Pracovní povinnost maskovaná jako školní praxe. V nemocnici v Mostě slouží studentky povinně a zadarmo
Na covidových odděleních mostecké nemocnice slouží studentky a studenti 3. ročníku Střední zdravotnické školy v Mostě. Mladí lidé, kteří čerstvě dovršili 18 let, tam nejsou ze svého rozhodnutí ani z nařízené pracovní povinnosti. Vedení školy je tam jednoduše poslalo na tzv. souvislou odbornou praxi, která je součástí studia. Problém je v tom, že vykonávaná praxe není odborná, jde hlavně o ošetřovatelské práce jako přebalování pacientů na nejtěžších odděleních. Navíc zadarmo.
„Milé žákyně, milí žáci a milé studentky,
na základě oslovení zástupců odboru školství Ústeckého kraje s představiteli krizového štábu Krajské zdravotní v Ústí nad Labem Vám sděluji, že Vaše odborná praxe bude přesunuta na jiné období v blízké době, a to z důvodu nutné výpomoci jednotlivým nemocnicím Krajské zdravotní. Naše škola bude vypomáhat Nemocnici Most. Pomoc bude realizována formou odborné praxe žáků 3. ročníků oboru Praktická sestra a studentů 1. ročníku oboru Diplomovaná všeobecná sestra.“
Tak začíná e-mail, který ředitelka školy Jitka Hašková rozeslala ve čtvrtek 14. ledna studentkám a studentům. Upozorňuje v něm zároveň na možnost urychleného nástupu, což se také stalo. Studenti nastoupili do nemocnice hned v pondělí 18. ledna.
Už ze znění ředitelčina dopisu je zřejmé, že je v tomto případě studentská odborná praxe, která má sloužit rozšíření jejich vzdělání a připravit je na budoucí praxi, zcela podřízena zájmům kraje a jeho nemocnic při zvládání covidové krize. Tomu odpovídá i rozpis zařazení studentů na jednotlivá oddělení, který má HlídacíPes.org k dispozici. Uvádíme ho v podobě bez jmen jednotlivých studentů:
Z rozpisu vyplývá, že studenti, kteří již dovršili 18 let věku, jsou umístěni i na covidových odděleních, tedy v první linii. K tomu za normálních okolností slouží tzv. nařízená pracovní povinnost, kterou stát a potažmo krajské krizové štáby mohou uložit studentům zdravotnických oborů. Zde tomu tak ale nebylo. Jak plyne i z e-mailu ředitelky Haškové, došlo k dohodě mezi krajem a školou, že budou do nemocnic vysláni studenti na praxi. Rozdíl? Za odbornou praxi nepobírají studenti žádnou odměnu.
Přebalování, mytí…
Rozdíl je však ještě jeden. Odbornou praxí se rozumí činnosti, které rozvíjejí schopnosti studentů využitelné pro praxi. Co tedy studenti na této „odborné“ praxi skutečně vykonávají?
„Podmínky nám stanovují přímo na oddělení, děláme, co je třeba,“ říká jedna ze studentek školy, která na covidovém oddělení pracuje. Redakce její jméno zná, kvůli ochraně zdroje se ho rozhodla neuvádět. „Jestli jsou to odborné činnosti v naší specializaci? Nejsou, jde o ošetřovatelské věci, přebalování, mytí,“ říká studentka.
Sama nenadálou změnu v odborné praxi, kterou měli původně vykonávat jindy, přijímá s klidem. „Mám na to, jak se říká, žaludek. Je to ale silně demotivující,“ vypráví studentka pro HlídacíPes.org. Na náladě nepřidává ani fakt, že se mladé zdravotnice cítí podvedeny.
„Všichni kolem nás, vojáci, i ti, kdo byli na praxi povoláni příkazem, mají za svou práci ohodnocení. Má to být kolem 250 korun na hodinu. My nedostáváme nic, ráno si doma zabalíme svačinu, na vlastní náklady se dopravíme do nemocnice, tam od šesti od rána sloužíme, když si chceme skočit na oběd, musíme si ho zaplatit,“ říká studentka.
