Postavte nám bojový dron, vybízejí Ukrajinci. České firmy mají zájem
ROZHOVOR. „Nemůžeme soupeřit s Němci, Francouzi či Italy, kteří jsou v leteckém průmyslu lídři. Ale je tu šance vytvořit opravdu velký integrační projekt v rámci V4 a vymyslet produkt, který zatím není,“ říká Viktor Sotona, prezident společnosti Aero a viceprezident Asociace leteckého a kosmického průmyslu. Jako možnost se nabízí společný vývoj a výroba bojového dronu.
Poptávka podle Sotony vzniká především na Ukrajině. Přispívá k tomu i fakt, že právě země střední Evropy mají historicky, geograficky i kulturně k Ukrajině blízko:
„Umíme dobře zmapovat jejich potřeby a mohli bychom tak Ukrajině nabídnout to, co si ověřili v reálném nasazení a co bude vyvinuté na základě jejích zkušeností z války. Západ k tomu tak blízko nemá a vidíme v tom i možnost, jak Ukrajině v budoucnu pomoci s její obnovou a rekonstrukcí v oblasti obrany. Věřím, že bychom byli schopni se dohodnout na společném postupu se Slovenskem a Maďarskem, možná i Polskem, i když to jde hodně vlastní cestou.“
Nabízejí se jako možnost zejména drony a jejich vývoj a výroba?
Určitě ano. A daly by se posunout na úroveň, jež nemá zatím ve světě obdoby – právě na základě reálných zkušeností z Ukrajiny. Drony jsou tam nasazeny ve velkém; asi nebyl a není jiný konflikt na světě, kde by se v takové míře používaly a kde jsou s nimi takové zkušenosti.
Naše nedávné návštěvy Ukrajiny jednoznačně potvrzují potřebu dronů. S tím, že nám Ukrajinci říkají: ano, máme zájem o drony, ale o takové, které to nasazení přežijí právě s ohledem na specifické prostředí a systémy rušení signálu.
Bavíme se tedy spíše o bojových než o průzkumných dronech?
Spíše ano. Podstatné je to, že na ukrajinském bojišti je dnes i silný elektronický boj, proto by drony musely mít specifické vlastnosti, aby mohly dobře fungovat. Potřeby, které vznikají na Ukrajině, by se měly přetavit do konkrétních požadavků a možné spolupráce ve skupině výrobců uvnitř V4. Konferenci, která zde proběhla, lze považovat za první impulz, abychom se poznali, propojili se. Ať už jde o budoucí integrační projekt nebo spojení dodavatelských řetězců. Je zde i možnost spolupráce na modernizacích původní ruské techniky, která je stále běžně používána třeba na Balkáně nebo v Pobaltí. A nemusíme se dívat jenom do Evropy. Ve světě je spousta zemí, které by se postupně rády ruské techniky zbavily, nebo ji alespoň modernizovaly na západní úroveň.
Když ještě zůstaneme u dronů a bezpilotních letounů, v jaké oblasti by se mohly u onoho potenciálního společného projektu uplatnit české firmy?
V Česku se již vyrábějí menší bezpilotní letadla a řada firem má specifické schopnosti využitelné i pro větší projekty. Například firma PBS Velká Bíteš vyrábí malé turbíny, což je zajímavá oblast právě pro velké drony, zejména ty bojové, které mají letět rychle, daleko a mají unést i nějakou zátěž. Máme i výrobce kompozitových vrtulí, kteří jsou ve světové špičce, jsou zde i špičkoví výrobci elektrických motorů použitelných právě k pohonu dronů. Máme skvělé kontrolní a řídící systémy. Třeba Era Pardubice by mohla pomoct s návrhem systémů proti rušení, což je důležitá oblast, protože právě Ukrajina nám ukazuje, jak náročná je tam elektromagnetická situace. Už jen se členy naší Asociace leteckého a kosmického průmyslu bychom dali dohromady špičkový dron.
Pak se nutně nabízí otázka, proč vlastně už takový projekt neběží? Válka na Ukrajině už bude za chvíli trvat dva roky a to, že se tam používají drony, vidíme od samého začátku.
