Při protestech v Íránu umírají děti. Režim je brutální i proti demonstrujícím školákům
Na seznamech obětí demonstrací v Íránu přibývají čím dál mladší ročníky. Výjimkou mezi mrtvými nejsou ani patnáctileté děti. Íránskou veřejnost šokoval případ teenagerky Niky Shakaramiové. Ta podle příbuzných zmizela během demonstrace v Teheránu. Po devíti dnech policie rodičům ukázala fotografie mrtvé Niky v márnici s tím, že dívka spadla z výškové budovy. Rodina ale verzi vyšetřovatelů nevěří.
Niku Shakaramiovou její blízcí naposledy viděli 20. září, kdy se zúčastnila protirežimní demonstrace v Teheránu. Dokazují to i videozáznamy kolující na sociálních sítích. Nika stojí na popelnici a pálí svůj šátek. Poté šestnáctiletá školačka zmizela.
Příteli podle serveru BBC řekla, že ji pronásleduje policie. Ta o necelé dva týdny později zveřejnila rozmazaný záznam z pouliční kamery, na kterém dívka, kterou označila jako Niku, vchází do výškové budovy, odkud ji pak údajně měli shodit dělníci pracující na stavbě.
Smrt Niky nemá podle policie nic společného s protesty proti islámskému režimu. Verzi úřadů nejdříve potvrdili na videozáznamu sestra a bratr Shakaramiovi, jenže jak následně uvedla její rodina, tato doznání byla vynucená. Sourozencům Niky vyhrožovala policie uvězněním, a to údajně včetně čtyřletého synovce Niky.
Here is my piece about #Nika_Shakarami, a 16-year-old Iranian girl who went missing in protests, found dead 10 days later at a detention center and then the security forces “stole her dead body and buried her secretly in a village.”#Mahsa_Amini https://t.co/Df8Rlo7rvm
— Parham Ghobadi (@BBCParham) October 4, 2022
Matka Shakaramiové tento týden poskytla rozhovor perské verzi BBC, ze kterého vyplývá, že úřady rodině vyhrožovaly. Mrtvé tělo Niky mohli pozůstalí vidět v márnici po deseti dnech od jejího zmizení, jen na několik vteřin a pouze obličej.
Nasrín Shakaramiová také uvedla, že dívka na záznamu, který ukazuje policie, není její dcera. Sestra Niky se prý navíc ve vazbě dozvěděla od příslušníka Revolučních gard, že Nika měla strávit ve vazbě pět dní a pak byla předána vězeňské službě.
Nesnažte se z toho dělat sebevraždu…
Podobný příběh popsala novinářům rodina patnáctiletého Amira Hosseina Basatiho z kurdského Kermanšáhu. Toho během protirežimní demonstrace zastřelily bezpečnostní jednotky. Rodina neměla o jeho smrti ponětí. Osm dní se rodiče domnívali, že je syn ve vazbě, než zjistili, že už nežije.
Amirovo tělo jim úřady vydaly za přísných bezpečnostních podmínek devět dní po jeho zastřelení. Právník Ali Sharifzadech zase sdílel na sociálních sítích úmrtní list 14letého chlapce, který zemřel kvůli prostřelení hlavy. Sarkasticky k fotografii poznamenal, ať se úřady nesnaží svést to na sebevraždu, kterou oficiální íránská média u řady obětí protestů uvádějí jako důvod úmrtí.
جوازدفن موکلم #محمدرضا_سروری ، نوجوان ۱۴ساله که با گلوله دراعتراضات کشته شده است فردا اعلام نکنید خودکشی کرده یا بعلت بیماری قبلی بوده ، علت فوت اصابت جسم پرتابه ای پرشتاب (گلوله) و خونریزی و له شدگی مغز pic.twitter.com/yZcJJ7kTja
— علی شریف زاده اردکانی (@Al_Sharifzadeh) October 7, 2022
Desítky nezletilých obětí
Protirežimní protesty trvají v ulicích íránských měst už téměř měsíc. Bezpečnostní složky brutálně zasahují proti demonstrantům, kteří volají po zrušení povinného nošení hidžábu, ale čím dál více také po změně režimu a odchodu nejvyššího islámského vůdce ajatolláha Chameneího.
Policisté do davu střílejí ostrými náboji, v kurdské oblasti dokonce zabíjely drony. Protestující jsou zatýkáni po stovkách. Informace o celkovém počtu mrtvých a zatčených demonstrantů jsou nejasné. Například organizace Iran Human Rights (IHR) se sídlem v Oslu uvádí 185 mrtvých, včetně 28 nezletilých. Agentura Reuters uvádí 221 mrtvých a přes 2500 zraněných. Počty obětí ale můžou být vyšší.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Policie nezatýká jen v ulicích, ale také na školách, kde studenti vyjadřují podporu probíhajícím protestům. Hromadné zatýkání hlásili studenti prestižní Šarífovy univerzity v Teheránu. Bezpečnostní síly tam měly provést rozsáhlou razii, během níž měly podle svědectví studentů svázat desítky z nich, nasadit jim kukly a v nich je odváděli do přistavených dodávek.
