Praha je pro ruskou emigraci bezpečný přístav, říká vedoucí nového Centra Borise Němcova
ROZHOVOR. Na pražské filozofické fakultě se dnes slavnostně představuje vznik Akademického centra Borise Němcova pro výzkum Ruska. „Chceme, aby naše centrum mělo i svůj český rozměr, aby mělo ukotvení i v české společnosti, mělo kontakt s českým akademickým světem,“ říká jeden ze dvou vedoucích centra Marek Příhoda, donedávna ředitel Ústavu východoevropských studií FF UK.
Ambice centra prý ale přesahují hranice Česka. „Míříme k mezinárodní spolupráci. Chceme nabídnout jak aktuální rozměr, tak badatelské projekty,“ konstatuje Příhoda v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
Související články
V Praze se otevře Centrum Borise Němcova pro výzkum Ruska. Zavražděný politik vadí Kremlu i po smrti
Rozšiřte sankce o šéfy ruských médií, vyzývá posmrtně Boris Němcov
Čekáte nějaké vyjádření či třeba odpor ze strany ruské ambasády? Víme, že rozhodnutí přejmenovat místo před budovou ruské ambasády ve Washingtonu na Náměstí Borise Němcova vyvolalo diplomatickou rozepři…
Pokud jde o nějakou ruskou reakci, těžko předjímat. Partnerem je Fond Borise Němcova a vychází z myšlenkového dědictví tohoto politika. Němcov je pro západní společnost symbolem alternativního pohledu na vnitřní ruskou politiku i na tu zahraniční. Byl nekompromisní v otázkách ruského angažmá v zahraničí, na Krymu, na Ukrajině… Nutno ale zdůraznit, že naše centrum je akademické, nikoli politické. Fakulta rozhodně nehodlá připustit zásahy do svobody bádání.
Proč se vlastně Fond Borise Němcova rozhodl vyzvat ke spolupráci právě pražskou filozofickou fakultu?
Praha je pro ruské prostředí jedním z historických center ruské emigrace. Kulturně i jazykově je Rusku bližší než řada měst na Západě. Žije tu i řada osobností ruské emigrace a pokud bude situace v Rusku pokračovat podobně jako dosud, dá se očekávat, že emigrace bude pokračovat a jedním z cílů bude Praha. Rozhodující bylo i to, že se hledala pro spolupráci akademická instituce a velmi pomohla otevřenost vedení naší fakulty.
Váš kolega a druhý vedoucí centra, ruský politolog Alexandr Morozov, tu žije dlouhodobě nebo přijel speciálně kvůli vzniku Centra Borise Němcova?
Platí vlastně obojí. V minulosti žil v Praze, pak působil v Německu a v Litvě. Od konce loňského roku je zpět nastálo v Praze.
A z Ruska odešel proto, že musel, nebo že sám chtěl?
Do Ruska se může vracet, není to tak, že by mu tam hrozilo zatčení nebo pronásledování. Nicméně pro něj jako pro kriticky myslícího intelektuála je komfortnější žít a pracovat v západní Evropě. Proto odešel.
Je tedy v současném Rusku možné mluvit otevřeně kriticky o tamním režimu, o Putinovi a zároveň nebýt vystaven nějaké perzekuci?
Represe, někdy i docela drsné, jsou výběrové. Nejsou to ty stalinské čistky, které převálcují každý jiný názor, ale režim ukazuje, jak by člověk taky mohl dopadnout. Někdo je pro své názory pronásledován i odsouzen. Zároveň na ruském internetu vidíte řadu kritických blogerů, komentátorů, máte fenomén Echo Moskvy, existuje liberální opozice. Není to tak, že přijde reakce na každého, kdo třeba i ostře kritizuje Putina, ale zároveň to neznamená, že na vás najednou nemůže dopadnou najednou nějaký trest. Hranice pro to je hodně individuální.
Sám Boris Němcov je ale asi důkazem, že to může skončit fatálně.
Tam je otázka, do jaké míry to byl pokyn z nejvyšších míst. Ne všechno v Rusku se musí stát z vůle Kremlu. Nechci se pouštět do spekulací, ale je tam i nějaká čečenská stopa… Jisté je, že Boris Němcov byl nepříjemný a nekompromisní kritik, měl autoritu a měl schopnost spojovat opozici. Problém ruské opozice je právě ten, že je rozhádaná. Němcov v tom měl potenciál, byl charismatický, uměl jednat s lidmi a dokázal přinejmenším tu liberální část opozice spojovat.
V rámci Centra Borise Němcova plánujete i různé přednášky, diskuse, semináře. Půjdete vstříc poptávce po takzvaném vyvažování a budete zvát třeba i různé vykladače alternativní historie či konspirační teoretiky, kteří k nám z Ruska občas také zavítají?
Takový model skutečně nevidím reálně. Diskusi, třeba i ostré, se nebráníme, ale že bychom chtěli mít za každou cenu reprezentanty takových názorů, to ne. Pro nás je rozhodující relevance. To, že na našich akcích bude názorový střet, s tím počítáme, ale že bychom chtěli vyvažovat takzvanou alternativní pravdou, tak to ne. Chceme poskytovat obrázek Ruska, který se asi bude lišit od obrazu, který šíří oficiální ruské sdělovací prostředky. Ale jsme akademické centrum. Nechceme vést bitvy minulosti, důležitý směr našeho výzkumu bude modelování budoucnosti.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
1 komentář
Předpokládám, že k „curricullu vitae“ Borise Němcova bude uvedena i jeho etapa jako ministra vlády v době kdy prezidentem Ruska byl Boris Jelcin. Tehdy ty ekipy ministrů mají o “ popularitu“ u převážné většiny občanů Ruska postaráno na velice dlouhou dobu, protože ještě jim zbývala možnost natrhat si kořínky… Až tam to tehdy dovedl mj. i Boris Němcov.