Pomozte Agrofertu, tlačí na kancléře politici. Babišova chemička naznačila odchod z Německa
AKTUALIZOVÁNO. Holding Agrofert podle německých médií zvažuje částečné nebo dokonce úplně stažení chemické výroby z Německa. Přesunout by se mohla do Rakouska nebo na Slovensko. Důvodem jsou vysoké ceny plynu a také masivní dovoz hnojiv z Ruska. Mluvčí německé chemičky SKW Piesteritz ze svěřenských fondů Andreje Babiše ale tvrdí, že zatím nejde o konkrétní plán, spíš o „upozornění“ na možné budoucí kroky.
SKW Piesteritz je nejvýznamnějším výrobcem močoviny, amoniaku a přípravku AdBlue v Německu. Loni chemička patřila mezi závody, které kvůli zdražení plynu v důsledku ruské invaze na Ukrajinu musely výrazně omezit výrobu a i nyní vyrábí jen na padesát procent své kapacity. Zároveň ale v minulých letech fungovala co do ziskovosti jako „zlaté vejce“ celého Agrofertu.
Už letos v létě musela německá větev holdingu vyvracet fámy o tom, že celá chemička, která přímo v závodě zaměstnává 860 lidí, do konce roku zavře. Zprávy na sociálních sítích tehdy mluvčí SKW Piesteritz označil za „nesmysl“, po pár týdnech se ale o ukončení výroby mluví znovu, byť v mnohem delším časovém horizontu.
Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) citoval začátkem září místopředsedu představenstva holdingu Agrofert Petra Cingra, který odchod skupiny z Německa zmínil jako krajní možnost, pokud se v následujícím roce a půl neuklidní cenová situace na trhu s energiemi.
Reálněji vypadá postupný přesun části výroby do jiných států, kde má Agrofert své další závody. Například do rakouského Lince.
Přesun do Rakouska nebo na Slovensko
„Můžeme přesunout deset až dvacet procent do Lince, to je významné množství,“ řekl Cingr německému deníku FAZ s tím, že „to samé může (Agrofert) udělat i s Francií a Slovenskem“.
Na Slovensku Agrofert působí dlouhodobě, například v chemičce Duslo Šaľa, rozkročení do Francie a Rakouska, kde je podle Cingra plyn „o dvacet procent levnější“, mu umožní nedávná akvizice hnojivové divize firmy Borealis.
Poměrně kategorických výroků člena vedení Agrofertu si všimla i další německá média a mluvčí SKW Piesteritz Christopher Profitlich zařadil komunikační zpátečku.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Serveru agrarheute.de řekl, že žádné konkrétní plány na stěhování výroby do zahraničí neexistují a žádné takové rozhodnutí se nepřipravuje.
Agrofert prý chtěl hlavně upozornit, že by jednou chemička přece jen z Německa odejít mohla, pokud se situace nezmění: „Řada firem Německo opouští v tichosti. To nechceme. Nechceme pryč,“ ujišťoval mluvčí.
Že přesun výroby z Piesteritzu není bezprostředně na pořadu dne, ujišťuje i mluvčí české centrály Agrofertu Pavel Heřmanský: „Musíme se ale chovat jako odpovědný hospodář. V tuto chvíli vyvoláváme diskusi o tom, jak na jednotném a regulovaném trhu mohou být tak velké rozdíly v cenách energií, nebo jak je možné, že jednotlivé členské země podporují zásadně odlišně své lokální producenty.“
Odchod Agrofertu jako „katastrofa“
Varování o možném přesunu výroby z SKW Piesteritz do zahraničí lze číst jako vzkaz německé vládě, což ve zmíněném vyjádření pro Frankfurter Allgemeine Zeitung naznačil i Petr Cingr: „Vláda v Berlíně si musí rozmyslet, co je potřeba udělat, aby průmysl zůstal v chodu,“ řekl místopředseda představenstva Agrofertu.
Navzdory všem problémům s klesající poptávkou zákazníků kvůli inflaci i vysokým cenám energií loni Agrofert vykázal historicky rekordní zisk, necelých třináct miliard korun. Klíčový podíl na tom měla zahraniční část holdingu a právě chemičky, především SKW Piesteritz.
