Prigožin spojil Bělorusko s Kremlem ještě silněji. Lukašenko si podporou wagnerovců nepomohl
Vůdce takzvané Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin skončil po tažení svých žoldnéřů na Moskvu nakonec v Bělorusku. Stále se objevuje řada hypotéz, co celá operace znamenala a jaké může mít důsledky. „Lukašenkova propaganda zveličuje jeho roli v tomto příběhu,“ konstatuje Aljaxandr Klaskouski, politický analytik z Běloruska a držitel ceny Freie Presse Osteuropas.
„Ve skutečnosti bylo pravděpodobnější, že nepůsobil jako mírotvorce, ale Kreml využil jeho služeb k uhašení konfliktu s Prigožinem. Toto spiknutí ale spojuje běloruského vládce s Kremlem ještě silněji. A pobyt nevyzpytatelného Prigožina a jeho lidí v Bělorusku může způsobit zemi problémy,“ dodává Klaskouski v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
Odhaduje také, že Prigožin nezůstane v Bělorusku dlouho. Vůdce Wagnerovy skupiny se podle něj možná brzy přemístí do Afriky, kde má obchodní zájmy a značnou část svých žoldáků. „Mimochodem, Lukašenko má v Africe také velké zájmy. V tomto směru mohou najít společnou řeč, třeba při těžbě zlata,“ uvažuje analytik.
Kdo je pán a kdo vazal
Klaskouski se přiklání k tomu, že Prigožinova vzpoura byla inscenována Kremlem. „Už jen proto, že tento příběh vypadá pro Putina hanebně, ukázal ho jako slabého, zmateného vládce, ukázal, že jeho systém je prohnilý a velmi zranitelný.“
Podle Lukašenkovy verze to byl právě sám běloruský diktátor, kdo v příběhu o vzpouře zabránil velkému krveprolití. V Minsku 27. června dlouze a horlivě hovořil o tom, jak vyřešil „ruský průšvih“. Prezident Ruské federace byl prý odhodlán Prigožina a jeho vzbouřence „spláchnout“. Lukašenko se ale ze své nové hrdinské pověsti nemusí těšit dlouho.
Kreml zatlačil tyto lidi do Běloruska, aby nějak uhasil povstání, a ne aby napadl země NATO
„Bez ohledu na to, kolik je na této historce pravdy, Putin z ní pravděpodobně nebude mít radost. A kremelský vůdce není typ, který by ponižování odpouštěl. Je tedy možné, že si po nějaké době najde příležitost, jak se pomstít, jak ukázat, kdo je pán a kdo vazal,“ podotýká Klaskouski.
Pondělní projev ruského prezidenta podle něj navíc ukázal, že Prigožin pro něj zůstává zločincem, nepřítelem, zrádcem, který mu vrazil nůž do zad: „Už se proslýchá, že pomstychtivý Putin pošle do Běloruska nějakého odstřelovače nebo si jinak vyřídí účty s vůdcem povstalců. V každém případě se otázka Prigožinovy bezpečnosti stává i Lukašenkovým problémem.“
Sám Prigožin prohlásil, že Lukašenko mu podal ruku a nabídl najít řešení, jak dále provozovat Wagnerovu skupinu v legitimní jurisdikci. To znamená, že slíbil verzi legalizace Wagnera v Bělorusku, vysvětluje Klaskouski: „Taková perspektiva je pikantní sama o sobě. V Bělorusku neexistuje žádný právní rámec pro činnost soukromé vojenské skupiny. Běloruské úřady navíc za žoldnéřskou činnost hrozí trestními oznámeními a některé dokonce vězní.“
Navíc v některých zemích jako Francie nebo Litva byla Wagnerova skupina prohlášena za teroristickou, v USA pak zločineckou organizaci, na kterou se vztahují i sankce EU. Vzít tuto strukturu pod svá křídla znamená pro Bělorusko velkou pravděpodobnost, že se dostane do nových sankcí a dalších potíží. Kreml ve snaze rychle uhasit vzpouru posílá do Běloruska velmi toxický kontingent, konstatuje analytik.
Útok na Kyjev? Nepravděpodobné
Podle Klaskouského je každopádně nepravděpodobné, že přítomnost Prigožina a jeho žoldnéřů v Bělorusku bude znamenat v blízké budoucnosti bezprostřední nebezpečí pro Polsko nebo Litvu: „Kreml zatlačil tyto lidi do Běloruska, aby nějak uhasil povstání, a ne aby napadl země NATO,“ říká pro HlídacíPes.org.
Nemyslí si, že by Putin hodlal zaútočit na Alianci s pomocí svých odpadlých nepřátel. „Putin je mistrem v zastrašování, ale reálně mu chybí síly i pro ukrajinskou frontu. A pro Lukašenka by byl útok na NATO sebevražedný. I když prvky hybridní války, kterých se ve Vilniusu obávají, nelze vyloučit,“ podotýká analytik.
