Až se práce stane privilegiem. Jak to bude s důchody a o čem se při tom nemluví
KOMENTÁŘ. Vláda i opozice vášnivě debatují o změnách v důchodovém systému. Padají stejné argumenty jako před třiceti lety. Nikdo z odpovědných nevnímá probíhající technologickou revoluci a nepočítá s ohromujícími změnami, které přinese nástup umělé inteligence. Což je zásadní chyba…
Poslední měsíce se opět intenzivně projednávají parametry důchodového systému, připravuje se úprava podmínek. Během několika týdnů by balík opatření v rámci důchodových změn měla schvalovat vláda.
Když autor tohoto komentáře sledoval politickou debatu na toto téma na CNN Prima News, zaujalo jej, že kdyby se tato diskuse pomocí časostroje přesunula o třicet let zpět, téměř žádný rozdíl v pohledu nebo v argumentaci by neexistoval.
Zkusme pomocí stručného přehledu na daná dogmata upozornit ve zjednodušené podobě.
Revoluce v technologiích probíhá již nyní kolem nás a nevnímat ohromující blížící se změny by bylo další hrubou chybou.
1. Demografická křivka
Ve 20. století demografická křivka byla, vedle důchodových plateb, nosným faktorem výpočtů. Každý stát se definoval jako samostatný a izolovaný subjekt – bez přílivu nebo odlivu obyvatel, pouze jednoduchým stavem porodnosti a úmrtí.
V roce 2024 je již podobný typ propočtu pouze podpůrným ukazatelem. Svět se změnil, migrace je současnost.
Propočet izolované demografické křivky má sloužit politikům k vypracování vhodného a jasného systému migračních pravidel, včetně podmínek a požadavků na profese, vzdělání, věk a definici trvalých pobytů případně budoucího občanství, k ladění příchodů a výkyvů této křivky.
V USA již mnoho let obdobný program existuje. Samozřejmě to neplatí pro speciální režimy pro pomoc v nouzi v případě válečných konfliktů, katastrof a epidemií.
2. Odchod do důchodu v pozdějším věku z důvodu nedostatku inkasa do systému
Již bod 1. je dostačujícím argumentem k narušení rigidního pohledu na příjmy a výdaje systému. Ale existují další dvě jednoznačná a zcela ignorovaná fakta.
A) V daném procesu se zcela ignoruje vývoj automatizace výroby, revoluční nástup umělé inteligence (AI) a technologický pokrok ve světě.
V některých zemích se již déle než rok vážně diskutuje o zavedení čtyřdenní pracovní doby, ve firmách se často již nyní zkracuje páteční pracovní doba na dopoledne a velký podíl práce se vykonává z home office, přitom čeští politici stále uvažují v překonaných dimenzích. Zásadní problém vidí ve stárnutí obyvatel, změně ve složení a podílu mladé a staré populace a následného snížení inkasa do státního rozpočtu ze sociálních odvodů.
Existují již odhady a testy, že jedna aplikace AI může plnohodnotně nahradit až 700 pracovníků v obslužných profesích. Je stále jasnější, že jde o novou technologickou revoluci, která bude mít dalekosáhlé následky.
Představme si ministerstva, kde bude dohromady pracovat deset zaměstnanců. V Českém statistickém úřadu, v Česká národní bance a v dalších úřadech budou pouze jednotky specialistů hlídat výstupy. Banky, spořitelny, pošty, cestovní kanceláře budou bezobslužné. V samoobsluhách bude na směně jeden pracovník pro kontrolu, fabriky a provozovny bez pracovníků, s kontrolním režimem majitele v mobilu.
Práce se stane privilegiem.
B) V daném procesu se zcela ignoruje zvyšování efektivity dané práce.
Není to totéž jako předchozí bod. Každý pracovní proces je založen na určitém mechanismu lidské a strojové, počítačové práce. V tomto procesu evolucí dochází ke stále lepšímu využití času, síly, technologií. Před deseti lety jeden pracovník v daném prostředí vytvořil znatelně menší nebo méně kvalitní produkt než dnes. Znamená to stále menší potřebu lidské síly na danou jednotku výrobku při stále vyšším HDP.
Z tohoto pohledu je naopak chybou se nezabývat definicí zaručeného příjmu, nepřipravit se na technologicky vyvolaný nárůst nezaměstnanosti v blízké budoucnosti a nehledat řešení na úpravu systému zdanění pro budoucí extrémní výpadky státních příjmů v oblasti zdanění práce a nutností změny sazeb zdanění na mimořádný nárůst ziskovosti z důvodu minima lidské síly a mezd.
Razantně se přibližujeme k historické etapě, ve které již práce bude určitým privilegiem. Mnoho občanů jednoduše nebude mít příležitost pracovat v dnešním klasickém slova smyslu.