Není to poprvé, co Agrofert jako klíčový zaměstnavatel v regionu přes zemskou vládu v Sasku-Anhaltsku tlačí na spolkový kabinet, aby mu zlepšil podmínky pro podnikání.
Související články
Německá pekárna Agrofertu je roky ve ztrátě. Sám Babiš přiznává neúspěch
Potvrzuje to i poslanec sasko-anhaltského zemského sněmu Rüdiger Erben, který je k Agrofertu dlouhodobě kritický. Vnímá ho jako firmu, která především vyvíjí nátlak na politiky a vládu, aby dosáhla toho, co chce.
„Když minulou zimu hrozily vysoké ceny zemního plynu v kombinaci s ohlášeným nedostatkem AdBlue, vedení SKW Piesteritz se vůči spolkové vládě nechovalo jinak,“ řekl letos Erben pro HlídacíPes.org. Narážel na to, že vedení podniku tlačilo na politiky s cílem získat mimořádné úlevy kvůli energetické krizi.
A tlak na politiky má výsledky i tentokrát. Sasko-anhaltský premiér Reiner Haseloff už napsal kvůli hrozbě odchodu klíčové chemičky spolkovému kancléři Olafu Scholzovi.
V dopise kritizoval především zesílený dovoz močoviny a čpavku do Německa. Močoviny se podle zemské vlády dováží do země až o 670 procent více než loni a velká část těchto dodávek pochází z Ruska.
Podobně se za Agrofert u spolkové vlády přimlouval i zemský ministr hospodářství Sven Schulze. Starosta města Wittenberg, v jehož blízkosti chemička stojí, Torsten Zugehör pak možný odchod SKW Piesteritz označil za „katastrofu“. V regionu se na fabriku podle něj celkově váže až deset tisíc pracovních míst.
Babiš? Neznám ho
Zatímco na ruský plyn se vztahují sankce, na dusíkatá hnojiva nikoli. A tak Rusko, které má kvůli sankcím výrazně omezenou možnost vyvážet plyn, exportuje masivně alespoň hnojiva, k jejichž výrobě je právě velké množství plynu potřeba.
Podle premiéra Haseloffa tak ruská hnojiva zaplavují německý trh a místní výrobci hnojiv jim kvůli vysoké ceně plynu v EU nemají šanci konkurovat. Stejné argumenty dlouhodobě používá i sám Agrofert.
„Chceme pouze vyvolat diskusi o tom, proč nevadí dovážet místo plynu jeho deriváty v podobě hnojiv, když zároveň EU chce zastavit dovoz čínských elektromobilů, protože jsou levnější,“ říká mluvčí holdingu Heřmanský.
Ještě předtím, než se začalo spekulovat o možném přesunu výroby, oznámila chemička SKW Piesteritz začátkem letošního roku masivní investice do obnovitelných zdrojů energie, právě s cílem snížit spotřebu plynu. Do roku 2030 chce firma vložit 400 milionů eur do mapování variant takové přeměny.
Alternativou k plynu by mohl být vodík. Právě ten by mohl Agrofert vyrábět v nové destinaci v rakouském Linci ve spolupráci s rakouským partnerem, jak také řekl Petr Cingr ve zmíněném rozhovoru pro deník FAZ.
V něm mimochodem stojí za pozornost i pasáž, kdy Cingr na adresu zakladatele a skutečného majitele Agrofertu Andreje Babiše prohlásil, že „ho nezná“.
V textu jsme doplnili vyjádření české centrály holdingu Agrofert
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
38 komentářů
Ekonomika je neúprosna a zvláště ta za valecneho konfliktu, která je závislá na ruskem plynu. Babiš je podnikatel a jeho ztráty jsou i ČR. To si musí uvědomit i současná Fialová vláda. Je to ústup Mafra a německé chemicky.
„Přesunout by se mohla do Rakouska nebo na Slovensko. Důvodem jsou vysoké ceny plynu“
A je na tom něco divného??
