Pošlete novináře k lopatě. Ušetříme za ruský plyn
GLOSA. V nejmenované velké mediální společnosti se jeden z redaktorů minulý měsíc nestačil divit. V novém moderním newsroomu vrčela naplno klimatizace, v tom druhém, umístěném ve staré budově, se naopak naplno topilo – bylo to v těch několika chladných červencových dnech, kdy teplota dočasně klesla tak, že přišla ke slovu vyhláška o podmínkách bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Ta nařizuje, že pro podobná sedavá zaměstnání je minimální povinná teplota na pracovišti 20 stupňů Celsia (a maximální 27).
Slovy zákona jde o práci „vsedě s minimální celotělovou pohybovou aktivitou, kancelářské administrativní práce, kontrolní činnost v dozornách a velínech, psaní na stroji, práce s PC, laboratorní práce, sestavovaní nebo třídění drobných lehkých předmětů“.
Intenzivní činnost svalstva trupu
Měřáky spotřeby se v obou případech točily jak o závod. Přitom, jak si stále častěji můžeme číst, snížení teploty v místnosti o dva stupně Celsia (čímž však není myšleno klimatizování) znamená energetickou úsporu zhruba 12 – 15 %.
Citovaná vyhláška je ale vlastně dostatečně přísná, vždyť v Německu se nyní bere jako značný ústupek z nastavené míry pohodlí to, že si němečtí poslanci odhlasovali, že se budovy Spolkového sněmu začnou od zimy vytápět jen na 20 stupňů.
Omezené dodávky plynu (či jeho úplný nedostatek) a vysoké ceny za energie přirozeně vedou k tomu, že se změní hladina toho, co vnímáme jako tepelný komfort. Už nyní je ale rozdíl mezi sedavým zaměstnáním a tím – řekněme – běhavým.
Kdyby se kupříkladu naplnilo přání řady spoluobčanů, kteří novináře, ty budižkničemu, co jen sedí u počítače a píší v něčím žoldu, posílají k lopatě, aby poznali, „co je to skutečná práce“, mohlo by se na vytápění (i na chlazení) dosti ušetřit.
Protože práce spojené „s rozsáhlou a velmi intenzivní činností svalstva trupu, horních i dolních končetin – transport těžkých břemen např. pytlů s cementem, výkopové práce, práce sekerou při těžbě dřeva, chůze v úklonu 15 až 30°, ruční kování velkých kusů, práce na pracovištích hlubinných dolů s ruční ražbou v nízkých profilech důlních děl“ vyžadují minimální teplotu na pracovišti jen 10 stupňů Celsia (a maximální 20).
Svačiny, mačky a cepíny
V poslední době – často s lehkým úšklebkem, který nás ale s podzimem dosti pravděpodobně přejde – čteme o tom, jak se třeba v Německu chystají na očekávaný nedostatek plynu. Například největší německý správce nemovitostí, společnost Votovia, oznámila, že v noci bude pronajímané byty vytápět pouze na 17 stupňů.
Také české ministerstvo průmyslu už připravilo „manuál pro úspory energií ve veřejných budovách“ a chlubí se, že samo díky tomu během letošní topné sezóny stihlo v hlavní budově Na Františku uspořit oproti dřívějšku zhruba 24 procent spotřeby u plynu a 20 procent u elektřiny.
Dost možná se v podobném duchu úspor změní i výše zmíněná vyhláška o podmínkách bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Když ale zapátráme třeba po tom, jaké jsou zákonné požadavky na teplotu ve školních třídách (kam se už za měsíc vrátí děti a studenti), zjistíme, že možnost studeného odchovu máme kodifikovánu už dávno.
Vyhláška č. 410/2005 Sb. o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých říká toto: „Při poklesu teploty vzduchu v učebnách určených k pobytu dětí a žáků ve třech po sobě následujících dnech pod 18 °C, ne však méně než 16 °C, nebo při poklesu teploty vzduchu v těchto učebnách v jednom dni pod 16 °C musí být provoz zařízení pro výchovu a vzdělávání a provozoven pro výchovu a vzdělávání zastaven.“
Docela dobře se může stát, že děti budeme do školy posílat nejen se svačinou, ale i s vysokohorským vybavením. Tím pochopitelně nemyslíme mačky a cepíny, ale funkční prádlo, tlusté ponožky a dostatečný počet vrstev oblečení. Ale zatím si užívejme léta. I když zima přichází.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Záhadná ruská mobilizace: vítězství jako věčný motor války
Konspirátoři všech zemí! Proč si Prahu oblíbili němečtí i rakouští extremisté
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
21 komentářů
Tedy, děkuji za velice důležitou informaci jenomže ukazuje dosti podstatný renonc.