Studenti univerzity prohlásili, že dokud se jejich spolužáci nevrátí, budou bojkotovat výuku. Jejich výpovědi zveřejnil server Al-Monitor. Ten informoval také o dění na fakultě strojního inženýrství univerzity Khaje Násira Toosi, kde studenty obklíčili a zatýkali policisté. Na univerzitě Ferdowsi v konzervativním městě Mašadu pak měli studenti skandovat heslo: „Toto už není protest, toto je začátek revoluce.“
„Ženy, život, svoboda“
K protestům se přidávají také střední školy. Svět obletěly fotografie íránských středoškolaček, které si sundaly šátky a skandovaly heslo „Ženy, život, svoboda“. Došlo také na strhávání a pálení portrétů nejvyššího vůdce Alí Chameneího. Ten ve státních médiích dokola opakuje, že protesty jsou dílem Izraele a Spojených států. Opakovaně vyzval školáky, aby se k takové „manipulaci“ nedali strhnout. Zároveň vyzval bezpečnostní síly k tvrdým postihům neposlušných demonstrantů.
Osobně se vydal školáky „umravnit“ prezident Ebrahím Raísí, který navštívil teheránskou ženskou univerzitu Al-Zahra. Zatímco Raísí pronášel v konferenčním sále plamenný projev, ve kterém studentky vyzýval k „bdělosti před plány zahraničních nepřátel“, na dvoře univerzity dívky sundávaly šátky, skandovaly hesla „klerici musí zmizet“ a vyzývaly ke svržení teokratické vlády.
Podobné scény ukazují na hlubokou propast mezi íránským establishmentem a takzvanou generací Z, která státem násilně prosazované islámské hodnoty například v podobě nošení povinného hidžábu už nepřijímá a nechce akceptovat.
Nejmladší demonstranti v historii
Vláda se na studenty snaží tedy tlačit nejen projevy a zatýkáním, ale také výhrůžkami prostřednictvím vedení jednotlivých škol. Server Middle East Eye citoval několik studentů, kteří potvrdili, že jim ředitelé hrozí vyloučením v případě, že by se zapojili do protestů nebo jakékoliv politické činnosti uvnitř školy. Další student uvedl, že ředitel jeho školy obešel všechny třídy a osobně žákům řekl, že jsou povinni poskytnout policii veškeré informace týkající se politických aktivit studentů uvnitř škol.
Školní úředníci také apelují na rodiče, aby svým dětem zakazovali účastnit se protestů, ať už ve školách nebo na ulicích. Podle Middle East Eye rodičům hrozí zatýkáním dětí a také varováním, že školy pro jejich případné osvobození neudělají nic.
Že vláda nebere zapojení školáků do protestů na lehkou váhu, dokazuje i prohlášení Sboru revolučních gard (IRGC). Ten potvrdil, že protestů, které gardy potírají, se účastní vůbec nejmladší věkové skupiny v moderní historii. Zástupce velitele IRGC Alí Fadaví v médiích prohlásil, že průměrný věk zatýkaných demonstrantů je 15 let. V duchu vládní rétoriky tvrdil, že mladé lidi povzbuzují na sociálních sítích zahraniční média, aby se „obětovali“ v protestech. Úřady také popírají, že by demonstrace jakkoliv souvisely s otázkou povinného nošení hidžábu.
Protesty přitom začaly 16. září poté, co vyšly najevo informace o smrti 22leté Mahsy Aminiové, kterou zadržela mravnostní policie právě za porušení pravidel nošení hidžábu. Aminiová ve vazební věznici upadla do kómatu a krátce nato zemřela, podle její rodiny na následky mučení a brutálního zacházení policie.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
3 komentáře
Jak je ta hláška ve filmu „Sedm statečných“? „Jakmile začnete proti banditům bojovat, musíte zabíjet, zabíjet a zabíjet.“
Íráncům ještě nedochází, že očista od svinstva, které tam nadělal Chomejní a jeho poskoci a od bezcenných zločinců, kteří to svinstvo udržují, je proveditelná pouze krví. Bohužel. A předpokládám, že se v EU najdou nějací „pachatelé dobra“, kteří se budou snažit o to, aby zachránili co nejvíce teroristů, tj. příslušníků náboženské policie a Revolučních gard.
Narozdíl od tebe Iráncům dochází spousta věcí. Např. to, že největší spojenec islamistického iránu je rusácko.
Sňatek z rozumu mezi dvěma ostrakizovanými, ale jinak naprosto odlišnými státy. Já pamatuji, jak JAR, přestože byla v té době rasistická s antisemitským akcentem spolupracovala s Izraelem na vývoji jaderné bomby.