Přijímačkový stres verze 2024. Volná místa na školách jsou. Jenže ne tam, kam děti chtějí
ANALÝZA. Elektronický systém pro přihlášky na střední školy, který měl být spuštěn ve čtvrtek 1. února po půlnoci, bude kvůli problémům s nahráváním příloh zprovozněn později. Ke každoročnímu stresu a komplikacím spojených s přechodem dětí ze základní na střední školu, se tak přidal další problém. I letos je dosti pravděpodobné, že se bude opakovat přetlak poptávky na vybrané školy a jejich kapacity ji nedokážou uspokojit, navzdory tomu, že počet gymnázií v Česku v posledních letech mírně vzrostl. Nepomáhá ani zdánlivý detail: nezačala platit plánovaná změna, která měla zmírnit některá hygienická pravidla a umožnit tím zvýšení kapacity škol.
Zní to možná jako banální detail, ve skutečnosti je ale vyhláška, která upravuje hygienická pravidla jako je počet toalet či umyvadel na množství žáků, pro vznik nových škol i rozšiřování stávajících kapacit důležitá.
S návrhem nové úpravy, která ruší striktní počty a dává víc volnosti k rozhodnutí zřizovatelů, přišlo ministerstvo školství a zdravotnictví vloni – poté, co se veřejným prostorem převalila hysterie spojená s faktem, že převis poptávky po přijetí na populární gymnázia byl ještě větší než obvykle.
Školy a školská zařízení mají možnost požádat místně příslušnou KHS o povolení výjimky z hygienických požadavků upravujících jejich prostorové a provozní podmínky. Jde o reakci na nástup populačně silnějších ročníků ke studiu a z toho vyplývajícího náporu na kapacitu škol.
— Hygienická služba ČR (@Hygiena_cz) April 4, 2023
Zrušit se měla třeba povinnost mít umyvadlo v učebně či povinnost mít ve školách oddělené toalety pro chlapce a dívky. Což nutně neznamená, že všechny toalety budou náhle společné, ale zřizovatelé dostanou větší volnost v rozhodování například právě při dostavbách a navyšování kapacit. Změna měla platit už od ledna tohoto roku, ale nestalo se…
Silná průmyslová lobby
„Ministerstvo zdravotnictví, které je gestorem hygienické vyhlášky, aktuálně dokončuje poslední úpravy a my se snažíme v tomto maximálně spolupracovat, aby výsledná vyhláška odpovídala potřebám dětí, pedagogů a moderního vzdělávání. Jelikož se některé regulace přesunuly z hygienické do budoucí nové stavební vyhlášky, je nutné, aby obě vyhlášky začaly platit současně. Účinnost nové hygienické i stavební vyhlášky předpokládáme v 2. polovině roku 2024,“ shrnuje ministerstvo školství.
Zda se změna stihne a hlavně odrazí ve vyšší nabídce volných míst zejména na gymnáziích v Praze, Brně (případně dalších větších městech) se uvidí již v následujících měsících.
„Míst ve středních školách je v celorepublikovém průměru dostatek, problematické je jednak regionální rozmístění a jednak zájem uchazečů pouze o určité obory,“ upozorňuje za ministerstvo školství mluvčí Tereza Fojtová s tím, že ministerstvo se v uplynulém roce snažilo apelovat na kraje, aby navýšily kapacity škol poskytujících všeobecné vzdělání: gymnaziálních oborů a lyceí „v souladu s Dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ČR“.
„Příčinou, proč problém s přijímačkami na střední školy vyhřezl vloni, byla míra nesouladu mezi nabídkou a poptávkou oborů a typů středních škol. Záměrně říkám nesoulad, protože to není o nedostatku kapacit. Na středních školách je místa dost, problém je, že jsou jinde, než kde je poptávka rodičů, kteří samozřejmě cítí velice osobně, kam jejich dítě půjde na střední školu,“ říká ekonom CERGE-EI a poradce premiéra pro oblast školství.
Jak upozornily Hospodářské noviny, ochota krajů, které jsou zřizovateli středních škol, něco zásadně měnit, ale není velká. Existuje zde také silná průmyslová lobby, která stojí spíše o zaměstnance do fabrik a absolventy technických škol.
„Oborová nabídka je dlouhodobě vázána na potřeby zaměstnavatelů, kteří by naopak uvítali ještě více absolventů odborných, zejména technických oborů, u nichž je také dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost,“ citovaly HN například mluvčí Plzeňského kraje Evu Mertlovou.