Že totiž v tom nedávném jásotu nad dohodou že EU bude šetřit, nikdo (a skutečně nikdo) ani politikům neřekl, ani do médií nenapsal že takové šetření bude vlastně protiprávní.
¨
Ono to sice nic platné nebude, stejně se dá čekat že si Fialová vláda vyhlásí (jako ta Babišova) na zimu nouzový stav, a během něj bude vydávat vládní opatření a omezení (jako ta Babišova), čili na to už si lidé budou muset zvyknout,,,
Asi jsem četl špatně: mně z článku nevyplývá, že navrhované šetření je protiprávní, ale naopak, že už ho v právu máme (v podobě vyhlášek nastavených na studený odchov)
Jak vidíte, tak hned v první větě pod perexem
„..Ta nařizuje, že pro podobná sedavá zaměstnání je minimální povinná teplota na pracovišti 20 stupňů Celsia (a maximální 27).
Novináři jen publikují informace o jejichž podstatě nic neví. Primární zlo jde od ekonomů, kteří využívají naše daně proti daňovým poplatníkům. Příklad? Vláda půjčila z našich daní 74 miliard korun ČEZ za účelem zhodnocení levné elektřiny a její následné prodání nám. Vláda tím zneužila peněz daňových poplatníků (občanů i firem), proti daňovým poplatníkům.
„Primární zlo jde od ekonomů…“ – myslel jste asi „politiků“? Ekonomové (skuteční) s tím, co popisujete, nemají co dělat.
Právě ekonomové, V. Klausem počínaje a Babišem bohužel nekonče, mají se stagnací naší ekonomiky a demografickým propadem co do činění. Klaus sebral od 1. 1. 1993 pracujícím rodičům v nadměrném zdanění mzdy peníze na výchovu dětí a díky tomu od roku 1995 hromadně vymíráme (úhrnná plodnost pod 1,3 dítěte/ženu). S časovým odstupem jedné generace nám chybí na pracovním trhu 60 000 nových kvalifikovaných pracovníků ročně a příštích deset let každý rok dalších 60 000 nových pracovníků chybět bude! Poučení? Ekonomové neznají ekonomiku rodin (důkaz viz výše). Teď aktualitu: Myslíte si, že za půjčkou 74 miliard korun z našich daní akciovce ČEZ, určenou na další „zhodnocování“ ceny naší elektřiny na Lipské energetické burze stojí politolog Fiala, nebo ekonom Síkela? Podrobnosti o činnosti ekonomů v posledních 30 letech a jak z toho ven najdete v knize Ekonomům to myslí černobíle.
Probha, Síkela není ekonom, ale bankéř, Bureš je loupežník a o Klausovi se dá spíš říct, že je to účetní. Ekonom přece není každý, kdo se pohybuje v ekonomice.
Ono to funkční prádlo člověku, který sedí +- nehybně v lavici a maximálně zaměstnává pár malých svalů ruky na psaní, bude platné „jak mrtvýmu zimník“. A zvlášť v případě dětí, které mají s udržením tělesné teploty větší problémy než dospělí.
Je třeba si navíc uvědomit, že ve škole jsou prostory, které musí být podle příslušné legislativy vytápěny na vyšší teplotu, např. kabinky na WC pro menstruační hygienu starších žákyň, plavecká učebna a některé další.
Rozumnější by asi bylo krátit hodiny a prokládat je činnostmi s vyšší tělesnou aktivitou a krátit i celou dobu výuky (část výuky převést na domácí a ve škole jen prozkušovat). Což je ovšem požadavek na pružnost, jakou naše školství nemá.
Že bych připomenul, ono existuje cosi jako pocitová teplota. Tudíž a s ohledem na to, se dá očekávat, že při vyhlášeném… snížení teploty poklesne i výkon práce v kancelářích, i u těch ajťaků u počítačů, ale pochopitelně i kvantum skutečně a kvalitně naučeného učiva ve školách.
