Ministerstvo školství začalo prověřovat kauzu dotací pro spolek úředníka. Zkoumá, zda nebyl porušen zákon
KAUZA. Existuje podezření, že tehdejší šéf odboru resortu Viktor Kubát, jehož spolek žádá o dotace 32 milionů korun, porušil služební zákon a etický kodex.
Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) pověřila státního tajemníka, aby se začal zabývat případem úředníka resortu, který žádal pro svůj spolek dotace ve výši 32 milionů korun. Vyplývá to z informací, které poskytla HlídacíPes.org.
Jak jsme v úterý informovali, tehdejší šéf odboru ministerstva školství Viktor Kubát zažádal o dotace na 16 projektů v celkové výši 32 milionů korun pro svůj spolek z grantu, o kterém coby zástupce ministerstva dva měsíce předtím jednal. Zcela identické projekty mají navíc směřovat do obcí, které ve většině případů vedou starostové za KDU-ČSL, které je Kubát také členem. Ve spolku navíc působí ještě další zaměstnanec ministerstva Kamil Jan Svoboda, taktéž člen lidovců.
„Z dostupných informací zatím dovozuji, že se může jednat o porušení povinnosti státního zaměstnance,“ konstatuje ministryně Kateřina Valachová. „Jednou z povinností zmiňovaného zákona je vykonávat službu nestranně a zdržet se při výkonu služby všeho, co by mohlo ohrozit důvěru v jeho nestrannost.“
PSALI JSME: Dotační byznys ministrského úředníka: projekty z evropských peněz za 32 milionů
Státní tajemník bude prověřovat, zda nedošlo také k porušení etického kodexu ministerstva, který upravuje „zákaz střetu zájmů, povinnost jednat profesionálně, nezávisle, objektivně, čestně a bez sledování osobního prospěchu tak, aby neohrozil pověst, vážnost a důvěryhodnost MŠMT.“
Jestliže se ukáže, že Kubát pravidla porušil, je ministryně připraven rázně jednat. „Pokud by se tak stalo, přistoupí MŠMT neprodleně k podání podnětu kárné komisi k zahájení kárného řízení, jehož výsledkem může být v nejzazším případě až propuštění,“ konstatuje ministryně Valachová. „Rozhodně situaci nepodceňuji a budeme se jí velmi podrobně zabývat.“
Na hraně etiky
Podobně kriticky vnímá případ také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Prostřednictvím jejího resortu Kubátův spolek Vzdělávací a inovační institut o peníze žádá.
„Informaci o aktivitách pana Kubáta a hrozícím střetu zájmů při podávání projektů pracovníkem MŠMT bereme vážně a tuto záležitost samozřejmě prošetříme,“ sdělila HlídacíPes.org ministryně Marksová Tominová. „Nicméně již v tuto chvíli mohu vyloučit jakékoliv pochybnosti o nezávislosti hodnocení projektů.“ Podle ministryně nemají žadatelé možnost ovlivnit rozhodování hodnotitelů, protože je náhodně generuje počítač.
„Nicméně pokud podává projekty osoba působící v implementační struktuře Evropských strukturálních a investičních fondů, byť jiného programu (OP VVV), je to pro nás vždy podnět k prošetření, zda v tomto případě nemohla vzniknout nějaká výhoda pro žadatele,“ dodává Marksová Tominová. „Budeme to maximálně hlídat, protože je zjevné, že to je přinejmenším na hraně etiky.“
No problem, bratře!
Sám Kubát, jenž v době podání projektů vedl odbor dalšího vzdělávání (letos v únoru neprošel výběrovým řízením a je nyní řadovým zaměstnancem), nejprve tvrdil, že s projekty nemá nic společného. Když se ale ukázalo, že redakce má k dispozici dokumenty, na kterých je uveden coby kontaktní osoba, konstatoval Kubát, že tam byl uveden omylem. Nakonec ovšem v průběhu rozhovoru přiznal, že projekty po odborné stránce připravil.
„Samozřejmě o tom vím, měl jsem na starosti věcnou náplň těch projektů. Ale to se nedá brát jako střet zájmů,“ řekl HlídacíPes.org Kubát. „Až bychom ty granty dostali, tak bych to samozřejmě svému zaměstnavateli nahlásil.“
Chcete podpořit HlídacíPes.org?
Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.
Ve spolku, který Kubát založil, působí kromě jeho kolegy z ministerstva Kamila Jana Svobody, ještě Kubátova manželka Lucie. „Pokud bychom ty dotace získali, zaplatí se tím zaměstnanci na dva roky, i moje žena,“ shrnul Kubát přínos z projektů pro jeho spolek. „A pokud se se mnou nerozvede, tak to něco přinese i mně, respektive do našeho rodinného rozpočtu.“
Podobně jako u dotazů na autorství projektů, i v případě otázek na stranický klíč při výběru obcí do projektů Kubát kličkoval. Nejprve uvedl, že to byla pouze náhoda, teprve posléze připustil, že se vybírala města podle příslušnosti starostů ke KDU-ČSL.
„Ano, využila se ta linka kontaktů mezi lidovci, které máme, ale to je zcela legitimní,“ konstatoval nakonec Kubát, jenž je členem KDU-ČSL na Praze 13 a bývalý místopředseda pražské organizace. „Navíc, jsou to tak malé peníze, že tam není žádná vata pro lidovecké starosty. Jestli ten projekt skončí bez ztráty, tak to bude zázrak.“
Zatímco ministryně obou dotčených resortů začaly případ prošetřovat, předsedu KDU-ČSL a místopředsedu vlády Pavla Bělobrádka nechává chování jeho spolustraníků zcela klidným.
„Informoval jsem se na to, a pan Kubát mi řekl, že ta vaše konstrukce je vadná. Neměli na to žádný vliv a nic neovlivňovali, tím pádem je to v pořádku,“ uvedl Bělobrádek. Na dotaz, zda nespatřuje v chování Kubáta střet zájmů, či jeho jednání nevnímá minimálně jako neetické, předseda strany Bělobrádek pouze zopakoval: „Pokud o ničem nerozhodují a nic neovlivňují, tak v tom nevidím problém.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)