Jedna věc je myšlenka, druhá věc je realizace. Plus nutnost sehnat na to finanční prostředky. Sám v praxi vidím, jak je těžké něco nového uvést v život, ve všem je obrovská setrvačnost. Ale právě naše nedávné návštěvy Ukrajiny jednoznačně potvrzují potřebu dronů. S tím, že nám Ukrajinci říkají: ano, máme zájem o drony, ale o takové, které to nasazení přežijí právě s ohledem na specifické prostředí a systémy rušení signálu.
Tedy že se drony vlastně nemusí sestřelovat, ale dají se vypnout, vyřadit na dálku?
To jsou situace, které se tady v Čechách nedají navodit. Ani v rámci celé Evropy vlastně nejsou vhodné polygony, kde by se daly drony takto zkoušet, kde by se dalo nasimulovat takové reálné prostředí, jemuž by v nasazení čelily. Vymyslet tady pořádný polygon na drony, už to je samo o sobě také zajímavá oblast, které bychom se mohli věnovat. Jsou tu sice firmy, které mají vlastní letiště, ale létat v normálním evropském prostředí není problém. To řešíte v podstatě jen fyziku, aerodynamiku, dynamiku, jenže ve válce jde o to, aby se ten dron dal uřídit i navzdory silnému rušení. Je nutné to vyzkoušet, ale takové prostředí se obtížně simuluje.
Zní to cynicky, ale válka je tedy i příležitost?
Tak to prostě je. Vždyť celý vesmírný výzkum se silně rozvíjel hlavně na základě studené války a vznik spousty z dnes běžně používané techniky byl akcelerovaný právě konflikty.
Společný projekt evropského bojového dronu už existuje, projekt Eurodrone. Ta idea spolupráce v rámci V4 by měla vést k propojení s tímto projektem, nebo by šlo o projekt konkurenční?
V rámci EU a západního světa je více ambiciózních projektů. Jedním z nich je právě i Eurodrone, jsou tu dvě konsorcia, která vyvíjejí stíhací letoun šesté generace. To jsou velké projekty, do nichž se zapojují celé státy a vlády. Já uvažuji o menší platformě na půdorysu V4. Neumím si představit, že bychom dělali společnou stíhačku, ale vždycky je dobré najít mezeru na trhu, nabídnout něco, co ostatní nedokážou. A musím zopakovat, že vidím potřebu právě na Ukrajině. Jsme tomu konfliktu blízko, dokážeme vnímat, co je potřeba a mluvíme o tom s ukrajinskými partnery.
Dává smysl spolupracovat, spojovat se a soustředit se na nějakou unikátní a zajímavou oblast. Těžko začneme vyvíjet vlastní stíhačku nebo velký transportní letoun, to by byl nesmysl, ale drony by jistě smysl měly.
Už jste zmínil, že od nápadu k realizaci vede dlouhá cesta, na niž je také nezbytné najít financování. Jaká je vaše zkušenost s ochotou bank financovat projekty, které jsou spojené s obranným průmyslem? A mění se to v čase třeba v souvislosti s válkou na Ukrajině?
To je dlouhodobé téma. I během mého působení v různých firmách jsme čelili více méně neochotě určitých bank financovat projekty z obraného průmyslu. Řekl bych, že se to pozvolna mění, i když některé banky s touto oblastí nadále nechtějí mít nic společného. Dá se ale použít služeb České exportní banky, která s tím nemá problém, což je velká výhoda, kterou je potřeba využít. Bez financování to nejde a doufám, že se nakonec bankovní sektor probudí. V našem oboru je dlouhodobost, vysoká přidaná hodnota a je dobré si uvědomit, že schopnosti, kterými disponujeme, řadí Českou republiku možná mezi sedm zemí světa, které je mají. Nechci tu dělat reklamu letadlům L-39NG, ale je to typická ukázka toho, jak funguje integrační projekt: na výrobě se podílí dvě stě firem, čtyři stovky dodavatelů, spolupracujeme s vysokými školami. A hlavně: auto si koupíte na tři roky, na pět, ale letadlo si kupujete na 40 let i více. A s tím je pak spojená údržba a modernizace.
