylo jim to málo platný. Přece humanismus hlásaný z Brusele na prvním místě, že?
petrph,
Nepřeji nikomu nic zlého, ale na Váš příspěvek jsem nevydržel nereagovat.
Ta děcka krvácí právě nyní a pomoc dává smysl v rychlosti jejího poskytnutí.
Až budete někde po autonehodě krvácet a ostatní účastníci a čumilové u dopravní nehody Vás nechají uhořet v doposud doutnajícím autě, tak to je tak srovnatelný přístup s Vaším lidským postojem, nevím jestli Vás v ten okamžik bude zajímat, kdo vás z auta vytáhne a poskytne první pomoc, do jaké nemocníce vás odvezou nebo která pojišťovna to bude hradit.
Váš výčet potíží proč nepomáhat je vypovídající hlavně o Vás samotném.
A jelikož i já sám jsem již první pomoc poskytoval a pravidelně se v ní doškoluji, tak se modlete abych byl na blízku já a ne někdo s Vaším pohledem na poskytování pomoci.
Jako země v EU se musíme podílet na přijímání uprchlíků.