Pomsta za tibetskou vlajku? Komunistická čistka v krajských galeriích a muzeích
Ústecký kraj odvolává ředitele pěti muzeí a galerií, protože se chce při jejich vedení ubírat jiným směrem. Jakým? To tají. Celá rošáda navíc působí dojmem, že může jít i o vyřizování účtů s nepohodlným šéfem Oblastního muzea v Chomutově Stanislavem Dědem. S ním mají komunisté ve vedení kraje dlouhodobé spory, které letos vyvrcholily vyvěšením tibetské vlajky na budově muzea.
Stanislav Děd vede chomutovské muzeum od roku 2001. Dnes předstoupí před výběrovou komisi, před níž se pokusí obhájit svůj post po nedávném odvolání a vyhlášení nového konkursu.
Je jedním z pěti ředitelů krajem řízených kulturních institucí, které rada v květnu odvolala. Kromě Děda se to týká šéfů Oblastního muzea v Děčíně, Regionálního muzea v Teplicích, Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích, Galerie Benedikta Rejta v Lounech a Galerie výtvarného umění v Mostě.
„Přirozená obměna“. Co je to?
Kraj změny obhajuje potřebou provést „přirozenou obměnu“ ředitelů pěti ze třinácti vedoucích, kteří po nástupu nového vedení ještě nebyli vyměněni. V důvodové zprávě pro jednání rady, na základě které byli ředitelé odvoláni, vystupuje zvláštní termín „přirozená obměna“ hned několikrát. Kraj přitom odmítá odpovědět na otázky, co takový termín vlastně znamená a o jaký zákonný rámec se opírá.
„Ústecký kraj jako nový zřizovatel ponechával tyto manažery ve funkcích řídit odborné příspěvkové organizace. Postupem času došlo na částečnou přirozenou obměnu danou především zvyšujícím se věkem generace ředitelů (4 odchody do starobního důchodu a dvě úmrtí ve funkci),“ píše se ve zprávě, kterou má redakce HlídacíPes.org k dispozici.
V této „přirozené obměně“ tedy kraj pokračuje u těch ředitelů, kde se to zatím nepodařilo. „Pět organizací uvedených v usnesení představuje skupinu muzeí a galerií, kde doposud neproběhla přirozená obměna vedení. Samo o sobě to poukazuje na jistou stabilitu v tomto sektoru zřizovaných organizací. Nicméně – přes většinou uspokojivé pracovní výsledky organizací – procházejí nyní organizace vlnou zásadních změn, které kladou zcela nové nároky na jejich řízení a je tak více než žádoucí zapojit do jejich činnosti a řízení nové silné osobnosti, které budou s to neustále se zvyšující nároky úspěšně a bez komplikací zvládat.“
Jaké nároky? Nepovíme.
Kraj odmítá odpovídat i na další dotazy, třeba jaké zvyšující se nároky má na mysli nebo co je míněno koncepcí, kterou se mají muzea a galerie ubírat.
Mluvčí kraje Lucie Dosedělová v polovině května poskytla Chomutovskému deníku toto vyjádření: „Ústecký kraj se chce do budoucna v tomto segmentu kultury ubírat jiným směrem, podobně jako u dalších muzeí ve správě kraje.“ Konkrétně jakým? „Zatím to nebudeme rozvíjet.“
A pak se kraj odmlčel úplně. Na dotazy redakce HlídacíPes.org Lucie Dosedělová neodpověděla.
Související články
Komunistická čistka v muzeu. Nic proti vám nemáme, ale nemůžeme se stavět proti politikům
„Na mě to působí dojmem, že je to celé jen záminka,“ říká opoziční zastupitel Jiří Kulhánek (ODS). Na zasedání zastupitelstva příští týden bude opozice po vedení kraje odpovědi požadovat.
Nepohodlný ředitel musí pryč
Když je řeč o zámince: existuje podezření, že se kraj plošnou výměnou chtěl zbavit nepohodlného chomutovského ředitele. Proč?
Stanislav Děd je dlouhodobě terčem výpadů komunistů a s nimi spřízněných extrémistických organizací, jako je Klub českého pohraničí.
„Mojí hlavní prioritou po nástupu byly česko-německé vztahy, včetně židovských, otevření muzea spolupráci s krajanskou komunitou, navázání kontaktů se sudetoněmeckou kanceláří v Praze a Sudetoněmeckým domem v Mnichově a prezentace těchto kontaktů vůči české veřejnosti,“ říká Stanislav Děd.
Jenže tyto aktivity vyvolaly setrvalý odpor chomutovských komunistů a části veřejnosti, včetně několika zcela konkrétních útoků. Klub českého pohraničí například požadoval Dědovo odvolání, čemuž kraj – tehdy pod sociálnědemokratickou správou – ještě nevyhověl.