Všeobecné vzdělání je ale podle expertů důležité s ohledem na rychle se měnící trh práce, vznik nových, dosud neznámých oborů. Užší specializace by měla být záležitostí až vysokých škol. „Podíl škol se všeobecným vzděláním, které je potřeba pro moderní, nevypočitatelný, nepředvídatelný svět, je velice nízký. Podíl gymnázií a lyceí se za posledních dvacet let téměř nezměnil a nejsme na tu změnu doteď pořádně připraveni,“ říká Daniel Münich.
Dostupnost gymplů jako přípravky na vysokou školu po roce 1989. pic.twitter.com/THL4z6Hoqf
— Daniel Münich (@Daniel_Munich) January 17, 2024
Data sice ukazují, že gymnázií (respektive škol nabízejících obor gymnáziu) v posledních letech přibývá, ale nedostatečně. V aktuálním školním roce jich je v Česku 392. Ve školním roce 2022/2023 to bylo 370 (a třeba roce 2019/2020 celkem 355 gymnázií).
Počty škol s gymnaziálními obory podle jednotlivých let lze dohledat ZDE. (Zvolit je třeba příslušný školní rok, kapitolu „D Střední vzdělání“ a tabulku „D1.2.1 Obory gymnázií – školy, třídy, žáci/dívky – podle stupně vzdělávání“.)
Co je to demografický vývoj?
V současné době má také ministerstvo školství na stole pro příští školní rok 35 nových žádostí o zápis oboru gymnázium. „Z toho jde v osmnácti případech o zápis nové školy,“ dodává mluvčí ministerstva Tereza Fojtová.
A jak je to tedy s celkovými kapacitami gymnázií? Tabulka níže ukazuje množství jednotlivých míst, které mohli v předchozích letech zaplnit studenti gymnázií v Praze, v Brně a celkově v České republice:
Zároveň ale stát (ani kraje) nehodlá dále podporovat vznik osmiletých gymnázií ani navyšovat kapacity těch stávajících s argumentem, že zvyšují nerovnost v přístupu ke vzdělání a snižují kvalitu základních škol. Variantou, kterou naopak ministerstvo podporuje, je souběžný provoz základní školy a čtyřletého gymnázia.
Ministerstvo si představuje, že by na osmiletá gymnázia mělo odcházet pět, maximálně deset procent žáků základních škol, v Praze je to nyní ale zhruba čtvrtina.
Tažení proti osmiletým gymnáziím (a není předmětem tohoto textu rozsoudit, zda je jejich existence a rozšíření pozitivní či negativní ) jde však zjevně proti poptávce studentů, respektive jejich rodičů, zejména ve větších městech.
Potíž česká politiky ve vztahu ke vzdělávání je v tom, že chybí nejen dlouhodobá koncepce, ale i krátkodobá ochota a schopnost pružně reagovat na demografický vývoj a populační křivku, přestože jsou veškeré statistiky dlouho dopředu k dispozici.
„Vlády dlouhodobě reagují pozdě na demografický vývoj. Přitom jsou demografické studie, známe výsledky sčítání lidu, víme, jak silné jsou a budou ročníky. Kapacity v základních školách ale stejně chybějí a situace se bude jen zhoršovat,“ potvrzuje z vlastní zkušenosti starostka středočeské obce Drahelčice Petra Ďuranová.
Nepomáhá ani fluktuace v odborném i politickém aparátu. Jen za dva roky současné vlády se vystřídali už tři ministři školství.
A nedaří se držet ani politické sliby. Vláda sice proklamovala, že poměr výdajů do školství vůči HDP bude aspoň na průměr zemí OECD, to je 5,2 %, letos to nebudou ani 4 %.
Jak shrnuje Daniel Münich: „Školství doplácí na to, že pro řadu voličů už tohle téma není priorita. Voliči preferují spotřebu tady a teď a veřejné investice do vzdělání nevnímají jako něco, co se jich osobně týká a tak to po svých politicích nepožadují. A ti to pak naopak nenabízejí, protože vědí, že si za to voliče nekoupí.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
6 komentářů
Alarmující článek. Poslední odstavec jen dokazuje, kdo chodí (a hlavně kdo nechodí) k volbám.
Nebyli s to udělat ani funkční systém digitálního přijímacího řízení. Jak to lidé začali používat, tak to prostě spadlo a šmitec.