Tento strach byl jedním z hlavních motivů, proč se Lukašenko zapletl s Prigožinem. Pokud se Putinův systém rozpadne, moc běloruského vůdce rychle pohasne
Lukašenko také podle něj vyvrátil zvěsti, že by Prigožin a jeho žodnéři byli v Bělorusku potřeba k uspořádání provokace před summitem NATO ve Vilniusu. „Vyvrátil je však po svém: Kdybychom potřebovali provokaci, mám na Západě tisíce vojáků. Stačí mi dát povel a oni zorganizují jakoukoli provokaci.“
Stejně nepravděpodobné je podle analytika napadení Kyjeva Wagnerovci z Běloruska. „Na to má Prigožin malou sílu. A Ukrajinci jsou v této oblasti dobře připraveni na obranu. Navíc Lukašenko je určitě proti takovému útoku, protože Kyjev dal jasně najevo, že v takovém případě bude tvrdá reakce na celém území Běloruska. Navíc, kdo teď Prigožinovým mužům dodá zbraně a munici, na jejichž nedostatek si stěžovali už u Bachmutu? Naopak, těžkou techniku odevzdávají teď Wagnerovci v Rusku,“ podotýká Klaskouski.
Strach ze zákeřného Západu
Z úterního rozhovoru s běloruským ministrem obrany Viktorem Chreninem lze podle analytika vyčíst, že Lukašenko chce z Wagnerovců vytáhnout bojové zkušenosti: „Řeknou nám o zbraních: které fungovaly dobře a které ne. A také o taktice a výzbroji, o tom, jak útočit a jak se bránit.“
Čeho se ve skutečnosti Lukašenko obává, je „zákeřný Západ, který se spikl s uprchlíky a chystá se ho svrhnout“, podotýká Klaskouski. „V úterý Lukašenko opět mluvil o hrozbách ze Západu, zmínil se o puku Kalinovského, který ho znepokojuje. Přiznal, že během Prigožinovy vzpoury byly všechny ozbrojené síly včetně milice a speciálních jednotek uvedeny do plné pohotovosti. Prozradil, že se již připravuje vyslání brigády na obranu Moskvy. Vysvětlil, že pokud by v Rusku vypukly nepokoje, Západ by toho okamžitě využil,“ připomíná analytik v nedávném komentáři pro projekt Pozirk.
„V úterý také Lukašenko znovu zopakoval: Pokud se Rusko zhroutí, budeme všichni pod troskami. A to je pravda, pokud je míněn jeho režim. Tento strach byl jedním z hlavních motivů, proč se Lukašenko zapletl s Prigožinem. Pokud se Putinův systém rozpadne, moc běloruského vůdce rychle pohasne,“ odhaduje Klaskouski.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
4 komentáře
Hmm. „přítomnost Prigožina a jeho žoldnéřů v Bělorusku bude znamenat v blízké budoucnosti bezprostřední nebezpečí“
Prigožin se svými žoldáky 50km od Viniusu, 100km od Kyjeva. Klaskouski by se měl podívat na mapu.
Proto, že nepředstavuje bezpečnostní hrozbu, chtějí poslat Němci 4000 vojáků do Litvy. Jestli teda budou mít dost těhotenských uniforem pro vojačky.
A naše ministerstvo války pošle vojáky blíž k Rusku.
Co budou muset udělat Ukrajinci, o tom se nemluví.
Lukašenko může klidně spát, nehrozí mu, že by ho z jeho rezidentského místa vystrnadila „žene v domácnosti“.
No vždyť v podstatě ano – jak ostatně uvedeno v závěru. Samotný útok wágnerovců na Moskvu byl vojensky beznadějný. Jediná šance jak něco změnit by bylo vyvolání chaosu, v rámci kterého by v Rusku vypukly mnohem větší nepokoje a ty pak svrhly Putinův režim. Ale k tomu nedošlo.
A otázka potrestání – asi se dá shodnout že Prigožin je pro Putina i pro Lukašenka natolik vojensky cenný, ab y ho zatím jako zrádce nezlikvidovali.
Možná, jako přiblížení, ze sovětské literatury..“ Achillova smrt“ od :Borise Akunina. Velice dějem nabitý detektivní román z carského Ruska, kde ambiciózní vyšetřovatel Fandorin vyšetřuje podezřelou smrt starého generála – jenomže když se proklestí cestou všech zjištěných vztahů a spiknutí, zjistí že vrah byl najatý přímo z nejvyšších úředních míst , takže na odstřel je nyní on sám.
A když už prchá z Ruska, najde si ho ve vlaku jeho nadřízený „ale příteli, kam to jedete, to je hrozné nedorozumění, Rusko Vás přece potřebuje, vraťte se do práce a na všechno zapomeňte..“..:)))
Oni prostě Rusové přemýšlejí jinak…Rossia bolšája, jak říkají..
Ještě ke všemu to vypadá, že Putin otevřel druhou frontu ve Francii…
Za to admirálovi se nedaří a nedaří.