A co teď s tím? Buď zatnout zuby a pod vedení moudré Fialovy vlády to šetření vydržet, A nebo jak píšete, nějakou pružnost, na kterou ale naše školství, pod vedením našeho ministerstva školství nemá. Když si uvědomíte, že dneska nový ministr školství jako novinku navrhuje že by se začátek výuky posunul až na devátou hodinu (což by ale znamenalo, že odpolední konec se tím posune do večerních hodin), tak skutečně nemá .
Faktem je, že jsme jedna z mála zemí na světě, které mají tak časný začátek pracovní doby i doby školního vyučování, v létě ještě akcentovaný „letním časem“ made in Brusel.
Kolega kdysi dělal dotazník na „ranní“ a „večerní“ typ (dle časového rozvržení denních aktivit; přesně se do dělá měřením tělesné teploty, ale je to dost náročné a dnes, kdy nám EU zakázala funkční teploměry, by to ani nebylo možné). Naprostá většina otázek byla nepoužitelná, protože přivstání si o půl hodiny (třeba na jogging) je něco absolutně rozdílného pro člověka, který pracuje od 6, než pro toho, co zapíná mašinu v 9.
On i ten letní čas by byl snesitelnější, kdyby se začínalo pracovat v 9 nebo ještě později (a z toho potom plynou i neshody mezi členskými zeměmi, zda zrušit nebo nechat toto znásilňování přírody).
Dřív chodili všichni čurat do budky na dvorek, ať mrzlo nebo nemrzlo a ať menstruovali nebo nemenstruovali. A nikdo si nestěžoval. Jenom je třeba se ukáznit a uskrovnit. A nestěžovat si. Jinak to totiž nepůjde.
Ale jistěže to jinak jde. Pod EU je víc ropy a plynu než bylo pod zeměmi Perského zálivu, než se tam ty komodity začaly těžit (po první světové válce). Jen je třeba odhodit ideologické zábrany, bránící nám v této těžbě a nutící nás kupovat tyto komodity od Ruska (protože odjinud to technicky nejde – i ta „neruská“ ropa a „neruský“ plyn jsou z větší části ruské, jen protažené přes neruské překupníky).
A na nositele těchto zábran je třeba hledět jako na Putinovy agenty a podle toho s nimi i zacházet.
Je k neuvěření, jak lidé snadno naletí a zanou se chovat nepřiměřeně. Že nemáme mít plyn – to je přece následek toho, že EU chtěla potrestat Rusko za „speciální operaci“ – jinak válku -na Ukrajině, když ale proti přípravám války neudělala vůbec nic. Každá válka je následkem neúspěšné práce diplomatů. O tom, že Rusko shromažďuje armádu kolem hramnic Ukrajiny jsme se dověděli až pár dní před invazí. Co dělaly naše vývědné služby mi tedy není nic známo a člověku se chce použít slova „čučkaři“. Jak to, že při prvnních náznacích toho, že chce Rusko použít násilí se okamžitě nerozjela smršť diplomatických akcí se strany UE podporovaná médii, abychom se dověděli, proč vlastně chce Rusko použít násilí.
Za takových okolností musí člověk přemýášlet, zda není něco na ruské propagandě, že problém nastal převratem Majan, když je známo, že jeden z představitelů USA se nechal slyšet na kolik akce přišla. Mě aspoň se zdá, že akce Ruska se dala očekávat.
Jistěže problém nastal nejpozději r.2014, či spíše válkou v Gruzii r.2008. Následovala zcela nedostatečná reakce Západu. Nicméně Západ (EU, NATO) jsme i my a co čekat od státu, jehož vrcholný představitel nazývá tajné služby čučkaři, anexi Krymu fait accompli, posiluje u nás vliv mj. Ruska a když se ruská invaze na Ukrajinu zpozdila o pár dnů, nazýval to blamáží tajných služeb.
Tohoto člověka jsme si zvolili ve svobodných volbách my, občané ČR. Takže brečíte dobře, ale na špatném hrobě.
Reakcí hodnou tohoto pojmenování by bylo rušit zákaz frakování a začít připravovat naše ložiska břidličného plynu k těžbě. A touhle dobou jsme už neměli žádnou potřebu ruského plynu.
