Příběhy obyčejného šílenství: Jak Hamáček zapomněl, že sedí s Babišem ve vládě, a koordinátor očkování musel na vlak
PSÍ UŠI. „To, jak žijeme, je jedna věc, a většinou se s tím nedá nic dělat,“ promlouvá k nám režisér Petr Zelenka ve svých Příbězích obyčejného šílenství. I my už jsme pomalu rezignovali, pobavení a údiv nad politickým kabaretem pomalu střídá deprese, nejspíš z dlouhotrvající zimy. Naděje je v nedohlednu, malou nám dávají znovu Zelenkovy Příběhy: „… ale neměli bysme ztratit kontakt mezi sebou. Tak ahoj!“ Ahoj, vítejte u komentovaného přehledu uplynulého týdne.
- V našem psychiatrickém seriálu se zhusta věnujeme příběhům propukajícího šílenství. Začneme tedy i dnes jedním takovým. O víkendu měla sjezd Strana zelených, což je – pro mladší ročníky – kdysi vládní strana, která má dnes zhruba tolik členů, že by směli i v pátém stupni PSA všichni najednou na její pohřeb. Na sjezdu jako host promluvil i Jan Hamáček, předseda toho, co zbylo z ČSSD.
„Pokud Česká republika bude směřovat k vládě ANO a ODS, tak budu v našem potenciálním společném projektu navrhovat, abychom se veřejně zavázali, že taková vláda nevznikne za žádných okolností s naší podporou.”
(Jan Hamáček na sjezdu Zelených, Novinky.cz, 30. ledna)
Řečeno s Orwellem, vidíme zde řízené šílenství jako převažující stav mysli. ČSSD právě oslavila sedmé výročí vstupu do vlády s Andrejem Babišem, sedí v ní dodnes. Ale chápeme, že na cestě do politického zapomnění člověk zkusí cokoli. Načež Hamáček pokračoval:
„Spojenectví hnutí ANO s ODS, která de facto stála u zrodu oligarchických struktur v naší zemi a která vždycky podporovala jenom velké ekonomické hráče, je z našeho pohledu tou největší hrozbou nadcházejících voleb.“
(Jan Hamáček, Aktuálně.cz, 30. ledna)
Tady je pro přesnost třeba malou opravu. U zrodu oligarchických struktur v naší zemi stála v roce 1998 spolu s ODS sociální demokracie. Říkalo se tomu opoziční smlouva a byla to taková hanebnost, ze které jsme se dosud nevzpamatovali. Pravda také je, že právě z této falešné hry Václava Klause a Miloše Zemana vznikl prostor pro Andreje Babiše a hromadění jeho majetku. A později zrodila i jeho politiku.
Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.
Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.
- Stav očkování v Česku jako jediné cesty z krize bychom shrnuli konstatováním, že to dopadlo jako vždycky. Ve čtvrtek bylo nakonec pozastaveno, tedy vlastně nebylo, nebo bylo, nevíme, dál.
Ministerstvo zdravotnictví @ZdravkoOnline doporučilo přerušit na dva týdny očkování proti covidu-19 první dávkou a pozastavit rezervace, píše ČTK. Pokud byste chtěli podrobnosti, od 12.00 nám visí na serveru @iROZHLAScz #koronavirus https://t.co/MjYj41vmkE
— Anna Jadrná (@kottovaa) January 27, 2021
Informaci vypustila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová, načež ji lehce upřesnil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO, dříve Milion chvilek).
„Já si nemyslím, že by v České republice byl nedostatek vakcín tak velký, aby se přerušilo očkování.“
(Jan Blatný, ČT24.cz, 27. ledna)
A jak to bylo ve skutečnosti? To byste neuhodli:
”Samozřejmě doporučení na přerušení očkování neplatí.“
(Andrej Babiš, Novinky.cz, stále ještě 27. ledna)
Tak hlavně, že je v tom jasno. Věc měla ještě vývoj ve večerních Událostech České televize, kde se pro změnu řešila Babišova odpovědnost za očkování. Toto je jeho vyjádření ze 27. prosince, tedy jen měsíc staré.