Celá záležitost podle ní působí dojmem, jako by krajská nemocnice chtěla „vykrýt“ nedostatek personálu tím nejjednodušším způsobem – studenty, kteří se nemohou bránit a zároveň se na ně nevztahuje povinnost státu hradit nařízenou pracovní povinnost.
Týká se to i studentů 3. ročníků školy, kteří často ještě nedovršili plnoletost. Ti ovšem podle zjištění HlídacíPes.org jsou nasazováni na jiná než covidová oddělní.
Praxe je zatím třítýdenní, dva týdny již mají studentky a studenti za sebou. Hned v prvním týdnu ve čtvrtek byli alespoň očkováni první dávkou vakcíny proti covidu.
Odborná – neodborná, uznáme
Ředitelka školy Jitka Hašková se brání, že ani v minulých letech nemocnice studenty na praxi neplatila. Jenže v té době se věnovali skutečné praxi a nepanovala všeobecná covidová krize. Rozpor ředitelka nevidí ani v tom, že jsou žáci vysláni na odbornou praxi, kde ovšem odborné práce, jak sami říkají, nevykonávají.
„Rozpor to není, v rámci praxe dělají vše, co je potřeba. Tak to bylo vždycky, tedy ošetřovatelské činnosti a odborné činnosti. Záleží na tom, na jakém oddělení se vyskytují, jaká je personální situace na daném oddělení, na jaké směně pracují – ranní, odpolední, jaké jsou úrovně – SOŠ či VOŠ,“ vysvětluje ředitelka Hašková.
Větší riziko prý vidí v získání nesprávných návyků, neboť v nemocnicích teď není personál a časový prostor, aby byli studenti pod trvalým dohledem. „Na této praxi jsou standardně bez učitele. I když učitelé provádí pravidelné kontroly, nelze vše ,odchytat‘,“ říká ředitelka.
Což opět dostává k otázce, zda je současná praxe především snahou vyjít vstříc požadavkům kraje, nebo zda má pro studenty skutečný přínos. „Tímto si svoji praxi splní. Vedení pověřeného odboru Ústeckého kraje s námi o všem jednalo, zdravotnické školy se na postupu shodly,“ říká ředitelka Hašková.
Zmíněný Ústecký kraj ovšem popírá, že by o uvedené praxi věděl, nebo ji dokonce inicioval.
„Odborná praxe je povinnou součástí studia – to není pracovní povinnost a tito žáci a studenti by měli vykonávat činnosti běžné v rámci obvyklé povinné praxe. Zda je to na covidových odděleních, to nevím a neumím zodpovědět, to je dotaz spíše do nemocnic,“ říká mluvčí kraje Martin Volf.
HlídacíPes.org chtěl znát i stanovisko Krajské zdravotní, pod kterou mostecká nemocnice spadá. Ta ovšem na dotazy neodpověděla. Mluvčí kraje na základě dotazů redakce slíbil, že informaci předá příslušným vedoucím odborů a zmíní to i na krizovém štábu kraje. Ten se má konat ve středu.
Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
16 komentářů
most lezi v usteckem kraji, kteremu vladne hejtman z ANO.
je to jen pokusny balonek, kdyz to dopadne, zavede to babis v cele republice.
jestlize se nam ho nepodari vyhnat
Studenti medicíny a středních zdravotních škol více-méně podobné aktivity provozovali i v minulosti. To s sebou nese povolání ve zdravotnictví a příslušná výchvova k němu.
To si autor a jeho informátorka skutečně myslí, že k práci zdravotní sestry se středoškolským vzděláním v zaměstnání nepatří i ošetřovatelské věci, přebalování, mytí? To si milá studentka opravdu myslí. že bude třeba jen odebírat krev, nebo měřit teploty, či měřit krevní tlak? Nejsem medicinsky vzdělán, ale v nemocnici jsem se už nekolikrát nacázel, naposled při implantaci kardiostimulátoru na JIP, ale nevšiml jsem si, že by jediná ze sester, nedělala všechno, včetně ošetřovatelských věcí.