… no válku v Gruzii přece vyvolal tehdejší (a nyní tam zavřený) prezident Saakašvili svou ambicí „válečně donutit“ obě bývalé autonomní republiky Abcházii a Jižní Osetii k „poslušnosti…“. No a naletěl – to později potvrdila i OBSE, že on (Saakašvili) si ty války začal. A Abcházie a Jižní Osetie měly „zářný“ příklad z konce třetí autonomní republiky Adžarie, kterou válečně přátelsky prezident Gamsachurdia donutil ke slušnosti… A reakce Ruska byla podobná jako v roce 1974 reakce Turecka na prováděný puč Nikose Sampsona na Kypru, kterým ho chtěl přičlenit k tehdy fašistickému Řecku… Turecko tam svoji armádou vtrhlo a výsledkem jsou dosud de iure oddělené dvě části Kypru… A Majdan v r.2014 a následný puč na Ukrajině byl přece veřejně přiznaným pučem v režii USA a jimi pak dosazení politici prosazovali jejich politiku „přátelství“ všech národností na Ukrajině i za cenu neplnění všech dohod, které podepsala Ukrajina…
Koukám, že josef vysoce hodnotí Saakašvilliho. Dle jeho názoru Saakašvilli donutil tzv. mírové rusácké jednotky unášet gruzínské vojáky, ostřelovat gruzínské civilisty a dal rozkaz rusákům provést invazi přes Rokský tunel.
… no já věřím OBSE, protože pokud by tam opačný náznak, tak „nestranní demokraté“ by to meldovali od rána do večera… Koneckonců zavření do vězení samotného Saakšviliho doma v Gruzii o něčem svědčí… Na celou tehdejší událost tam je třeba nahlížet jako na „invazi“ Turecka na Kypr 1974 po (fašistické) aktivitě Nikose Sampsona, který také přecenil – jako Saakašvili, své síly… A z toho Kypru je skoro už 50 let klid…
O tom, že Rusko shromažďuje armádu kolem hranic Ukrajiny jsme se VY dověděl až pár dní před invazí, v tisku se to probíralo měsíce před začátkem invaze. Těch cca 150 ruských Batalion Tactical Groups bylo u hranic Ukrajiny nekdy od poloviny roku 2021, zůstaly tam po obrovském vojenském cvičení někdy v létě.
Smršť různých akcí se rozjela dávno před tím, než jste si všiml, součástí byly dokonce i zveřejněné informace západních tajných služeb o přípravách utoku na Ukrajinu, což zřejmě pomohlo oddálit invazi o par dnů až týdnů..
Proti přípravám války se neudělalo nic – jediné, co se dalo udělat bylo masivně zbrojit od roku 2014 a přijmout Ukrajinu do NATO. Jenomže to se nestalo.
ano, delalo se malo, protoze malokdo az do unora letos predpokladal, ze putler spusti opravdu velkou a brutalni ofenzivu..ale to vubec neumensuje ruskou vinu, my, jako zapad jsme delali chyby, ale neda se to merit absolutne s tim, jak se chova rusko – to je opravdu barbarstvi nejhrubsiho kalibru a doufam, ze budou jednou odpovedni potrestani..a samozrejme, plyn je drahy tolik, protoze rusko tady vytvari obrovskou nejistotu ohledne dodavek, stale je skrti, ted prebytecny plyn dokonce pali a manipuluje i s cenou na burze aby byla vyssi..jakmile se zbavime zavisloti na ruskem plynu, pujde cena zase dolu a russak jeste rad neco proda za relativne normalni cenu..cina ho tady nespasi…
Ondřeji, byla to totální hloupost vedení EU, že vyvolalo (pod taktovkou Německa, ale to je v podstatě ruská rezidentura v EU) naprosto šílenou závislost na ruském plynu a o něco slabší na ruské ropě.
Přitom je to totální nesmysl, protože při započtení úniků silně skleníkového metanu má spalování ruského plynu cca 1,5 násobný skleníkový efekt v porovnání s uhlím a v případě US plynu je to to asi 1.75 násobek. Takže z hlediska „boje za klima“ je to naprostá pitomost. To si čistě jen nějací zelení aktivisté a bruselští úředníci naplnili kapsičky rublíčky.