Lobendava, Šluknovsko (2014). Foto: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Předvolební Šluknovsko: „Politici si nás sem jezdí jen ‚odškrtnout‘, ale nic neudělají.“

Napsal/a Robert Malecký 21. srpna 2021
FacebookXPocketE-mail

ROZHOVOR. Místní zdejšímu kraji říkají Náhorní Karabach. „Výběžek je naprosto skvělý místo pro život, když jsi zdravý, když už nepotřebuješ základní vzdělání, když nepotřebuješ nikam moc jezdit a tak dále,“ shrnuje své čtvrtstoletí zkušeností se životem na Šluknovsku známý kreslíř Marek Douša, který se sem přistěhoval z Prahy a sám si občas v rozhovoru vypomůže příměrem třeba k Albánii.

Na předvolební reportáž jsme vyjeli do nejsevernější části Česka, Šluknovského výběžku. Ještě trochu severněji leží území zaniklé obce Fukov, německy Fugau. Je to jakýsi výběžek z výběžku, jen několik kilometrů dlouhý a pár set metrů široký pás země, vztyčený ukazovák ze sevřené pěsti výběžku, hluboko zaříznutý do německého území. Má i jednu geografickou zajímavost – na nejsevernější části Česka, za nejsevernějším železničním mostem v ČR krátce protéká českým územím řeka Spréva. Ano, ta Spréva…

Proč je dosud území bývalého městečka Fugau součástí Česka, není z historických pramenů příliš zřejmé. Místní tvrdí, že zde byla řada smíšených rodin. Čeští dělníci ze zdejšího lomu si prý často brali Němky, městečko se dvakrát v referendu odmítlo připojit k Německu. Po válce byli lidé odsunuti, v roce 1960 obec zlikvidována, kostel a škola odstřeleny a domy zbořeny. V roce 1956 mělo být území vyměněno za stejně velký kus země u Studánky nedaleko Varnsdorfu, dodnes není jasné, proč se směna nakonec neuskutečnila.

Průvodcem po Šluknovském výběžku nám byl Marek Douša. Kreslíř známý třeba ze stránek týdeníku Reflex a vydavatel regionálních občasníků se sem z Prahy přistěhoval před čtvrtstoletím a za nastartoval tady řadu kulturních projektů, přinesl do Velkého Šenova filmový festival, vydává místní internetové noviny. Na rozhovor jsme se vydali právě do bývalého Fukova, na hřbitov, kde už dnes zbylo jen pár náhrobků.

Hřbitov ve Fukově. Foto: Robert Malecký, HlídacíPes.org

  • Bavíme se spolu v den, kdy Babišova MF DNES napsala, že největším tématem letošních voleb je migrace. Byl to titulek, samotný článek pak tvrdil už trochu něco jiného. Tak jsem se přijel zeptat, co je největším tématem voleb do sněmovny pro lidi tady, ve výběžku.

Asi jak pro koho, každý to má jinak. Třeba moje téma je, nebo spíš měřítko koho volit je, že bych s tím člověkem šel na pivo nebo bych mu nechal pohlídat děti. Což takový nikdo neexistuje, takže to mám zase hodně těžký. Jak to mají ostatní, to vědí všichni ti Prchalové a různé agentury a asi se trefují v tom, že chtějí přidat peníze, aby nemuseli nic moc dělat a aby žili na dluh. To jim asi vyhovuje.

  • Vidíš nějaké specifikum toho zdejšího „Náhorního Karabachu“, jak se občas říká. Tedy území, které je ze tří stran obklopené Německem, horami, národním parkem, z vnitrozemí dosažitelném po jediné větší silnici, která když v listopadu namrzne, tak je konec? Čili je to takový ostrov a je otázka čeho: Je to ostrov svobody, krásné přírody, chudoby?

Najdeš všechno, co jsi zmínil. Ale nemyslím úplně, že je to ostrov, i když bychom měli být aspoň na co pyšní. Ten problém v chudobě, který tady cítíme, se týká širšího pohraničí, tady u nás je to pruh třeba až někam po Litvínov.

  • Zrovna včera jsem se bavil s někým, kdo říkal, že kdybychom vzali výskyt sociálně-patologických jevů, hráčství, drogy, chudoba, nízké platy, domácí násilí a podobně a promítli to přes sebe do mapy, tak nám vyjde právě to sudetské pohraničí.

A zároveň do toho můžeš promítnout výsledky minulých voleb a bude ti celkem jasný, jak to je. To vzniklo po válce odsunem. Dobře to popisuje historik Andreas Wiedemann v knížce Pojď s námi budovat pohraničí!, v níž líčí, jak ten odsun a přísun probíhal, ale je to téma, které už trochu zapadlo a nikoho už moc nezajímá. Lidi zajímá ještě tak ten odsun, což je téma, které občas vykvete. Ale problém, který nastal potom, je dosídlení. Populace tady je nekonzistentní, vykořeněná, i když jsou to už řady generací, pořád je to cítit.

  • Proto taky sedíme na starém hřbitově v bývalém Fukově, vysídlené vsi, která byla v roce 1960 srovnána se zemí…

I když tady ve Fukově vidíš, že se obnovily elementární věci, památky, turistické cedule, je tady vidět snaha si tu minulost vysvětlit a nějak se nad tím zamyslet. Ale pohříchu je to záležitost pár nadšenců. I když těch lidí přibývá, to je fajn, když se zeptáš, lidi ti řeknou: Fukov, no jasně, víme. Ale je fajn si tady sednout, moc o věcech nepřemýšlet, jen si tady zameditovat.

