Pozor na podporu a financování terorismu, varuje vláda české neziskové organizace
I některé české neziskové organizace mohou být zneužity pro praní špinavých peněz nebo k financování terorismu. „Přestože tyto případy nemusí být v současnosti v ČR běžné, je nutné jejich prevenci věnovat adekvátní pozornost,“ vyzývá vládou schválený materiál Osvěta pro neziskový sektor v oblasti boje proti financování terorismu.
„Cílem rozhodně není jakkoliv démonizovat nebo ztěžovat záslužnou činnost NNO sektoru, nýbrž nabídnout pomoc v řízení možných rizik a informovat a nabídnout podklad pro zavádění dobré praxe,“ vysvětluje Jiří Korbel z tiskového oddělení ministerstvo vnitra. To materiál zpracovalo v rámci vládního Akčního plánu v oblasti prevence praní peněz a boje proti financování terorismu.
Za zločin financování terorismu padlo v Česku už několik soudních rozsudků, týkaly se vždy dosud jen jednotlivců, nikoli neziskových organizací. Letos v červenci dostal tříletý podmíněný trest 74letý Iráčan s trvalým pobytem v Česku Mohammed Yousef Al Samarraie. V roce 2017 do iráckého Mosulu poslal 54 tisíc korun svému synovi, aktivnímu členu teroristické organizace Islámský stát.
Muži hrozilo až dvanáctileté vězení, hájil se tím, že peníze byly určeny na přilepšenou pro tehdy čerstvě narozeného vnuka.
Letos v únoru poslal – zatím nepravomocně – pražský městský soud na deset let do vězení bývalého pražského imáma Samera Shehadeha za účast v teroristické skupině a financování terorismu.
Škola pro teroristy
Vládní materiál upozorňuje na to, že ke zneužití neziskových organizací (NNO) „může dojít i bez vědomé součinnosti či zavinění jejích představitelů, zaměstnanců a spolupracovníků“.
Za rizikovější neziskovky – z hlediska jejich zneužití – vnitro považuje organizace působící v konfliktních oblastech, kde obvykle operují i teroristické organizace. Země s vyšším rizikem výskytu teroristických skupin definuje například americký Global Terrorism Index. Nejvýše v žebříčku jsou dlouhodobě Irák, Afghánistán, Nigérie, Sýrie a Pákistán.
„Je to důležité téma pro každou organizaci, která pracuje v krizových oblastech. Doporučení uvedené v publikaci patří k absolutnímu minimu, které organizace pro svou bezpečnost přijímají. Naše standardy jsou o několik řádů přísnější,“ ujišťuje Tomáš Urban, mluvčí společnosti Člověk v tísni, která působí v řadě třaskavých oblastí světa.
„Donátoři ve svých smlouvách striktně zakazují jakoukoli podporu terorismu, ať již přímou či nepřímou. Kromě principiálního odmítnutí jakýchkoli forem podpory terorismu a kriminality máme konkrétní procesy, jako je screening a prověřování dodavatelů, partnerů a zaměstnanců, prověřování dárců, analýzu rizik či povinnost všech zaměstnanců hlásit jakákoli podezření,“ doplňuje Urban.
Příkladem nevědomého zneužití mohou být podle ministerstva vnitra následující situace: neziskovka pomůže postavit místní školu, prostory školy však mohou být zneužívány také teroristickou organizací k radikalizaci a výcviku. Nebo NNO vyvíjí programy pro zlepšení života v rozvojové zemi; teroristická organizace působící v oblasti ví, že poskytnutím sociálních a dalších jistot má možnost si získat alespoň část populace na svou stranu.
Aby měla možnost ovlivňovat práci v oblasti ve svůj prospěch, její člen nebo sympatizant se nechá najmout jako koordinátor či spolupracovník pro daný program a díky získané pozici začne šířit myšlenky teroristické organizace mezi obyvateli.
„Standardně prověřujeme kandidáty o zaměstnání proti sankčním seznamům. O jednání, které odporuje pravidlům, bychom se měli dozvědět díky systému vnitřního i vnějšího reportingu, či během monitoringu. Takové jednání by vedlo k okamžitému propuštění zaměstnance,“ konstatuje Urban.
Obviněni z terorismu
Ministerstvo vnitra připouští, že případy zneužití neziskovek pro zájmy teroristů nejsou v ČR v současné době běžné. Riziko ale do budoucna vyloučit nelze.