Děvence informátorce přeji, aby až nastoupí skutečné zaměstnání, ke kterému se školí a které je z principu věci i posláním, nebyla příliš zklamaná.
Ovšem na druhou stranu, nevím, proč by nemocnice nemohla při příležitosti nouzového stavu, ty studentky a studenty, co odvádí práci místo chybějícího personálu, honorovat. Pokud tomu brání nějaký „zdeúřední“ předpis, jistě by šel, při dobré vůli, obejít. Jde to přece v mnohem méně kladných a zjevně obecně prospěšných záležitostech zcela hladce. Stačí použít tak zvaný selský rozum a trochu empatie ze strany profitujícího subjektu – nemocnice v Mostě..
A vo tom to je.
Kdybych začal od spodu, tak pokud tam sama škola poslala ty studenty v rámci jejich odborné praxe, tak zákon říká že za tu odbornou praxi nemocnice neplatí. Naopak, jak se dá dočíst i v článku, v té nemocnici by se jim měl někdo odborně věnovat a mít je pod dohledem -. Takže „platit“ je rozhodně nemocnice nemůže, to by po ní skočila první účetní kontrola jako kočka po myši.
A ted přijdeme k tomu předtím, že toto je vlastně náhrada odborné praxe, kterých lze studentům nařídit jen omezený počet během studia. A potom jim ta odborná praxe může chybět. Kdybych dal příklad, které sestře asi dáte přednost, té která umí jenom umývat a přebalovat pacienty (jistě, díky a za to), nebo té která umí ještě k tomu „.. odebírat krev, měřit teploty, či měřit krevní tlak?
A které sestře dáte přednost Vy? Té která Vám jen změří tlak, změří teplotu, či obebere krev, a jinak si Vás nevšimne, nebo té, která vás i umyje, nebo přebalí,když to budete potřebovat?
Pane Oskar: je třeba správně rozlišovat zdravotnický personál. Je zásadní rozdíl mezi zdravotní sestrou, ošetřovatelkou, sanitářem atd…
Skutečně to není tak, že kdokoliv s kým se v nemocnici potkáte je jednoduše „sestra“……
Když Vy přehlížíte právě to podstatné „i“. Ta praxe je podstatná právě pro to, aby se naučily ty odborné věci. Pokud se nenaučí pořádně právě ty, jsou v nemocnici zbytečně, na pomocné práce si vždycky vedení nějaké nekvalifikované síly sežene.
A jestli se ptáte, potom samozřejmě dávám přednost té odborně zdatné sestřičce. Sice se už blížím k seniorskému věku a choroby přibývají, návštěvy nemocnice taky, ale přeci jen doufám že v tom dalším zůstanu ještě dlouho soběstačný…
Nehledě k tomu, že ty studentky nejsou hotové, a tudíž nemají plnohodnotné sesterské vzdělání, a musí tudíž být nasazovány na práce s kvalifikací o úroveň níž.
Tedy, bohužel těch mladejch je mi líto.
Ovšem i to právě ukazuje celý kardinální problém této polistopadové společnosti. Nikoliv že někdo přímo a zjevně porušuje zákon, ono jde právě o to, že si ho každý vykládá jak se jemu hodí. a to i když stojí v čele nějaké veřejné společnosti, i když to je na úkor jiných.
A při takovém výkladu je dle předpisů vše „formálně v pořádku“, , škola formálně „smí“ přesunout odbornou praxi studentů, nemocnice je „smí “ používat i mimo jejich odbornost,, nadřízená instituce „smí?“ nevědět koho to nemocnice direktivně nabírá v době covidové krize na riziková oddělení.