Náplní dnů a týdnů bude rodina, koníčky a návazná uplatnění v příjmových aktivitách. Sociální odvody, mzdy a jejich kategorizaci pravděpodobně čekají razantní změny.
3. Důchodový věk a předpokládaná všeobecná touha všech pracovníků jít co nejdříve do důchodu
V ČR je systém zcela špatně nastavený pro zaměstnance v důchodovém věku. Daňový sytém trvale ždíme z občanů co nejvíc, bez ohledu na skutečné finanční dopady a reakce pracovního trhu.
Když by zaměstnanec v důchodovém věku a firma, kde pracuje, již přestali platit odvody do sociálního systému (zcela logicky) a platili by pouze zdravotní pojištění, na všech stranách by vzniklo výhodné spojení.
Stát by získal dodatečné prostředky do zdravotního pojištění, firmám by se snížily osobní náklady, zaměstnanec dle zdraví, zájmu a schopností by mohl pracovat mnoho dalších let.
4. Nutnost navýšení daní z důvodu výpadku financí při zrušení superhrubé mzdy
Jedná se o zcela jasnou argumentační manipulaci. Každý, kdo si vyhledá aktuální mezinárodní statistiky o daňovém zatížení mezd v jednotlivých státech, zjistí, že v ČR se nachází kolem průměru v EU.
Naopak, předchozí daňové zatížení bylo extrémní a téměř nejvyšší.
Následně vyvstane další otázka: když nyní jsme v inkasu v průměru EU a přesto nestačí daně, odvody a poplatky pro efektivní fungování státu – kde je chyba? Odpověď: v systémových vadách státu.
Mimochodem, uměle politiky vytvořený a živený mezigenerační spor mladí – staří pouze zakrývá tyto závažné systémově chyby v řízení státu.
Na jedné straně to jednoznačně dokazují mezinárodní statistiky; v případě zájmu doporučuji si najít dva směrodatné přehledy: celkové náklady veřejného rozpočtu – výdaje na důchodový systém k poměru HDP a reálná kupní síla mediánu průměrného důchodu dle zemí.
Na straně druhé, nespočet afér v oblasti veřejných výdajů, které ukazují vady v systému a jsou pouze špičkou neúčelných, pro společnost neefektivních ztrát financí: Bulovka, Homolka, IKEM, pražský Dopravní podnik, fotbalový a tenisový svaz, IT zakázky, zakázky na úklid a stavby silnic i dálnic, tunely…
Chyba je jednoznačně v extrémní velikosti správy státu a samospráv. Stát je Otesánek – chce stále větší odvody a daně, následně je tento moloch rozhazuje, viz nákup benzinek nebo plynovodu a cestou se ztrácejí ohromující částky v miliardách – stačí se podívat ne poslední zprávy NKÚ.
Je to ale na další a delší článek i analýzu.
Tichá smlouva
Důchodový systém je jedním z nosných pilířů společnosti. Jedná se o tichou smlouvu mezi občany a státem . Občan ve svém aktivním věku značnou část svých výdělků přes daňový systém svěří státu, z toho část jde ve prospěch optimálního chodu a rozvoje společnosti a část se spravuje pro budoucí péči a postupné navrácení občanům ve věku tzv. důchodcovském.
Nejedná se o žádný rozkol mezi mladou generací a starou populací. Dnešní synové jsou budoucí otcové a rodiče byli dříve také dětmi. Daná problematika je tak komplexní, že by byla – už dávno – vhodná široká odborná diskuse a komplexní shoda společnosti při zapojení vědců, sociologů a prognostiků.
Revoluce v technologiích probíhá již nyní kolem nás a nevnímat ohromující blížící se změny by bylo další hrubou chybou.
Autor je ekonom, expert na nemovitosti a development.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
20 komentářů
Sakra nekecal o tom něco Marx ? Tuším to znělo,že revoluční situace nastává jako rozpor mezi výrobními vztahy a výrobními prostředky. To vypadá ,že to pasuje na tu situaci co tu máme -výrobní prostředky jsou bržděny výrobními vztahy.
Nepodceňoval bych to,může jít o rozpor hlubší než nějaké handrkování o důchodech.Nota bene když tu máme další vrstvu rozporů s tím vnucovaným multikulturalismem který má odtranit národy a Rusa za zády,mohlo by to vyústit v pořádnou nepříjemnost.
Marx psal ještě v době, když o nějakých důchodech nebylo ani vidu, ani slechu.
Takže v Komunistickém manifestu /1848/ teprve psal o tom že by se stát o ty ohrožené skupiny (nejen staré lidi, invalidy, lidi bez práce, ženy s dětmi, atd…) měl „nějak “ postarat..
A to „nějak“ znamenalo, že by si na to ten stát měl „někde“ sehnat peníze. Stojí za to si ten Komunistický manifest přečíst, kde Marx, tehdy jménem (ale západních komunistů v 19.století) navrhoval.
