Photo credit: jam343 / Foter / CC BY-NC, zdroj

Prezident NKÚ: Chceme kontrolovat zda vláda řídí ČEZ, nebo ČEZ vládu

Napsal/a Robert Břešťan 6. dubna 2015

Největší odpor k chystanému rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu přichází od energetické skupiny ČEZ a také od Senátorů působících v komunální politice, říká prezident NKÚ Miloslav Kala.

Pravomoci NKÚ by se od příštího roku měly rozšířit především o kontrolu hospodaření obcí, ale i Českého rozhlasu, České televize a státních firem.

Profesionální odpor ČEZ

„Pokud jde o firmy s majetkovou účastí státu, tam největší odpor reprezentuje ČEZ, ten na to má profesionální struktury.. Ale odpor je i u komunálních

Miloslav Kala

politiků zastoupených v Senátu. Je potřeba jim vysvětlovat, že otevřenost je pro ně naopak výhodná,“ říká Miloslav Kala v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Šance, že se rozšíření pravomocí podaří ještě zabránit tu podle něj proto i nadále existuje. „Ta šance je vždycky. Když například Senátoři budou nezodpovědní a zvednou ruku, tak ten zákon mohou zastavit,“ podotýká Kala.

Pokud rozšíření pravomocí nakonec projde, v účinnost by podle Kaly mohlo vstoupit zhruba v polovině příštího roku.

Tím, zda a nakolik se do odporu aktivně zapojuje ČEZ se Kala podle svých slov nezabývá. „Jistě se ale ještě povede vážná debata o tom, co přesně můžeme a nemůžeme kontrolovat v ČEZ,“ připouští Kala s tím, že ambicí NKÚ není kontrolovat to, za kolik firma vyrábí kilowatthodinu elektřinu.

Podívejte do Německa

„Měli bychom ale kontrolovat to, zda energetická politika státu vzniká skutečně ve vládě a ve sněmovně a potom ji realizuje ČEZ, nebo zda to náhodou není opačně. To je ta klíčová věc,“ říká Miloslav Kala a poukazuje na příklad Německa: „Tam politici rozhodli, že jádro nebude, ať to stojí, co to stojí, dali termín a firmy to musejí respektovat.“

Argument, že ČEZ je firma kótovaná na burze a proto nikoho nelze pouštět do detailů hospodaření je podle Kaly neplatný. „Ukazuje třeba na polské PKN Orlen, který naši polští kolegové normálně kontrolují, podobně naši partneři v Německu běžně kontrolují veřejně obchodovatelné firmy,“ zdůrazňuje Kala.


 

Rozhovor HlídacíPes.org s Miloslavem Kalou otiskuje ve svém aktuálním vydání časopis Týden.
Druhou část rozhovoru zaměřenou především na to, jak Česko nakládá s fondy Evropské unie, nabídneme na našich stránkách již brzy.

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies