Před soudem stojí jen vykonavatelé, říká lékařka, která nastartovala kauzu „Krajská zdravotní“

Napsal/a Robert Malecký 17. září 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Před ústeckým okresním soudem dnes stane pět manažerů Krajské zdravotní, obžalovaných kvůli údajně předraženému nákupu zdravotnických přístrojů. Případ se táhne sedm let, v roce 2008 na něj upozornila dětská neuroložka Alena Dernerová, která je dnes senátorkou za hnutí Severočeši.cz. Ta zároveň patřila k vůbec prvním podporovatelkám Andreje Babiše při jeho vstupu do politiky. „Má nadále moji podporu. Ale vadí mi, jakými lidmi se obklopuje,“ říká v narážce na šéfku pražské organizace hnutí ANO Radmilu Kleslovou.

  • Stojí před soudem skuteční viníci?

Ne. Podle mě to nejsou ti opravdu praví viníci. Někteří z nich možná ano, ale většina ne. Byli vykonavateli rozhodnutí, které přišlo odjinud.

  • Podařilo se policii rozkrýt i druhou stranu? Sice označila ty, kteří umožnili předražení zakázek, ví ale, kam ty peníze doputovaly?

Nad těmito lidmi byl někdo, kdo měl rozhodující moc. Samozřejmě druhá cesta je, kde peníze skončily, jakou cestou putovaly, aby mohly být pak zase zpětně vyvedeny. Nezávislý posudek říká, že to bylo 80 milionů korun.

  • Ano, existuje posudek, který říká, že kromě roviny manažerské nebo dejme tomu úřednické v regionálních operačních programech existovala ještě rovina politická. Tam je tedy podle vás třeba hledat pravé viníky?

V politické rovině by se určitě mělo zalovit, to bez diskuse. Úředníci jsou vykonavatelé vůle politické, ale politici nejsou takřka nikde podepsáni a takzvaně o ničem neví.

dernerovaa_big

  • Téměř sedm set trvalo, než se věc vůbec dostala k soudu. Jaký k tomu máte komentář?

I tak si myslím, že je to obrovský úspěch. Kauza měla různé vyšetřovatele, kteří se v průběhu let měnili. Měla  jsem velkou obavu z toho, že se nic nestane. Pro policisty to bylo velmi složité, museli se orientovat v nákupu zdravotnických přístrojů. Ale třeba to využijí ještě někdy do budoucna.

  • Tato kauza se stala jakýmsi symbolem rozkrádání dotací v regionech a v konečném důsledku vedla i k zastavení programu ROP Severozápad. 

S tím souhlasím. Bylo mi pak řečeno, že jsem ten škůdce, který blokuje přísun finančních prostředků z Evropské unie. Že kdybych na nic nepoukazovala, nemuselo k tomu dojít. To je pohled některých politických kolegů. Na ministerstvu financí mi tehdy jako jediný pomohl pan ministr Janota, který se na věc dokázal podíval zcela nezávisle a přikázal nezávislý audit. Jinak bychom se tohoto konce nemohli nikdy dobrat.

 


Kauza Krajská zdravotní

Obžalováno je pět bývalých i současných manažerů společnosti, která spravuje pět velkých nemocnice v Ústeckém kraji. Konkrétně před soudem stojí současný ředitel společnosti Petr Fiala, dále René Budjač, Eduard Reichelt, Miloslav Řehák a Tomáš Indra.
Obžaloba byla podána pro pletichy při veřejné soutěži a dražbě a porušování povinností při správě cizího majetku. Konkrétně šlo o výběrová řízení na pořízení přístrojového vybavení nemocnic, například rentgeny nebo magnetickou rezonanci. Manažeři údajně stanovili taková kritéria, která vedla k účasti jediného soutěžitele, kterým bylo konsorcium firem Hospimed a Puroklima.
Údajně způsobená škoda:
  • zakázka na nákup přístrojů: 82 milionů Kč
  • zakázka na expertní poradenství a zpracování projektů: 38,5 milionu Kč

 

  • Jako vedlejší efekt kauza nastartovala politickou kariéru některých lidí, vás nevyjímaje. Vy sama se teď cítíte jako politička, nebo byste byla raději „jen“ lékařkou? 

Lékařkou budu do konce života, političkou jsem z vůle lidí. A protože si té vůle nesmírně vážím, snažím se pro ně konat dobro. Vždycky mi říkali, že jsem neřízená střela. Své názory nikdy neopouštím a stojím za nimi, ale krotím se. Teď už vždycky všechno zvážím a pak teprve jednám. Dřív jsem jednala a až potom zvažovala. Mnohdy jsem se používala výrazy typu, že někde kradli a hned se tohoto ta druhá strana chytla. Nemusí se to říkat tak pejorativně, ale dá se to říct hezkou češtinou jinak. Obsah je stejný, je to jen řečeno jinak.

  • Protikorupční vlna byla i u startu politické kariéry Andreje Babiše a jeho hnutí ANO. S jeho členy jste ve společném senátorském klubu. Ještě stále má Andrej Babiš vaši podporu?

Byla jsem jediná ústavní činitelka, která ho začala podporovat ještě předtím, než do politiky vstoupil. Vnímala jsem ho velmi pozitivně a říkala jsem si, že je to vlastně on, kdo tady může na politické scéně něco změnit, že se začnou dít dobré věci. Nemůžu říct, že bych tuto svojí myšlenku úplně opouštěla, ale vadí mi a trochu mě překvapila jeho personální politika. Ne ta, se kterou začal v počátcích, ale v průběhu. Má kolem sebe lidi, které já bych tam mít nikdy nechtěla.

  • Koho tím myslíte?

Nechtěla bych personifikovat, ale když se podíváte na paní Kleslovou… Osobně ji neznám, ale to, co se kolem ní teď děje, a to, co slýchávám i v Praze od kolegů senátorů ze všech politických uskupení… A není to jen paní Kleslová, jsou to i další lidé

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)