Pro kované pravičáky sice šok, jenomže ona už se toho skutečně většinu i západní demokracie udělat musela, aby v těch státech nepropukly bolševické revoluce, jak zase plánoval soudruh lenin..
Jistě, to je myšlenka K. Marxe a už proto by to mělo být podezřelé.
Jinak je autorova vize naprosto nereálná, protože po zavedení Green Dealu tu prakticky žádná výroba nebude.
Jen aby ta umělá inteligence nedošla k poznání, že člověk je invazivní druh ohrožující celou biosféru a nerozhodla se to napravit.
Udělejte důchody tak, aby to bylo jako za těch zlých komunistů. Ženy s dvěma dětma chodily v 54 letech, muži v 60-ti letech a těžce pracující, vojáci a policisté v 55 letech.
Kapitalismus je mnohem úspěšnější a ekonomicky výkonější než socialismus, takže to by neměl problém udělat důchodovou reformu podle socialismu. A je po problémech.
Od dob socialismu se nám prodloužilo průměrné dožití, takže se toho důchodu dožije více lidí a berou ho déle.
Můj otec se dožil 94 let a šel do důchodu v 60 letech. Jurečka by jej dal zastřelit, protože žil a pobíral důchod moc dlouho.
Moje matka letos „oslavila“ 40 let v důchodu po 40 odpracovaných rocích (má 95). Takže zřejmě patří do kategorie Jurečkových nočních můr.
Jurečka chce aby lidé pracovola do smrti. Prostě až to s nima sekne a mohli je rovnou házet do pece a aby jim nemuseli platit žádný důchod. Oni chcou zůstat u koryt a aby byl jejich 200 000 až 300 000 KČ plat zachován – někdo na ty nefachčenka musí dělat.
Všechno je jinak, než nám předkládají k věření ekonomové, resp. bankéři. Ekonomové nemohou ani začít práci na DŮCHODOVÉ reformě, protože neznají odpovědi na klíčové otázky: 1) Co je to starobní důchod? (definice) 2) Jak jsou důchody ve státním důchodovém systému financovány? Odpovědi najdete na straně 230 – 244 v knize Ekonomům to myslí černobíle. Bankéři na reformě důchodů chtějí jen vydělat a proto nám vnucují PENZIJNÍ reformu, která neřeší nic z problémů státního důchodového systému. Výsledkem Jurečkovy gesce jako ministra práce za starobní důchody je DRUHÝ úspěšný pokus bankéřů o uplatnění bankovního produktu, PENZIJNÍ reformy ve prospěch penzijních fondů bank. Až na malý rozdíl ve financování (z odvodů SP/ze státní pokladny), je to stejný podvod na občany jako u již zrušené Kalouskovy penzijní reformy z roku 2012.
Když by zaměstnanec v důchodovém věku a firma, kde pracuje, již přestali platit odvody do sociálního systému ) a platili by pouze zdravotní pojištění (zcela logicky by vyvstal problém jak si dopracovat chybějící roky zvláště kdyš se pořadavky RETROaktivně tvyšují a ty kdy děla ale zamněstavatel nemusel paltit protože řetězil paraelně dohody nemaj nárok ani na přiznaný invalidní jelikoš důchodovym věkem jim je odebrán bez ohledu jestli pobírá důchod či ne.
Bohužel a , jak je to téma složité, je vidět hned v prvním bodu, v odkazovaném dokumentu v odstavci
„V USA již mnoho let obdobný program existuje. ,,“.
A při hlubším prostudování dojdeme k jedné notičce (která se ovšem dala očekávat) „..Ve fiskálním roce 2019 tvořili imigranti přijatí prostřednictvím zaměstnaneckých preferencí 13,5 procenta všech nových LPR ve Spojených státech.“
Jinak, řečeno 86,5% migrantů, kteří dnes přicházejí trvale do USA tam nepřicházejí pracovat, ale z „jiných důvodů“ – které jsou v tom dokumentu kategorizovány – od klasického programu pro „azylanty a uprchlíky“ , až po pozoruhodný „..Vízový program pro rozmanitost“.
Ale co je ještě horši, jak se dá dohledat v ještě aktuálnějších z´informaci, právě ty počty přijímaných nepracujících migrantů ( přes jižní hranici) za prezidenta Bidena vyskočily na (dle různých zdrojů) 10-20 násobek předešlých let..