„Chtít“ nestačí. Každý žák, který chce a zároveň má dostatečnou snahu, tedy snahu se dlouhodobě připravovat a je dostatečně studijně disponovaný a nikoli je snahu si stěžovat v médiích a obcházet pravidla, se na gymnázium dostane. Osmiletá gymnázia tady jsou jen pro ty, kteří jsou na tom opravdu extrémně dobře ve všech výše uvedených kategoriích. Ne pro ty, který jen chtějí. Tvrzení, že díky průmyslové lobby není dostatek osmiletých gymnázií je z prstu vycucaný blábol, protože na osmileté gymnázium se jde z páté třídy. Co následuje po páté třídě. No šestá třída, a nikoli střední odborná škola. Představa, že by na osmileté gymnázium šlo dvacet nebo i více procent populačního ročníku, je představou idi.ta, která se však bohužel realizuje díky cochcárně, kterou ze školství udělaly burešovy podržtašky valachová a plaga. Je to jedna z mnoha příčin poklesu kvality vzdělávání ČR. Mechanismus je jednoduchý. Když se všichni průměrní žáci dostanou na osmileté gymnázium, stanou se z nich elitní žáci? Omyl. Nestanou. Zase budou dosahovat stejných průměrných výsledků jako na té základce. Nikdo je však z gymnázia nevyhodí, plní přece povinnou školní docházku a škola má z každého žáka peníze. Tedy kvalita vzdělávání na gymnáziu jde dolů a žáci neumějí nic navíc, než to co by se naučili na ZŠ, a to včetně těch co byli skutečně elitní. Co se stane s těmi podprůměrnými, co zůstali na základní škole. Nikdo jim nepůjde příkladem, nebude vedle nich sedět nikdo, kdo bude dostávat jedničky a oni nebudou mít potřebu se dostat z žumpy vzdělávacího neúspěchu. Tedy i kvalita na druhém stupni ZŠ jde dolů.
1. Soudruhům průmyslníkům je jasné, že absolvent osmiletého gymnázia je pro jejich záměry (pologramotní poloroboti u běžících pásů) ztracen i tak, takže jistě proti této instituci lobují, co se dá.
2. Mezi primou osmiletého gymnázia a šestou třídou je drastický rozdíl v kvalitě výuky na straně jedné a požadavcích na žáky / studenty na straně druhé.
Obrovský průšvih je, že nadaní žáci a žákyně se do deváté třídy na standardní ZŠ prakticky nemusejí učit, zvládnou vše jen na základě toho, co si pamatují z vyučovacích hodin. Na gymnáziu je naopak přinutí k tomu, aby se pravidelně doma učili a zvládli nějaké techniky samoučení (což je docela zásadní pro VŠ studium).
3. Jestliže se po nás chce, abychom měli nějakých 20 % + VŠ vzdělané populace (EU), bude lépe, pokud se adepti na ni budou pasírovat přes kvalitnější osmiletá než méně kvalitní čtyřletá gymnázia.
4. A, mimochodem, naše školství perfektně charakterizuje, že kdysi úřadující ministryně školství P. Buzková svou dceru dala na školu při (tuším) francouzském velvyslanectví, vyučující nikoli podle tuzemských osnov a nespadající do její kompetence. Asi tím něco občanům naznačila …
1. Soudě dle tvých slov, jsi absolvoval soš. 2. Blábol. Rozdíl může být diametrální a může být 0. Kvalita gymnázií včetně těch osmiletých skáče jako bureš na bruselské gumičce. Pokud se nechce, žáky učit se nikdo nedonutí, po té co bureš zrušil státní maturity. Vyhazovy ze školy takřka neexistují. Za prvé je to právně extrémně složité, za druhé, by tím škola přišla o peníze. Takže to nedělají ani kvalitní školy. Zásadní pro vš studium je mít cár papíru zvaný maturita. Po burešově zrušení státní maturity to nic víc není. 4. Jen vemeno může usuzovat z rozhodnutí jedné osoby o jejíž motivaci ví nulové něco o českém školství.
1. Absolvoval jsem relativně prestižní (co do úspěšnosti absolventů v přijímačkách na VŠ) gymnázium. Před rokem 1989 jiná než 4 letá nebyla.
2. Ono je důležité, že ta gymnázia chtějí po žácích/studentech aby se doma učili. ZŠ po těch nadanějších ne.
4. Ono rozhodnutí je velmi příznačné.