Marek Douša na hrázi Černého rybníku ve Velkém Šenově. Foto: Robert Malecký, HlídacíPes.org

  • Nabízí se analogie Fukova s celým Šluknovským výběžkem. On má vlastně podobné geografické vlastnosti, je to výběžek z výběžku. Jak je na tom zbytek zdejšího území ve smyslu nějaké obnovy, a teď nemyslím jen tu mentální, které jsme se dotkli, ale i materiální, vyrovnávání rozdílů mezi bohatými a chudšími kraji, jak se po evropsku říká koheze? Co je tady největší problém: zdravotnictví, doprava, chudoba?

Výběžek je naprosto skvělý místo pro život, když jsi zdravý, když už nepotřebuješ základní vzdělání, když nepotřebuješ nikam moc jezdit a tak dále. Pro život zdravého člověka, který nepotřebuje k životu město, dělá po internetu, je to úplně krásný místo, nepřekonatelný. Problém nastává, když potřebuješ dát děti do slušný školy. Problém nastává, když máš rodiče, kteří jsou nemocní. Problém nastává, když jsi nemocný sám. Problém je, kdybych chtěl jet hromadnou dopravou do Prahy. To je pak celodenní výlet s tím, že se ten den nemůžu vrátit, protože bych tam měl hodinu na to, za čím tam jedu. To jsou takové ty banální problémy. A pak bychom našli specifické problémy pro každou vesnici. Jsou vsi, kde je vidět velký progres. Snaží se starostové i lidi. Ale dojedeš do vedlejší vesnice a jsi jak v Albánii, a to se nechci Albánie nijak dotknout, to používám z nedostatku jiných příměrů, jsem trochu línej o tom přemýšlet.

  • Jinými slovy to jde, někde. Dalo by se podle tebe třeba říct, že lidi tady věří starostům víc než politikům z Prahy, kteří se tady před volbami točí jak svatí na orloji, ale pak je nikdo čtyři roky nevidí?

Mám ten pocit. Hlavně když sem přijedou politici odjinud, tak nemají naprosto tušení, co se tady děje. Já jsem o tom začal přemýšlet před deseti roky, když se tady zvedla vlna nepokojů. Přijeli politici, něco slíbili, přijel policejní prezident, slíbil stálou pořádkovou jednotku, ale to samý i žurnalisti. Každý si vybral nějaký výsek, ale všichni to popsali špatně. Ten kontext je složitý a někdy se stane, že první věc, kterou uvidíš, tě vychýlí úplně jinam. Čímž se dostáváme k takové té vesnické nebo městské žurnalistice, která neexistuje a chybí. A neexistuje proto, že to můžeš dělat pár let jako entuziasta, a nejde samozřejmě jenom o peníze, ale když je nemáš, tak se těžko můžeš něčemu takovému věnovat.

A politici? Podívej, celý výběžek má nějakých 55 tisíc obyvatel. A to v těch volbách není nic. Přijedou, odškrtnout si to, protože jim to štáby nějak naplánovaly, ale stejně nemůžou nic udělat. A je to proto, že celá horizontála vládnutí je poškozená. Ale i tak si myslím, že to je skvělý místo pro život, akorát nemáš ty základní služby, který by ti měl stát dodávat, protože ty jsi ten, kdo platí daně. A pak jsou dílčí věci, jako bylo třeba před deseti lety sestěhovávání lidí, obchod s chudobou a vybírání přemrštěných nájmů. A s tím nikdo nehnul. A to taky proto, že je v tom zainteresovaná strašná spousta lidí. Neexistuje reálný zájem to vyřešit.

  • To je celkem známá věc. Obchod s chudobou se přelévá krajem, lidé protékají systémem do stále chudších lokalit, ale ani ta centra jako Rumburk nebo Varnsdorf, kde před deseti lety došlo k výbuchům nespokojenosti, se za těch let příliš nezměnila….

U lidí, kteří jsou takzvaně problémoví, je největší potíž v tom, že nemají žádnou perspektivu. Já kdybych byl na nějakých dávkách a nevěděl, co budu druhý den dělat, neměl bych plán, náplň, tak bych ty prachy taky vzal a vyházel je do nějakých mašin, celý bych to propil a šel bych spát. Protože co s takovým životem? A teď je otázka, kde tahle ne-vize života vzniká. Jasně, asi v rodinách, když to pokračuje ve druhý, třetí generaci. Ale společnost by těmto lidem měla nabídnout nějakou perspektivu. Jasně, nevyřeší to všechno, ale velká část je v tomhle.

  • S každými volbami sem přicházejí tzv. protestní strany, ať už je to hnutí ANO nebo strany, co mají rychlá řešení na všechno. Volby proběhnou, strany si tady z koláče ukrojí víc než jinde, a nestane se nic. A pak jsou zase volby a situace se opakuje. Jak si tohle vysvětlit?

No oni volí protestně právě proto, že se za ty čtyři roky nic nezměnilo. Co chybí, je koncept. Koncept vládnutí. A když nemáš koncept a děláš věci nahodile, jen to lepíš vládními úplatky, tak můžeš snadno něco rozkolísat na druhý straně. Máme demokracii, volíme, ale nikdo nemá sílu navrhnout koncept tak, aby byl nekompromisní. Politikům nejde o řešení, ale o hlasy. A další věc je, že nefungují správně úřady. To by měla být mašinka, která odbavuje denní agendu, a politici by měli přinášet vize. Jenže vždycky když se změní politická garnitura, tak se změní i úřad, protože politici mají svoje odložené kamarády, které je třeba umístit. A tím nezůstává žádná kontinuita. Po čtyřech letech se začíná znovu. Jenom vytloukáme klíny klínem.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)