To je potom těžké, podle takové démografické křivky dělat jakékoliv plány a kalkulace co se týče důchodových systémů. Leda tak – i vzhledem k tomu jak jsou USA zadluženy „to se nám to hoduje, dokud nám banky půjčujou“:)))
To co se popisuje dál, je složité analyzovat, protože se to obvykle týká pouze určitých segmentů společnosti
Dejme tomu pokud je uvedeno „odhady a testy, že jedna aplikace AI může plnohodnotně nahradit až 700 pracovníků“ – tak ale v odkazu se píše článku se píše že se to týká jakési internetové finanční služby „kup teď, zaplať později“, (pro kristapána)-
A jestli se o kus dál píše že “ ve firmách se často již nyní zkracuje páteční pracovní doba na dopoledne atd–“ – tak to je skutečně jen v určitém malém segmentu firem
Spíše se tedy zaměřit na tu relativně novou informaci, že u nás je a bude velmi drahá energie, takže se řada produkce u nás prostě nevyplatí a bude přesouvána jejich vlastníky globálně do jiných států,. a ptát se z čeho tenhle stát platit svoje výdaje.. Nejen ty důchody, ale i ty dluhy, které neustále vrší a vrší dál,,
Může mi někdo normální říct , proč sem bereme lidi bez vzdělání z různých zemí, když sami nebudeme mít pro naše lidi práci ?
Zajímavé čtení. 👍
O nějakém nástupu AI v ČR, natož nějaké revoluci, nemůže být ani řeč.
Zbytečné státní instituce praskají ve švech. Ze škodících úředníků a politiků se stává početně významná voličská základna, která zatěžuje zbytek společnosti hloupou administrativou, korupcí a dluhy.
Většina voličů ANOBabiše se rekrutuje z řad líných a hloupých, kterým život bez práce na dluh vyhovuje. O důchodcích, bezohledně volících ANO a dluhy pro své děti a vnoučata nemá cenu psát. Dnešní „levicová“ vláda pětikoalice se liší pouze kosmeticky. Zvyšování daní narazilo na svůj strop a je pěkným nositelem stagnace.
*
USA inovují, Čína kopíruje a EU, ČR nevyjímaje, vymýšlí nové úřady, úředníky, daně, regulace a nařízení.
*
Vyspělý svět kráčí úplně opačným směrem, než kam se plazí ČR a EU. 🙂
*
Zažít 2x za život umírající socialismus je smutný pohled. Naštěstí nejsou ve druhém případě hranice oplocené. Šance pro mladé s otevřeným hledím určitě v USA i jinde je.👍
Pokus v USA vyhraje Biden, budou tam mít ten chcípající socialismus také.
Nemáte pravdu. Navíc, pro své tvrzení jste nepředložil jediný důkaz.
*
V USA vládnou zákony a pravidla, nikoliv „parta“, která zrovna vyhrála volby, jako v ČR.
Podnikání v USA nijak nevykolejují všudypřítomné dotace, dotační korupce, které zničily tržní prostředí, jako v těžce nemocné ČR a EU.
*
Stálé zákony a pravidla jsou nejlepším prostředím pro rozvoj každé země.
Ve skutečnosti se v USA dotace zavádějí v souvislosti s ekologií. Afirmační akce, rasové kvóty atd. v podstatě zlikvidovaly rovnost občanů před zákonem. Socialistický charakter má jednoznačně „Obamacare“. V oblasti kultury viz nové požadavky na Oskarový film (přítomnost LGBTQ+ osob, pokud možno ne běloši atd.). Dále lze zmínit spousty zmrzačených dětí „transoperačním byznysem“ a dalo by se jistě ještě pokračovat. Prakticky vše mají na svědomí US Demokraté, takže další období pod presidentem z této strany by už mohlo USA zlikvidovat.
Udělejte to jak za komunistů. Chlapi v 60-ti, ženy v 54 a těžké profese v 55. Přece nebudou nesvobodní komunisté lepší, než svobodní kapitalisté? Vždyť kapitalismus je lepší, než socialismus. Tak to dokažte!!!!!!!
Všechno je jinak, než nám předkládají k věření ekonomové, resp. bankéři. Ekonomové nemohou ani začít práci na DŮCHODOVÉ reformě, protože neznají odpovědi na klíčové otázky: 1) Co je to starobní důchod? (definice) 2) Jak jsou důchody ve státním důchodovém systému financovány? Odpovědi najdete na straně 230 – 244 v knize Ekonomům to myslí černobíle. Bankéři na reformě důchodů chtějí jen vydělat a proto nám vnucují PENZIJNÍ reformu, která neřeší nic z problémů státního důchodového systému. Výsledkem Jurečkovy gesce jako ministra práce za starobní důchody je DRUHÝ úspěšný pokus bankéřů o uplatnění bankovního produktu, PENZIJNÍ reformy ve prospěch penzijních fondů bank. Až na malý rozdíl ve financování (z odvodů SP/ze státní pokladny), je to stejný podvod na občany jako u již zrušené Kalouskovy penzijní reformy z roku 2012.
Tak, přesně řečeno.
Proto jsem penzijko uzavřel a nahlížím na ně jako na zbytečný a neživotaschopný produkt.