Jenomže, pokud to takto „může “ fungovat, pak nemá smysl se vymlouvat na Babišu, pak jsme jako společnost morálně odepsali celý polistopadový vývoj, To je ta Rakovina o které zpíval kdysi Kryl
být každý sobě drábem, to mnohé přehluší,
však vápno neseškrábem, když vězí na duši.
Co je na tom špatného , v každém případě jsou v nemocnici , kde by tu praxi asi měli vykonávat ? Dělají tam , co je třeba . Co to zase řešíte za nesmysly ?
Takhle to dopadá, když se obcházejí nařízení. 9. ledna 2021 vyšel na iDnes článek Povolejte mediky, apeluje ústecký hejtman. Je připravený udělat to sám – podle vládního Usnesení č. 409/2020 Sb. to má hejtman ve vlastní kompetenci, takže proč vlastně apeluje na vládu? No je v tom totiž háček, usnesení jasně hovoří o studentech „až“ posledního ročníku SZŠ. Škola tedy vymyslela zdánlivě geniální plán, jak výpadky personálu nahradit studenty nižších ročníků a zamaskovat to jako praxi, protože ono to nic jiného než maskování není.
Potíž je v tom, a v tom článku je to krásně vidět, že nemocnice s těmi plnoletými studentkami nakládá jako s běžnými zaměstnanci, tzn. vykonávají běžnou práci ošetřovatelky ve 12 hodinových směnách. V tomhle ohledu naprosto chápu zklamání těch děvčat, že fungují jako bezplatná náhrada, která vytrhává trn z paty Mostecké nemocnici. Po takové šichtě pak mají přijít domů a ještě se připravovat na studium? Paní ředitelka by se tu především měla zamyslet nad tím, co je smyslem a cílem školy, protože na to jaksi zapomněla. Ostatně to vládní nařízení nezmiňuje poslední ročníky jen tak pro nic za nic. Příště by to chtělo méně politikaření, on se v tom totiž potom ztrácí i ten bohulibý efekt.
Jenom ještě pro pana Oskara z Hané: řada děvčat měla předtím smlouvy s domovy pečovatelské služby, kam dobrovolně nastoupily už na začátku podzimu, takže není pravdou, že by nevěděly do čeho jdou nebo měly k (možnému) budoucímu povolání odpor. Namísto toho si je nyní škola pod záminkou praxe stáhla do nemocnic, takže děvčata pro změnu chybí jinde.
Já jsem napsal, něco z toho,co mně tady podstrkujete? Kde? Umíte číst a chápat přečtené?
Cituji: „To si autor a jeho informátorka skutečně myslí, že k práci zdravotní sestry se středoškolským vzděláním v zaměstnání nepatří i ošetřovatelské věci, přebalování, mytí? To si milá studentka opravdu myslí. že bude třeba jen odebírat krev, nebo měřit teploty, či měřit krevní tlak?“
Nic vám nepodstrkuji, jen jsem vám chtěl pohled doplnit tím, že tohle si ty holky rozhodně nemyslí, ale jak vidím, o to vám očividně nešlo. Holt klasika českých diskuzí :/
Dovolím si připomenout, jak na epidemii skvrnitého tyfu po válce v Terezíně (věznici a ghettu) nastoupili nedostudovaní medici a sestry, včetně žákyň zdravotních škol a snad desítky se jich tam i nakazily a někteří i fatálně. A nikdo z nich to nebral jako „otročení“.
Paráda, proč ty medičky rovnou neposlat na covidová oddělení a bez pomůcek, ať si zažijou Living History. Vy samozřejmě vše budete sledovat z pohodlí domova a nikde ruku k dílu nepřiložíte.
Obecně i k tématu. Nejlepší je jak některé nemocnice vymáhají dluhy přes exekuce i po dětech, ale pak by chtěli, aby jím někdo pomáhal zadarmo… Takže lidí hlavu z písku a než budete někde dělat idioty zadarmo, zjistěte si co je ta slavná instituce zač…