„Obecně lze konstatovat, že jako rizikovější se mohou jevit ty organizace, které například neplní zákonné povinnosti, neinformují o své činnosti, nekomunikují s veřejnou správou, nebo operují s vysokým množstvím finančních prostředků převážně v hotovosti a působí v konfliktních oblastech,“ shrnuje mluvčí Jiří Korbel s tím, že „většina českých NNO, které působí v konfliktních oblastech, vykazuje dostatečné povědomí o rizicích financování terorismu a má i vcelku robustní systémy řízení rizik.“
O obvinění z podpory terorismu nicméně ve vztahu k neziskovkám nebývá nouze. I českého Člověka v tísni obvinila ze spolupráce s terorismem v roce 2005 ruská média a úřady. Rusko tak tehdy označilo i agentury OSN a několik respektovaných mezinárodních organizací, které pomáhaly v Čečensku.
„Tehdy jsme museli zemi opustit, ale trvali jsme na prošetření obvinění a ruské úřady nám o dva roky později registraci znovu udělily. Tyhle pomluvy se přesto v ruských médiích občas opakují a zpráva české BIS z roku 2011 potvrdila, že jde o dlouhodobou dezinformační aktivitu zpravodajských služeb RF proti ČR a konkrétně i proti Člověku v tísni,“ shrnuje Urban. Naposledy Člověku v tísni ruské úřady působení v zemi zakázali vloni, tentokrát již bez udání důvodu.
Takové obviňování neziskových a humanitárních organizací bývá v oblastech, kde jsou aktivní teroristické skupiny, poměrně běžné. „Například na Srí Lance byly všechny nevládní organizace pracující na územích pod kontrolu Tamilských tygrů autoritami či armádou čas od času nařknuty z podpory terorismu. Naše organizace nicméně takovému obvinění nečelila,“ říká Urban.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
18 komentářů
To zneuziti postavene skoly pro vycvikove ucely teroristu mi prijde dost pritazene za vlasy. Stejne tak by mohla napr. centralni vlada v Afghanistanu rikat, ze nebude stavet zadne silnice, protoze by je mohli vyuzivat i teroriste. Asi vyplod nejakeho byrokrata.
Náš stát podporuje v podstatě teroristické protivládní akce v Bělorusku , spolupracuje se západními teroristy , kteří přepadli Irák , Afganistán , Libyi , Syrii , podporuje tím islamizaci EU . Člověka v tísni už vyhostili z Ruska a jiných zemí za podporu místních protivládních teroristů ! A tady se zabýváte tím , že někdo poslal pár peněz k narození dítěte .
Jaký je rozdíl mezi trvanlivou potravinou (třeba konzervou) pro hladovějící děti a pro teroristické bojovníky? Odpovím si sám: Bohužel, žádný. Proto velká část tzv. humanitární pomoci v podstatě jen vykrmuje teroristy. Jak to řešit, to opravdu nevím.
Ne, o protraviny opravdu nejde. A tvrzení „velká část“ je vycucané z prstu …
Bylo to myšleno jako příklad. Stejné vlastnosti mají i jiné materiály, od desinfekce (z některých se dají vyrobit i primitivní chemické granáty) až po oblečení nebo zdravotnický materiál.
Značnnej : jestli někdo kupuje a distribujuje trvanlivou kojeneckou/dětské výživu použití je nespochybnitelné,
ale poka někdo objednává u výrobců a velkobchodníků kosher & halal certified konzervy KáDéčkového typu a vojenské/trvanlivé suchary je použití jednoznačné
Muslim na džihádu nemusí jíst halal. Přečtěte si někdy Korán (raději než to, co vystavují muslimové na webu, to jsou silně upravené verze pro oklamání „nevěřících psů“, ale původní český překlad ze 70. let se súrami řazenými chronologicky, ne podle délky; ten komentovaný překlad vyšel i v reedicích po roce 1990).
Kdy už se přestane nesmyslně obecně blábolit o neziskových organizacích? Přišel s tím Zeman a mele o tom nepřetržitě Okamura! Ale nikdo nedokáže ukázat KONKRÉTNĚ na nějako takovou „špatnou“ neziskovku!