Bez plynu hnojiva Haber Boschovou metodou hnojiva vyrábět nelze a násobně dražší plyn činí výrobu nekonkurenceschopnou. Bez hnojiv není efektivní zemědělství a s drahá hnojiva znamenají drahé potraviny.
Proto Agrofert fabriku v Linci kupoval. Laciný plyn je laciný plyn.
Tak to dopadne i s dalšími výrobky závislými na ceně energií. Výrobci budou muset přenést výroby do destinací s cenami energií zaručující konkurenceschopnost jejich výrobků. A v ČR jeto i velká část automobilového průmyslu.
Admirále, lze. Dělalo se to za první i druhé světové války s použitím uhlí.
Uhlí???
To už je v Úúnii snad úplně zakázané?
Co tím chcete naznačit?
Vy snad zpochybňujete zelený úúúděl?
Zákaz se dá zrušit. Klidně i odchodem z EU.
Což ovšem „destinace“ závislá na rusáckém vyděrači neschopném dodržovat kontrakty, není, plavčíku.
Když jde do tuhého, co udělá Babiš? Brečí o dotace a vydírá kde koho. A pak má kupodivu najednou rekordní zisky.
Němci i Rakušáci teprve poznají, koho si vpustili do kožichu. To není zodpovědný německý podnikatel, který má odloženo na špatné časy a v případě potřeby je schopen zoptimalizovat výrobu. Tohle je loupežník, který „podniká“ ,sebere všechno co může a jde dál.
Proč by měl podnikatel ze svých úspor dotovat neschopný, nebo dokonce škodící, stát? Stát je tu od toho, aby zajistil podnikatelům podmínky. A pokud nezajistí, jdou jinam. A pokud z toho důvodu naroste nezaměstnanost (se všemi důsledky ve společnosti), je to vina politiků, ne podnikatelů. A Němci si za své zelené blbnutí zaslouží, aby jejich stát šel na buben.
Zřejmě ti čtení dělá vážný problém, lžirgile. Dotačního závisláka bureše nikdo nedrží.
Dotace berou dnes všichni, protože bez dotací by se ve svou podstatou netržní ekonomice EU nikdo neudržel.
Chtělo by to všechny dotace zrušit a hned by se vidělo, co je a co není životaschopné. Patrně byste ale byl smutný: Agrofert byl vybudován prakticky bez dotací, dotace začal potřebovat až po našem vstupu do EU, aby byl s to konkurovat v netržním prostředí EU těm podnikům, které jsou masově dotovány (prakticky vše z E12).
No to by tak hrálo, lžirgile, aby bureš na ukradení firmy ještě bral dotace. Každopádně platí že dotačního závisláka bureše nikdo nedrží. Tak jako on může podnikat i analfabet.
Jistě, nikdo ho nedrží. On odstěhuje výrobu mimo EU, kde mu nebudou klást nesmyslné překážky, a v EU zůstanou akorát prázdné budovy a nezaměstnaní, radostně budující „zelené zítřky“.
Babiž se, pochopitelně, v prostředí, kde dotace nedodává nikdo, uživí skvostně, rozšíří sortiment o výrobky a technologie v EU zakázané a bude prosperovat.
A Babišovi noví zaměstnanci se za pár desetiletí budou jezdit dívat do Evropy na tuzemské primitivy, kteří žerou syrové kořínky, protože mají tabuované maso i oheň.
jarda: To není zodpovědný německý podnikatel, který má odloženo na špatné časy a v případě potřeby je schopen zoptimalizovat výrobu.
Pergill/Šimůnek: Proč by měl podnikatel ze svých úspor dotovat neschopný, nebo dokonce škodící, stát?
Konec citátů. Kde tu Pergille/Šimůnku jarda píše o dotování státu? Opět jste mi připomněl onu postavu z povídky Šimka a Grossmanna, která uměla pouze psát a neuměla číst. Škoda že už Šimek s Grossmannem nežijí. Na vás by si ti dva Pergille/Šimůnku s chutí smlsli.