Dovolili si příliš
Vrcholem byl letošní březen, kdy se muzeum rozhodlo připojit k akci Vlajka pro Tibet. Trochu na protest radnici, která kvůli politice „nedráždění Čínského bratra“ akci ignoruje. Ráno vlajka zavlála před muzeem, odpoledne byla dokonce přenesena na radnici, do prostor, které tam spravuje muzeum.
To bylo zjevně příliš. Radní pro kulturu Jitka Sachetová (KSČM) intervenovala podle informací z prostředí krajského odboru kultury a památkové péče ještě před zahájením akce, aby byla zrušena. Po jejím uskutečnění pak měla požadovat Dědovo odvolání, které bylo ještě v průběhu března změněno na rozhodnutí odvolat ho spolu s dalšími čtyřmi řediteli.
HlídacíPes.org se tuto informaci pokoušel ověřit přímo u vedení kraje, krajská mluvčí Dosedělová ovšem i tuto otázku ponechala bez odpovědi.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ústí v očekávání dopravního pekla. Odkládaná oprava mostu stále nezná svůj čas
Jak v Ústí nad Labem kdosi ukradl šrouby z lávky. Nebo že by neukradl?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Ty jo okres na severu furt jede, Beneši, Beneši, ty jsi nám se svými dekrety zavařil.
Tibetská vlajka je pouze zástupným problémem. Nejsem speciálním znalcem tibetských dějin, ovšem vím, že před čínskou okupací nevládla v zemi žádná demokracie, natož pak demokracie typu euroatlantických států. Kladu si stále otázku: Kdo financuje exil dalajlámy a jeho neomezené cestování po světě se sepjatýma rukama? A jaké konkrétní výsledky má jeho putování? Pouze takové, že je při jakýchkoliv vhodných i nevhodných příležitostech vyvěšována a nošena tibetská vlajka. Pan vyměňovaný ředitel muzea by se měl především zabývat muzejní probelamtikou, od ekonomické, přes personální, propagační, sbírkovou apod. Domnívám se, že vyvěšení tibetské vlajky na budově nějakého musea spíše svědčí o mentální úrovni pana ředitele a jeho objektivnímu politickému rozhledu. Vyvěšením tibetské vlajky na budově jakéhosi musea (ale i na jiných budovách) sice snad nikomu fysicky neublíží, ale ani o krůček nepřispěje k rozvoji demokracie euroatlantického charakteru v asijském Tibetu. Asi bychom v ČR nebyli spokojeni, kdyby v nějaké asijské zemi byly ostentativně vyvěšovány symboly sudetoněmecké strany nebo vlajky s hákovým křížem a spojovány s českou státností.
Sam jste napsal, ze nejste expertem na tibetske dejiny. Mozna by pro priste, nez budete nekoho soudit, bylo dobre si neco o tech tibetskych dejinach precist. Vite vubec, ze pomerne papouskujete propagandu totalitniho statu, ktery zabiji sve vlastni obcany pro prodej organu na transplantace. Nevadi vam to? Ohanite se rozvojem demokracie. Demokracie znamena diskuse a tolerance k nazoru jinych, i kdyz s tim nazorem nesouhlasim nebo o tom pouze nic nevim.
To že nejste expertem Tibetských dějin, je zřejmé hned z kraje Vaší první věty. Nemusíte to potvrzovat ve Vašem smyšleném pokračování. Historie, kterou popisujete, je zcela fiktivní. Není těžké si na internetu dohledat tu skutečnou, která je na rozdíl od té Vaší, založena na skutečných událostech. To jen pro příště, až budete mít nezadržitelnou potřebu vložit na internet „něco“ jen proto, že Vy cítíte, že je to tak správné.
Je pravdou, že ředitel muzea se má především věnovat správě muzea a ne řešit svoje osobní spory uvnitř této instituce. Jestli zavání v zastupitelstvu nějaký rudy zápach je jiná věc, především je to v rukou našich, tedy voličů. Ale ? potřebují pastevce, a tak celý tento problém je jen odrazem nás samých….