Ta „špatná“ neziskovka je konkretně ukázana, byť nejmenovaná v článku je to Muslimská obec pražská, protože duchovní této „neziskové organizace“, což církve a cíkevní instituce ze zákona jsou a dostávají podíl z církevních restitucí od státu, byl za podporu terorismu odsouzen („Letos v únoru poslal – zatím nepravomocně – pražský městský soud na deset let do vězení bývalého pražského imáma Samera Shehadeha za účast v teroristické skupině a financování terorismu“).
Poznámka : Kuriosní je, že peněžité náhrady z titulu církevních restitucí, dostávají i církve, které v ČSR před rokem 1948 nebyly registrovány.
Ne, není konkrétně ukázána, to je jen Vaše interpretace! A kolik asi tak dostává ze státního rozpočtu, dostává-li vůbec něco?
No abychom nemuseli chodit daleko. Bylo by dobré, aby nám „Člověk v tísni “ (ačkoli takový Šimon Pánek tísní zcela jistě netrpí – ten je spíš v blahobytu, že ?) sdělil jestli Kurdové v Turecku a v Iráku jsou teroristi nebo ne ? To právě abychom v tom měli jasno ? Mohou se vyjádřit třeba i ke Kurdům v Sýrii a Iránu. Kdysi dávno ještě v klasickém Hyde Parku na ČT 24 dostal velitel Šimon Pánek dotaz zda také podporují Kurdy v Turecku ?. On odpověděl – možná tehdy naivně, že „My bychom chtěli, ale Amerika (tj.USA) to nechce“ . A to je myslím vypovídající až až. O tom kde je správná podpora neziskovek rozhodují tedy ty „správné“ státy. Čili i naše prohlášení MZV, že v Bělorusku nepodporujeme opozici je neskutečným farizejstvím, protože toto MZV dalo 4,5 mil.Kč neziskovce tzv. Občanské Bělorusko (z celkových nákladů 5,5 mlil.Kč, které bylo uvedene ve výr.zprávě. Členy této neziskovky jsou mj. Jan Ruml, Petruška Šustrová aj. (byl tam i Václav Havel…).
Za dvacet pět let činnosti realizovala společnost Člověk v tísni humanitární a rozvojovou pomoc ve více než 40 zemích. tak proč by se měla vyjadřovat k tomu, kdo je či není terorista?
A to Občanské Bělorusko je u nás, nebo v Bělorusku?
A to jsou právě ty obecné bláboly, respektive vytváření negativního povědomí o neziskovkách u prosťáčků! To si myslíte, že těch 4,5 milionu je nějaká závratná částka?
Takový Sportovní areál Praha dostal 117 milionů, nebo jakási Slezská diakonie dostala
106 milionů Kč …. ze státního rozpočtu! Občanské Bělorusko nedostalao z rozpočtu ani korunu….
Je mi líto, opakovaně pomáhali teroristům a velice často byli zdrojem (či spíš prostředníkem) teroristické propagandy.
Reaguji na heslo Svoboda není zadarmo, podpořte kvalitní žurnalistiku na Hlídací pes.
Ptám se o jakou svobodu HP zatím přišel a proč myslí, že je jeho žurnalistika kvalitní.
Děkujeme za zájem o naši práci. Až přijdete (přijdeme) o svobodu slova, nebude už šance o tom psát. Buď jste přesvědčený, že nezávislá novinařina má smysl, nebo ne. K druhé části reakce: snažíme se… Pokud to někdo ocení, budeme jen rádi .-)
Díky za to, že tu udržujete slušnou diskusi lidí různých názorů.
Tondach má pravdu. Oskar bude vždy proti, protože za socialismu se vybudovalo xx elektráren, xx škol, xx bytů a bla bla bla a Josef bude diskutovat na všech webech stejně. Až tu svobodu slova ztratíme, už bude pozdě. HP je jeden ze tří webů, které čtu a sleduji a doufám, že to tak zůstane. Až odejde Zeman, bude o trochu lépe, až odejde Babiš, bude o hodně lépe a až dospěje nová generace a nebude jim radit stará garnitura v podobě jejich dědů a otců a zapomene se na lidi a období minulá, tak budu konečně spokojený. Pak možná začnou lidí chápat pravý smysl slova demokracie. Jděte do háje soudruzi!!!
A ony se tu za toho socialismu ty byty, školy, továrny, nemocnice atd. nepostavily? Jen je nutné uvést, za jakou cenu. A můžeme jistě diskutovat i o tom, proč se dnes skoro nic nestaví, byť poměry na trhu ukazují, že je mnohého nedostatek (hlavně bytů).