Jestliže podnikatel udržuje ztrátovou výrobu z úspor, tak v podstatě dotuje stát (jeho zaměstnanci nejsou na pracáku, ale naopak platí daně). To se dá dělat v situaci nějaké krize, kterou stát nezavinil a navíc je to takový stát, který má cenu podporovat. Tak činili třeba britští podnikatelé za WW2.
Je ovšem naprostá pitomost dotovat stát v případě krize, kterou onen stát sám zavinil (současné blbnutí EU s ekologií, klimatem a jinými nonsensy). A v takovém případě ať stát kompenzuje nadvýdaje, které svými nesmyslnými ptákovinami zavinil, nebo ať se s tou fabrikou rozloučí.
Ta se odstěhuje někam, kde nevládnou bezcenní hlupáci, blekotající narativy záškolaček s psychiatrickou diagnózou. A hlupáky vedenému státu nechť zbudou vybrakované fabriky a houfy nezaměstnaných. A je to naprosto racionální a též i spravedlivé.
Jako obvykle blábolíte o něčem jiném, ne o tom, co napsal jarda a jak jste ve své reakci na jardu blábolil vy. Naučte se už konečně číst Pergille/Šimůnku, případně vyhledejte pomoc u odborníka. Neschopnost udržet téma je jedním z příznaků schizofrenie.
Číst neumíte vy. Jasně jsem zdůvodnil, že udržování výroby v situaci, kdy je vinou státu neefektivní, je v podstatě dotování státu a podpora těch sil, které tu neefektivitu navodily.
Takže Jardův „zodpovědný německý podnikatel, který má odloženo na špatné časy a v případě potřeby je schopen zoptimalizovat výrobu“ je totální pitomec, dotující stát, který mu škodí.
Tak že Pergille/Šimůnku: zatloukám, zatloukám, když to praskne, zatloukám dál. Jste ubožák, který si není schopen přečíst co kdo napsal a na co a jak jste reagoval.
Napsal jsem jasně, že oni „zodpovědní podnikatelé“, udržující výrobu na úkor nahromaděného kapitálu, jsou pitomci, podporující stát, který je (a nejen je) ničí.
Daleko sympatičtější je mi „nezodpovědný podnikatel“, který zvedne kotvy a stát opustí, ať dělá, co umí. Minimálně proto, že jednak tomu státu poskytne svým odchodem zpětnou vazbu (ve smyslu, že stát dělá něco špatně), jednak tím, že přispěje ke krachu tohoto špatného státu. Pokud by celá EU s Green Dealem zkrachovala až do nějaké revoluce, bylo by to zcela jistě pozitivní ukončení této magořiny.
Že vám čtení činí problémy Pergille/Šimůnku si všiml i Pavel ve svém příspěvku z 16. 9. 2023 (18:36). A jistě nebyl sám. Tak že zatloukejte a překrucujte dál Barone Prášile když vás to baví. Nic jiného tak dobře neumíte.
Nevím, co vám na tom není jasné: To, co Jarda prohlašuje za „zodpovědného podnikatele“, já prohlašuji za hlupáka, podporujícího darebácký stát, který mu škodí (místo toho, aby se mu snažil škodit také).
Především mi jste jasný vy Pergille/Šimůnku.
Vy mě také. Vy byste chtěl, aby lidé na svůj úkor podporovali bezcenné nesmysly, hlásané vládami a nevládkami. A kdo to dělat nehodlá, je váš „třídní nepřítel“.
Netušil jsem, že jste třída Pergille/Šimůnku. Od kdy?
Jistěže jsem +- zástupcem střední třídy, opory demokracie.
Já jsem se ptal od kdy. Od té doby, co jste absolvoval VUML?
Příslušníkem střední třídy jsem více-méně od narození. Mj. zásluhou dědečka, řemeslníka, který za první republiky zvládl postavit pro rodinu dům. Dnes by něco takového nebylo možné, fialová vláda střední třídu systematicky likviduje.
Jak vidím, tak zlikvidovat vás se Fialově vládě nějak nedaří vy střední třído.