Opakovaně se vztahujete k zemím V4, což je ale uskupení, které politicky jako celek moc nefunguje a je mnohými označované za mrtvý projekt. Dá se říct, že byznysově by tedy V4 fungovat mohla mnohem lépe?
Politiku komentovat nechci, ale pokud jde o tu byznysovou část, příležitost tu je a platforma V4 je nepochybně zajímavá. Polsko má trochu jinou pozici, ale jinak jde o země s podobnými historickými zkušenostmi, s podobnou velikostí, kdy všichni víme, že žijeme vedle velkých zemí a že sami o sobě tolik nezmůžeme. Dává tedy smysl spolupracovat, spojovat se, ale je při tom nutné se soustředit na nějakou unikátní a zajímavou oblast. Těžko začneme vyvíjet vlastní stíhačku nebo velký transportní letoun, to by byl nesmysl, ale drony by jistě smysl měly.
A berete si to tedy za své?
Je to projekt, který bychom chtěli rozvíjet. Přivezli jsme si to jako informaci přímo z Ukrajiny, kde jsme byli na nedávné obchodní cestě. Otevřeně nám bylo řečeno, že to vnímají jako potřebu s tím, že ideálně by se do toho zapojily i ukrajinské firmy.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Babiš se chlubil, že dal Ukrajincům „62 tisíc eur v keši“. Porušil tím zákon
Jan Urban: Buďme na politiky nároční. Tak jako kdysi v Listopadu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
„Postavte nám bojový dron‘, dodavejte nám dal zbraně a munici, my prece bojujeme za vas. Takové a další výzvy, včetně my chceme do NATO a EU. Jsou to obdobne vyzvy jako Leninovo“ Vsem, vsem“a dekrety o půdě a míru, včetně Brest-litevskeho miru, který byl zrušen VS. Jsou to zbesilosti, je to vabank,který se odehrava ve veřejném prostoru. Ekvilibristika vojenských odborníků o situaci na bojistich, včetně opatrných komentaru o rozporech prezidenta a náčelníka GS a konání voleb.Zhorsujici se hospodářská situace státu EU, nepriznani se k odběru plynu ruského původu a válečná situace v Gaze. Dvě veta v OSN, nejprve Ruska k Ukrajině, nyní USA o primeri na základě výzvy GT OSN v Gaze. Francie hlasovala pro rezoluci a VB se zdržela. Slováci mají ve své hymne slova „zastavme sa bratia, ved sa oni stratia, ..“
Patrně nebudu sám, komu to tak připadá, ale když bych ve Vašem komentáři vyměnil jen pár slov, bylo by to jak z normalizačního Rudého práva.
Takový ten stylistický freestyle, kde se motá páté přes deváté, nesouvislosti v prostoru a čase, témata velká a malá…ale napsaný jen s jediným cílem. Ukázat kdo je náš nepřítel, který může za všechno zlo světa a od kterého nepřijde nic jiného než jen oheň, mor a síra!
Troufnu si tvrdit, že jste člověk, který se psaním podobných hovadin zaručeně baví, tak Vám tady zasílám inspiraci pro Váš další výtvor…ať se s tím nemusíte smolit 😉
„Pohrdáme těmi, kdo v nezkrotné pýše, ješitné nadřazenosti, sobeckém zájmu nebo dokonce za mrzký peníz se kdekoli na světě – a také u nás se našla skupinka takových odpadlíků a zrádců – odtrhnou a izolují od vlastního lidu, jeho života a skutečných zájmů a s neúprosnou logikou se stávají nástrojem antihumanistických sil imperialismu a v jejich službě hlasateli rozvratu a nesvárů mezi národy.“
Pane Marku, já mám už delší dobu velmi silný dojem, že jelikož Pergill/Šimůnek se kompletně zdiskreditoval a nick petrph nebere nikdo vážně, rozhodli se kremelští soudruzi nasadit na diskuzích na Hlídacím psu nové nicky radka a Milan. Až se zdiskreditují i oni, nasadí kremelští soudruzi nicky nové. Jistě těch nicků mají v zásobě mnoho.
