Praktiky z roku raz dva: Ústecká radnice šikanuje své kritiky trestními oznámeními
Chodíte na veřejná jednání zastupitelstva města nebo své obce? Dobrá, ale o tom, co jste tam slyšeli, mlčte. A hlavně ať vás ani nenapadne někomu telefonovat, o čem zastupitelé rozhodli. Protože jinak riskujete výslech na policii. Taková je představa vedení ústeckého magistrátu o svobodném šíření veřejných informací v roce 2017.
Město Ústí nad Labem podalo sérii trestních oznámení na aktivistu Lukáše Blažeje. Čeho se měl dopustit?
Podle právníka ústeckého magistrátu Miloše Studenovského nepřípustně zasáhl do pravomoci města, když zatelefonoval do firmy M+M servis, jak zastupitelé na veřejném zasedání rozhodli o její žádosti o prominutí dluhu. Na policii město poslalo udání, že se mladý student práv Lukáš Blažej dopustil trestného činu přisvojení pravomoci úřadu.
Podobná trestní oznámení město na Blažeje v poslední době podalo nejméně tři. S žádným neuspělo, naopak. Policie je všechna založila, a ačkoli to nebývá úplně zvykem, městskému právníkovi vytkla zneužívání v politickém boji.
Informace nedáme. Dál se uvidí
„Podání neobsahuje zcela žádné skutečnosti svědčící o spáchání trestného činu a je k zamyšlení, proč bylo vlastně podáno. Nelze totiž přehlédnout, že směřuje proti osobě, která se občansky a politicky angažuje a ve svých vystoupeních často kritizuje vedení statutárního města. Trestní řízení v žádném případě neslouží k řešení osobních či názorových sporů a pro takové účely nemůže být zneužíváno.“
Tak snahu města v usnesení, kterým udání odložil, okomentoval policejní komisař Michal Hrabánek. Město Ústí nad Labem ale vede podobné spory i s dalšími aktivními občany.
PSALI JSME: Kreativita při odpírání informací: Soudní judikáty jsou přeceňované, tvrdí ústecký magistrát
HlídacíPes.org nedávno informoval o sporu, který město vede s místopředsedou opozičního hnutí Vaše Ústí Martinem Konečným. Ten po městu požaduje informace, kolik zaplatilo ve dvou po sobě jdoucích letech za mediální poradenství. Město má totiž funkční tiskové oddělení, navíc si mediální poradenství platilo jak u najatého externisty, tak u firmy.
Město ale informace úporně tají. A to i přesto, že jeho zamítavé stanovisko zrušil nadřízený krajský úřad a že ve stejných věcech platí ustálená judikatura Nejvyššího správního soudu. S tou se ale město ústy právníka Studenovského neztotožňuje a považuje ji za „přeceňovanou“.
Ať si za informace zaplatí
Město teď hledá další způsoby, jak aktivistům požadujícím informace znepříjemnit život. Hnutí UFO (Ústecké fórum občanů), které v pětičlenné radě města fakticky drží čtyři křesla včetně primátorky a dvou náměstků, navrhuje, aby byly žádosti podané podle zákona o svobodném přístupu k informacím zpoplatněny.
UFO to napsalo v příspěvku na svém oficiálním facebookovém profilu, když komentovalo další ze sporů – tentokrát se zastupitelem Davidem Dadučem. Ten se domáhal zveřejnění svého politického komentáře v městských novinách, ale u prvoinstančního soudu neuspěl.
„Aspoň si on i další rozmyslí svá nesmyslná obviňování. Myslíme si, že by se měly platit i náklady za nesmyslná a neoprávněná trestní oznámení a neoprávněné žádosti dle zákona 106,“ píše UFO.
Takový návrh by ale byl podle expertů na svobodný přístup k informacím protiústavní. „Zpoplatnění už samotného dotazu by odporovalo Listině základních práv a svobod, protože by zaručené právo na informace najednou bylo dostupné jen těm, kteří si můžou v případě odmítnutí dovolit platit. Zamítnuté žádosti se přitom často následně ukážou jako oprávněné,“ upozorňuje Adam Rut u Otevřené společnosti. Dodává, že ani není zřejmé, co by bylo považováno za neoprávněnou žádost a kdo by o tom rozhodoval.
My nic, to UFO
Ústecký magistrát se tak dostal do paradoxní situace. Na jednu stranu si „vládní“ hnutí UFO stěžuje na podávání „nesmyslných a neoprávněných trestních oznámení“, je to ale nakonec samo město, kdo má teď v ruce „vytýkací dopis“ od policie, že trestní oznámení zneužívá k politickému boji.
„Právo podat trestní oznámení při podezření ze spáchání trestného činu má každý, tedy i město Ústí nad Labem. Podáním trestního oznámení na město hrozil i pan Blažej, město jeho aktivity nikdy neoznačilo za šikanu,“ říká k tomu mluvčí města Romana Macová.
Plán na zpoplatnění tzv. stošestek ale blíže nevysvětlila s tím, že jde o dotaz na hnutí UFO. Zprostředkovat odpověď primátorky nebo náměstků za toto hnutí ale odmítla.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
„Alice für Deutschland.“ Jak se AfD přiklonila k radikálnímu proudu
Čínský sen Tchaj-wanu skončil. Nahradila ho noční můra v podobě vojenské invaze
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)