Zajišťují teplo a elektřinu ostatním, sami ale mají problém s účty. Česko energetickou chudobu neřeší
Platit včas své účty za energie nezvládá téměř 14 procent domácností v Ústeckém kraji, jen o něco lépe je na tom další z českých uhelných regionů, Moravskoslezský kraj. Už před dvěma lety na to upozornila studie Vysoké školy ekonomické (VŠE) o takzvané energetické chudobě. Žádný plán, jak problém řešit, ale Česko nemá.
„Jako hlavní příčiny vzniku energetické chudoby se ukázaly neefektivní budovy a spotřebiče, nízké příjmy domácností, vysoké náklady na energie a speciální energetické potřeby uživatelů,“ komentoval původní výsledky studie Radek Tahal z VŠE.
První pohled klame
Podle evropského srovnání dat o energetické chudobě (EU Energy Poverty Observatory) si přitom Česko nevede v porovnání s ostatními zeměmi EU nejhůř. Při průzkumu z roku 2018 zmínilo problémy se zajištěním vytápění svých domovů jen 2,7 procenta Čechů. V Evropě přitom nesnázím čelí 7,3 procenta populace. Podobné je to i s otázkou včasného placení účtů – v ČR je to problém pro 2,1 procenta lidí, v EU pro 6,6 procenta.
Výše uvedené statistiky však neberou v potaz propasti mezi českými regiony, ani mezi jednotlivými vrstvami obyvatelstva. Zatímco procento lidí potýkajících se s energetickou chudobou je v celém Česku podprůměrné, stav ve zmíněném Ústeckém kraji je v porovnání s ostatní Evropou alarmující.
Text Anety Zachové vyšel původně na serveru Euractiv, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.
Energetická chudoba zasahuje podle expertů především ekonomicky zaostalé oblasti, včetně těch uhelných, a dotýká se těch nejzranitelnějších – nezaměstnaných lidí, nízkopříjmových rodin a seniorů.
„Zase a znovu máme možnost se dočíst, že uhelné regiony jsou v porovnání s ostatními kraji v něčem pozadu. Zdejší vysoká míra energetické chudoby je proto dalším z mnoha důvodů, proč je změna přístupu k energetické transformaci zásadní,“ říká Zuzana Vondrová z Centra pro dopravu a energetiku.
Potíže s včasným placením rodinných výdajů se přitom dají řešit nejen povzbuzením místní ekonomiky, ale také energetickými úsporami. „Poklesu spotřeby se dá docílit zpřístupněním dotací nejchudším domácnostem a vhodným nastavením operačních programů typu Nová zelená úsporám,“ doplňuje Vondrová.
Česko se tomuto problému přesto komplexně nevěnuje. Například v národním energeticko-klimatickém plánu je téma zmíněno spíše jen teoreticky. Ve své studii z prosince 2020 o tom píše organizace CAN Europe s tím, že Česko nemá pojem energetická chudoba ani přesně definovaný. I takový detail pak komplikuje jak monitorování problému, tak i hledání vhodných řešení.
Jedno z mála konkrétních opatření, která národní plán zmiňuje, je program „zaměřený na předfinancování výměn nevyhovujících kotlů na pevná paliva v domácnostech formou zvýhodněné půjčky fyzickým osobám.“ Podporu je přitom možné částečně využít i na poradenské služby od specialistů.
Organizace CAN Europe analyzovala národní energeticko-klimatické plány v šesti evropských státech – Česku, Polsku, Slovensku, Maďarsku, Chorvatsku a Slovinsku. Ani jeden z nich podle organizace neřeší problém energetické chudoby dostatečně.
Pomoct by mohly finance z EU. Evropská komise problém totiž energetické chudoby explicitně zmínila ve své Renovační strategii představené v říjnu 2020. Podle Komise by měla právě tato iniciativa pomoci se snižováním účtů za energie.
Dotace pro chudé domácnosti
„Krize Covid-19 dotlačila tuto zimu miliony evropských domácností na pokraj bankrotu, evropští obyvatelé zasaženi energetickou chudobou jsou zklamáni nečinností svých států. Zpráva CAN Europe ukazuje, že každá země, kterou jsme analyzovali, při řešení energetické chudoby selhává a ani zdaleka nedosahuje minima požadovaného EU,“ shrnuje Martha Myers-Loweová, odbornice na energetickou chudobu z Friends of the Earth Europe.
Týká se to i Česka. Tuzemské uhelné regiony se aktuálně musí vypořádávat jak s energetickou chudobou, tak s dopady odstavování uhelných dolů a elektráren.
Zatímco náklady spojené s dekarbonizací by měly z velké míry pokrýt dotace z evropských fondů – konkrétně z Modernizačního fondu a Fondu spravedlivé transformace – financování boje proti energetické chudobě zatím vyřešeno není.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na burzu bych poslal Lesy ČR i České dráhy. Prospělo by to jim i trhu
Dobíjecí stanice povinně na všech hlavních tazích v EU. Letos, každých 60 km, i v Česku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Když už jsme výrazně lepší v průměru, tak se aspoň Euractiv.cz povozí na rozdílu mezi chudými a bohatými.Nebere při tom v potaz, že rozdíl mezi chudými a bohatými je důsledek kapitalistických přístupů v ekonomice. Za komunistů jsme byli, kromě veksláků, řezníků a zelinářů, všichni přibližně stejně bohatí a také stejně chudí. Ředitel oborového podniku, měl měsíční plat o polovinu větší než mistr ve výrobě, větší rozdíl byl pouze v ročních prémiích, které měl mistr v tisících, ředitel v desetitisích. Ročním příjmu to nedělalo více, něž dvojnásobek, ne jako dnes desetinásobek až padesátinásobek. A dospělí lidé, kteří měli zlomek průměrného pracovního příjmu, pětinu jako dnes, neexistovali.
Bohatství majitelů společností, je ten důvod chudoby a to nejen energetické, ale chudoby vůbec.
no sice patřím k těm co nemají hluboko do kapsy ale máte pravdu vyvádění kapitálu nepřiměřené ohodnocení některých pozic neplacení daní možnost odpisů zdanování kapitálu v zahraničí atd. to je prokletí globalismu a navyšování chudoby i když ziskovost a produkce rostou jediná záchrana jsou jednoduché zákony a obnovení a hlídání hranic jak pozemních tak finančních
Platit včas své účty za energie nezvládá téměř 14 procent domácností v Ústeckém kraji, jen o něco lépe je na tom další z českých uhelných regionů, Moravskoslezský kraj.
Už před dvěma lety na to upozornila studie Vysoké školy ekonomické (VŠE) o takzvané energetické chudobě.
Žádný plán, jak problém řešit, ale Česko nemá.
————————————————————————————————————————-
Řešním budou pouze Generátory elektřiny na Volnou Energii a vyrábět si ji doma zdarma.
A taky do elektromobilů .
Otázkou je, kdy se začnou vyrábět průmyslově !
Zatím musí potencionální zájemce pátrat na internetu a najít funkční model .
( Pozor na podvodné videa, těch je 99% )
Kdo hledá, ten najde .