Zodpovědný německý podnikatel 🙂 Asi netušíte, že podle šetření německého úřadu pro obchod a průmysl , polovina firem má díky cenám energií problémy s konkurenceschopností a třetina podniků německého zpracovatelského průmyslu zvažuje nebo už uskutečňuje přesun výroby do zahraničí. Samozřejmě podobné to je i v ČR a odchod firem z Německa bude mít dopad i na náš průmysl.
Jistě, pokud se udrží v EU u moci Zelení Khmerové, prosadí Green Deal a další šílenosti, tak odtud odejde téměř veškerý významný průmysl a utečou (pokud EU po vzoru RVHP nezadrátuje hranice) téměř všichni mladí a šikovní. Být o nějakých 30 let mladší, tak bych se přinejmenším informoval, kam bych se svou odborností mohl odejít.
Být o nějakých 30 let mladší, tak bych se přinejmenším informoval, kam bych se svou odborností mohl odejít. Konec citátu. Před třiceti lety tu však vládla ODS pod vedením Václava Klause, kteréžto období jste v minulosti velebil a s nostalgií na toto období vzpomínal. To až nyní líčíte, jak ODS tehdy kradla a páchala nepravosti a musel jste to už tehdy vidět. Měl jste si tedy ušetřit velebení ODS a Václava Klause a odejít už tehdy, kdy jste byl o oněch třicet let mladší. Měl jste k tomu všechny možnosti.
Být já nyní o třicet let mladší – jasné?
Jistěže byla privatizace spojena s mnoha problémy, ale v principu proběhla dobře, a dodnes z jejích výsledků žijeme, protože socialismus, který k nám EU cpe, není schopen vyprodukovat ani prostředky na svou reprodukci, natož na nějaký růst. To vidíme pokaždé, když jdeme do obchodu a podíváme se na cenovky.
Ohledně Klausovy privatizace jsem reagoval na jiný váš příspěvek na jiném místě a nemíním se opakovat. Pamatuji tu dobu velmi dobře. Nepamatujete si ji pouze vy a Václav Klaus. Výpadky paměti prý mohou být příznakem počínající Alzheimerovy choroby. Věk byste na ní měl. Další možností přicházející v úvahu by mohla být mýtomanie-chorobná prolhanost.
Jenomże v tomhle je Babiš spíše rarita, pokud svoje podniky řídí sám touto cestou. To snad víte , že většinu těch jiných podniků řídí najatý top management který od svých akcionářů jiné příkazy než vydělávat co nejvíc, nedostávají.. A že snad chápete, oni ti jiní akcionáři taky na žâdnou optimalizaci výroby nepřispějí..
Vzhledem k tomu že to je podnik v Německu kde zaměstnává a platí německé zaměstnance, ale taky tam platí daně, tak je samozřejmě věci ryze německých politiku zda a jak ho podpořit aby tam zůstal a neskončil, bez ohledu na tom komu patří. Protože oni tu politiku, ‚zničit Babiše, ať to stojí co to stojí‘ “ řešit nemusí
Nekupuji od Babišova Agrofertu nic, protože většina jeho výrobků je předražená v tom okamžiku, kdy má na trhu převahu. Koupím jedině potraviny, které jsou levnější než ostatní a zároveň kvalitnější, což je u Babiše problém, protože v potravinářských firmách, které koupil došlo většinou k prudkému snížení kvality potravin.
Vy si můžete vybrat, že nebudete kupovat výrobky Agrofertu, protože je považujete za nekvalitní a předražené. Což je demokratické.
Ale EU spolu se Zelenými Khmery nás nutí odebírat elektřinu z OZE, která je předražená a nekvalitní. Což demokratické není.
Nemůže lžirgile, protože si bureš během svého diletantského premiérování vydíráním a korupcí tvořil monopol.
Zase blábolíte nesmysly. Pokud chci, tak se výrobkům z Agrofertu vyhnout mohu a mohu mít potraviny od místních farmářů. A něco si vypěstuji i sám.
Je to předražená „zelená“ elektřina, kterou musím kupovat a ještě v její ceně platit podporu rozežraným „solárním baronům“.