Otevřený dopis členům Rady Ústeckého kraje
Vážený pane hejtmane, vážení pánové a paní radní Ústeckého kraje,
před několika týdny jste svým usnesením odvolali dlouholeté ředitele pěti významných kulturních příspěvkových organizací, konkrétně dvou muzeí a tří galerií. Nemám v úmyslu zpochybňovat právo vašeho orgánu učinit tento krok. Co však považuji za zcela nepřípustné až odpudivé, je vámi zvolená forma – rozhodnutí náhlé, bez jakékoli odborné rozpravy s následně zveřejněným výstupem, bez jakéhokoli relevantního zdůvodnění. Vysoce podezřele působí i jediné oficiální vyjádření vašeho úřadu k této záležitosti (odpověď Ing. Lucie Dosedělové na dotaz redaktora Ústeckého deníku z 15. 5. 2017), které oprávněně vzbuzuje pochybnosti, zda jste vůbec věděli, o jakých institucích rozhodujete. Obávám se, že Vámi zvolený přístup tak zavdává všechny příčiny k domněnce, že odvolání je pouhou hromadnou personální čistkou spáchanou z mstivosti, nepotismu, případně kvůli partikulárním ekonomickým zájmům.
Odvolaní ředitelé jsou minimálně ve třech případech (Ing. Stanislav Děd z Oblastního muzea v Chomutově, PhDr. Alice Štefančíková z Galerie Benedikta Rejta v Lounech a Petr Svoboda z Galerie výtvarného umění v Mostě) uznávanými odborníky, kteří za cenu neuvěřitelného osobního nasazení vybudovali příslušné instituce z mála či dokonce ničeho. Za všechny chci podrobněji zmínit ředitele galerie v Mostě, pana Petra Svobodu, který tuto organizaci úspěšně vedl – a to bez jakýchkoli zásadních výtek nadřízených orgánů ohledně koncepce či hospodaření – přes čtvrt století, díky své výstavní strategii a systematické publikační a osvětové činnosti ji etabloval coby exkluzívní a hojně navštěvovaný výstavní prostor výrazně nadregionálního významu a získal jí renomé nejen mezi českou, ale i zahraniční odbornou a laickou veřejností.
Odvolání Petra Svobody i ostatních zmíněných ředitelů v situaci, kdy existují zásadní pochybnosti o tom, zda jste příslušné rozhodnutí učinili na základě relevantních podkladů, důkladného zvážení a rovněž ujasněného záměru ohledně budoucí činnosti a strategického směřování postižených institucí, může zcela zbytečně a nenapravitelně zmařit výsledky dlouholeté práce několika vynikajících odborníků, způsobit zrušení plánovaných projektů (v některých případech mezinárodních), pokles či dokonce ztrátu desítky let budovaného renomé uvedených subjektů a vyvolat nedůvěru u partnerských organizací v Čechách a v zahraničí; nemluvím o možných pochybnostech veřejnosti ohledně vaší politické způsobilosti k výkonu zastávaných funkcí. Koneckonců, proti realizaci vašeho usnesení již vznikla petice, kterou dosud podepsala řada významných tuzemských i zahraničních umělců, kulturních pracovníků a zástupců akademické sféry.
Na závěr si neodpustím osobní doušku – odvolaní ředitelé jsou většinou v předdůchodovém věku, a fakt, že jste příslušné usnesení prosadili coby představitelé KSČM a ČSSD, tedy stran, které se tradičně holedbají hájením zájmů sociálně znevýhodněných skupin obyvatel, považuji za projev politické oplzlosti, pokud ne mravní ohyzdnosti.
S pozdravem
Ing. David Novák
předseda Třiatřicet, z. s.
Čáslav
[email protected]
Psáno 9. června 2017
K Vašemu apelu na funkcionáře Ústeckého kraje se rád připojuju.
Tez se pripojuji a dekuji za trefne formulace!
To, že se představitelé KSČM vyskytují na postech v krajské správě, v poslanecké sněmovně, v senátu a dokonce na Hradě je ostuda našeho národa.
V našem nedemokratickém a neprávním státě je stále možné používat praktiky komunistické totality. Jak je možné, že KSČM není zakázanou stranou? Zločinů nejvyššího kalibru má ve své historii na svém kontě víc než dost.
To je přece jednoduché. P Havel a další poskoci rádoby pravičáci se domluvili na „sametové“ revoluci s komunisty. Rozdělili si moc a peníze a do dnešních dní vládnou vedle sebe. Během vládnutí – rabování se všichni dotčení zkompromitovali. A to tak, že na sebe nemohou nic prásknout a drží spolu. Jen před volbami hrají divadlo pro voliče a po skončení voleb si padnou kolem krku.
Pane Krejsa opravdu myslite, ze se dalo domluvit na Sametove revoluci? Chvili jsem premyslel co vsechno na to napsat za argumenty proti, ale spis se jen zeptam. Kruci co to tam hulite za matros? 🙂 Vzdyt tuhle snuzku demagogickych vykriku do tmy nemuze nikdo myslet vazne…a pokud ano tak tresne jsou uz prezrale a doufejme ze volice zacne bolet brzo zaludek 🙂