Prezident NKÚ: Chceme kontrolovat zda vláda řídí ČEZ, nebo ČEZ vládu

Napsal/a Robert Břešťan 6. dubna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Největší odpor k chystanému rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu přichází od energetické skupiny ČEZ a také od Senátorů působících v komunální politice, říká prezident NKÚ Miloslav Kala.

Pravomoci NKÚ by se od příštího roku měly rozšířit především o kontrolu hospodaření obcí, ale i Českého rozhlasu, České televize a státních firem.

Profesionální odpor ČEZ

„Pokud jde o firmy s majetkovou účastí státu, tam největší odpor reprezentuje ČEZ, ten na to má profesionální struktury.. Ale odpor je i u komunálních

Miloslav Kala

politiků zastoupených v Senátu. Je potřeba jim vysvětlovat, že otevřenost je pro ně naopak výhodná,“ říká Miloslav Kala v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Šance, že se rozšíření pravomocí podaří ještě zabránit tu podle něj proto i nadále existuje. „Ta šance je vždycky. Když například Senátoři budou nezodpovědní a zvednou ruku, tak ten zákon mohou zastavit,“ podotýká Kala.

Pokud rozšíření pravomocí nakonec projde, v účinnost by podle Kaly mohlo vstoupit zhruba v polovině příštího roku.

Tím, zda a nakolik se do odporu aktivně zapojuje ČEZ se Kala podle svých slov nezabývá. „Jistě se ale ještě povede vážná debata o tom, co přesně můžeme a nemůžeme kontrolovat v ČEZ,“ připouští Kala s tím, že ambicí NKÚ není kontrolovat to, za kolik firma vyrábí kilowatthodinu elektřinu.

Podívejte do Německa

„Měli bychom ale kontrolovat to, zda energetická politika státu vzniká skutečně ve vládě a ve sněmovně a potom ji realizuje ČEZ, nebo zda to náhodou není opačně. To je ta klíčová věc,“ říká Miloslav Kala a poukazuje na příklad Německa: „Tam politici rozhodli, že jádro nebude, ať to stojí, co to stojí, dali termín a firmy to musejí respektovat.“

Argument, že ČEZ je firma kótovaná na burze a proto nikoho nelze pouštět do detailů hospodaření je podle Kaly neplatný. „Ukazuje třeba na polské PKN Orlen, který naši polští kolegové normálně kontrolují, podobně naši partneři v Německu běžně kontrolují veřejně obchodovatelné firmy,“ zdůrazňuje Kala.


 

Rozhovor HlídacíPes.org s Miloslavem Kalou otiskuje ve svém aktuálním vydání časopis Týden.
Druhou část rozhovoru zaměřenou především na to, jak Česko nakládá s fondy Evropské unie, nabídneme na našich stránkách již brzy.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)