Vladimír Munk s rodiči Karlem a Hermínou. Oba zahynuli v Osvětimi. Foto: se souhlasem Paměť národa

Přežil Osvětim, přišel o rodinu: „Dohodli jsme se, že nebudeme na holokaust vzpomínat.“

Napsal/a Post Bellum 7. října 2023
FacebookXPocketE-mail

Během války zahynulo Vladimíru Munkovi přes třicet jeho příbuzných. „Po válce jsem si říkal: buď to pro mě končí taky, anebo budu něco pořádného dělat, abych na ‚to‘ nemusel myslet.“ A dělal vědu. Jeho vědecká kariéra stoupala až do sovětské okupace Československa v roce 1968, po níž se rozhodl emigrovat. Tématu holokaustu se vědomě vyhýbal a do Osvětimi se poprvé vrátil až po 75 letech. Zemřel na konci září ve věku 98 let.

Vladimír Munk nastoupil do transportu s rodiči a ostatními pardubickými Židy v prosinci 1942. Po měsících ústrků, kdy nemohl do školy, do kina ani do parku, se na tu změnu vlastně těšil. Po návratu po válce zjistil, že kromě rodičů zahynuly desítky příbuzných.

Vladimír byl jediným dítětem Karla a Hermíny Munkových, narodil v únoru 1925 v Pardubicích. Rodina žila ve firemním bytě v lihovaru, kde byl otec zaměstnán jako provozní ředitel. Vladimírovi rodiče byli nadšení sportovci, členové několika pardubických klubů a dobří lyžaři.

Stýkali se s ostatními židovskými rodinami, ale byli jen vlažně věřící. Synagogu v Pardubicích navštěvovali jen o velkých svátcích. Když si Vladimírův otec uvědomil, jak nebezpečná začíná být pro Židy Evropa, snažil se rodinu vystěhovat. Bohužel v té době už téměř žádné státy prchající Židy nepřijímaly.

Potkáme se po válce

Po příchodu Němců se situace dramaticky zhoršila, vycházelo jedno protižidovské nařízení za druhým. V září 1940 bylo jediné gymnázium, které mohl nadále navštěvovat, Židovské gymnázium v Brně. Otec Vladimírovi vyjednal možnost dálkového studia:

Vladimír Munk v Osvětimi v lednu 2020, kdy uplynulo 75 let od osvobození koncentračního tábora Auschwitz. Foto: se souhlasem Paměť národa

„Já ale při závěrečných zkouškách propadl z židovského náboženství… Za Hitlera! Tak jsem se stal Židem bez náboženství,“ smál se Vladimír.

Na konci roku 1941 přišel tatínek o zaměstnání v lihovaru a rodina se musela přestěhovat do vily za Chrudimkou, kde už bydlelo více rodin. Když pak na podzim 1942 přišel příkaz k transportu, Munkovi uschovali peníze, šperky i zařízení bytu po známých a 9. prosince odjeli s ostatními pardubickými Židy do Terezína.

V Terezíně bydleli Munkovi odděleně, ale každý večer se scházeli na společnou večeři. Sedmnáctiletý Vladimír se v Terezíně seznámil s patnáctiletou Kitty, dcerou židovského zlatníka z Teplic, se kterou se pravidelně procházel po korze. Rodina Kitty byla částečně chráněná od transportů, protože její maminka měla americké občanství.

Byl srpen 1944 a všichni v Terezíně si mysleli, že už žádné transporty nebudou. „Ale oni udělali ještě deset nebo dvanáct transportů, prakticky vybílili Terezín, odvezli 20 tisíc lidí. Mezi nimi i mě s tatínkem a později i maminku. S Kitty jsme si před odjezdem slíbili, že až to všechno skončí, potkáme se u jedné pražské tety.“

Viděl jsi ten kouř? Šli rovnou nahoru!

Při selekci po příjezdu do Osvětimi poslali Vladimíra a jeho tatínka každého na jinou stranu. Vladimíra ostříhali, oholili a na levou paži mu vytetovali číslo B 11673.  O plynových komorách do té doby neslyšel:

„Stál jsem na apelplatzu vedle nějakého Poláka a ptal jsem se ho, co se stalo s těma, co šli při selekci na druhou stranu. Odpověděl: ,Vidíš ten kouř?‘ a kývl směrem k vysokým komínům, ‚Šli rovnou nahoru!‘“

Pro Vladimíra to byl obrovský šok. Jídla bylo málo, ale po této zprávě nedokázal nějaký čas vůbec jíst. Po třech týdnech ho poslali spolu s dalšími třiceti vězni na práci do pobočného tábora Gleiwitz, kde opravoval rozbité vagóny.

Když se přiblížila fronta, vyhnali všechny vězně z baráků a 18. ledna 1945 je vedli na západ do tábora Blechhammer. Tam je rozdělili do baráků, k smrti unavený Vladimír si zalezl na postel a okamžitě usnul. „Druhý den jsem se probudil a tábor byl prázdný, Němci to hlídali, pak přijely dva tanky a ty rozstřílely sklad potravin, pak všichni odešli.“

Nemyslet na „TO“

Po osvobození se vrátil do Pardubic a zjistili, že kromě jeho rodičů zahynulo v koncentračních táborech více než třicet nejbližších příbuzných. Obešel pár lidí, u kterých si před transportem nechali majetek. „Většinou se lidi chovali slušně. On mě po návratu každý litoval,“ vzpomíná na poválečné období Vladimír, „ale o koncentráku nechtěl nikdo slyšet. A to nejen hned po válce, ale ještě v šedesátých letech.“

Vladimír Munk při práci v laboratoři. Foto: archiv pamětníka, se souhlasem Paměť národa

Ve zrychleném letním kurzu odmaturoval a na podzim 1945 nastoupil na Vysokou školu chemicko-technologického inženýrství v Praze. „Po válce jsem si říkal, že mám dvě možnosti, buď to pro mě končí taky, anebo budu něco pořádného dělat, abych na to nemusel myslet.“

Vladimír nezapomněl na slib, který si dali s Kitty před jeho odjezdem do Auschwitzu. Kitty se dožila osvobození v Terezíně a s Vladimírem se šťastně setkali už začátkem června. Chodili spolu až do roku 1947, kdy se její rodina odstěhovala do Ameriky. Pak si několik měsíců jen psali, když ale bylo Kitty 21 let, vrátila se do Prahy a vzali se.

Nevychovat další generaci holokaustu

„S manželkou jsme se dohodli, že nebudeme na holokaust vzpomínat. Některé rodiny přežily, ale v holokaustu žily dál. Rodiče například říkali dětem, že oni museli v koncentráku poslouchat nebo že co by dali v lágru za takové jídlo. Vytvořili tak druhou a další generaci holokaustu. A to my nechtěli.“

Po studiích našel Vladimír uplatnění v Ústředním výzkumném ústavu potravinářského průmyslu, stal se kandidátem věd a tři roky pracoval na projektu s ministerstvem národní obrany o účinku chemických otravných látek na potraviny. V roce 1963 byl přijat do Akademie věd.

V květnu 1968 dostal Vladimír Munk za svoji práci státní cenu, profesní růst ale zastavila invaze  v srpnu 1968. „Situace mi tolik připomínala okupaci v roce 39, že jsem začal přemýšlet o odchodu.“  Do Akademie věd se dostal proti souhlasu komunistické organizace ústavu.  „Stejně by mě vyhodili a já už nechtěl riskovat, měl jsem dva dospívající syny.“

Kameny zmizelých připomínající rodinu Vladimíra Munka před instalací v Pardubicích. Foto: se souhlasem Šárka Kuchtová

Munkovi odešli do USA a v únoru 1969 a Vladimír získal učitelské místo na univerzitě v Plattsburghu, kde zůstal až do penze. Po dvaceti letech získal na doporučení studentů ocenění Nejlepší učitel roku.

Kitty Munková byla poslední roky svého života těžce nemocná, zemřela 30. ledna roku 2015.

Vladimír Munk se po celý život tématice holokaustu vyhýbal. „Od války jsem v Osvětimi nebyl,“ vysvětloval pamětník, „pořád jsem to odsouval, ne že bych na to zapomněl, ale nechtěl jsem na to myslet.“

Podívejte se na trailer k dokumentu o Munkovi, který v červnu vyhrál cenu Emmy Awards.

Do Osvětimi se vypravil po 75 letech při příležitosti oslav osvobození tábora. „Jel jsem se rozloučit. Vždyť tam zahynulo více než třicet mých nejbližších příbuzných.“

V posledních letech Vladimír Munk žil v Plattsburghu v domě s pečovatelskou službou. Pardubický lihovar, kde rodina Munkova před válkou žila, byl v roce 2019 zbourán. Přesto památka na Karla, Hermínu a Vladimíra Munka tak úplně z Pardubic nezmizela. Jejich jména připomínají Kameny zmizelých položené do dlažby nedaleko vlakového nádraží. Jen pár metrů od bývalého lihovarského dvoru a bytu s terasou, kde Vladimír Munk s rodiči prožil nejšťastnější předválečná léta.


Vzpomínky Vladimíra Munka zaznamenali spolupracovníci pobočky Paměť národa Východní Čechy. Tento článek vznikl díky podpoře Pardubického kraje. Autorka textu Šárka Kuchtová ůsobí v projektu Paměť národa – jedinečné rozsáhlé sbírce vzpomínek pamětníků, kterou řadu let buduje nezisková organizace Post Bellum se svými partnery – Českým rozhlasem, Českou televizí a Ústavem pro studium totalitních režimů. Ve sbírce je shromážděno víc než pět tisíc výpovědí. Z Paměti národa vznikají každý týden rozhlasové dokumenty Příběhy 20. století. Jde o subjektivní vzpomínky pamětníků, které nemusejí vždy zcela odpovídat skutečnému průběhu historických událostí.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)