Prevence terorismu na Pražském hradě. Ví Hrad něco, co v podhradí zatím netušíme?
Turisté i tuzemští návštěvníci Pražského hradu by si měli dobře rozmyslet, čím před vstupem do historického areálu naplní své tašky a zavazadla. O „podezřelé předměty“ by totiž mohli přijít.
O co přijdou určitě, je čas. Před všemi vstupy do Pražského hradu se od konce července tvoří dlouhé fronty spolu s tím, jak příslušníci policie i armády prohlížejí návštěvníkům zavazadla a kontrolují je přenosnými detektory kovů.
Prostě jsme to vyhodnotili
Na otázku, proč se s kontrolami v této podobě začalo právě v tuto dobu neumí, či nechce, dát nikdo konkrétní odpověď. „Prostě jsme toto místo vyhodnotili jako rizikové a tímto způsobem ho zabezpečili,“ odpovídá kancléř Vratislav Mynář.
Hrozby terorismu nelze brát na lehkou váhu, proto by bylo dobré vědět, zda mají opatření jiný důvod, než ten, že lidé z okolí prezidenta „prostě toto místo vyhodnotili jako rizikové.“
„Z taktických důvodů nebudeme žádná bezpečnostní opatření konkretizovat nebo komentovat,“ prohlásil opakovaně mluvčí Jiří Ovčáček. Opatření odmítl s odkazem na mluvčího komentovat i ředitel bezpečnosti Jan Novák.
Náhlé a rozsáhlé opatření by přitom mohly napovídat tomu, že existují konkrétní zpravodajské informace o možném riziku hrozícímu konkrétně Pražskému hradu.
Hrad je však potenciálním „měkkým cílem“ konstantně – jde o nejnavštěvovanější českou památku, kde je prakticky neustále velká koncentrace osob, jde o kombinaci cíle politického i náboženského.
PSALI JSME: Výjimečný stav v Česku? Zákon ho nezná. Premiér Sobotka chce kvůli teroru nový systém “bodování” nebezpečí
Bezpečnostní informační služba se – nijak překvapivě – k opatřením na Pražském hradě vyjadřovat nechce: „Nám to nepřísluší komentovat,“ říká mluvčí BIS Jan Šubert.
Pražský hrad podle všeho svá opatření však nijak nekonzultoval s ministerstvem vnitra. To redakci HlídacíPes.org na dotazy neodpovědělo a odkázalo jen na policejní prezidium.
Policie opatření vysvětluje „množícími se teroristickými útoky v Evropě“. „V souvislosti s nimi byla urychlena koordinace systémové ochrany měkkých cílů a tím jsme zvýšili i výkon služby v místech s vysokou koncentrací osob (např. obchodní centra, kulturní a sportovní akce, kostely). Mezi tato místa tedy patří i Pražský hrad a s ním spojené přísnější kontroly,“ odpověděla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.
Nic o tom nevíme
Jenže v souvislosti s teroristickými v Evropě vláda vyhlásila první (nejnižší) stupeň ohrožení terorismem už letos na konci března po teroristických útocích v Belgii. Viditelně se to projevilo například nasazením smíšených policejně-vojenských hlídek. Ty však byly odvolány na konci května.
V té době zpřísnil bezpečnostní opatření i Hrad – zavřel pro veřejnost část zahrad a na příjezdové komunikace umístil takzvané ježky.
Oficiálně první stupeň ohrožení trvá už pátý měsíc. Odpověď, proč bezpečnostní opatření na Pražském hradě znovu přitvrdila právě v těchto dnech, chybí.
Ani zahraniční turisté, a například ani agentura CzechTourims, jež má v popisu práce je k návštěvě Česka lákat, informace nemají.
„O bezpečnostních opatřeních na Pražském hradě máme jen ty informace, které se objevily v médiích. Nepodařilo se mi vypátrat nic bližšího, rozsah, dobu trvání, seznam nebezpečných předmětů atd. Pokud takové informace obdržíme, budeme s nimi dál nakládat prostřednictvím našich zahraničních zastoupení,“ říká mluvčí CzechTourism Martina Fišerová.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Každý si mohl všimnout, že veškeré teroristické útoky v Evropě jsou vedeny proti obyčejným lidem, často bez rozdílu rasy nebo postavení. Jsou to kriminální činy pomatenců ale duševně zdravých s cílem padni komu padni. Je tedy otázka, proč se stejné kontroly jako na hradě nedělají třeba v supermarketech. Bezpečnost občanů má zajišťovat policie. Chrání se tedy hradní páni před něčí vojenskou intervencí? A když už někdo chce dělat ochranu hradu, tak místo primitivních ježků, by měla hrad hlídat tanková divize a protiletadlová obrana. Také pan Šlachta už nevelí UOOZ s nebezpečím přepadnout hrad jako vládu Nečase.
Já bych řekl, že to s dost velkou jistotou spustila akce 100hoven. Trenky byly vyvěšeny 19.9.2015, 22.9.2015 začal Zeman mluvit o zvýšených bezpečnostních opatřeních kvůli terorismu. Že Mynář dementoval že to je kvůli trenýrkám naprosto nic neznamená.
„Prevence terorismu na Pražském hradě. Ví Hrad něco, co v podhradí zatím netušíme?“ Hrad ví všechno a to, co netušíme, ví především!
Vratislav Mynář: „Prostě jsme toto místo vyhodnotili jako rizikové a tímto způsobem ho zabezpečili.“
Co by na to řekl NBÚ, kdyby mohl mluvit: „Prostě jsme toto chlápka vyhodnotili jako děsný riziko, ale to je tak všechno, co můžeme dělat!“
Hrad může mít velmi dobré informace o Krymu. Mají snad hradní páni strach z Ukrajinců aby je na hradě neušlapali až budou prchat z válčící Ukrajiny ? Bude to druhá vlna běženců do zatím bezpeční střední Evropy? Slušný člověk musí spoléhat na policii. Ale co hradní páni o kterých média nemají přehled. ?
Je jen jeden důvod. Na rozkaz Báťušky Putina šířit paniku
Asi takto: přechod IT-AT na A2 – tisíce valících se aut, navzdory zprávám, jak „Rakousko otočilo“ nikdo ani nezpomalí, přechod AT-CZ v Dolním Dvořišti: sem tam auto, ale dva důležití Chovancovi strécové v uniformách, co svítí baterkami a budí děti ….
Jo, taky je mi divný, proč nezačeli s těmi kontrolami třeba na Karlově mostě..