O měsíc později je to samozřejmě trochu jinak:
„Moje odpovědnost to určitě není, je to odpovědnost těch očkovacích míst a Ministerstvo zdravotnictví udělalo chybu.“
(Andrej Babiš, Události ČT, 27. ledna – v čase 2:53)
- Klíčová je Babišova odpověď, že chybu udělalo ministerstvo zdravotnictví. Ono se vůbec začíná zdát, že Jan Blatný už to prostě nechce dělat. V týdnu dokonce kritizoval nápad očkovat šest dávek z jedné lahvičky místo pěti, což v praxi znamená, že Česko dostane méně vakcíny za stejné peníze.
„Smlouva je na dávky a není porušená. V reálu dostaneme méně plat, než jsme si mysleli podle těch původních smluv, je to z mého pohledu nešťastné řešení.“
(Jan Blatný, Blesk Zprávy, 29. ledna)
Nešťastné řešení? Ale vždyť ho vymyslel sám pan premiér! Nějak se nám zdá, že si tady někdo koleduje o jednosměrnou jízdenku zpátky do Brna.
- Bárka se potápí, Titanic jde ke dnu, pravil kdysi Ivánek Horník a přesně to sedí na situaci vládního ansámblu. Každá další událost v sobě ovšem nese vždy aspoň jednu malou zaznamenáníhodnou informaci, například jsme se tento týden dozvěděli, že jsme měli i skutečného koordinátora vládního očkovacího cirkusu. Ale už nemáme.
Jan Blatný: Vyšel jsem dnes vstříc panu doktoru Blahutovi, který se s ohledem na svůj zdravotní stav vzdává funkce národního koordinátora pro vakcinaci. Panu doktorovi tímto děkuji za vykonanou práci. Funkcí jsem pověřil Kateřinu Baťhovou, která se danou agendou rovněž zabývá.
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) January 25, 2021
A jak Blahuta svůj odchod vysvětlil?
„Musím si sbalit, omlouvám se. Neřeknu vám o tom nic, jsem ale strašně rád, že je to za mnou. Z venku neodhadnete, jak to bude fungovat. Volali mi a chtěli pomoc, ale je to marné, je to marné, je to marné. Ještě, že opravdu zdravotní obtíže mám, takže to je opravdu vše, co k tomu můžu říct. Nezlobte se, mně by ujel vlak, musím se jít obléct.“
(Zdeněk Blahuta pro iRozhlas.cz, 25. ledna)
Neboli okřídlené: „Já už musím běžet, protože mi za hodinu jede co? Protože ti za hodinu jede vlak, vole.“
Klidnou mysl.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Den zdivočelé řepky, obloha bez chemtrails a soutěž o tři plata Lexaurinu
Česko, pro Babiše všecko, éra sousedovy mrtvé kozy a jak vypadáme z vesmíru
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Hamáček má naprostou pravdu! Zase! Také proto je nenáviděn….
No potíž, je v tom, že to co Hamáček říká, je pouze z nouze ctnost. Protože, pokud by se skutečně ustanovila vládní koalice ANO+ODS, tak pak podporu pana Hamáčka s jeho ČSSD, určitě potřebovat nebudou :)))
Ale kdyby to pan Hamáček myslel vážně, tak z té vlády můžou odejít hned,
Vy jste ročník kolik? Vám Opoziční smlouva a Toleranční patent (1998 nebo 2002) opravdu nic neříká? Těmi byl tehdy stvořen, za bratrské spolupráce Zemanovy ČSSD a Klausovy ODS, Babiš a tehdy také vznikl důvod pro zřízení ANO 2011. Ten důvod se jmenoval politickým zkorumpováním levice pravicí, ČSSD ODS , osobně Zemana Klausem, za účelem pozdějšího Klausova prezidentství, které vyvrcholilo amnestováním všech rozkradačů národních podniků a státního majetku, Klausovou generální amnestií, těsně před koncem jeho druhého prezidentského období.
Ještě jedna otázka na „Tondach“: Kým je ten Hamáček jako nenáviděn? Robertem Maleckým, autorem článku? Nebo snad těmi, kdo pro naprostou zradu sociálně demokratických principů, dnešní ČSSD nechtějí v žádném případě volit? Nepletete si „Tondach“ slovo nenávist se slovem nechci? Hamáčka a jeho ČSSD totiž nikdo už nechce nikdy ve sněmovně a ani v politice.
Mimochodem, víte co je to Tondach v českém překladu? Je to hliněná střecha.
Hamáček nemá zase pravdu! Proto je nenáviděn…., měl by se odstěhovat do USA.
No, když už se na konci vzpomínají Černí baroni, tak taky připomeňme že jejich vrchní velitel, řečený Terazky byl tak jediný z důstojnického sboru, kdo (by) byl schopný se uživit vlastní /dokonce fyzickou/ prací v civilu. Zatímco pro ty ostatní šarže, to byla hrůzná představa.
Což platí i dnes, právě Babiš si starost co by dělal bez politiky dělat nemusí, s Agrofertem má postaráno do konce života.
Zatímco lidé jako Hamáček, aby už se začali bát. Nebo si hledat nějakou státní trafiku, i kdyby do ni měli jezdit tím vlakem…
To, co jste napsal : „… Babiš si starost co by dělal bez politiky dělat nemusí, s Agrofertem má postaráno do konce života.“,
to je přesně to co nejvíc dráždí, třeba Hamáčka a jeho lidi, na Babišovi. Ti totiž musí „už se začít bát. Nebo si hledat nějakou státní trafiku, i kdyby do ni měli jezdit tím vlakem…“.
Ovšem spojením se Zelenými ČSSD nic netrhne, o nápravě reputace ani nemluvě. Víc by vydělala pomysleném spojení s ANO2011, je tam několik lidí i sám Babiš uvažující chvílemi docela sociálně, protože stejně jako Babiš, mají tolik, aby si to mohli dovolit.
Dobře si vzpomínám, že moji rodiče podnikatelé, čím byli úspěšnější, čím lépe se podnikání dařilo a čím byli úspěšnější, tím sociálněji se chovali ke svým zaměstnancům, před válkou, za války i po ní až do znárodnění.
Mně bylo 6 let když začala válka a zaměstnanci i dělníci, zvláště mladí, byli mými staršími kamarády v těch provozech, kam jsem byl pouštěn. Za války na příklad rodiče přesunuli učetně prakticky všechny mladé lidi jakoby dělali na provozech, které byly označovány jako důležité pro vedení války, aby nemuseli na totální nazasení do Německa, přesto, že to byl risk. A po válce, kdy obory podnikání mých rodičů se staly zvláště lukrativní a dařilo se velmi dobře se vzájemné vazby zpevnily a u některých vznikla mezi mými rodiči a zaměstnanci dost pevná pouta i mezi rodinami, takže nám po znárodnění a kriminalizaci mých rodičů naši bývalí zaměstnanci z většiny velmi pomáhali a nakonec i jako členové strany mírnili politické postihy vůči naší rodině. Tehdy byli ještě slušní lidé i mezi našimi zaměstnanci komunisty a to bez třídní nenávisti ke svým bývalým zaměstnavatelum.
V jistém smyslu a místně nebyla společnost tak rozdělená jako je dneska, za 31 let budování údajné demokracie, svobody a jednonárodního státu, bez Slováků.
V tom, o čem jsem psal výše, se žilo lépe, bohatí nevystavovali tolik své bohatství (aby se stalo, že tak jako dnes si dovolil teplický kmotr předvádět svou moc při příležitosti svý padesátin, nebo jiný dobrák, jen úplně místní a maličký, se předvádí tím, že odletěl oslavit své sedmdesátiny dnes s celou rodinou do Karibiku (cena půl milionu), to opravdu nebývalo ani za první republiky.
Tehdy sociální demokrat byl skutečně sociální, tak skutečně demokrat, aspoň ve většině případů. Rozhodně však žádný nebyl dnešním Hamáčkem.
„Psí uši“ jsou čím dál lepší. Jen tak dále.
Velkou zásluhu na tom teda mají ti naši špičkový politici – na satiru nahrávají každým prohlášením. Možná by zasloužili část honoráře. 🙂
Ano, „Psí uši“ , se spravily. Politikům bych nic nedával, Babiš-Bureš to nepotřebuje, stejně dává plat premiéra celý na charitu (Zeman jan třetinu) a ostatní mají podstatně víc, než si zaslouží už teď.