🙂 Váš komentář mě pobavil 🙂 Nicméně i kremelská propaganda musí mít nějak nastavená měřítka kvality…a Vy zrovna zmiňujete mimoně, který by neprošel ani výběrkem na vrátného trollí farmy 😀
Víte pane Marku já jsem v ruské trollí farmě nikdy nebyl, pouze jsem se o té trollí farmě ledacos dočetl. Například v knize od finské novinářky Jessikky Aro Putinovi trollové nebo v knize od Eliota Higginse Jsme Bellingcat. Z četby těchto knih jsem si neodnesl žádný dojem, že by převažující vlastností pracovníků trollí farmy byla nějaká zářná inteligence. Naopak jsem si odnesl z četby zmíněných knih dojem, že převažujícími vlastnostmi pracovníků trollích farem je obrovská prolhanost, zákeřnost a sprostá drzost. A tyto vlastnosti zmínění adepti uspokojivě splňují.
Postavte nám bojový dron a s trámovým křížem na trupu.
Většina států se od UA odvrací. USA jasně řekli konec a VB to samé. Jak nás může Rusko ohrozit když jsme v NATO. USA a Rusko nikdy proti sobě vojensky nepůjdou. Soudruh Fiala straší národ.
Obávám se že pan Sotona asi nepochopil, co od něj na Ukrajině požadovali, když to v závěru srovnává s produkcí Aero a říká „.. . Nechci tu dělat reklamu letadlům L-39NG, ale je to typická ukázka toho, jak funguje integrační projekt: na výrobě se podílí dvě stě firem, čtyři stovky dodavatelů, spolupracujeme s vysokými školami. A hlavně: auto si koupíte na tři roky, na pět, ale letadlo si kupujete na 40 let i více. A s tím je pak spojená údržba a modernizace.“..
V čem je ten rozdíl zrovna drony mají poměrně krátkou živnost v boji, čili tyhle výhody odpadají. A ten zásadní požadavek (krom nějaké té elektroniky proti rušení), bude poměrně nízká cena za kus , a co nejrychleji masové dodávky.
No prosím, jestli tohle Aero dokáže vyrábět (a s tím rušením jím pomůže pár expertů), tak ať se do toho dá.
Ale namísto toho začít organizovat jakýsi mega nadnárodní projekt, kterého by se zúčastnily desítky, stovky firem z V4 /a třeba i dál),. se z toho uživit nedá..
Česko má velice dobrý letecký průmysl, ty drony už mě také nepadly. Asi nikdy nebudeme schopni udělat velkou stíhačku jako Francouzi, Amíci, nebo Švédové, tak proč se nestat světovou špičkou v dronech…
Postavte nám bojový dron, volají Ukrajinci. Ale peníze přijdou později…zítra.
Nadšeně svazaky pamatuji, ale byla to už druhá várka. Ti první Kundera, Kohout, ale i Uhde byli starší. Abych se měl trochu lépe, tak jsem ministroval, brachove byli na vojne, nejstarší Rošt a ještě za Čepičky, stavěl letiště NATO ve Sliaci, jako PTP s černými vložkami. Naše dějiny to je jízda na horské dráze a je z toho ina zvracení. Rusy jsem bral jako silný slovanský narod, který někoho občas profackuje, ale nepoužívá JZ a, nechová, se kovbojsky. Ještě koloniální mocnosti ke kterým se řadíme v Putinovskem označení kolektivního Západu. Německo, které se podle jeho slov nepoucilo, nebo nemůže a ani necekně za NSI a NSII, je to hodně při zdi. Tak asi tak mladý svazaku M. Loucky. K lepším zitrkum pod poničenou hvezdnatou vlajkou. Ono to vždy nějak dopadne na všechny.
Je to odporná situace způsobená zločineckým vedením EU. My si půjčíme (stát se zadluží), zaplatíme výrobcům zbraně a vydáme jim licence na vývoz na Ukrajinu A POTÉ BUDEME TYTO Z BRANĚ SPLÁCET !!! Tato událost DOKAZUJE, ŽE EU JE SKRYTÁ PŘEDKOMORA NATO ŘÍZENÁ Z WASHINGTONU. Hanba politikům, kteří takto podvádějí své občany – voliče. Nevolte ve volbách do EU kandidáty liberální
vládní pětidemolice (ODS,TOP,STAN, KDU a Pirátů).